Jump to content

Θα το αγοράζατε?


Recommended Posts

Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να αντέχει λιγότερα κιλα απο εκείνα που αναφέρει. Το μονο σίγουρο ειναι οτι αφου αναφέρει 175 κιλά, αντέχει και λίγα παραπανω θα πω εγω. Σίγουρα λόγω ύψους, ενα βίδωμα στον τοίχο το χρειάζεται (με 2 βίδες).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω, κρατα μικρο καλαθι.

Υπαρχει περιπτωση να βγει ραφιερα 180 x 92 x 46 που σηκωνει 175 κιλα στο ραφι, στα 30 ευρω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αναφέρει περισσότερα κιλα απο αυτα που μπορεί να αντέξει. Γιατί όλα τα αξιολογούμε βάσει κόστους ή βάσει του καταστήματος που τα πουλάει; Ναι, μπορεί και στα 30€.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι η ραφίερα χωρίς καμία επιπλέον στήριξη όπως την πουλάνε δηλαδή δεν αντέχει τέτοιο βάρος με τίποτα.

Πρέπει να δεθεί στον τοίχο για να αντέξει τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει το συγκεκριμένο dexion?

ΥΓ : Ανέφερα πως αν την αγοράσω, την προορίζω για 3 ενυδρεία

Εννοείται με ενίσχυση στα ράφια και με δεσιμο σε τοιχο

Για ενυδρείο όχι και ούτε προκειτε να το δοκιμάσω .

ειναι κριμα να αγοράσεις κατι τέτοιο να πληρώσεις και ποσα ακομα και για το ενισχύσεις. Καλύτερα να ψάξεις να φτιάξεις μόνη σου έστω και με λιγα πάρα πάνω λεφτά ή να ψάξεις σε μεταχειρισμένο.

Άσε που δεν το βλέπω να χωράνε ενυδρείο φωτισμός εξοπλισμός και να σε βολεύει να κάνεις όποιες εργασίες πρέπει να κάνεις στα ενυδρεία. Εκτός και αν τα βάζεις και βγάζεις συνέχεια

Στάλθηκε από το υπερπέραν με το tapatalk

Έγινε επεξεργασία - βαγγελης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είναι η ραφίερα χωρίς καμία επιπλέον στήριξη όπως την πουλάνε δηλαδή δεν αντέχει τέτοιο βάρος με τίποτα.

Πρέπει να δεθεί στον τοίχο για να αντέξει τότε αλλάζουν τα πράγματα.

Αυτο το αναφέρουμε παραπάνω. Πρεπει να βιδωθεί στον τοίχο (μη φανταστείς με καμία 100ή βίδες).
Link to comment
Share on other sites

Την ραφίερα όμως την πουλάνε όπως είναι για 175 χ 5 = 875  κιλά σύνολο όπως αναφέρει στο πρώτο post, το οποίο είναι αδύνατον, εάν δεν ενισχυθεί ή δεθεί κάπου τότε τι την πουλάνε με αυτές τις προδιαγραφές, εκτός και εάν το αναφέρουν με ψιλά γράμματα κάπου ότι πρέπει να στηριχθεί για να αντέξει αυτό το βάρος.

 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Την ραφίερα όμως την πουλάνε όπως είναι για 175 χ 5 = 875 κιλά σύνολο όπως αναφέρει στο πρώτο post, το οποίο είναι αδύνατον, εάν δεν ενισχυθεί ή δεθεί κάπου τότε τι την πουλάνε με αυτές τις προδιαγραφές, εκτός και εάν το αναφέρουν με ψιλά γράμματα κάπου ότι πρέπει να στηριχθεί για να αντέξει αυτό το βάρος.

Προσωπικά θεωρώ οτι για μια οποιαδήποτε ραφιέρα που θα δεχθεί μεγάλο βάρος ή πολλά αντικείμενα, το στερέωμα στον τοίχο ειναι κάτι που απλά εννοείται και δε χρειάζεται καν ψιλά γράμματα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σακη παρτην κ θα ερθω να δουμε παρεα τι χρειαζεται...

 

Εισαι ωραίος ρε φιλε!!!!!!!!!

 

Αν και θα παρεξηγηθεί ο πεθερός, με τον οποίο έχουμε φτιάξει ΟΛΑ τα λευκά επιπλά 4 σπιτιών... (εγω φυσικά ειμαι ο βοηθος)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την ραφίερα όμως την πουλάνε όπως είναι για 175 χ 5 = 875  κιλά σύνολο όπως αναφέρει στο πρώτο post, το οποίο είναι αδύνατον, εάν δεν ενισχυθεί ή δεθεί κάπου τότε τι την πουλάνε με αυτές τις προδιαγραφές, εκτός και εάν το αναφέρουν με ψιλά γράμματα κάπου ότι πρέπει να στηριχθεί για να αντέξει αυτό το βάρος.

 

Δίκιο έχεις ως προς τον υπολογισμό, αλλά προσωπικά πουθενά δεν ανέφερα ότι θα βάλω 5 ενυδρεία των 175 κιλών

Ρωτησα πολύ συγκεκριμένα - αν αφού στηριχτεί σε τοίχο και ενισχυθεί στο ξύλο - αν μπορεί να σηκώνει

1. 40λιτρο

2. 80λιτρο

3. 60λιτρο

 

 

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις και τα σχόλια...κοντός ψαλμός αλληλούια

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να αντεχει τοσα κιλα πρεπει οι τυπου ντεξιον γωνιες που εχει να εχουν παχος ,να μην ειναι τσιγαροχαρτα,επισης στα ντεξιον βαρεως τυπου υπαρχουν και καποιες εξτρα γωνιες που δενουν την κατασκευη δες την φωτο.

Για το βαρος που αναφερεις και αν μπορεις να βαλεις το βαρυτερο κατω και οσο ανεβαινεις να ειναι το ελαφρυτερο δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραίος ρε φιλε!!!!!!!!!

Αν και θα παρεξηγηθεί ο πεθερός, με τον οποίο έχουμε φτιάξει ΟΛΑ τα λευκά επιπλά 4 σπιτιών... (εγω φυσικά ειμαι ο βοηθος)

Ξυλουργος ο πεθερος ???

Σιδερας εγω ...

Σιγουρα θα φτιαξουμε κατι καλο ;)

Ψηνομαι κ γω παντως για την ραφιερα εδω κ καιρο ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξυλουργος ο πεθερος ???

Σιδερας εγω ...

Σιγουρα θα φτιαξουμε κατι καλο ;)

Ψηνομαι κ γω παντως για την ραφιερα εδω κ καιρο ...

 

Εγώ πάντως θα την αγοράσω  - Με 30 ευρώ, 5 ράφια σε τέτοιες διαστάσεις, δεν τα φτιαχνεις με τπτ

 

Χομπίστας ξυλουργός, με ένα υπόγειο από σέγα...μέχρι δισκοπρίονο!

 

Θα τα πούμε με την επιστροφή μου, από διακοπές! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις ως προς τον υπολογισμό, αλλά προσωπικά πουθενά δεν ανέφερα ότι θα βάλω 5 ενυδρεία των 175 κιλών

Ρωτησα πολύ συγκεκριμένα - αν αφού στηριχτεί σε τοίχο και ενισχυθεί στο ξύλο - αν μπορεί να σηκώνει

1. 40λιτρο

2. 80λιτρο

3. 60λιτρο

 

 

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις και τα σχόλια...κοντός ψαλμός αλληλούια

 

Ανετα.... δεν υπαρχει περιπτωση και χωρις ενισχυση να μην αντεξει αυτα τα λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ, αλλά ο σιδεράς δεν θα πάρει 30 ευρώ....

 

Καλημερα!

 

 

Ξυλουργος ο πεθερος ???

Σιδερας εγω ...

Σιγουρα θα φτιαξουμε κατι καλο ;)

Ψηνομαι κ γω παντως για την ραφιερα εδω κ καιρο ...

 

Xαχα ειδες , βρήκες τον μαστορη σου. :)

 

Εχω για να μην τα ξυλωνω τα ενυδρεια , τα αδεισα και  εβαλα κοντρες αλουμινιου βιδωτες κατω απο τα ράφια στα δοντακια που εχει ωστε να μην τα αφηνει να ανοιγουν.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Πάει πολύς καιρός που είχα δει κάτι παρόμοιο (μάλλον μιλάμε για το ίδιο πράγμα με αυτό που έγραψε ο Jimi)... ούτε το 1/3 από αυτό που έγραφε ΔΕΝ σήκωνε.

Όταν το δεις από κοντά... θα βγάλεις το ίδιο συμπέρασμα πιστεύω.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δες το από κοντά Σάκη. 

 

Μέχρι τότε, πάρε μία εικόνα από αυτό το link, είναι το ίδιο προϊόν που λες αν δεν κάνω λάθος.

http://www.aircooledrdclub.com/smf/index.php?topic=40082.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν πήρες το συγκεκριμένο τελικά ή κάποιο άλλο πάντως έπεσε στα χέρια μου σήμερα το φυλλάδιο του Leroy

και έχει κάποιες ραφιέρες σαν αυτές αλλά ακόμα και ντέξιον σε δελεαστικές τιμές :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πηρα τελικα

Ελειπα απο Αττική εκεινη την περίοδο, είχα πει σε έναν φίλο να παει...και ακόμη πηγαίνει!!!

 

Θα τα κοιτάξω του Leroy - Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...