Jump to content

Ξεκίνημα ενυδρείου


Recommended Posts

Οι τροφές που χρησιμοποιώ είναι η sera goldy σε νιφάδες και η sera goldy color spirulina σε κόκκους. Η πρώτη βουλιάζει με το που θα τη ρίξω στο ενυδρείο και τα ψάρια την τσακίζουν. Η δεύτερη μένει στην επιφάνεια και δεν τους πολυαρέσει. Τσιμπάνε στην αρχή αλλά μετά την αφήνουν. Μετά από λίγη ώρα πρέπει να την τρώνε γιατί δεν την βλέπω αλλά σίγουρα δεν την προτιμούν.

Νωρίτερα σήμερα έκανα δοκιμή και την έβαλα σε ένα κυπελλάκι με νερό για πάνω από μια ώρα. Μούλιασε, έβγαλε χρώμα αλλά δε βυθίστηκε. Την έριξα στο ενυδρείο, την παρέσυρε η ορμή του νερού μέχρι τη μέση αλλά ξανά ανέβηκε...

Για το φόντο μου το έχουν πει και άλλοι, κάτι παραπάνω θα ξέρετε. Εμένα πάντως μου αρέσει έτσι σκέτο που είναι και φαίνονται τα παιχνίδια που κάνει το φως στον τοίχο από την ανατάραξη του νερού στην επιφάνεια. Το βλέπω αργότερα και αυτό. Προς το παρών κοιτάζω να δώ τί φυτά θα βάλω.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω σταματήσει να ταίζω τα δικά μου τροφή σε φυλαρακκι αλλά και σε επιπλέοντα στικ ή πέλετ, και ο λόγος δεν είναι μήπωςδημιουργηθεί πρόβλημα με τη νηκτική κύστη, οι εταιρίες διαβεβαιώνουν πως δεν υπάρχει θέμα, αλλά παρατήρησα πως με τη βυθιζόμενη τροφή το ενυδρείο λερώνεται πολύ λιγότερο, και η DIY τροφή που τους δίνω είναι και αυτή βυθιζόμενη, και επισης είναι αλήθεια πως το χρυσόψαρα πιο πολύ σκάβουν και ψαχουλεύουν το βυθό για να βρουν τροφή

Link to comment
Share on other sites

Η sera goldy color spirulina υποτίθεται είναι ειδικά για χρυσόψαρα (έτσι γράφει τουλάχιστον)... Για το αν λερώνει λιγότερο ή περισσότερο δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Επιπλέει, επιπλέει και μετά από κάποιο διάστημα εξαφανίζεται. Λογικά αρχίζουν και την τρώνε χωρίς να τα δω.

 

Όπως και να' χει, όταν τελειώσει δεν θα την ξαναπάρω αφού ούτος ή άλλος δεν την προτιμούν.

post-61171-0-69815500-1443519205_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη σπιρουλίνα της Tropica τοτε, αυτη είναι βυθιζόμενη, οταν πάω σπιτι θα δω το κουτι και θα σου πω ποια ακριβως είναι

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια βοήθεια σχετικά με την επιλογή φυτών για το ενυδρείο μου. Από ότι έχω διαβάσει φυτά με σκληρό φύλλωμα που θα μπορούσα να βάλω είναι οι ανούμπιες, οι εχινοδοροι και οι βαλισνεριες. Ποιο από τα παραπάνω θεωρείτε ότι είναι πιο κατάλληλο για ενυδρείο με χρυσόψαρα? Υπάρχει και κάποιο άλλο που θα μπορούσα να βάλω?

 

Στο ενυδρείο θέλω σε πρώτη φάση να βάλω φυτό με όσο το δυνατόν λιγότερες απαιτήσεις και να μη χρειάζεται λίπασμα ή co2, αν γίνεται. Στο βυθό έχω στρώσει ψιλή χαλαζιακή άμμο, δεν έχω βάλει κάποιο υπόστρωμα. Ο φωτισμός είναι Τ5 (2x45w) που έχει εργοστασιακά. Το ενυδρείο έχει ύψος 50 cm οπότε δε θα ήθελα να γίνει πάρα πολύ ψηλό και καλό θα ήταν από ένα σημείο και μετά να έχει κάποια σταθερότητα για να μην το πάρουν παραμάζωμα τα ψάρια.

 

Θα με ενδιέφερε είτε να φυτέψω στην άμμο (κάποιο είδος βαλισνέριας) είτε να δέσω σε ξύλο ή πέτρα (είδος ανούμπιας).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

   αυτό που ουσιαστηκά θέλω να μάθω είναι αν τα φυτά που αναφέρω παραπάνω (ανούμπιες, εχινοδοροι και βαλισνεριες) α) χρειάζονται κάποιο υπόστρωμα, β) χρειάζονται λίπασμα και γ) ο φωτισμός με Τ5 (2x45w) είναι αρκετός ή πρέπει να μπει παραπάνω.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα φυτά δεν χρειάζονται κάποιο ειδικό υποστρωμα ή λίπασμα και ο φωτισμος για χρυσόψαρα αλλά και για αυτά τα φυτα είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ. Να δω τί θα βρω στο κοντινό petshop...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ! Να προσέχεις μόνο να μην την έχεις ακριβώς κάτι από δυνατό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες του ενυδρείου είναι στο κέντρο και το φυτό πίσω δεξιά. Δε νομίζω να μπορεί να πάει σε καλύτερη θέση.

Για την απέναντι γωνία σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα φυτό. Να πάω πάλι σε ανούμπια ή να κοιτάξω για καμιά βαλισνέρια? Από θέμα καλύτερου οπτικού αποτελέσματος ρωτάω.

Τα φυτά αντέχουν 1-2 μέρες αν αγοραστούν από site και σταλούν με courrier? Στην περιοχή μου το petshop δεν έχει άλλο είδος φυτών πέρα από anubia και αυτό που πήρα το είχε αρκετά τσιμπημένο στην τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Αντέχουν. Μια χαρά θα πάει η βαλισνέρια , αρκεί να μην την δοκιμάσουν τα χρυσόψαρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω πει παλιότερα έβαλα μία anubia nana στο ενυδρείο μου και θέλω να προσθέσω και κάποιο άλλο, διαφορετικό φυτό. Είδη ανθεκτικά σε χρυσόψαρα διαβάζω οτι είναι τα Echinodorus και Vallisneria. Επειδή το petshop που υπάρχει στην περιοχή δεν έχει κάποιο από αυτά, θα αγοράσω από internet και θα μου το στείλουν. Σε κατάστημα που έχω αγοράσει πρόσφατα και είχε πολύ καλή εξυπηρέτηση βρίσκω τα: Echinodorus bleheri bunched και Vallisneria americana natans bunched. Δεν ξέρω ποιο από τα δύο να επιλέξω και θέλω γνώμες.

  • Αρχικά προσανατολιζόμουν σε κάποια Vallisneria και στην περιγραφή στο site της εταιρείας ( http://www.aquavivere.gr/shop-products/futa-tropica/vallisneria-americana-natans-4280 ) είδα οτι φτάνει σε ύψος 20-30+. Στο προφίλ όμως εδώ στο AZ ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/86141-vallisneria-sp-anatansc/ ) βλέπω οτι φτάνει το 1,00m ύψος, κάτι που θα μου δημιουργούσε πρόβλημα αφού το ενυδρείο που έχω έχει ύψος 50cm και δεν θέλω τα φυτά να φτάσουν μέχρι πάνω. Η Vallisneria Sp. ‘Natans’ είναι το ίδιο φυτό με την Vallisneria americana natans bunched και αν ναι σε ποιο τελικό ύψος φτάνει? Μπορώ να επέμβω στο ύψος του φυτού με κλαδέματα ή θα δημιουργήσει πρόβλημα?
  • Στο προφίλ του Echinodorus bleheri τώρα ( http://www.aquazone.gr/forums/topic/83438-echinodorus-bleheri/ ), βλέπω οτι φτάνει τα 50cm ύψος, που με βολεύει, και τα 40cm πλάτος. Τα 40cm αφορούν ένα μόνο φυτό ή 2-3 στη σειρά? Αν δηλαδή το βάλω σε μία γωνία ή στην πλάτη του ενυδρείου θα απλώσει και θα πιάσει χώρο 40cm? Δε θα μειώσει το διαθέσιμο για κολύμπι χώρο των χρυσόψαρων?

Όποιος ξέρει η έχει εμπειρία από τα παραπάνω φυτά ας απαντήσει, μήπως και καταλήξω κάπου.

 

ΥΓ. Τα παραπάνω φυτά θα τα τρέχω σε ενυδρείο που δεν θα δουλεύει θερμαντήρας, το χειμώνα θα τρέχει με θερμοκρασία δωματίου. Το καλοκαίρι θα τοποθετηθούν ανεμιστηράκια για ψύξη. Είναι κάποιο φυτό από τα παραπάνω δύσκολο σε ότι αφορά τις θερμοκρασίες και θα έπρεπε να το αποφύγω?

ΥΓ1. Το "bunched" που έχει η ονομασία των φυτών τί σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 φυτά μπορείς να τα κλαδεύεις , το ύψος που αναφέρεται στα προφίλ είναι ενδεικτικό , δεν είναι απαραίτητο ότι θα το πιάσουν κιόλας.

 

Σχετικά με την θερμοκρασία , πρέπει να δεις τι λένε τα προφίλ και να ξέρεις περίπου τι θερμοκρασία θα έχει ο χώρος που θα έχεις το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω στα παραπάνω πως καλό μεν αλλά όχι απαραίτητο είναι να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες βυθού για τα φυτά που σκέφτεσαι να βάλεις

καθώς στην αρχή θα τα βοηθήσουν αρκετά :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει και περιμένω 2 βαλισνέριες. Μπορούν να φυτευτούν μπροστά από το εσωτερικό φίλτρο για να το κρύψουν ή θα υπάρχει πρόβλημα με τη ροή στην έξοδο?

 

Την ανούμπια που έβαλα την έδεσα πάνω σε πέτρα. Προς το παρών οι ρίζες δεν φτάνουν την άμμο. Να τις αφήσω να μεγαλώσουν και να μπουν μέσα ή να τις κόβω?

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Η ροη του φιλτρου θα τις κινει. Προσωπικα μου φαινεται καλυτερο απο το να ειναι ακινητες. Δινει ομορφια η ροη τους.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα 2 φυτά βαλισνέριας τα οποία και τοποθέτησα πρόχειρα στο ενυδρείο. Μετά από 2 μέρες εκτός νερού μου φαίνονται λίγο ταλαιπωρημένα.

 

Με βάση το πώς φαίνονται στην φωτογραφία, πιστεύετε οτι πρέπει να αφαιρέσω κάποια από τα φύλλα που πάνε να κιτρινήσουν ή να τα φυτέψω όπως είναι?

 

Σε ποια απόσταση μπαίνουν, αφήνω κενό ή μπορούν να μπουν και μαζί?

post-61171-0-89478400-1444227640_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα , το πολύ 2 φύλλα βλέπω που θα μπορούσαν να αφαιρεθούν.

 

Άσε λίγο κενό γιατί αν πιάσουν και πάνε καλά , θα αρχίσουν να βγάζουν δρομείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Για να σου πιάσουν γρήγορα και να κάνουν γρήγορα νέα ρίζα βάλε λίπασμα σε ταμπλέτες και μόλις πάρουν μπρως θα γεμίσεις δρομείς με νέους βλαστούς.

Βγάζεις μόνο τα κιτρινισμένα φύλα και είναι μια χαρά

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Στις βαλισνέριες έβαλα από μία Tropica Nutrition Capsules. Στην ανούμπια δεν έβαλα κάτι.

 

Την ανούμπια την έχω δέσει σε μία πέτρα με πετονιά. Οι ρίζες της δεν φτάνουν την άμμο αλλά έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν. Να τις αφήσω να μπουν στην άμμο ή να τις κόψω?

 

Link to comment
Share on other sites

Στις βαλισνέριες έβαλα από μία Tropica Nutrition Capsules. Στην ανούμπια δεν έβαλα κάτι.

 

Την ανούμπια την έχω δέσει σε μία πέτρα με πετονιά. Οι ρίζες της δεν φτάνουν την άμμο αλλά έχουν αρχίσει να μεγαλώνουν. Να τις αφήσω να μπουν στην άμμο ή να τις κόψω?

 

Άστες όπως είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρωμένη παρουσίαση του ενυδρείου μπορεί να βρεθεί εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...