Jump to content

Ξεκίνημα ενυδρείου


Recommended Posts

Αυτές τις μέρες που θα γίνει το στρώσιμο η θερμοκρασία ούτος ή άλλος είναι ψηλά. Εκτός αυτού, θα στρώσω χρησιμοποιώντας μπόλι από το μικρό μου ενυδρείο οπότε η όλη διαδικασία θα πάει σχετικά γρήγορα, ελπίζω.

Για αργότερα ρωτάω για το θερμοστάτη, αφού το νερό θα είναι πάντα σε θερμοκρασία δωματίου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον θα έχεις θερμοκρασία δωματίου και τον χειμώνα δεν σου  χρειάζεται ο θερμαντήρας!

Ίσως χρειαστείς ανεμιστηράκια για το καλοκαίρι αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε.

 

Για να καθαρίσει πιο γρήγορα η θολούρα από το νερό βάλε μπόλικο ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο σου και φρόντισε να το

αλλάζεις τακτικά εστω και ανα ημέρα αν χρειαστεί μεχρι να ξεθολώσει.

Αν έχεις άνθρακα βάλε για 2-3 μέρες στο φίλτρο σου.

 

Την άμμο θαλάσσης μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο ενυδρείο σου αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί οτι είναι τόσο καθαρή όσο χρειάζεται

και πως θα μεταβάλλει τις τιμές του νερού σου μακροπρόθεσμα :)

Γενικά να μην προτιμήσεις λευκή άμμο αλλά μπεζ γιατί φαίνονται λιγότερο οι ακαθαρσίες και η βρωμιά στον βυθό.

 

Greetings για το έπιπλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό για το θερμαντήρα, δε θα τον βάλω σε πρώτη φάση.

Στη περιοχή που μένω δεν έχουμε βιομηχανία και η παραλία είναι μακρυά από χωράφια που θα μπορούσαν να εχουν φυτοφάρμακα. Ως προς αυτό θα είναι καθαρή. Το τί θα κάνει με τις τιμές του νερού φοβάμαι και γω. Αλλά τα χρυσόψαρα σηκώνουν σχετικά σκληρό νερό αν δεν κάνω λάθος...

Πλάκα είχε η κατασκευή του επίπλου και νομίζω έκανα και καλή δουλειά οπτικά. Από αντοχή σίγουρα σηκώνει τα 200 κιλά του ενυδρείου και άλλα τόσα... Υπερέβαλα λίγο στα υλικά...

Link to comment
Share on other sites

Καμία αντίρρηση περί άμμου σκληρότητων κτλ.Το ρισκάρεις όμως ??Αν σου βγει το νερό για Αφρική ή αν σε δυο μήνες αποφασίσεις να αλλάξεις ψαροσύνθεση?

Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις κάποιο χαλαζιακό υλικό για βυθό έτσι ώστε να μπορείς να κάνεις οτι θέλεις ??

 

Όσο για το έπιπλο πήρες δυο βέργες και δεν άφησες ούτε ρετάλι :P

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι, ε; Υπάρχει πρόχειρο το ειδικό βάρος της χαλαζιακής άμμου για να δω σε πόσα κιλά πάω;

Το ενυδρείο μου έχει βάση 100cm x 40cm, οπότε θα χρειαστώ περίπου 25 λίτρα. Σε κιλά όμως;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όχι, ε; Υπάρχει πρόχειρο το ειδικό βάρος της χαλαζιακής άμμου για να δω σε πόσα κιλά πάω;

Το ενυδρείο μου έχει βάση 100cm x 40cm, οπότε θα χρειαστώ περίπου 25 λίτρα. Σε κιλά όμως;

 

Γενικής χρήσης χαλαζιακή

http://durostick.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=149&category_id=35&Itemid=114&option=com_virtuemart〈=el&vmcchk=1&Itemid=114

 

Ειδικό βάρος 1,45±0,05 kg/lt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανει να μπει η χαλαζιακη της durostick στο ενυδρειο?

Πιστευα οτι αυτες οι οικοδομικες ειναι ρισκο να μπουν. Το λεω γιατι δουλευω σε χρωματοπωλειο και οταν εψαχνα για μενα μου ριξαν ακυρω οι πωλητες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να το εχει δοκιμασει καποιος αλλα για να σου ριχνουν ακυρο οι πωλητες ισως κατι ξερουν για την καθαροτητα ή τις προσμιξεις της.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρεις όλο το βιολογικό υλικό από το μικρό φίλτρο, στο καινούργιο

Συμπληρώνεις επιπλέον βιολογικό υλικό στο καινούργιο

Στύψε και τα σφουγγάρια από το παλιό, στα σφουγγάρια του καινούργιου

Μετέφερε όλο το νερό από το παλιο στο νεο, συμπληρωσε με νερό ίδιας θερμοκρασίας στο οποίο θα έχεις προσθέσει αντιχλώριο

 

Προσωπικά θα συμπληρώνα και βακτήρια

 

Μετά βάζεις τα ψάρια. Σε δυο μέρες κάνε μια μέτρηση να δεις τι γινεται με το νερο

 

Καλησπέρα,

 

γέμισα το ενυδρείο και θα το αφήσω να τρέξει 1-2 μέρες με άνθρακα στο φίλτρο. Στη συνέχεια θα ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγρέφεται παραπάνω.

 

Μία διευκρίνηση πάνω σ' αυτό, τα ψάρια μπαίνουν την ίδια μέρα που μπαίνει και το μπόλι στο φίλτρο?

 

post-61171-0-00779500-1442418955_thumb.jpg

post-61171-0-91026700-1442418964_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

γέμισα το ενυδρείο και θα το αφήσω να τρέξει 1-2 μέρες με άνθρακα στο φίλτρο. Στη συνέχεια θα ακολουθήσω τη διαδικασία που περιγρέφεται παραπάνω.

 

Μία διευκρίνηση πάνω σ' αυτό, τα ψάρια μπαίνουν την ίδια μέρα που μπαίνει και το μπόλι στο φίλτρο? Ναι

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε το μπόλιασμα του φίλτρου και η μεταφορά των ψαριών στο νέο ενυδρείο. Ελπίζω να στρώσει γρήγορα.

 

Προς το παρόν το ενυδρείο είναι άδειο, μέχρι να αγοραστούν κάποια βασικά πράγματα, και τα χρυσόψαρα φαίνονται μια σταλιά μέσα... Μόνο τις πέτρες μετέφερα για να πάρουν μαζί όση βιολογία γίνεται.

 

Μία ερώτηση σχετικά με το φίλτρο: από χθες το έβαλα να τρέχει με άνθρακα. Τώρα που έβαλα τα ψάρια πρέπει να τον βγάλω? Αν ναι, τον αποθηκεύω με κάποιο τρόπο ή πάει για πέταμα αφού χρησιμοποιήθηκε?

post-61171-0-01431500-1442509577_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα βγάλτον - αφού ετρεξε για μέρες - και πέταξε τον

 

Το ενυδρείο έχεις τις διαστάσεις να γίνει υπέροχο, οπότε μην βιαστείς στις επιλογές σου

Link to comment
Share on other sites

Δε θα βιαστώ...

 

Τον άνθρακα τον είχα μέσα μία μέρα μόνο. Σίγουρα τον πετάω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τον αφήνουμε 2-3 μέρες και μετά τον πετάμε. . .

Βεβαια αυτό επειδή είναι σφουγγάρι και όχι κάρβουνο και να το κρατήσεις δεν νομίζω να βλάπτει

αλλά δεν νομίζω να χρησιμεύει κιολας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αναμονή περίπου μίας εβδομάδας έφτασε η άμμος (ψιλή μπεζ, χαλαζιακή) και κάποια συμπληρώματα φίλτρου (βιολογικό υλικό) που είχα παραγγείλει. Η άμμος πλύθηκε 5-6 χέρια νερό να καθαρίσει και στρώθηκε στο ενυδρείο φτιάχνοντας ένα στρώμα 6 εκ. περίπου. Τοποθετήθηκαν πέτρες και φτιάχτηκε το τοπίο του ενυδρείου. Οι πέτρες είναι ασβεστολιθικές γιατί αφρίζουν λίγο στο aquaforte και μπορεί να επηρεάσουν το νερό, αλλά τα χρυσόψαρα σηκώνουν σκληρό νερό και δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα. Θα κάνω μετρήσεις τις επόμενες μέρες και θα το παρακολουθώ.

 

Έφυγε το σφουγγαράκι άνθρακα από το φίλτρο και μπήκε βιολογικό υλικό σε ενυδρειακό σακουλάκι. Το φίλτρο χώρεσε άνετα περίπου 700 ml υλικό. Στην επόμενη αλλαγή νερού θα προσθέσω παραπάνω ενυδρειακό βαμβάκι, αν και το νερό τώρα είναι πεντακάθαρο. Τα ψάρια βέβαια είναι μικρά ακόμα και ο όγκος νερού μεγάλος, αλλά δε νομίζω να πάει χαμένο...

 

Χθες αγοράστηκε ένα shubunkin, έγινε προσαρμογή με τη σακούλα και βουτιά στο ενυδρείο. Στην αρχή οι δύο "παλιοί" το στρίμωξαν σε μια γωνιά, μετά από λίγο τα βρήκαν. Και τα 3 είναι ενεργητικά και δείχνουν μια χαρά. Εξερευνούν τις πέτρες και ανακατεύουν το βυθό για τροφή.

 

Επόμενο βήμα η αγορά κάποιου ξύλου και φυτών ανθεκτικών στα χρυσόψαρα, όσο είναι δυνατόν. Από πληθυσμό θα ήθελα να φτάσω τα 5 ή 6 χρυσόψαρα, αν τα σηκώνουν τα λίτρα μου (180 lit).

 

Μέχρι στιγμής είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και τις συμβουλές και ιδιαίτερα το Βασίλη (rastaman).

post-61171-0-81798300-1443269257_thumb.jpg

post-61171-0-26071300-1443269259_thumb.jpg

post-61171-0-27132300-1443269261_thumb.jpg

post-61171-0-95798900-1443269263_thumb.jpg

post-61171-0-70001200-1443269265_thumb.jpg

post-61171-0-14774000-1443269267_thumb.jpg

post-61171-0-63223400-1443269268_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το αποτέλεσμα , δεν ξέρω αν έχει υποθεί στα προηγούμενα ποστς , αλλά εχώ θα πρότεινα και ένα φόντο στην πλάτη του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο έγινε,

θα συμφωνήσω και εγω για τη πλάτη

Πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου ;

Ψάρια μη βάλεις άλλα, ήδη έχεις ξεπεράσει το θεωρητικό όριο (3 Χ 80 = 240) και θα θες μεγαλύτερες αλλάγες, και κάθε ψάρι που θα προσθέτεις θα πρέπει να αυξήσεις δραματικά συχνότητα και ποσότητα αλλαγών. Για να σου δώσω να καταλάβεις, και εγω δτο δικό μου το 300αρι έχω βάλει πιο πολλά ψάρια από όσο επιτρέπει ο ενυδρείο , και αυτή την εποχή  γίνονται 3 αλλαγες την εβδομάδα με πάνω από 100 λίτρα τη φορα συν μία σφήνα το Σάββατο που πλένω α σφουγγάρια, το καλό στο δικό μου είναι πως γίνονται αυτόματα. Σκέψου εσυ να πρέπει να αλλάζεις πάνω από 100 λίτρα τη φορά και ίσως 2 φορες την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Είναι το rio 180 (100x40x50).

Θα το δω αργότερα για τον τελικό πλυθησμό. Στο προφιλ των common εδω στο aquazone λέει για 60-70 λίτρα ανά ψάρι. Αν πάω με βάση το 60 είμαι στο όριο, αν πάω με το 70 (ή το 80 που μου λες) θα είμαι εκτός...

Τα 6 (το πολύ...) που έγραψα παραπάνω ξέρω ότι είναι πολλά, αλλά αν πετύχω κανένα μαύρο στο petshop θα το πάρω...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις και μεγάλο μήκος, μόνο 1 μέτρο, θα σου πρότεινα να μη βάλεις άλλο ψάρι, αν δεις πόσο θα γίνουν σε 2-3 χρόνια δεν θα το πιστευεις

ουτε εγω το πίστευα όταν τα πήρα, τώρα πρέπει να είναι 32 εκατοστά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μου είπες για τις αλλαγές και θυμάμαι και από άλλο θέμα ότι έχεις φτιάξει ένα αυτοματισμό με τον οποίο χρησιμοποιείς το νερό για πότισμα κήπου.

Να ρωτήσω κάτι, οι συχνές αλλαγές για πιο λόγο είναι τόσο αναγκαίες; για οπτικούς λόγους (ακαθαρσίες, βρωμιές), ποιότητα νερού (αμμωνία, νιτρικά) ή και για τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μου είπες για τις αλλαγές και θυμάμαι και από άλλο θέμα ότι έχεις φτιάξει ένα αυτοματισμό με τον οποίο χρησιμοποιείς το νερό για πότισμα κήπου.

Να ρωτήσω κάτι, οι συχνές αλλαγές για πιο λόγο είναι τόσο αναγκαίες; για οπτικούς λόγους (ακαθαρσίες, βρωμιές), ποιότητα νερού (αμμωνία, νιτρικά) ή και για τα δύο;

 

Μόνο για ποιότητα νερού (νιτρικά , REDOX ιχνοστοιχεία κλπ), το οπτικό εξαρτάται απο τη μηχανικη φιλτρανση. Η αμμωνία και τα νιτρώδη τα έχουν ήδη εξουδετερωθεί απ τη βιολογία του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ.

Παλιότερα μου είχε πει ο rastaman οτι θα πρέπει να αναβαθμίσω το φίλτρο μου (και οτι θα πρέπει να μπουν ανεμιστηράκια για ψύξη), αλλά θα το αφήσω για αργότερα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

   διάβασα το παρακάτω σε παλιότερο θέμα για χρυσόψαρα: Αυτο ειναι ενα σύνηθες πρόβλημα που εμφανίζεται στα oranda και συνήθως οφείλετε στον λαθος τροπο διατροφής. Τι εννοώ με αυτο, οι κυπρινοι ειναι ζώα φτιαγμένα να διατρέφονται απο τα μεσαία ή τα κατώτερα στρώματα νερού. Όταν εμείς τα ταΐζουμε με επιπλέουσα τροφή (flakes ή floating sticks) τα κάνουμε να προσλαμβάνουν και μεγαλη ποσότητα αέρα, που συσσωρεύεται στην νυκτική τους κύστη, και τους παρουσιάζει αυτη την αστάθεια στη πλευστοτητα όταν δεν κινουνται.

 

    Ισχύει αυτό? Θα πρέπει να αποφεύγονται οι τροφές που μένουν στην επιφάνεια γενικά ή μπορούν να χρησιμοποιηθούν για εμπλουτισμό της ποικιλίας μαζί με άλλες τροφές?

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντα την τροφή να την μουλιάζουμε βυθίζοντας την με το χέρι μας στο ενυδρείο. . .

 

Καλή αρχή και από εμένα φίλε μου και με ένα μονόχρωμο φόντο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...