Jump to content

Μια ματιά στο ενυδρείο μου, ακολουθούν ερωτήσεις.


kostas3

Recommended Posts

έριξα αρκετό διάβασμα για τα λιπάσματα και ενα πραγμα δεν καταλαβαίνω , γιατι τα υγρά λιπάσματα είναι καλύτερα απο τις ταμπλέτες?

Link to comment
Share on other sites

έριξα αρκετό διάβασμα για τα λιπάσματα και ενα πραγμα δεν καταλαβαίνω , γιατι τα υγρά λιπάσματα είναι καλύτερα απο τις ταμπλέτες?

 

Καμια σχεση το ενα με το αλλο...

Τις ταμπλετες τις βαζουμε περισσοτερο στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες ενω τα υγρα τα ριχνουμε για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου.

Αν εχεις υποστρωμα,δεν χρειαζεσαι ταμπλετες.Αν εχεις υποστρωμα και δεν κανεις σκουπα βυθου,παλι δεν χρειαζεσαι ταμπλετες.

Ομως τα υγρα λιπασματα χρειαζονται και ειδικα οταν εχεις πολυ φως και μπουκαλα.

Ασε που μερικα φυτα ειναι ρουφιχτρες καποιων συγκεκριμενων συστατικων,οπωτε πρεπει να τα τροφοδοτουμε με το συγκεκριμενο λιπασμα που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το ενα με το αλλο...

Τις ταμπλετες τις βαζουμε περισσοτερο στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες ενω τα υγρα τα ριχνουμε για τα φυτα που τρεφονται απο τη στηλη του νερου.

Αν εχεις υποστρωμα,δεν χρειαζεσαι ταμπλετες.Αν εχεις υποστρωμα και δεν κανεις σκουπα βυθου,παλι δεν χρειαζεσαι ταμπλετες.

Ομως τα υγρα λιπασματα χρειαζονται και ειδικα οταν εχεις πολυ φως και μπουκαλα.

Ασε που μερικα φυτα ειναι ρουφιχτρες καποιων συγκεκριμενων συστατικων,οπωτε πρεπει να τα τροφοδοτουμε με το συγκεκριμενο λιπασμα που χρειαζονται.

 

Νομίζω ήθελες να πεις:

Αν ΔΕΝ έχεις υπόστρωμα και δεν κάνεις σκούπα βυθού... :)

Link to comment
Share on other sites

ακολουθώ το πρόγραμμα της seachem , βρηκα ομως στην ιστοσελίδα τους ενα προγραμματακι για δοσολογία.

μπορείτε να μου πείτε σε τι επίπεδα πρέπει να ειναι τα λιπάσματα ? για το καλιο βρήκα στο ίντερνετ (οχι εδω γιαυτό δεν είμαι και σίγουρος) οτι επιθυμητά επίπεδα είναι απο 10-50 ppm εβαλα στο πρόγραμμα λοιπόν οτι θέλω να φτάσει στα  20ppm και μ λεει να ριξω 27 καπάκια... σοβαρά?

 

Link to comment
Share on other sites

ακολουθώ το πρόγραμμα της seachem , βρηκα ομως στην ιστοσελίδα τους ενα προγραμματακι για δοσολογία.

μπορείτε να μου πείτε σε τι επίπεδα πρέπει να ειναι τα λιπάσματα ? για το καλιο βρήκα στο ίντερνετ (οχι εδω γιαυτό δεν είμαι και σίγουρος) οτι επιθυμητά επίπεδα είναι απο 10-50 ppm εβαλα στο πρόγραμμα λοιπόν οτι θέλω να φτάσει στα  20ppm και μ λεει να ριξω 27 καπάκια... σοβαρά?

 

Κανεις δεν μπορει να στο πει αυτο με σιγουρια.

Παιζουν παρα πολλα ρολο σ αυτο,τι φυτα εχεις,τι φυτομαζα,τι φωτα,τι εξοπλησμο.

Μη πας μ αυτα τα προγραμματακια.

Ριχνε οτι πρεπει να ριξεις για τα λιτρα σου και αναλογα με το ενυδρειο σου και τσεκαρε τα φυτα σου.

Link to comment
Share on other sites

0 εβαλα οτι εχω, γιατι ετσι και αλλιως 1 φορα εβαλα με βαση το προγραμμα.

για να αφαιρεσω την αλγη απω τις alternathera να κανω το  διαλυμμα με 1/19 χλωρινη? επισης εχω κ μια αλγη π ειναι σαν μαυρες τριχες, αρκετα σκληρη στην αφη

Link to comment
Share on other sites

Φώτο από τις άλγες??

Για το ενυδρείο σου ισχύουν αυτά που γράφεις στο post #44 ??

Τα νιτρικά σου είναι μηδενικά είσαι σίγουρος ??

Link to comment
Share on other sites

ναι , βαζω νιτρικα seachem και ακομα 0 βλεπω (1 φορα εβαλα και μετρησα μετα απο 2 μερες)

Link to comment
Share on other sites

ναι , βαζω νιτρικα seachem και ακομα 0 βλεπω (1 φορα εβαλα και μετρησα μετα απο 2 μερες)

 

Ποσο εβαλες ?

Σε ποσα λιτρα?

Τι τεστ χρησιμοποιεις?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

 τα υγρά τεστ της aquili

ακριβώς όσο γράφει το πρόγραμμα της seachem

 

http://www.seachem.com/support/PlantDoseChart.pdf

1 καπάκι , το πινακακι λέει μισό καπάκι για κάθε 160 λίτρα, το ωφέλιμο νερό μ είναι εκεί. 310 με 320

άρα έβαλα 1 καπάκι. είμαι στην 4η μέρα, αύριο  Κυριακή βάζω κάλιο και σίδηρο πάλι . πολύ σίδηρο βρε παιδάκι μου θέλει...με βλέπω να αγοράζω μπουκαλάκια με το κιλό...

 

.

Link to comment
Share on other sites

Σιδηρο ελπιζω να μη βαζεις οσο λεει...για αρχη βαζε τη μιση δοσολογια απ οτι βγαινει στα λιτρα σου.

Φιλε μου.με τοσα λιτρα ενυδρειο φυτεμενο,τα υγρα λιπασματα φευγουν για πλακα...

Link to comment
Share on other sites

To 1 καπάκι , 5 ml στα 310 λιτρα ή 82gl , θα σου ανεβασει ~1 ppm kno3 . :)

Oποτε και λογικο οτι δεν μετρας. :)

Αρα ποσο να βαλω ? Σε τι επιπεδα να κραταω τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Αρα ποσο να βαλω ? Σε τι επιπεδα να κραταω τα νιτρικα?

 

Αν εχεις 5-10ppm ειναι μια χαρά ....

Αλλα με τα seachem θα σου βγει ακριβα , βρες σκονες...

Link to comment
Share on other sites

σκονες? μαρκα?

 

Δεν υπαρχουν μαρκες στις σκονες.

Θα πρεπει να ψαξεις να βρεις μαγαζι που πουλαει χημικα και να αγορασεις τις σκονες απο εκει,πρεπει ομως να ειναι με πολυ καλη καθαροτητα σχεδον 99%

Διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Στην Κέρκυρα δεν υπάρχει τπτ...

και μου είπαν οτι δεν θα μου δώσει κανείς αν δεν ειμαι χημικός . το FLOURISH NITROGEN της seachem 250ml έχει φτάσει στο μισό και το έχω μόνο μια εβδομάδα.. άσχετο που ακόμα νιτρικά 0 έχω...τι κάνω ? πραγματικά δεν βγάζω άκρη

 

απο οτι κατάλαβα για να εχω 5ppm νιτρικά θέλω 100ml nitrogen... πως παει δλδ? ξεκινάω με 100ml και μετα τις επόμενες εβδομαδες απλα το κραταω σε αυτα τα επιπεδα (5-10ppm)?

 

εαν ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τα λιπάσματα σε σκόνες παρακαλώ να μου πει γιατί έτσι που τα βλεπω τα πραγματα θα πρεπει να πουλήσω και τη μάνα μου για να αγοράζω seachem

Link to comment
Share on other sites

ένα πράγμα ακόμα.. μα να εχω νιτρικά 0? στρωμένο ενυδρείο και νιτρικά 0? έχω και πολλά ψαράκια ..θα μειώσω της αλλαγές. ετσι και αλλιώς no2 στο 0 είναι

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθηνα υπρχει μαγαζι που πουλαει χημικα και σου δινει ανετα,δεν ξερω αν στα στελνει εκει που εισαι ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...