Jump to content

σκεψεις.. σκέψεις.. σκέψεις..


pan_Oz

Recommended Posts

καλησπέρα απο το νέο topic.. :)

 

ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστώ κάποιες σκέψεις μαζί σας

 

δεν είναι λίγος καιρός τώρα που έχω μπεί στο τριπακι να διαλύσω το ενυδρείο που τρέχω και τη θέση του να παρει ένα high tech 30αρακι ...

 

οι λόγοι κυρίως οικονομικοί μιας και τα έξοδα για αναλώσιμα, ρεύματα κτλ περιορίζουν τη χαρά που είναι για να δίνει ένα χόμπυ.

 

η ιδέα λοιπόν έχει ώς εξής..

 

το display ενα 30 κύβος της waves με κουρμπωτές γωνίες μπροστά και διαστάσεις 30*30*35 το οποίο το είχα κερδίσει στη πίττα το aquazone :buttrock: και η αλήθεια είναι οτι είναι κουκλίστικο

 

θα φτιαχτεί επιπλο 30*30 ή 35*35 με ύψος 110cm οπότε το όλο ενυδρείο θα έρχεται σε ύψος 155cm.

 

σαμπάκι κάτω στις ίδιες διαστάσεις με το ενυδρείο με ένα ή 2 διαμερίσματα

 

για φως που θα είναι όλο το κεφαλαιο σκέφτομαι 3 λύσεις και περιμένω να ακούσω και δικές σας προτάσεις

 

1) http://www.ebay.com/itm/Evolution-Aqua-Cherry-Aqua-30w-Marine-LED-Reef-Aquarium-Fish-Tank-Light-LPS-SPS-/331133752313?hash=item4d191c13f9

 

2) http://www.aquapro2000.de/en/Lighting/LED-Lighting-Units/Tropic-Marin-LED/SunaECO-1000-1500/SunaECO-1500-Ocean-Blue-XP::9366.html

 

3) http://www.aquaillumination.com/lighting/prime/

 

με τη λύση του tropic marine να μου ακούγεται η καλύτερη

 

δοσομετρική υπάρχει, αναπλήρωση υπάρχει, controller υπάρχει

 

ίσως μπεί πάνω και ένα skimmer οπως της tunze το μικρό.

 

όσο για την κυκλοφορία, αν και η επιστροφή σε τέτοια λίτρα θα είναι αρκετή, σκέφτομαι μια rw4 έτσι για τον κυματισμό :)

 

το όλο βάρος σε ένα τέτοιο νάνο θα πέσει στα ζωντανά. αφού ο χώρος θα είναι περιορισμένος τα ζωντανά θα πρέπει να είναι "ξεχωριστά" ... 2 platinum clownfish για παράδειγμα, μια scolymia, 2-3 εξεζητημένα sps και ένα χαλάκι με κάποια πιο σπάνια zoas..

 

αυτή είναι η όλη ιδέα και τώρα περιμένω τα σχόλια σας :) :) :)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι χωρίς να θέλω να ειμαι αρνητικός σε νέα πρότζεκτ ! Μήπως να το ξανασκεφτείς !

Αν το θέμα είναι μόνο οικονομικό , να χαλαςεις το παλιό και να πουλήσεις τον εξοπλισμό στο τέλος δεν θα κανεις εξοικονόμηση της καθημερινής λειτουργίας !

Δεν ξέρω , λέω τώρα !

30 λίτρα μου φαίνονται εξαιρετικά λίγα :)

Link to comment
Share on other sites

ρε συ dennis, δε λέω οτι στον εξοπλισμό θα κερδισω πολλά.. ίσα- ίσα.

 

το κόστος είναι στη μηνιαία συντήρηση έχει διαφορά συμαντική.. σκέψου  κυρίως ρεύμα, σκόνες (kh, ca..) ανθρακες...κτλ..

 

φαντάσου τι nanaki μπορείς να έχεις με 30 λίτρα αλλαγη που τώρα είναι στην ουσία κάτι λιγότερο απο 20% εκει θα είναι 100%

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια επιλογή είναι χαζή?

http://oceantech.gr/shop/bridgelux-power-led-reef-lamp/

Εννοείται στα σωστά watt και με τον απαραίτητο βραχίονα

Link to comment
Share on other sites

Το 1 ή το 3 θα επέλεγα με περισσότερη κλίση στο 3 :)

αυτο μπορει να ναι η καλυτερη λύση αλλα ειναι και η πιο ακριβή ..απ οσο ειδα ειναι γύρω στα 240€ αλλα ειπαμε.. θα παει για high tech nano :P

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια τέτοια επιλογή είναι χαζή?

http://oceantech.gr/shop/bridgelux-power-led-reef-lamp/

Εννοείται στα σωστά watt και με τον απαραίτητο βραχίονα

Σίγουρα δεν ειναι κακη λύση αλλα θελω να παω σε κατι που θα σηκώνει σίγουρα και απαιτητικά κοραλλια :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπερα.

Hitech nano με εξεζητημενα και απαιτητικα κοραλια, νομιζω πως δεν θα σε οδηγησει σε μειωση του κοστους.

Φιλε τρεξε το ενυδρειο που εχεις με χαμηλοτερο κοστος για οσο αντεξεις.

Αντι να δωσεις ξανα λεφτα για καινουργια πραγματα, και να κατεβεις σε λιτρα, προσπαθησε να μειωσεις πχ τις αλλαγες νερου σε λιτρα, ή να τις κανεις πιο αραια. Αν σου καιει πολυ το ΑΤΙ αντικατεστησε το με το λεντ που εχεις αν δεν το πουλησες.

Νομιζω πως θα σε περιορισει ενα μικροτερο ενυδρειο απο αυτο που εχεις τωρα. Προσωπικη μου ταπεινη αποψη κρατα το ενυδρειο που εχεις οσο παει.

Παντα φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που υπαρχει και ο Γιώργος και δεν ειμαι ο μόνος αρνητικός στην παρέα !

Ρε συ πανό μόλις αγόρασες ένα καινούργιο φωτιστικό ! Το ενυδρείο πάει σφαίρα ! Στο μικρό θες απαιτητικά κοραλια! Πάλι άλλο φωτιστικό ! Μόλις βάλεις 2-3 κοραλια θα γεμίσει και θα φρικάρεις !

Για να εξοικονόμησεις τι;

Το ρεύμα και λίγο αλάτι ;;;

Αν το θες τόσο .....

Φτιάξε και άλλο ένα 30αρι να τρέχει παράλληλα στο γραφείο σου!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος είσαι εσύ ρε! να βαλω κι αλλο ενα 30αρι συν το 200αρι!!! μια χαρα!! :icon_dance:

 

ρε παίδες, δεν λέω.. άλλη η χάρη σε ενα 30αρι αλλο στο 200αρι και σίγουρα αλλο στον 1 τόνο.. το θέμα είναι τι μπορεί ο καθένας.. 

 

αυτό που κάνουμε είναι χόμπι και το χόμπι είναι για να μας δίνει χαρά, όχι για να μας γονατίζει οικονομικά

 

εχω τρέξει 30αρι και ξέρω τους περιορισμούς.. ναι, δεν θα εχω 30 sps μέσα, θα έχω 3-4 αλλα και αυτό μπορεί να δείχνει πολυ όμορφο..

 

σίγουρα τα έξοδα δεν είναι τα ίδια όπως και να το δουμε. Μόνο το κόστος στα τεστ παραμένει τα άλλα θα ναι 5 φορες λιγότερα.  ότι στραβή και να τύχει τα έξοδα είναι πολύ πολύ λιγότερα. Το καλύτερο για τα ενυδρεία μας είναι τακτικές και μεγάλες αλλαγές.. με 30 λίτρα αλλαγη που κάνω τώρα στην ουσία είναι 15% δηλ. τίποτα.. αν την κάνω αυτη την αλλαγή στο μικρό που θα είναι μαζί με σαμπ πες 50λίτρα η ίδια αλλαγή θα είναι 60%.. υπαρχει διαφορά..

 

δε περιμένω οτι ο εξοπίσμός και το στήσιμο στο μικρό θα βγεί φτηνό, σίγουρα όχι.. θα φύγει ενα 150 σε φώς θα φύγουν σε έπιπλο, σε αντλίες αλλα θα με καλύψει πιστεύω η πώληση του μεγάλου.. 

 

μακάρι το ίδιο high tech project να μπορούσα να το κάνω σε κύβο 1μέτρο χ 1μέτρο αλλα δέν μπορώ, πως να το κάνουμε.. :blush:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπερα.

Hitech nano με εξεζητημενα και απαιτητικα κοραλια, νομιζω πως δεν θα σε οδηγησει σε μειωση του κοστους.

Φιλε τρεξε το ενυδρειο που εχεις με χαμηλοτερο κοστος για οσο αντεξεις.

Αντι να δωσεις ξανα λεφτα για καινουργια πραγματα, και να κατεβεις σε λιτρα, προσπαθησε να μειωσεις πχ τις αλλαγες νερου σε λιτρα, ή να τις κανεις πιο αραια. Αν σου καιει πολυ το ΑΤΙ αντικατεστησε το με το λεντ που εχεις αν δεν το πουλησες.

Νομιζω πως θα σε περιορισει ενα μικροτερο ενυδρειο απο αυτο που εχεις τωρα. Προσωπικη μου ταπεινη αποψη κρατα το ενυδρειο που εχεις οσο παει.

Παντα φιλικα

+1000 σε πρωτη φαση κανε αυτα σταματα τελειως τα ζουμια και κραταωσταθερες τις τιμες.το φως 8 ωρες την ημερα και εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Ζουμιά δε ρίχνω και οι αλλαγές έχουν γινει 15% στις 2 εβδομάδες ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αν φύγεις απο τα 200 λίτρα και πας  στα 30, τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις απο τις ρουτίνες συντήρησης θα είναι το πολύ 10-20 ευρώ τον μήνα (διαφορά στην θέρμανση του ενυδρείου τον χειμώνα, λιγότερα ζουμιά, λιγότερη τροφή, λιγότερα watt στον φωτισμό, λιγότερο αλάτι στις αλλαγές νερού). Δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά είναι και τόσο σημαντική. Μήπως αντί να σκέφτεσαι να κατέβεις λίτρα να κοιτάξεις να αλλάξεις τον τρόπο που τρέχεις το ενυδρείο σου σε κάτι πιο οικονομικό; Τι εννοώ, αν έχεις βιοπελετς να αλλάξεις σε σαμπ με χαετο, αν αγοραζεις χημικά για ca,kh,mg κάποιας εταιρίας να κοιτάξεις να πάρεις τα χημικά σε σκόνες από τοπικά μαγαζιά και να φτιάξεις μόνος τα ζουμιά, αν ρίχνεις κάποια ειδικά ζουμιά για βιταμίνες και αμινοξέα να τα σταματήσεις. Τι θέλω να πω, αν θέλουμε να ρίξουμε τα έξοδα συντήρησης σε ένα ενυδρείο σίγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικοί τρόποι να το συντηρήσεις (τρέχω το δικό μου χωρίς αντιφωσφορο, χωρίς καρμπον, χωρίς πελετς, μόνο χαετο, όλα τα νιτρικά και φωσφορικά τα έχω στο 0). Αν δεν είχες το μεγάλο και απλά τώρα αποφάσιζες να φτιάξεις ένα ενυδρείο τότε θα συμφωνούσα με το μικρότερο εφόσον το μεγάλο δεν το αντέχει η τσέπη σου, τώρα που έχεις όμως ένα ενυδρείο στημένο, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Φυσικά αυτό είναι η δική μου σκέψη. Δεν σημαίνει πως είμαι εγώ ο σωστός και εσύ ο λάθος κ.λ.π. πέρα από το τι σου λέμε εμείς εδώ, να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου, γιατί το θέμα σε αυτό το χόμπι είναι να κάνουμε κάτι που να μας ευχαριστεί εμάς προσωπικά και όχι τους γύρω μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αν φύγεις απο τα 200 λίτρα και πας  στα 30, τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις απο τις ρουτίνες συντήρησης θα είναι το πολύ 10-20 ευρώ τον μήνα (διαφορά στην θέρμανση του ενυδρείου τον χειμώνα, λιγότερα ζουμιά, λιγότερη τροφή, λιγότερα watt στον φωτισμό, λιγότερο αλάτι στις αλλαγές νερού). Δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά είναι και τόσο σημαντική. Μήπως αντί να σκέφτεσαι να κατέβεις λίτρα να κοιτάξεις να αλλάξεις τον τρόπο που τρέχεις το ενυδρείο σου σε κάτι πιο οικονομικό; Τι εννοώ, αν έχεις βιοπελετς να αλλάξεις σε σαμπ με χαετο, αν αγοραζεις χημικά για ca,kh,mg κάποιας εταιρίας να κοιτάξεις να πάρεις τα χημικά σε σκόνες από τοπικά μαγαζιά και να φτιάξεις μόνος τα ζουμιά, αν ρίχνεις κάποια ειδικά ζουμιά για βιταμίνες και αμινοξέα να τα σταματήσεις. Τι θέλω να πω, αν θέλουμε να ρίξουμε τα έξοδα συντήρησης σε ένα ενυδρείο σίγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικοί τρόποι να το συντηρήσεις (τρέχω το δικό μου χωρίς αντιφωσφορο, χωρίς καρμπον, χωρίς πελετς, μόνο χαετο, όλα τα νιτρικά και φωσφορικά τα έχω στο 0). Αν δεν είχες το μεγάλο και απλά τώρα αποφάσιζες να φτιάξεις ένα ενυδρείο τότε θα συμφωνούσα με το μικρότερο εφόσον το μεγάλο δεν το αντέχει η τσέπη σου, τώρα που έχεις όμως ένα ενυδρείο στημένο, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Φυσικά αυτό είναι η δική μου σκέψη. Δεν σημαίνει πως είμαι εγώ ο σωστός και εσύ ο λάθος κ.λ.π. πέρα από το τι σου λέμε εμείς εδώ, να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου, γιατί το θέμα σε αυτό το χόμπι είναι να κάνουμε κάτι που να μας ευχαριστεί εμάς προσωπικά και όχι τους γύρω μας.

 

Συμφωνω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, να δεν μπορούμε να τα κρατήσουμε σωστά τα ενυδρεία μας, πιο το νόημα? θα βλέπουμε μια εικόνα που δεν μας ικανοποιεί, θα χάνουμε ζωντανά και θα τρέχουμε να αγοράζουμε άλλα..

το κόστος απο την άλλη δεν νομίζω να είναι στα 20-30€ .. στα αναλώσιμα η χρήση θα είναι 10 φορές μικρότερη, ανάλογο με τα λίτρα δηλαδή και θα μπορεί να συντηρείται σε πολύ –πολύ κατάσταση

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, να δεν μπορούμε να τα κρατήσουμε σωστά τα ενυδρεία μας, πιο το νόημα? θα βλέπουμε μια εικόνα που δεν μας ικανοποιεί, θα χάνουμε ζωντανά και θα τρέχουμε να αγοράζουμε άλλα..

το κόστος απο την άλλη δεν νομίζω να είναι στα 20-30€ .. στα αναλώσιμα η χρήση θα είναι 10 φορές μικρότερη, ανάλογο με τα λίτρα δηλαδή και θα μπορεί να συντηρείται σε πολύ –πολύ κατάσταση

Ρε Πανο ποσά είναι τα πάγια σου στα 200λιτρα τον μήνα? Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα σου έγραψε oMarou. Ή εικόνα γιατί πιστεύεις ότι δεν θα είναι καλή, με τις ρουτίνες που σου περιέγραψε; Εγώ κραταω 650 λίτρα καθαρά, με 30€ τον μήνα το καλοκαίρι, και το χειμώνα φτανω 40€ λόγω θέρμανσης.... Κοψε 10€ τον μήνα από ποτά, τσιγάρα κτλ και συνέχισε οπωςεισαι....απλά βάλε ξανά τα Λεντ που είχες για οικονομία!!!!

ΥΓ Είχα ένα φιλαρακι όταν ήμουν φοιτητής, που προτιμούσε να βγαίνει μια φορά τον μήνα "καλά" , αντί κάθε μέρα όπως οι υπόλοιποι, που την βγαζαμε με ένα ποτακι. Αυτός περνούσε καλά μια φορά τον μήνα και εμείς εξίσου καλά 20-25 βράδυα τον μήνα...... Με Κάτι τέτοιο μου μοιάζει το δίλημμα σου..... Αν και όπως σου εγρψα πολύ αξιόλογο ριφ ,μπορείς να κρατήσεις πολύ άνετα, χωρίς περιτα και πανάκριβα ζουμια και hitech εξοπλισμό!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Πάνο. Τα λειτουργικά έξοδα που θα γλυτώσει δεν θα ειναι  20- 30 ευρώ. Άλλες απαιτήσεις έχουν τα 200 λτ με full stock ενυδρείο και άλλες απαιτήσεις τα 30 λτ. Μιλάμε σχεδόν για 10 φορές λιγότερα λίτρα απο αυτά που έχει τώρα.  Όλα αυτά με σκοπό να το τρέχει σώστά (όπως προανέφερε ο Πάνος). Αν αρχίσει να μην αλλάζει νερά τόσο συχνά, να καταργήσει το ένα, να σταματήσει το άλλο και το παρ' άλλο τότε θα το χαίρεται το ενυδρείο του όπως πρώτα? ή θα του προκαλεί θλίψη που δεν μπορεί να το δεί έτσι όπως θα ήθελε?  Υπάρχουν 30 λτ ενυδρεία που απλά σε αφήνουν με ανοιχτό το στόμα και είναι αριστουργίματα μέσα στο σπίτι. Σίγουρα τα 200 λτ έχουν άλλο αέρα και πολλά πλεονεκτήματα σε πάρα πολλούς τομείς τόσο των οργανισμών που ζούν εκεί όσο και των φυσικοχημικών παραμέτρων του νερού. Πολλές φορές μάλιστα τα 200 λτ δεν μας φτάνουν, και θέλουμε μεγαλύτερο.   

 

Γνώμη μου: Δοκίμασε αρχικά να το τρέξεις με 1 -2 το πολύ αλλαγές νερού το μήνα με περιορισμό στο τάισμα των ψαριών, βάλε στο μισό τα ζουμία (όποια και νάνε αυτά), για φίλτρο έχε μόνο αντιφώσφορο, skimer και αν σε παίρνει chaeto.

Δες το πως θα παει τους πρώτους 1-2 μήνες, και αν δεις κυάνο, άλγες, προβλήματα στα κοράλια (νεκρώσεις) τότε δρόμο στα πάντα και ξεκίνα το Projekt που με το 30 λτ.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγω με τον Ευγένιο, τα έξοδα ειναι πολυ λιγότερα και το 30αρακι αν στηθεί και συντηρηθεί σωστά μπορεί να γίνει διαμάντι. Η δε συντήρηση του ειναι πολυ πιο εύκολη και γρήγορη. 

 

Απο την άλλη Πάνο σκέψου οτι απο τον εξοπλισμό που θα πουλήσεις θα χάσεις χρήματα αφου θα τον δωσεις σαν μεταχειρισμένο..

 

Σκέψου και τη λύση να το κρατήσεις τελικά αλλα να το κάνεις πιο light, μονο με lps και softies. Ουτε ζουμιά, ουτε δοσομετρικές, ουτε και άγχος με sps.

 

Και βέβαια αν στήσεις το 30αρι με το καλό μη σου κολλήσει μετα απο μερικούς μήνες και θελεις μεγαλύτερο.. :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μ αυτους που διαφωνουν στη σκεψη σου.

Δεν προλαβες να χαρεις και το ΑΤΙ ρε Πανο

 

Αν το εχεις αποφασισει σου ευχομαι να γινει οπως το θες, κουκλιστικο :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Eγω δε μπορω να σου πω για τη τσεπη σου η οτιδηποτε αλλο.. αλλα θα σου πω ενα πραγμα.. Σκεψου το καλα. Εμεις που το εχουμε κανει και πηραμε αυτη την αποφαση το μετανιωνουμε... τουλαχιστον εγω το σκυλομετανιωσα και αν δωσεις και εξοπλισμο κλπ κλπ μετα.... game over. Σκεψου το καλα και δες τις εναλλακτικες.. μια φιλικη συμβουλη. :)

Link to comment
Share on other sites

Πανο οτι εναι καλο για εσενα και εσυ ξερεις καλητερααπο ολους μας.Ενα ειναι συγουρο οτι και να κανεις θα ειναι φανταστικο

Link to comment
Share on other sites

Οι φιλοι συνφορουμιτες με χουν καλυψει απολυτα,πιστευω ειναι κοινη λογικη πλεον το ολα θεμα.
Λαθος θα κανεις απο καθε αποψη αν χαλασεις το ενυδρειο που εχεις και μακαρι να μην το κανεις.
Κι αν οι συνθηκες ειναι τοσο δυσκολες,αυτο δεν ειναι ντροπη(εγω γκρεμισα 3 ενυδρεια και εχω μεινει με το ***** στο χερι).
Θα το χοντρυνω λοιπον το διλημμα και θα πω οτι αφου δεν αξιζει να περασεις απο αυτο που εχεις σε ενα 30λιτρο,τοτε σκεψου το εξης διλημμα:
To reef or not to reef?
Μπασε το υπαρχον ομορφο συστημα σου στο δογμα simplicity rules!Το δυσκολοτερο ειναι το απλο.Προσπαθησε να γινεις απλος στα παντα με αυτο που ηδη εχεις!Θελει γνωσεις(κι οχι παπαγαλια),εμπειρια και σοφια αλλα θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη καλησπερα!!!

 

θα ηθελα να μοιραστω μαζι σου(σας) την δικη μου αποψη πανω στο θεμα.

 

εγω δουλευω με συμβασει ορισμενου χρονου(5 με 10) μηνες και περνω περιπου 600-650 ευρω το μηνα, τα εξοδα μου το μηνα σε βενζηνες-σουπερ μαρκετ-δεη-ιντερνετ-του γατου και κατι ψευτο δοσεις ειναι κοντα στα 400 ευρω, εδω και δυο μηνες επισης ειμαι μονος μου και αυτο συνεπαγετε οτι δεν μπαινουν αλλα χρηματα στο σπιτι.

 

μου εκατσαν μερικες στραβες τους τελευταιους 5 μηνες που με εχουν αφησει οικονομικα σακατη και με αβεβαιο οικονομικο μελλον.

 

σκευτηκα πολλες φορες να παω σε ενα μικροτερο εντδρειο για την εξοικονοησει χρηματων και ευκολοτερη συβτηρησει, γιατι η ψυχολογια μου δεν μου επετρεπε να ασχοληθω με το ενυδρειο.

 

ειδα οτι οτι δεν συμφερη, θα εχανα χρηματα απ τον εξοπλισμο που θα εδινα, εαν τον αγοραζε καποιος(δεν κινητε η αγορα των μεταχειρισμενων), θα επρεπε απ την αρχη να στησω ενα ενυδρειο που τα εξοδα του δεν θα ειναι μικροτερα απ οτι σε ενα μεγαλητερπ(σωληνωσεις-επιπλο-κυκλοφορια-ζουμια για βιολογια-φωτισμο). οποτε ηταν ενας λογος που με δεν το εκανα.

 

μετα σκευτομουν οτι εδω 120 λιτρα και θα ηθελα 200-250, που να παω στα 30-50, μολις το φτιαξω αντε γεια, θα θελω μεγαλητερο και μετανιωνω που εδωσα το 120ρι και των εξοπλισμο, θα ελεγα δεν θα παρω αλατι σε 2 μηνες θα παρω σε 2μιση, αντε οι σκονες απ την Water Waves δεν εχουν φτασει ουτε στην μεση, και απο βακτυρια-αμοινοξεα-βιταμινες δεν ριχνω, τροφες πλεον δεν ριχνψ πολλες. αρα:! θα παω στο μικροτερο και θα αναπλολω το μεγαλητερο.

 

και εκει ηταν που σκευτηκα, αμα δωσω τον εξοπλισμο απ το μεγαλο δεν θα μπορεσω να τον ξανα αγορασω ισως ποτε(μεγαλη κουβεντα, αλλα με αβεβαιο οικονομικο και εργασιακο μελλον δεν ειναι και τοσο μεγαλη).

 

οποτε εφτασα στο συμπερασμα και σταματησα εκει γιατι δεν ειναι να το σκευτεσαι και πολυ, η οτι εχω η τιποτα, οταν το προβλημα ειναι οικονομικκο κανεις θυσιες, δεν το πας σιγα σιγα, τα αποτελεσματα θα ειναι οπως οταν μπηκαμε στο χομπυ, εξτρα εξοδα απο λαθος αγορες(πωλησεις εδω) και κινησεις...

 

οποτε θελω να σου πω οτι ειναι λαθος να πας σε ενα μικροτερο ενυδρειο λογο οικονομικων. η μηνε με οτι εχεις, η σταματα για λιγο καιρο, κρατα τον εξοπλισμο(δεν ζηταει να φαει  :kookoo: ) και οταν δεις οτι μπορεις να ξανα κανεις το χομπυ σου, το κανεις με μεγαλητερη ορεξη...

 

αυτα τα λιγα ειχα να σου πω, καθως πολυ προσφατα μηπως εγκαταληψω για λιγο λογο προβληματων... αλλα ειπα να το παω οπου παει και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Θελει γνωσεις(κι οχι παπαγαλια),εμπειρια και σοφια αλλα θα τα καταφερεις.

 

Και γνωσεις εχει και εμπειρια εχει! Οπως λες, θα τα καταφερει.

Επειδη μιλησαμε χθες face to face με το Παναγιωτη, καταλαβα απολυτα αυτο που εκφραζει και τελικα δεν ειναι τοσο απλο οσο το βλεπουμε εμεις.

 

Αυτο που συμπερανα εγω ειναι οτι ο Πανος αυτο που θελει να κανει θελει να το κανει καλα.

Link to comment
Share on other sites

 

είναι όλες οι σκέψεις που περνάνε απο το μυαλό μου μαζεμένες ..

 

 

 

αυτό που λέει ο Γιώργος (Digital Reason) στο τέλος είναι η αλήθεια ..μακαρι όλοι μας να είχαμε στα σαλόνια μας πισίνες με πανέμορφα κοράλλια και ψαρούκλες.. απο κει και πέρα προσωπικά προτιμώ να κρατάω κάτι όσο πιο τέλεια μπορώ, να το βλέπω και να το χαίρομαι ..

 

εξού και οι σκέψεις για κάτι τοσο μικρό με ελάχιστα και προσεγμένα κομμάτια..

 

 

 

λυπάμαι να το σπάσω αυτό που έχω αλλα η ιδέα ενός κρυστάλλινου μικρού που ίσως πειραματιστώ με zeovit με συναρπάζει περισσότερο απο μια εικόνα ενος ενυδρείου 200λίτρα με άλγες και κοράλλια σε όχι καλή εικόνα επειδή δεν θα μπορώ να κρατάω τις σωστές συνθήκες :)

σίγουρα ο εξοπλισμός που θα φύγει δεν θα πωληθεί στην πραγματική του αξία. Αν όμως κάποια στιγμή στο μέλλον αρχίσω σκέψεις για 200- 300- 500 λίτρα πιστεύω απλά οτι θα έχω την δυνατότητα να το υποστηρίξω. Στη δική μου λογική αν πας να στήσεις 500άρι και σκέφτεσαι τα 500-1000€ για φως για παράδειγμα κατι δεν πάει καλά.. τι έννοώ? το χόμπυ πρέπει να βγαίνει απο το

περίσσεμα μας και όχι το υστέρημα.. ;) 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - panozzz
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...