Jump to content

Καθαρισμός plexiglass. Πως?


PanaGreco

Recommended Posts

Φιλαράκια πως μπορώ να καθαρίσω το plexiglass που καλύπτει τις Τ5 του φωτιστικου ΑΤΙ που έχω χωρίς να γρατζουνιστεί ή να θαμπώσει ;

Link to comment
Share on other sites

Ταααααακηηηηηηηηηηηηηηηηηη (περίμενε να δει το θέμα ο master του plexy)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το καθαρίσεις με κάποιο τροπο και απέτυχες δηλαδή ή ετσι ρωτάς;

Δεν δοκίμασα ακόμα. Ρωτάω για να το καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ταααααακηηηηηηηηηηηηηηηηηη (περίμενε να δει το θέμα ο master του plexy)

Έχουμε και τέτοιον master? ποιός είναι ο γκουρού?

Link to comment
Share on other sites

Όπως καθαρίζονται τα τζάμια Πάνο. Δεν υπάρχει θέμα. Θέλει προσοχή με κάποια καθαριστικά για τα τζάμια. Το καλύτερο είναι με σαπουνόνερο και μετά με στεγνό πανί.

Link to comment
Share on other sites

τριλετ για πιατα δοκιμασες;

Καλημέρα φίλη μου :)

Ένα απο τα βασικά που πρέπει να ξέρεις σαν αρχάρια είναι ότι στη συντήρηση ενυδρείου και όπιου εξοπλισμού όπως καπάκι φίλτρα κλπ. καλό είναι να αποφεύγουμε την χρίση χημικών διότι μπορεί να αποβεί μοιραίο για τα ζωντανά μας.

Γιαυτο προτιμάμε πιο φυσικούς τρόπους και προϊόντα για την πιο υγιέστατη συντήρηση του ενυδρείου και του εξοπλισμού του.

Π.χ. Ο φίλο μας το πιο αγνό και πιο απλό ένα μαλακό σφουγγαράκι θέλει ζεστό νερό και ένα απαλό και ανώδυνο τριψιματακη.. Μετά παμε σε νεροξιδο νερό με σόδα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

@Giannis_X

Αν και το πάμε άλλου το θέμα και έχει ήδη προταθεί σίγουρος τρόπος καθαρίσματος ...

 

Τι κακό μπορεί να κάνει το "τρίλετ" στην προκειμένη περίπτωση και γιατί το ξύδι είναι καλύτερο ??

Link to comment
Share on other sites

αφου οι λαμπες ειναι εξω απο το νερο τι σε νοιαζει αν βαλει τριλετ, το ξυδι θα βρωμαει ολο το σπιτι αφου. Μη βάλεις σοδα σε καμια περιπτωση θα ρευονται οι λαμπες μετα :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Giannis_X

Αν και το πάμε άλλου το θέμα και έχει ήδη προταθεί σίγουρος τρόπος καθαρίσματος ...

 

Τι κακό μπορεί να κάνει το "τρίλετ" στην προκειμένη περίπτωση και γιατί το ξύδι είναι καλύτερο ??

το ξίδι είναι πιο φυσικό απο το τριλετ που έχει χημικά.

Το ξίδι με ένα απλό ξέβγαλμα με καυτό νερό εξαφανίζετε ενο το απορρυπαντικό σίγουρα σε σχέση με το ξίδι θα αφήσει κάποια υπολείμματα - χημικά με αποτέλεσμα απο την εξάτμιση και μόνο κινδυνεύει η ποιότητα του νερού στο ενυδρείο μας γιατι όπως λέω με την εξάτμιση η σταγόνες που μαζεύονται και ξανά στάζουν στο νερό του ενυδρείου αν όχι άμεσα μακροπρόθεσμα να επηρεάσει τα ζωντανά μας και την βιολογία.

Ξέρω ακούγομαι υπερβολικός ομος καλό είναι να το έχουμε στην άκρη του μιαλου μας ότι εστο μακροπρόθεσμα μπορεί να βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν ο φωτισμός του φίλο μας είναι εξωτερικός και όχι με το καπάκι τότε πάω πάσο :)

Link to comment
Share on other sites

η ηρωνεια ειναι που το καλοκαιρι ημουν διακοπες στη Μανη και κατι ψαραδες εριχναν ξιδι για να σκοτωνουν τις σμερνες που ειχαν πιασει, νομιζω με το τριλετ δε θα ψοφουσαν ετσι ευκολα.

Δεν εχω ιδεα απο θαλασσινα ενυδρεια αλλα εξατμιζοναι και σταζουν; Σαν τη φυση με τη θαλασσσα και τα συνεφα ε;

Link to comment
Share on other sites

@Giannis_X

Ψαξε λιγο στο google να δεις τι ειναι το ξυδι γιατι δυσκολευομαι να σου βρω links απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

@Giannis_X

Ψαξε λιγο στο google να δεις τι ειναι το ξυδι γιατι δυσκολευομαι να σου βρω links απο το κινητο

Ξέρω τη είναι και την χημική του σύσταση :).

αλλά αν διαβάσεις ξανά τη λέω στο προτο ποστ προς απάντηση στην νέα μας φίλη το πρώτο υλικό που αναφέρω είναι σκέτο νερό και ένα μαλακό σφουγγαράκι και σαν δεύτερη λύση δίνω το ξίδι και την σόδα.

Εσύ σαν πιο έμπειρος τη απο τα δυο θα χρησιμοποιούσες? Ξίδι η αποριπαντικα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους δεν ξέρουν το φωτιστικό είναι αυτό και υπάρχει ένα plexiglass που καλύπτει και προστατεύει τις λάμπες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και τέτοιον master? ποιός είναι ο γκουρού?

 

@takis_gt

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τη είναι και την χημική του σύσταση :).

αλλά αν διαβάσεις ξανά τη λέω στο προτο ποστ προς απάντηση στην νέα μας φίλη το πρώτο υλικό που αναφέρω είναι σκέτο νερό και ένα μαλακό σφουγγαράκι και σαν δεύτερη λύση δίνω το ξίδι και την σόδα.

Εσύ σαν πιο έμπειρος τη απο τα δυο θα χρησιμοποιούσες? Ξίδι η αποριπαντικα?

 

Δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα όμως ή τουλάχιστον δεν με έχεις πείσει ακόμα. . .

Ας συνεχίσουμε να χαλάμε το θέμα μιας και τελευταία διαβάζω περίεργες συμβουλές προς νέα μέλη . . .

 

Το ξύδι το χρησιμοποιούν πολλοί για τον καθαρισμό αλάτων αλλά όλοι λένε "με προσοχή μην πέσει μέσα στο νερό".

Γιατί άραγε το λένε αυτό ?

 

Για το άζαξ δεν βλέπω να έχεις κάποια ένσταση(btw και εγώ με αυτό  καθαρίζω,και όχι μόνο.Ξύδι,λεμόνι και σόδα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ).

Τέλος για εμένα η εμπειρία κάποιου δεν μετριέται μόνο με τις γνώσεις αλλά με τον τρόπο που απαντάει και προτείνει και συστήνει τρόπους και λύσεις

στους συχγομπίστες του :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα όμως ή τουλάχιστον δεν με έχεις πείσει ακόμα. . .

Ας συνεχίσουμε να χαλάμε το θέμα μιας και τελευταία διαβάζω περίεργες συμβουλές προς νέα μέλη . . .

 

Το ξύδι το χρησιμοποιούν πολλοί για τον καθαρισμό αλάτων αλλά όλοι λένε "με προσοχή μην πέσει μέσα στο νερό".

Γιατί άραγε το λένε αυτό ?

 

Για το άζαξ δεν βλέπω να έχεις κάποια ένσταση(btw και εγώ με αυτό  καθαρίζω,και όχι μόνο.Ξύδι,λεμόνι και σόδα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ).

Τέλος για εμένα η εμπειρία κάποιου δεν μετριέται μόνο με τις γνώσεις αλλά με τον τρόπο που απαντάει και προτείνει και συστήνει τρόπους και λύσεις

στους συχγομπίστες του :)

 

Ξυδι βαζουμε στις φακές και ξυδια πινουμε στο island ακρωτηρι κτλ

Αζαξ εχει αμωνια μαλλον ε; Αμονιαζολ και υδρογονανθρακες και τετοια και τετοια

Το τριλετ το τρωμε κιολα αμα δε ξεπλυνουμε καλα τα πιατα ή τα ποτηρια οποτε σας συστηνω το τριλετ :matrix:

Link to comment
Share on other sites

......ε ρε γλέντια!

Και φαντάσου να ρώταγα κάτι περισσότερο πολύπλοκο.

Link to comment
Share on other sites

Για προσεξτε εσεις που πινετε πολλα ξυδια !!!!

Δεν κανουν καλοοοοο

Γενικοτερα.....

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, περίμενε μήπως δει το θέμα και ο takis_gt. Ξερει πολλα για το plexi, το δουλευει σα τρελός.......βασικά, παίζει να το έχει ανακαλύψει αυτός για να καταλάβεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:) :):) :):) :):) Παιδιά είσαστε άπαιχτοι

 

Από τι θες να καθαρίσεις το πλεξιγκλάς ;

Για άλατα ,

βάζεις σε ένα πανάκι λίγο ξύδι και το περνάς, προσέχεις πάντα να μη σου στάξει στο νερό του ενυδρείου, αν μπορείς να το κάνεις εκτός ενυδρείου τότε βάζεις πιο πολύ ξύδι και δεν έχεις το φόβο να σου στάξει μέσα στο ενυδρείο, αν τα άλατα είναι πολλά , τότε το βγάζεις από το ενυδρείο , φοράς γάντια , παίρνεις ένα πανάκι και βάζεις λίγο άκουα-φόρτε επάνω και το περνάς, μετά πάλι με άλλο βρεγμένο πανάκι το καθαρίζεις αρκετές φορές, αν μπορείς να το ξεβγάλεις και στο ντουζ ακόμα καλύτερα,  το αφήνεις μετά να στεγνώσει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το βάζεις στη θέση του. Μην αρχίσετε οι υπόλοιποι να λέτε για το άκουα-φόρτε πάλι, το άκουα-φόρτε δεν επηρεάζει το πλεξιγκλάς, ξεβγάζεται πολύ εύκολα και εξατμίζεται επίσης πολύ εύκολα, ΠΡΟΣΟΧΗ όμως στη χρήση, προσοχή να μη πέσει σε γυμνό δέρμα , μάτια, ρούχα μεταλλικά αντικείμενα και επίσης προσοχή στο χώρο που θα το κάνεις , να είναι καλά αεριζόμενος και το πάτωμα να μην είναι τσιμέντο , μάρμαρο, μωσαϊκό κλπ ασβεστολιθικό, θα κάνει ζημιά, τα πλακάκια δεν παθαίνουν τίποτα εκτός από τους αρμούς που είναι τσιμέντο

Από θαμπάδα λόγω της πολυκαιρίας , (Πολυμερισμός από το φως) Εκεί ακολουθείς άλλες διαδικασίες με ειδικές κρέμες και τρίψιμο, σε συμφέρει καλύτερα να το αλλάξεις γιατί θα σπάει εύκολα, με αυτούς τους τρόπους καθαρίζουν τα φανάρια των αυτοκινήτων, αυτά όμως έχουν πιο μεγάλο πάχος από τα πλεξιγκλάς που χρησιμοποιούμαι εμείς.

 

Μη χρησιμοποιείται καθαριστικά για τα τζάμια , οινόπνευμα , ασετόν και διάφορα άλλα χημικά υλικά , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να το θαμπώσει. Το υγρό για τα πιάτα δεν το θαμπώνει αλλά αν πρόκειται για εξάρτημα που θα μπει μέσα στο ενυδρείο είναι καλύτερα να μη το κάνετε, αν το κάνετε θα πρέπει να είσαστε ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΙ πως το έχετε ξεβγάλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, αλλά και πάλι ίσως να μείνουν υπολείμματα από το σαπούνι , σε τέτοιες περιπτώσεις ζεστό νερό, όχι καυτό γιατί θα πετσικάρει το πλεξιγκλάς, και να το αφήσετε αρκετές ώρες μέσα, αλλά και πάλι καλύτερα ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ, είναι επικίνδυνο για τα ψάρια, και δεν καθαρίζουν τα άλατα.

 

Για τα άλατα η καλύτερη λύση είναι ανά τακτικά διαστήματα να το περνάμε με ένα πανάκι που θα έχει λίγο ξύδι επάνω και μετά με ένα βρεγμένο, έτσι δεν θα μαζεύονται πολλά άλατα και δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε πιο δραστικά χημικά. Για τα άλατα μη βάλετε κανένα άλλο χημικό όπως αυτό για τα άλατα στα μπάνια κλπ , δεν ξεβγάζονται εύκολα και θα αφήσουν υπολείμματα, και το ξαναλέω το άκουα-φόρτε δεν αφήνει υπολείμματα αν ξεβγαλθεί σωστά , και το χλώριο εξατμίζεται πολύ εύκολα,  χλωρίνη να μη βάλετε , δεν καθαρίζει τα άλατα τόσο καλά και δεν ξεβγάζεται τόσο εύκολα όσο το άκουα-φόρτε. Η χλωρίνη καθαρίζει πιο εύκολα οργανικές βρωμιές , όπως άλγη κλπ, ενώ το άκουα-φόρτε καθαρίζει πιο εύκολα ανόργανες , όπως άλατα κλπ. Αυτά όμως τα ισχυρά χημικά θέλουν ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΞΕΒΓΛΑΛΜΑ.

Επίσης να μη το τρίψετε με σφουγγαράκι πράσινο, θα κάνετε γρατζουνιές , με μαλακό πανί ή χαρτί κουζίνας.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...