Jump to content

Να βαλω αυτα τα ειδη μαζι στο ενυδρειο μου;;


Recommended Posts

Το ενυδρείο είναι το 700λιτρο που λεει στο προφίλ σου ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι..στημενο λιγο πιο λιτα..μερικα ξυλα..ανπυμπιες..πιστιες..ισως βαλησνεριες και λιγες πετρες..θα εχω θεματα με αψημαχιες;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω διαβάσει τα θέματά σου , οι δίσκοι έχουν φύγει έτσι ;

 

Επίσης , τα έχεις βρει τα ψαράκια που αναφέρεις ;

 

Με μια γρήγορη ματιά στα διάφορα προφιλ βλέπω ότι γίνονται θηρία μερικά ... :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης αρκετα απο αυτα γινονται και επιθετικα.

Ριξε μια ματια στα προφιλ, στις κιχλιδες Αμερικης.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω μελοντικα σαν σκεψη..δεν θα μεινουν και οι δισκοι μεσα..ειναι τοσο καθαροι και πληρης σαν ψαρια που θα φυγουν αμεσως...ειχα σκοπο να το πουλησω και το ενυδρειο...αλλα δυσκολα πηγαινεις σε λιγοτερα λιτρα οταν μαθεις ετσι...φαντασου οτι εχω κολλησει ενα 300αλιτρο με το σαμπακι του που προοριζεται για θαλλασινο..με σκοπο να εδιωχνα το 700αρι και να εβαζα αυτο στο σαλονι...τελικα θα κρατησω και τα δυο...απλα θα διωξω τους δισκους για αλλαγη... γινονται θηρια..και αυτο ειναι που με φοβιζει..ειδικα σε περιπτωση που ζευγαρωσουν..οσο για τα ψαρια...απο τι λιγο που τα εχω ψαξει αυτο που δυσκολευομαι να βρω ειναι τα Jack Dempsey..ισως να μην ρωτησα εκει που επρεπε..τι εχεις να μου προτεινεις;;θα μπορεσουν να προσαρμοστουν μαζι κατα την γνωμη σου;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sturm...τα εχω διαβασει τα ψαρια..εχεις δικιο ειναι επιθετικα...πιστευω οτι δινοντας τους λιτρα και (φωλιες) να μην βγαλουν τοσο επιθετικοτητα..ξαναλεω φοβαμαι οταν φτιαξουν ζευγαρια..εσυ θα το ρισκαρες;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, τοσες πολλες κιχλιδες μαζι, ειναι απο μονο του ενα θεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα πεφτει φαπα συννεφο. Και πες τα dempsey με τα salvini που ειναι επιθετικα οκ, τα flag που δεν ειναι, νομιζω θα αντιμετωπισουν προβλημα. Ισως και οι γεωφαγοι, αναλογα το ειδος που θα επιλεξεις.

Αν ομως το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο και τα θες τα ψαρια, η βαλε ενα ειδος, η βαλε επιθετικα με επιθετικα ωστε να αντεχουν το ξυλο και την επιθετικοτητα η ειρηνικα με ειρηνικα. Μην βαλεις ειρηνικα με επιθετικα.

Εν γενει εγω δεν θα το ρισκαρα ολο αυτο το πειραμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θα αφησω τα dwarf flag εκτος...θα βαλω τα υπολοιπα και θα βρω πιο ειδος σατανοπερκας ειναι πιο επιθετικο ετσι ωστε να αντεξει με τα dempsey και τα salvini...τα τελευταια ισως να ειναι πιο επιθετικα και απο τα τρια ειδη...ευχαριστω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν θα ηταν καλη επιλογη να βαλεις 3 ειδη που κινουνται στον βυθο αν και τα dempsey νομιζω κινουνται και προς την μεση.

Θα εχεις ενα πολυ εκρηκτικο μειγμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα Jack dempsey είναι όχι απλώς επιθετικά θα έλεγα δολοφονικά κινούνται στο βυθό και στην μέση εγώ τα είχα μαζί με Texas και Midas Cichlid (Cichlasoma Citrinelum) και έπεφτε αρκετό ξύλο έως πολύ!!!! Καλό είναι με τόσο επιθετικά ψάρια να κρατάμε 1 το πολύ 2 είδη και το λέει κάποιος που την έχει κάνει την πατατιά....

Link to comment
Share on other sites

Ε..οχι παιδια αν ειναι να βλεπω ταινια θριλερ καθε φορα που κοιταω το ενυδρειο τοτε δεν θα το επιχειρησω..θα βρω πιστευω καποια ειδη εντυπωσιακα να το στολισω...δεν θελω να τυρανησω και τα ψαρια...εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια ηδη να μπορεσω σαν συνδιασμο να τα βαλω με τα salvini και τις σατανοπερκες που ειναι βασικη μου επιλογη σαν αρχη;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε..οχι παιδια αν ειναι να βλεπω ταινια θριλερ καθε φορα που κοιταω το ενυδρειο τοτε δεν θα το επιχειρησω..θα βρω πιστευω καποια ειδη εντυπωσιακα να το στολισω...δεν θελω να τυρανησω και τα ψαρια...εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια ηδη να μπορεσω σαν συνδιασμο να τα βαλω με τα salvini και τις σατανοπερκες που ειναι βασικη μου επιλογη σαν αρχη;;;

 

Νομίζω αυτα τα δύο είδη είναι αρκετά αν κάνεις και μεγαλούτσικα γκρούπ τον 6 - 7 ατόμων....

Link to comment
Share on other sites

Ε, χμ, τα σαλβινι παιζει να ειναι πιο επιθετικα απο τα ντεμσυ.

Αν βαλεις ενα κοπαδι σατανοπερκες η αλλων γεοφαγων και ισως εναν πλεκο, θα ειναι αρκετα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...Το πολυ πολυ αν την δω στραβα να πεταξω κανα αλιγατορα μεσα και να δεις πως στρωνουν χαρακτηρα τα(επιθετικα) ψαρια..γκαμπυ θα γινουν θα ζευγαρωνουν μεταξυ τους...θα παει το υδριβιο συννεφο..τεσπα...θα δω τι θα κανω....σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Jack dempsey είναι όχι απλώς επιθετικά θα έλεγα δολοφονικά κινούνται στο βυθό και στην μέση εγώ τα είχα μαζί με Texas και Midas Cichlid (Cichlasoma Citrinelum) και έπεφτε αρκετό ξύλο έως πολύ!!!! Καλό είναι με τόσο επιθετικά ψάρια να κρατάμε 1 το πολύ 2 είδη και το λέει κάποιος που την έχει κάνει την πατατιά....

 

:thumbup:

 

Εκτός απ τα Jack dempsey τα υπόλοιπα να τα βάλεις .

Θα προσέξεις λίγο τη διακόσμηση που να βοηθά την οριοθέτηση του κυριαρχικού χώρου των ψαριών , γιατί όταν ζευγαρώνουν αυτα τα ψάρια γίνονται δολοφόνοι και όλα θα πάνε καλά .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια χωρίς ιδιαίτερη επιθετικότητα (βεβαίως κιχλίδες είναι)    :) ιδανικά για μεγάλα ενυδρεία σαν το δικό σου.post-16058-0-50820700-1438606428_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια χωρίς ιδιαίτερη επιθετικότητα (βεβαίως κιχλίδες είναι) :) ιδανικά για μεγάλα ενυδρεία σαν το δικό σου. 20150803_153547.jpg

Πιο ψαρι ειναι αυτο της φωτο;
Link to comment
Share on other sites

Πιο ψαρι ειναι αυτο της φωτο;

 

geophagus surinamensis

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τον περασα για geophagus altifrons tapagos..παντως εξακολουθω να πιστευω οτι αν καταφερω να φτιαξω αρκετες κρυψωνες και με ριζες και με βραχους...ισως να μπορεσω να φιλοξενησω αρκετα ειδη αφου επιλεψουν το χωρο τους..αρχικα ομως θα βαλω τα πσραπανω ειδη χωρις το ντεμπσει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις βρει αυτα τα ψαρια καπου, γιατι εχω παρα πολυ καιρο να τα δω καπου και ιδιαιτερα τα σαλβινι.

Για ποσα ψαρια σχεδιαζεις να βαλεις ανα ειδος;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλβινι τα ζω σε ενα φιλο στα πατησια...αλλα εχει μονο δυο..οποτε αν δεν μου τα στειλει απο ιωαννινα ενας γνωστος η θα τα βαλω αγγελια για ζητηση.... Η θα τα παρω απο ενα μαγαζι στην καλλιθεα που ειναι φιλαρακια και τους εχω εμπιστοσυνη..τους γεωφαγους σιγουρα απο εκει..τα dwarf flags περιμενω να μου στειλουν απο γεννα οταν μεγαλωσουν λιγο...δεν υπαρχει θεμα ακομα και αγγελια για ζητηση να βαλω εδω η στο fb..θα τα βρω..δεν συζηταμε για καταστηματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...