Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

τα φυτά πάντως ακόμα λιώνουν ....μόνο τα staurogyne repens δείχνουν σημάδια ανάπτυξης...

 

ειδικα τα lylaeopsis brasiliensis και eleocharis acicularis χαλανε

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

τα φυτά πάντως ακόμα λιώνουν ....μόνο τα staurogyne repens δείχνουν σημάδια ανάπτυξης...

 

ειδικα τα lylaeopsis brasiliensis και eleocharis acicularis χαλανε

Εκανες καθολου μετρησεις NO3, PO4;

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

15 no3

0.5 p04

 

Αν οι μετρησεις ειναι σωστες,τοτε μενει μονο ο φωτισμος. Ποσες και τι ειδους λαμπες εχεις και ποσο παλιες ειναι(σε μηνες).

Θα ελεγα λιγο παραπανω μακρο θελεις. no3 να παει μεχρι 20-30ppm. Βαζεις καθολου Flourish η κατι παρομοιο; καλιο;

P.S. καπως χονδροκοκκο soil εχεις για Cuba και Eleocharis, μπορει και αυτο να φταιει.

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας παιδιά,  να ρωτήσω,  μπορεί κάποιος ν μου προτείνει κάποιο κατάστημα με φυτά? Συνήθως αγόραζα από aquavivere αλλά νομίζω έκλεισε! ? Βασικά ψάχνω για eleocharis acicularis

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas3 έγραψε:

Γειά σας παιδιά,  να ρωτήσω,  μπορεί κάποιος ν μου προτείνει κάποιο κατάστημα με φυτά? Συνήθως αγόραζα από aquavivere αλλά νομίζω έκλεισε! ? Βασικά ψάχνω για eleocharis acicularis

Ευχαριστώ!

https://misirlis-aquarium.gr/502-φυτα-tropica-anubias

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ξαναφυτεψα eleocharis acicularis και παρατηρώ οτι αρχίζει και χαλάει. είναι μιας εβδομάδας. Οι λάμπες μου ήταν 1.5 ετών αλλά τις άλλαξα χτες . λέτε να φταίει αυτό?  Παλαιότερα είχα το ίδιο φυτό με επιτυχία . ακολουθώ ΕΙ για 300 πιστά και φώτα 2x54 watt 840 + 2x54w 865  για 6 ώρες. να τα αυξήσω σε 7 η 8 ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν σε emersed μορφή είναι λογικό. Μια εβδομάδα είναι λίγο για να βγάλεις συμπέρασμα.

Τι ύψος έχει το ενυδρείο;

Επίσης έχω την εντύπωση:

1) Ή έχεις διάτομα

2) Ή χρειάζεσαι λίγο σιφωνάρισμα ελαφριά στο υπόστρωμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι διατομική άλγη ( νομίζω βλέπω και στις πέτρες; ) ή οργανικά.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Δεν πιστεύω ότι είναι από τις λάμπες. Τη φωτοπερίοδο μπορείς να την πας 7 ώρες σίγουρα.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, AgMa said:

Αν ήταν σε emersed μορφή είναι λογικό. Μια εβδομάδα είναι λίγο για να βγάλεις συμπέρασμα.

Τι ύψος έχει το ενυδρείο;

Επίσης έχω την εντύπωση:

1) Ή έχεις διάτομα

2) Ή χρειάζεσαι λίγο σιφωνάρισμα ελαφριά στο υπόστρωμα.

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι διατομική άλγη ( νομίζω βλέπω και στις πέτρες; ) ή οργανικά.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;

Δεν πιστεύω ότι είναι από τις λάμπες. Τη φωτοπερίοδο μπορείς να την πας 7 ώρες σίγουρα.

Οργανικά είναι. απλά πέφτει καθάρισμα σιγά σιγά

60cm υψος

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas3 έγραψε:

Οργανικά είναι. απλά πέφτει καθάρισμα σιγά σιγά

60cm υψος

Με 60εκ υψος τι λαμπες εχεις; Εδω μονο δυνατα Led ή metal halide θα βοηθηθουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με 60εκ υψος τι λαμπες εχεις; Εδω μονο δυνατα Led ή metal halide θα βοηθηθουν.

 

Υποθέτω βάση των w που γράφει έχει Τ5.

Ελπίζω με ανακλαστήρες...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, natateo said:

Με 60εκ υψος τι λαμπες εχεις; Εδω μονο δυνατα Led ή metal halide θα βοηθηθουν.

T5. Με ανακλαστήρες

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgMa said:

 

Υποθέτω βάση των w που γράφει έχει Τ5.

Ελπίζω με ανακλαστήρες...

Ναι με ανακλαστήρες.  Τ5

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

Ναι με ανακλαστήρες.  Τ5

Με ανακλαστηρες κατι θα γινει. Eleocharis δεν χρεαζεται παρα πολυ φως, ομως 60 εκ ειναι 60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 9:07 PM, natateo said:

Με ανακλαστηρες κατι θα γινει. Eleocharis δεν χρεαζεται παρα πολυ φως, ομως 60 εκ ειναι 60 εκ.

Ειναι πολύ καλύτερα σήμερα, 8 ώρες φωτισμός. Έφυγαν τα "καφέ" και υπαρχει ανάπτυξη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χτες βραδυ που λετε επεσε μεσα στο υποστρωμα μια αντλια και βσρουσε χαλαρα (στο φουλ χεχε) κανα 10ωρο και το νερο εγινε πισα μαυρη, το βλεπω το πρωι και μου πεταγονται τα ματια απο τη μυτη . Εκανα μια αλλαγη νερου γυρο στο 80% και καθαρισα φιλτρο κλπ. Ακομη εβαλα ενα πλσστικο μπουκαλι μρ βαμβακι φιλτρου και το συνεδεσα στην αντλια για να φλτραρω πιο σποτελεσματικα . Το νερο καθαριζει , απλα τωρα τα φυτα θα ειναι τιγκα στο χωμα, πως λετε να τα καθαρισω ? Με το χερι απαλα? Τα ψαρακια θα εχουν προβλημα? Να κανω κατι προληπτικα? Δεν ειδα κατι ασχημο ακομα αλλα θελει μια μερα ακομα για να καθαρισει , σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι δεν θα κάνεις τίποτα. Ίσα ίσα που ή θα πάνε σε άλλα φυτά ή θα πέσουν στο υπόστρωμα.

Με σωληνάκι αεραντλίας ρούφα τα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος kostas3 έγραψε:

Χτες βραδυ που λετε επεσε μεσα στο υποστρωμα μια αντλια και βσρουσε χαλαρα (στο φουλ χεχε) κανα 10ωρο και το νερο εγινε πισα μαυρη, το βλεπω το πρωι και μου πεταγονται τα ματια απο τη μυτη . Εκανα μια αλλαγη νερου γυρο στο 80% και καθαρισα φιλτρο κλπ. Ακομη εβαλα ενα πλσστικο μπουκαλι μρ βαμβακι φιλτρου και το συνεδεσα στην αντλια για να φλτραρω πιο σποτελεσματικα . Το νερο καθαριζει , απλα τωρα τα φυτα θα ειναι τιγκα στο χωμα, πως λετε να τα καθαρισω ? Με το χερι απαλα? Τα ψαρακια θα εχουν προβλημα? Να κανω κατι προληπτικα? Δεν ειδα κατι ασχημο ακομα αλλα θελει μια μερα ακομα για να καθαρισει , σιγουρα

Ολα καλα θα πανε. Κανε κανα τεστακι για αμμωνια τις επομενες μερες και ακομα κανα δυο αλλαγες νερου 30% ανα 3-4 μερες.Μην ξεχασεις να καθαρισεις το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα και ας εκανε αλλαγες δεν θα εμφανιστει αλγη? Στανταρ δεν θα πειραχτηκαν οι ισσοροπιες? Απλα επειδη ηταν προσωρινο θα υποχωρησουν. Επισης απο την ροη της κυκλοφοριας και απο τα ψαρια δεν θα φυγουν τα χωματα?

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλω φωτο το πρωί. Πήγα το απόγευμα και το νερό ήταν πολύ πιο καθαρό   . Καθάρισα και το φίλτρο και το μπουκάλι με το βαμβάκι για να βοηθήσω. Τιναξα  και τα φυτά.  Αύριο θα κάνω μια αλλαγή 80% ξανά και θα βάλω τον σωλήνα κοντά στη βρομιά σαν σκούπα, Πάντος ήταν όλα γεμάτα χώμα , μέχρι και κάθε βροχούλα του γρασιδιου ήταν ολοκληρωτικά γεμάτη,  πράσινο δεν έβλεπες πουθενά

Link to comment
Share on other sites

το μπουκάλι βόήθήσέ πάρα πολύ, σέ μία μέρα κάθάρίσέ.  τώρα έχω στην έπίφανέίά τόύ ύπόστρώμάτός σκόνί από τό χώμά.  πίστέύώ ότι μέσα σκόύπά βύθόύ σέ κάθε άλλάγή θά το άπόμάκρίνώ . Σόρύ γίά τόύς τόνόύς κάτί έχέί τό κίνήτό...

20181019_190147.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε, τι ανακάτεμα είναι αυτό...

Πιστεύω θα γνωρίσεις όλες τις άλγες. Γι' αυτό πλέον αντλίες, κυκλοφορητές και λοιπά ματζούνια, δεμένα με δεματικό τα καλώδιά τους για να είναι τεντωμένα σε περίπτωση που ξεκολλήσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgMa said:

Πω ρε φίλε, τι ανακάτεμα είναι αυτό...

Πιστεύω θα γνωρίσεις όλες τις άλγες. Γι' αυτό πλέον αντλίες, κυκλοφορητές και λοιπά ματζούνια, δεμένα με δεματικό τα καλώδιά τους για να είναι τεντωμένα σε περίπτωση που ξεκολλήσουν.

Δεν έχεις ιδέα. Το νερό όταν το είδα ήταν ΜΑΎΡΟ δεν έβλεπες ούτε μισό εκατοστό μέσα στο ενυδρείο. Το καλό είναι ότι σε μια μέρα καθάρισε. 4 αλλαγές στο φίλτρο 2 αλλαγές νερού 80% και 4 αλλαγές το μπουκάλι με το βαμβάκι. Τα φυτά ξεπλυθηκαν και ως τώρα όλα καλά.

20181020_183418.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά, εύκολα ξεμπέρδεψες.:)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kostas3 έγραψε:

Δεν έχεις ιδέα. Το νερό όταν το είδα ήταν ΜΑΎΡΟ δεν έβλεπες ούτε μισό εκατοστό μέσα στο ενυδρείο. Το καλό είναι ότι σε μια μέρα καθάρισε. 4 αλλαγές στο φίλτρο 2 αλλαγές νερού 80% και 4 αλλαγές το μπουκάλι με το βαμβάκι. Τα φυτά ξεπλυθηκαν και ως τώρα όλα καλά.

20181020_183418.jpg

Αν και φαινεσαι εμπειρος και το ελεγχεις το πραμα. Απλα μιας και εκανες τοσο μεγαλες και τοσο συχνες αλλαγες μηπως χρειαζεται να ενισχυσεις την βιολογια με τπτ βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...