Jump to content

Oscar wild caught


Recommended Posts

Όγκος:300 l

Κατηγορία:Αμερικη

Φυτά: κερατοφυλλο

Ψάρια / Άλλα είδη:2 Oscar (red και albino) wild caught 11-12 εκατοστα

1 συνοδοντη 25 εκατοστα

Διακοσμητικά υλικά: Άμμος,πέτρες

Φόντο : μαυρες γκρι πετρες

Φωτισμός: λευκό led

Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες

Φιλτράρισμα: 1 εξωτερικο eheim 2217

1 εσωτερικο sera fil 120

Θερμοστάτης: 150w

Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7.2

Γενική σκληρότητα (GH):7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Αλλαγές νερού:30% Κάθε εβδομαδα

Θερμοκρασία:25-28

post-60962-1438792004,4705_thumb.jpg

post-60962-1438792086,8101_thumb.jpgpost-60962-1438792235,4042_thumb.jpg

Συνεχεια κολυμπανε διπλα διπλα

Και δεν εχουν τσακωθει καθολου.

Sent from my iPhone using Tapatalk

post-60962-1438792045,991_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Philip Zivopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου φίλε μου, βλέπω όμως ότι δεν έχεις καπάκι, εάν το έχεις μόνιμα έτσι καλό είναι να βάλεις ένα καπάκι γιατί μπορεί να πηδήξουν έξω, το ότι δεν τσακώνονται είναι γιατί είναι μικρά, μεγαλώνοντας θα καταλάβεις εάν είναι ζευγάρι ή όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδιαίτερη εμπειρία με αυτά τα ψάρια, βλέποντας τις φωτογραφίες, μάλλον δεν είναι wild caught. Χωρίς αυτό βέβαια να έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία. Τα αγόρασες για άγρια πιασμένα, και σε ποια τιμή αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι RED και το άλλο Alpino δεν είναι η άγρια ποικιλία, αλλά δεν έχει σημασία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

τα εν λόγω όσκαρ έχουν αγοραστή από σάιτ στο εξωτερικό από εμένα για άγρια και δόθηκαν στον φιλίπο>>>>>

 

ριξτε μια ματια 11.6

 

https://youtu.be/HN0AmqH9pLc

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τα οσκαρ, γιατί κάτι μου λέει πως το μαγαζί που τα πήρες δε σου τα είπε πολύ καλά!

http://www.oscarfish.com/article-home/oscars/54-types-of-oscars.html

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τα οσκαρ, γιατί κάτι μου λέει πως το μαγαζί που τα πήρες δε σου τα είπε πολύ καλά!

http://www.oscarfish.com/article-home/oscars/54-types-of-oscars.html

τα έχω ξαναδεί αυτά που λέει εκεί το video το είδες η μπα ?
για δεν εδώ τη λει..................

http://www.oscarfish.com/article-home/oscars/173-red-oscar.html

Link to comment
Share on other sites

Ειναι δεν ειναι WC που μαλλον δεν ειναι.. και αν ειναι, δεν ειναι αμαζονιου σιγουρα αλλα ενδημικα, καλο θα ηταν να βελτιωσεις το χωρο που τα φιλοξενεις. Εχεις διαβασει καθολου για το περιβαλλον που ζουνε? Ριζες και καποια φυτακια ισως που αντεχουν.. επισης το νταμαρι στη μεση τι σκοπο εξυπηρετει? Και ασχημο φαινεται και ανουσιο ειναι και χωρο πιανει. Καλη αρχη!!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω ελάχιστη σημασία έχει για εμένα αν τα ψάρια είναι wild caught ή όχι. Σημασία έχει να φιλοξενηθούν όπως τους πρέπει και σε αυτό θα απαντήσουν ή εχουν ήδη απαντήσει αυτοί που γνωρίζουν. Εγώ δε γνωρίζω.

Όμως αυτά που γράφουμε πρέπει να είναι κατά το δυνατόν σωστά!

Πρώτα από όλα, ψάρι σε αλφική μορφή (albino), άγριο πιασμένα και διαθέσιμο στο εμπόριο μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο ή αδύνατο. Τα αλμπινο είναι συνήθως αποτέλεσμα επιλεκτικής αναπαραγωγής και γι αυτό είναι τόσο διαδεδομένα στο εμπόριο. Οχι μόνο στα όσκαρ, αλλά σε πάρα πολλά ψάρια.

Το βίντεο που μας δίνεις φίλε beast, δείχνει κάποιον τύπο από την Φλόριντα, που πιάνει με τα χέρια (!) όσκαρ που μάλλον δεν είναι άγρια αλλά σε κάποια τεχνητή λιμνούλα. Μου είναι αδύνατο να πιστέψω πως τα όσκαρ (και μάλιστα τα άγρια) είναι τόσο χαζά που πάνε και μπαίνουν στο χέρι του επίδοξου ψαρά! Στο δεύτερο μέρος, δείχνει πάλι να ψαρευονται όσκαρ με πετονιά αυτή τη φορά, προφανώς στη Φλόριντα των ΗΠΑ, όπου έχουν αφεθεί (μάλλον ατυχώς) και ευδοκιμησει όσκαρ διαφόρων ποικιλιών. Επίσης στο link που μας δίνεις κάνει αναφορά για καποια peruvian oscar, που είναι άγρια και μάλλον είναι και πρόγονοι των red oscar, τα οποία δε βρήκα καπου στο διαδίκτυο ή σε κάποιο μαγαζί του εξωτερικου.

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω, ας μας ενημερώσει και ας με διορθώσει. Κουβεντούλα κάνουμε για να μάθουμε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...