Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

On 5/2/2018 at 11:46 ΜΜ, το μέλος kostas3 έγραψε:

κάτσε γιατί απάντησα βιαστικά χωρίς να καταλάβω νομίζω.. όταν λες εξωτερικός στείλε ένα λινκ να καταλάβω... σαν inline είναι αλλά δεν πάει στο φίλτρο, συνδέεται με ξεχωριστή  αντλία?

 

Ο εξωτερικος ειναι οπως αυτος που πηρες , ο inline μπανει απλα στην εξοδο του φιλτρου....

Κατι σαν αυτό.

https://www.co2supermarket.co.uk/up-inline-atomizer-co2-diffuser-12-16-p188.html

Link to comment
Share on other sites

Eσωτερικό έχω εγώ και όταν χρησιμοποιήσω θα σας πω αποτελέσματα. Δεν είναι όμως ριάκτορας Νίκο, difusser είναι με την δυνατότητα να κερδίζει χρόνο το co2 μέσα στο σωλήνα και να δουλεύει στα 35-40 Psi και να έχει καλή διάσπαση.

 

Κώστα πήρες έναν απτούς καλύτερους ριάκτορες έτοιμους που πωλούνται. Βεβαιώσου ότι η αντλία το στέλνει σωστά το co2 μέσα και κυκλοφορεί παντού. Τοποθέτησε την κάπου ώστε να την ευνοεί και το φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nicpapa said:

Καλυτερα οπως το εκανες σε ξεχωριστη αντλια.

Οι μπάλες ειχα την εντυπωση πως κινοντουσαν μεσα.

Νομιζω πως δινεις λιγο co2..

Να ανεβασω σε 3 bps? Οι βιομπαλες δεν κινουνται, και σωληνα απο τη βρυση να βαλεις παλι δε θα κινηθουν , ειναι πολλες και δεν εχουν χωρο. Και αλλα setup στο youtube να δεις κανενα δε κουνιεται. Απλα καποιοι τις βγαζουν εντελως γιατι οπως λενε , οταν τις βγαλουν εχουν 100% diffusion. Εγω δε βλεπω φισαλυδες αρα ειμαι τελεια ετσι . Τι προτεινεις για το co2 ?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα από θόρυβο πως τα πάει; Όχι δεν κινούνται , αυτοί που τις βγάζουν το κάνουν για να μη πέφτει πολύ η ροή στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος kostas3 έγραψε:

Να ανεβασω σε 3 bps? Οι βιομπαλες δεν κινουνται, και σωληνα απο τη βρυση να βαλεις παλι δε θα κινηθουν , ειναι πολλες και δεν εχουν χωρο. Και αλλα setup στο youtube να δεις κανενα δε κουνιεται. Απλα καποιοι τις βγαζουν εντελως γιατι οπως λενε , οταν τις βγαλουν εχουν 100% diffusion. Εγω δε βλεπω φισαλυδες αρα ειμαι τελεια ετσι . Τι προτεινεις για το co2 ?

Eγω εχω 2 -3 bps στο 180λιτρο ...

Εσενα αν θυμαμαι ειναι 300 αρι...

Δες το drop στο ph

Και παρατηρησε τα φυτα.

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Κώστα από θόρυβο πως τα πάει; Όχι δεν κινούνται , αυτοί που τις βγάζουν το κάνουν για να μη πέφτει πολύ η ροή στο φίλτρο.

 

Tις βγαλεις δεν τις βγάλεις η ροη θα πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Με τις μπάλες μέσα πέφτει περισσότερο απότι χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Fred13 said:

Κώστα από θόρυβο πως τα πάει; Όχι δεν κινούνται , αυτοί που τις βγάζουν το κάνουν για να μη πέφτει πολύ η ροή στο φίλτρο.

Αθορυβο εντελος. Στο βιντεο βαλε τον ηχο δυνατα να ακουσεις

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω 2 -3 bps στο 180λιτρο ...
Εσενα αν θυμαμαι ειναι 300 αρι...
Δες το drop στο ph
Και παρατηρησε τα φυτα.
 
Πως σου φαίνεται τώρα?


Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις drop checker, 1 βαθμός πτώση στο ph μέσω του co2 σημαίνει περίπου 30mg/l co2.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgMa said:

Αν δεν έχεις drop checker, 1 βαθμός πτώση στο ph μέσω του co2 σημαίνει περίπου 30mg/l co2.

 

το co2 τρέχει 24/7 . πότε να κάνω την μέτρηση? έχω drop checker αλλά δε το εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

έχω κουραστεί....

 

πραγματικά πολλες φορες αισθανομαι χαζος. μα τι δεν κανω σωστα? τοσο καιρο προσπαθώ προσπαθώ προσπαθώ , διαβάζω, μετράω, αγοράζω...

κοιταξτε κατασταση...φυτεμενο ενυδρειο ειναι τωρα αυτο?

βοηθεια παρακαλω .

αυτο το γρασιδι (eleocharis accicularis) ειχα και παλιά... και μεγάλωνε μια χαρά. τωρα τι έπαθε? ασε που καθε μερα ξεριζώνονται καμιά 30ρια ρίζες δε ξερω αν φταιει το υπόστρωμα ,γιατι το ιδιο ειχα και πριν που ειχα κανει carpet ολο το ενυδρειο....

και γενικά τα φυτά καθε μέρα πάνε και λίγο χειρότερα

το μονο που αυξανεται σταθερα ειναι η αλγη σε τζαμια -πετρες

δηλαδη , και τα stayrogyne repens και το eleocharis και τα Myriophyllum Guyana γινονται καφε...

λιπανση EI για 300λιτρα αυστηρά

φωτισμός 8 ώρες

pearling σε κανενα φυτο. μονο κατι μικροφυσαλλιδες πανω σε ξυλα, πετρες , γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι αυτες?

επισης το reactor δουλεώει καλά? εχω την εντώπωση πως οι φυσαλλίδες φεύγουν προς τα πάνω...

συγνώμη για το υφος του ποστ αλλα εχω απελπιστεί.. νιώθω οτι κατι δεν καταλαβαίνω με τίποτα.... αλλα δε ξέρω τι ειναι αυτο....

μα να σαπιζουν ολα?? τοσο λαθος ειμαι πια?

δεν τα παρατάω πάντως

 

ευχαριστώ και συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostas3 said:
έχω κουραστεί....
 
πραγματικά πολλες φορες αισθανομαι χαζος. μα τι δεν κανω σωστα? τοσο καιρο προσπαθώ προσπαθώ προσπαθώ , διαβάζω, μετράω, αγοράζω...
κοιταξτε κατασταση...φυτεμενο ενυδρειο ειναι τωρα αυτο?
βοηθεια παρακαλω .
αυτο το γρασιδι (eleocharis accicularis) ειχα και παλιά... και μεγάλωνε μια χαρά. τωρα τι έπαθε? ασε που καθε μερα ξεριζώνονται καμιά 30ρια ρίζες δε ξερω αν φταιει το υπόστρωμα ,γιατι το ιδιο ειχα και πριν που ειχα κανει carpet ολο το ενυδρειο....
και γενικά τα φυτά καθε μέρα πάνε και λίγο χειρότερα
το μονο που αυξανεται σταθερα ειναι η αλγη σε τζαμια -πετρες
δηλαδη , και τα stayrogyne repens και το eleocharis και τα Myriophyllum Guyana γινονται καφε...
λιπανση EI για 300λιτρα αυστηρά
φωτισμός 8 ώρες
pearling σε κανενα φυτο. μονο κατι μικροφυσαλλιδες πανω σε ξυλα, πετρες , γνωριζει κανεις τι μπορει να ειναι αυτες?
επισης το reactor δουλεώει καλά? εχω την εντώπωση πως οι φυσαλλίδες φεύγουν προς τα πάνω...
συγνώμη για το υφος του ποστ αλλα εχω απελπιστεί.. νιώθω οτι κατι δεν καταλαβαίνω με τίποτα.... αλλα δε ξέρω τι ειναι αυτο....
μα να σαπιζουν ολα?? τοσο λαθος ειμαι πια?
δεν τα παρατάω πάντως
 
[/url] ευχαριστώ και συγνώμη

 

Παραθέτω φωτο μετρήσεων
Αλλαγή νερού έγινε χτες. Σήμερα τα fe . Νιτρικά και φωσφορικά είναι πιστεύω σε φυσιολογικά επίπεδα. Σας εχω και φωτο απο ph . Δε σας βαζω τις φωτογραφίες για να σας παιδεύω . Απλα δεν εχω καμια εμπιστοσύνη σε μενα .
Το ξέρω οτι το χόμπι αυτό καμια φορά γινεται εξουθενωτικο . Εκει ειμα ι τωρα [emoji14]
Όχι τοσο πολύ οτι με κουράζει. Απλα δε βλέπω αποτελέσματα ... και σκέφτομαι , εσείς που έχετε τόσο υπέροχα φυτεμένα τι κάνετε που δεν κανω εγω??
Δεν δακτυλοδεικτω φυσικα.. NICPAPA
Αστειεύομαι :)
Ουτε περιμένω εν μια νυκτί να γίνω σαν τον nicpapa (σορυ που σε αναφέρω συνεχώς αλλά θαυμάζω τα ενυδρεία σου) που εχει μεγάλη εμπειρία . Αλλα 3 Χρόνια τωρα νιώθω οτι κανω κύκλους...
c8a5834031ff38ab42a47ce985651203.jpg507678b75b44f9dbc53594152e8298e2.jpg

Sent from my ASUS_Z00LD using Tapatalk
 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να προσθέσω ρίξτε μια ματιά και στον co2 reactor παρακαλώ. δουλεύει σίγουρα σωστά? σα να μου φαίνονται οι φυσαλίδες να περνάνε στον πάνω σωλήνα (που εισάγει νερό στον reactor) δε βλεπω φυσαλιδες στο νερο ομως, και το drop checker ειναι πρασινο. το εχω και σε βιντεο

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nicpapa said:

Tι kh εχεις?

3 περίπου  αν δε κάνω λάθος δε το μέτρησα σήμερα , αύριο θα σου πω σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 3 κατεβε το ph σου κοντα στο 6,2-6,4...

Ειδη εχεις ενεργο υσποστρωμα , το οποιο ριχνει το ph και εσυ μετρας ph κοντα στο 7.

Kατεβαζε το σιγα σιγα ... μην γινει καμια στραβη με τα ψαρια.

Παρε φυτα stems ή κατι αλλο γρηγορης αναπτυξης, γιατι αυτα που εχεις θελουν τον χρονο τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

 

9 minutes ago, KostasGr said:

Μάλλον είσαι χαμηλά σε CO2 concentration.

μισό να ανεβάσω video απο το bubble counter. είναι φοοουυλ

 

 

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nicpapa said:

Αν εχεις 3 κατεβε το ph σου κοντα στο 6,2-6,4...

Ειδη εχεις ενεργο υσποστρωμα , το οποιο ριχνει το ph και εσυ μετρας ph κοντα στο 7.

Kατεβαζε το σιγα σιγα ... μην γινει καμια στραβη με τα ψαρια.

Παρε φυτα stems ή κατι αλλο γρηγορης αναπτυξης, γιατι αυτα που εχεις θελουν τον χρονο τους. 

 

με co2 να το ρίξω?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nicpapa said:

Αν εχεις 3 κατεβε το ph σου κοντα στο 6,2-6,4...

Ειδη εχεις ενεργο υσποστρωμα , το οποιο ριχνει το ph και εσυ μετρας ph κοντα στο 7.

Kατεβαζε το σιγα σιγα ... μην γινει καμια στραβη με τα ψαρια.

Παρε φυτα stems ή κατι αλλο γρηγορης αναπτυξης, γιατι αυτα που εχεις θελουν τον χρονο τους. 

 

εχω παραγγείλει κάνα δυο... ριξε σε παρακαλώ μια ματιά στο bubble counter... και τελικά στις φυσαλίδες που μπαίνουν στον ριακτορα, σου φαίνεται οκ?

σα να βγαίνουν πάνω μου φαίνεται.. δηλαδή να μην διασπονται αλλα να γυρνάνε στην αντλια.. βεβαια δεν τις βλεπω στην αντλια και ουτε στους σωληνεσ..

 

Link to comment
Share on other sites

Για μετρα στην αλλαγη την kh και μετα απο μερικες μερες παλι..

Εχω την εντυπωση οτι οι πετρες κανουν την δουλεια τους ..

To διοξειδιο θα το βρεις σιγα σιγα..

Για πες και τι ριχνεις,πως προετοιμαζεις το νερο.

Οταν ειχα τον cerge reactor , μου μαζευε co2 μεσα ... δεν μπορουσε να διασπασει αλλο.

Μην μπερδευεσαι με τις φυσαλιδες... Διαλεξε οποιες θελεις για να εχεις περιπου ενα στανταρ.

Σου ειπα ομως σιγα σιγα το co2, γιατι με τους ρεακτορ αυτους αυξανεται αποτομα, το co2...

Οταν το ειχα πρωτο βαλει το cerge παραλιγο να χασω τα ψάρια..

Δεν μπορω να σου πως φυσαλιδες το λεπτο ή δευτερολεπτο, γιατι οπως το βλέπεις και εσυ ειναι διαφορετικές σε καθε buble counter, εξαρταται την διαμετρο οπου βγαινουν οι φυσαλιδες.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nicpapa said:

Για μετρα στην αλλαγη την kh και μετα απο μερικες μερες παλι..

Εχω την εντυπωση οτι οι πετρες κανουν την δουλεια τους ..

To διοξειδιο θα το βρεις σιγα σιγα..

Για πες και τι ριχνεις,πως προετοιμαζεις το νερο.

Οταν ειχα τον cerge reactor , μου μαζευε co2 μεσα ... δεν μπορουσε να διασπασει αλλο.

Μην μπερδευεσαι με τις φυσαλιδες... Διαλεξε οποιες θελεις για να εχεις περιπου ενα στανταρ.

Σου ειπα ομως σιγα σιγα το co2, γιατι με τους ρεακτορ αυτους αυξανεται αποτομα, το co2...

Οταν το ειχα πρωτο βαλει το cerge παραλιγο να χασω τα ψάρια..

Δεν μπορω να σου πως φυσαλιδες το λεπτο ή δευτερολεπτο, γιατι οπως το βλέπεις και εσυ ειναι διαφορετικές σε καθε buble counter, εξαρταται την διαμετρο οπου βγαινουν οι φυσαλιδες.

kh 5

gh 15

μόλις τα μέτρησα. την Κυριακή θα κάνω μέτρηση με την αλλαγή....

 

οι πέτρες ανεβάζουν kh εννοείς?

 

το νερό είναι 60% A.O 40% βρύσης

βγαίνει εκεί ...15 gh περιπου

θερμενεται στην θερμοκρασία του ενυδρείου 25βαθμους

και καθε Κυριακή γινεται 50%+ αλλαγη

το προγραμμα μου ειναι EI 300 ΛΙΤΡΑ

ολα σκονες εκτος FE

και απο traces τα traces που μου ειχες πει της co2art

 

καλα τωρα που είδα το ενυδρείο ...το Myriophyllum Guyana  διαλύθηκε σχεδόν το ενα φυτεμα ...μεσα σε μιση μέρα ...ήμαρτον.. το αλλο ειναι καλύτερα, θα ανεβασω video σε λιγο

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...