Jump to content

Σκόνες,μετρήσεις και διαλύματα(Kh-Ca-Mg)


fishbone!

Recommended Posts

paschalpgr

Μπορείς να μας εξηγήσεις (αν ξέρεις) τις διαφορές μεταξύ των χύμα υλικών (Ca,Mg ,KH) σε σχέση με τα αντίστοιχα της Fauna ? Επειδή σε βλέπω ενημερωμένο (ίσως να είσαι και χημικός) ψάχνω καιρό μια ποιο επιστημονική και τεκμηριωμένη απάντηση στο συγκεκριμένο θέμα.

Οι περισσότερες απαντήσεις που λαμβάνω είναι "Τα χύμα δεν είναι τόσο καθαρά όσο της Fauna ".

Ναι οκ πιθανόν να ισχύει αλλά ποιές είναι οι προσμίξεις? τι επιπτώσεις έχουν στο ενυδρείο? Μήπως οι επιπτώσεις είναι αμελητέες σε σχέση με το κόστος ? (για τις χύμα)

Μήπως η διαλυτότητα της Fauna είναι μεγαλύτερη (λόγο λιγότερων προσμείξεων) και κάνει το διάλυμα ποιο πυκνό και άρα χρησιμοποιούμε λιγότερη ποσότητα σε γρ υλικού που σημαίνει εξοικονόμηση σκόνης σε σχέση με τα χύμα? (και άρα συμφέρει η Fauna)

(Ετσι όπως το θέτω θα μπορούσε να ανοιχτεί και θέμα Fauna VS χύμα υλικών :) )

Ευγενιε για να βρει καποιος σε τι διαφερουν μεταξυ τους τα υλικα αυτα θα πρεπει να γνωριζει ποια ειναι η καθαροτητα τους ή/και να εχει ενα πιστοποιητικο αναλυσης. Μια σκονη που περιγραφεται ως χλωριουχο ασβεστιο μπορει να εχει καθαροτητα που μπορει να ειναι 97% ή 99,99% αναλογα με το βαθμο καθαροτητας της πχ food grade,cosmetic grade ή for analysis. Επισης σε καθε μια ποιοτητα μπορει να υπαρχουν και διαφορετικες προσμιξεις καθως μια μπορει να απαγορευεται στα τροφιμα αλλα να επιτρεπεται στα καλλυντικα.

Μεχρι στιγμης δεν μπορεσα να βρω την ποιοτητα των πρωτων υλων που χρησιμοποιει πχ η Fauna ή ενα χυμα προιον για να δω και τι επιβλαβες περιεχουν. Για το λογο αυτο χρησιμοποιω υλικα απο προμηθευτες που θεωρω αξιοπιστους και δεν τα αλλαζω εφοσον εχω καταληξει σε μια ρουτινα. Επισης για να μειωσω την συσσωρευση επιβλαβων συστατικων στο ενυδρειο μου με τα SPS κανω καθε εβδομαδα αλλαγη 15% και καθε τετραμηνο αλλαγη 60%

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση .. λόγω του οτι πλέον ρίχνω 85ml Kh την ημέρα και 55 ml Ca το έχω σπασει σε 12 δόσεις .. ήτοι ανα 2 ώρες με μεταξύ τους διαφορά (Kh- Ca), 1ωρα..

είναι πολύ σύντομο αυτό το διάστημα για να πέφτουν τα χημεικα στο νερό??

Για να υπαρχει οσο το δυνατον η μικροτερη διακυμανση στις τιμες αλλα και η ελαχιστη αλληλεπιδραση μεταξυ των ιοντων ασβεστιου και ανθρακικων (για να μην εχουμε εναποθεσεις ανθρακικου ασβεστιου) θα πρεπει να εχουμε συχνες προσθηκες της μικροτερης δυνατης ποσοτητας φροντιζοντας για τη μεγιστη χρονικη αποσταση μεταξυ των προσθηκων των ιοντων αυτων.

Ειναι καλυτερα λοιπον να μοιραζονται τα 100 ml σε 20 δοσεις των 5 απο 10 δοσεις των 10ml καθως η αυξηση στη συγκεντρωση του ιοντος αυτου στο ενυδρειο θα ειναι μικροτερη οπως μικροτερη θα ειναι και η διακυμανση της τιμης του.

Το ιδανικο θα ηταν να υπαρχει ενας αισθητηρας και ενας κοντρολερ που θα μετραγε συνεχως τη συγκεντωση του καθε συστατικου και θα εριχνε την ποσοτητα που θα ελειπε απο το νερο. Επειδη ομως αυτο δεν εχει βγει στο εμποριο ακομη θα προσομοιωσουμε τη λειτουργια του με την προσθηκη μικρων δοσεων, πολλες φορες την ημερα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να υπαρχει οσο το δυνατον η μικροτερη διακυμανση στις τιμες αλλα και η ελαχιστη αλληλεπιδραση μεταξυ των ιοντων ασβεστιου και ανθρακικων (για να μην εχουμε εναποθεσεις ανθρακικου ασβεστιου) θα πρεπει να εχουμε συχνες προσθηκες της μικροτερης δυνατης ποσοτητας φροντιζοντας για τη μεγιστη χρονικη αποσταση μεταξυ των προσθηκων των ιοντων αυτων.

Ειναι καλυτερα λοιπον να μοιραζονται τα 100 ml σε 20 δοσεις των 5 απο 10 δοσεις των 10ml καθως η αυξηση στη συγκεντρωση του ιοντος αυτου στο ενυδρειο θα ειναι μικροτερη οπως μικροτερη θα ειναι και η διακυμανση της τιμης του.

Το ιδανικο θα ηταν να υπαρχει ενας αισθητηρας και ενας κοντρολερ που θα μετραγε συνεχως τη συγκεντωση του καθε συστατικου και θα εριχνε την ποσοτητα που θα ελειπε απο το νερο. Επειδη ομως αυτο δεν εχει βγει στο εμποριο ακομη θα προσομοιωσουμε τη λειτουργια του με την προσθηκη μικρων δοσεων, πολλες φορες την ημερα

 

πασχάλη ευχαριστώ για την απάντηση!

 

οποτε θεωρώ οτι τωρα που το έχει σπάσει ανα ωρα είμαι μια χαρα..και αν τις κάνω περισσότερες τις δόσεις ακόμα καλύτερα.

εμπειρικά τι χρονικό διαστημα πρεπει να υπαρχει μεταξυ της χορήγησης ασβεστίου και kh??

Link to comment
Share on other sites

πασχάλη ευχαριστώ για την απάντηση!

οποτε θεωρώ οτι τωρα που το έχει σπάσει ανα ωρα είμαι μια χαρα..και αν τις κάνω περισσότερες τις δόσεις ακόμα καλύτερα.

εμπειρικά τι χρονικό διαστημα πρεπει να υπαρχει μεταξυ της χορήγησης ασβεστίου και kh??

Το μεγιστο δυνατο προς αποφυγη υπαρξης υψηλων συγκεντρωσεων και των δυο ταυτοχρονα

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσαμε το βράδυ να ρίχναμε το kh (λόγω του ph ) η δεν εχει καμία σημασία ;

Link to comment
Share on other sites

Διονυση σιγουρα το βραδυ υπαρχει μια πτωση του pH αλλα αυτη η διακυμανση δεν επιρεαζει το συστημα με την προυποθεση οτι δεν πεφτει πολυ χαμηλα. Επισης σιγουρα η προσθηκη οξινου ανθρακικου νατριου (διαλυμα ΚΗ) βοηθαει στη σταθεροποιηση του pH σε τιμες γυρω απο το 8,4 καθως δημιουργει ενα ρυθμιστικο διαλυμα που βοηθαει στην σταθεροποιηση του pH. Αυτο που εχει σημασια ειναι να εχεις οσο γινεται σταθερη συγκεντρωση ανθρακικων στο ενυδρειο για να εχεις κατα συνεπεια οσο πιο σταθερο pH γινεται. Για αυτο ειναι καλυτερο να ριχνεις μικρες ποσοτητες καθολη τη διαρκεια του 24ωρου και οχι 2 ή τρεις μεγαλες προσθηκες το βραδυ. Επισης αυτη η προσθηκη μονο το βραδυ θα κανει τη διακυμανση των τιμων του ΚΗ του ενυδρειου να μοιαζει με βουνο καθως το βραδυ θα ειναι ψηλα και την ημερα χαμηλα με αποτελεσμα οχι μονο να στρεσαρονται τα κοραλια αλλα και να αυξανουν οι ανεπιθυμητες εναποθεσεις ανθρακικου ασβεστιου.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση σιγουρα το βραδυ υπαρχει μια πτωση του pH αλλα αυτη η διακυμανση δεν επιρεαζει το συστημα με την προυποθεση οτι δεν πεφτει πολυ χαμηλα. Επισης σιγουρα η προσθηκη οξινου ανθρακικου νατριου (διαλυμα ΚΗ) βοηθαει στη σταθεροποιηση του pH σε τιμες γυρω απο το 8,4 καθως δημιουργει ενα ρυθμιστικο διαλυμα που βοηθαει στην σταθεροποιηση του pH. Αυτο που εχει σημασια ειναι να εχεις οσο γινεται σταθερη συγκεντρωση ανθρακικων στο ενυδρειο για να εχεις κατα συνεπεια οσο πιο σταθερο pH γινεται. Για αυτο ειναι καλυτερο να ριχνεις μικρες ποσοτητες καθολη τη διαρκεια του 24ωρου και οχι 2 ή τρεις μεγαλες προσθηκες το βραδυ. Επισης αυτη η προσθηκη μονο το βραδυ θα κανει τη διακυμανση των τιμων του ΚΗ του ενυδρειου να μοιαζει με βουνο καθως το βραδυ θα ειναι ψηλα και την ημερα χαμηλα με αποτελεσμα οχι μονο να στρεσαρονται τα κοραλια αλλα και να αυξανουν οι ανεπιθυμητες εναποθεσεις ανθρακικου ασβεστιου.

Πασχάλη κh όντως προτεινεται να ρίχνουμε όλο το 24ωρο. Ca & mg γιατί όμως προτεινεται να ρίχνουμε μόνο βράδυ ; Τα συνδέουν και αυτα με το pH, aλλα ρίχνοντας τα μόνο βράδυ, η μεγάλη διακύμανση στην τιμή τους στη διάρκεια του 24ωρου δεν κάνει κακό;
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη αυτη την προταση για το ασβεστιο και το μαγνησιο δεν τη γνωριζω.

Το χλωριουχο μαγνησιο και το χλωριουχο ασβεστιο ως διαλυματα δεν εχουν θεωρητικα καμια επιδραση στο pH. Λεω θεωρητικα γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να ανεβαζουν το pH οταν οι σκονες τους εχουν αλκαλικες προσμιξεις οπως το οξειδιο του ασβεστιου ή το οξειδιο του μαγνησιου. Ισως αυτος ειναι και λογος που καποιοι μπορει να πρτεινουν την προσθηκη τους το βραδυ ωστε να ανεβαινει κατα αυτο τον τροπο το pH. Αν εχεις καποιο link ή αρθρο σχετικα με αυτο που ανεφερες θα με ενδιεφερε να το δω.

Η αποψη μου ειναι οπως ειπα και παραπανω, οτι ολα τα προσθετα θα πρεπει να μπαινουν μοιρασμενα σε ολη τη διαρκεια της ημερας ωστε να μην υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις στις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη αυτη την προταση για το ασβεστιο και το μαγνησιο δεν τη γνωριζω.

Το χλωριουχο μαγνησιο και το χλωριουχο ασβεστιο ως διαλυματα δεν εχουν θεωρητικα καμια επιδραση στο pH. Λεω θεωρητικα γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να ανεβαζουν το pH οταν οι σκονες τους εχουν αλκαλικες προσμιξεις οπως το οξειδιο του ασβεστιου ή το οξειδιο του μαγνησιου. Ισως αυτος ειναι και λογος που καποιοι μπορει να πρτεινουν την προσθηκη τους το βραδυ ωστε να ανεβαινει κατα αυτο τον τροπο το pH. Αν εχεις καποιο link ή αρθρο σχετικα με αυτο που ανεφερες θα με ενδιεφερε να το δω.

Η αποψη μου ειναι οπως ειπα και παραπανω, οτι ολα τα προσθετα θα πρεπει να μπαινουν μοιρασμενα σε ολη τη διαρκεια της ημερας ωστε να μην υπαρχουν μεγαλες διακυμανσεις στις τιμες.

Πασχάλη άρθρο όσο και να εψαξα δεν βρήκα, δεν θυμάμαι αν το είχα διαβάσει και σε άρθρο. Απλά πολύ χομπίστες εδώ και έξω ,προσθέτουν ca κυρίως, το βράδυ.....και νομίζω ότι το δικαιολογούσαν εξαιτίας του pH. Πχ http://www.aquazone.gr/forums/topic/80985-dhnuoeaaoa-mg-ca-kh/

Γι αυτό θα με ενδειεφεραι πολύ ή γνώμη σου, γιατί μετά τον randy σε θέματα χημείας στο ριφ , σε εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια:-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ασβέστιο ρίχνω τις βραδυνές ώρες για να βοηθάει το ph να κρατιέται ψηλά και το διάβασα εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-%CE%B1%CE%BB%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD/ Στο ίδιο άρθρο λέει και για τη μαγειρική σόδα ότι αν ψηθεί βοηθάει επίσεις το ph. Αυτό το έχω διαπιστώσει και στη πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ασβέστιο ρίχνω τις βραδυνές ώρες για να βοηθάει το ph να κρατιέται ψηλά και το διάβασα εδώ. http://www.aquazone.gr/forums/topic/78092-%CE%B1%CE%BB%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AE%CF%82-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD/ Στο ίδιο άρθρο λέει και για τη μαγειρική σόδα ότι αν ψηθεί βοηθάει επίσεις το ph. Αυτό το έχω διαπιστώσει και στη πράξη.

Μπράβο Λουκά, και θυμωμουν να το διάβασα καπου, που το έλεγε ξεκάθαρα για βράδυ.
Link to comment
Share on other sites

και εγω επισεις εδω και 2 χρονια το ασβεστιο το βραδι το ΚΗ ημερα και το Μg το απογευμα μεχρι αργα το βραδι  ....το διαβασα εδω.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/84917-light-balling-method/

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

και εγω επισεις εδω και 2 χρονια το ασβεστιο το βραδι το ΚΗ ημερα και το Μg το απογευμα μεχρι αργα το βραδι ....το διαβασα εδω.... http://www.aquazone.gr/forums/topic/84917-light-balling-method/

Τάσο αυτό δεν το είχα διαβάσει, θέμα με τρομερές λεπτομέρειες, πάνω στις οποίες περιμένω και την γνώμη του Πασχάλη.
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο για καθε ενυδρειο ειναι το οτι εφοσον οι ρουτινες δουλευουν σωστα δεν εχει σωστο ή λαθος.  Απλα σε καποιες περιπτωσεις μονο καλυτερη ή χειροτερη διαχειριση μιας καταστασης. Κατα συνεπεια το οτι εγραψα παραπανω δεν σημαινει ότι καποιος που κανει κατι αλλο και λειτουργει αψογα θα πρεπει αν το αλλαξει!   

Επειδη η βιβλιογραφια που αναφέρατε ειναι αρκετη και πρεπει να τη διαβασω θα επανελθω επι αυτης αργοτερα. Επι το παροντος δυο γρηγορες παρατηρησεις. Το χλωριουχο ασβεστιο εχει ως προσμιξη οξειδιο του ασβεστιου το οποιο κανει αλκαλικο το διάλυμα (το μαγνησιο εχει οξειδιο του μαγνησιου αντιστοιχα). Συνεπως καθε προσθηκη των διαλυματων αυτων θα εχει ως αποτελεσμα την αυξηση του pH και σιγουρα οσο πιο μεγάλη ποσοτητα ριχνεις τοσο πιο μεγάλη και η διαφορά.  

Το οξινο ανθρακικο νατριο με τη θερμανση του πάνω απο τους 50 βαθμους (ψησιμο) διασπαται και δινει ουδετερο ανθρακικο νατριο το οποιο δημιουργει μια στοιβαδα στον κοκκο το οξινου ανθρακικου. Οσο πιο μεγαλη η θερμοκρασια και οσο μεγαλυτερος ο χρονος του ψησιματος τοσο μεγαλυτερο το ποσοστο μετατροπης. Αυτη η μετατροπη αυξανει τη διαλυτοτητα της σκονης του οξινου ανθρακικου νατριου αφου το εχουμε μετετρεψει σε ουδετερο ενω το διαλυμα αυτο θα ανεβαζει το pH αφου το ουδετερο εχει αλκαλικη αντιδραση. 

Να σημειωσω τελος οτι η διατηρηση του pH ειναι μια κρισιμη παραμετρος για κάθε υφαλο και οι μεγαλες διακυμανσεις του pH μπορει να βλαψουν τα κοραλια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1: ένα διάλυμα ποσό καιρό μπορεί να διατηρηθεί ενεργό ;

Ερώτηση 2: όταν φτιάχνουμε τις δόσεις χειροκίνητα ( όχι δοσομετρικη ). Μετά από πόση ώρα είναι σωστό να μετράμε ;

Αφού διαλυθεί (30') και πριν αρχίσει η κατανάλωση . Η αφού διαλυθεί και περάσουν κάποιες ώρες ;;;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση 1: ένα διάλυμα ποσό καιρό μπορεί να διατηρηθεί ενεργό ;

Ερώτηση 2: όταν φτιάχνουμε τις δόσεις χειροκίνητα ( όχι δοσομετρικη ). Μετά από πόση ώρα είναι σωστό να μετράμε ;

Αφού διαλυθεί (30') και πριν αρχίσει η κατανάλωση . Η αφού διαλυθεί και περάσουν κάποιες ώρες ;;;

Διονυση δεν εχω μετρησει τη σταθεροτητα των διαλυματων αλλα τα ιοντα ασβεστιου και μαγνησιου δεν χανονται απο το διαλυμα. Παραμενουν μεσα και το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι το εαν ειναι εν διαλυσει ή αν εχουν δωσει καποιο ιζημα με το διοξειδιο της ατμοσφαιρας εφοσον εχουν αλκαλικο pH και μπορουν ετσι να το συγκρατησουν. Μεχρι τωρα στα δοχεια των διαλυματων αυτων εχω παρατηρησει απειροελαχιστο ιζημα το οποιο δεν αλλαζει δραστικα τη συγκεντρωση των ιοντων αυτων. Σχετικα με το διαλυμα του ΚΗ τωρα δεν βλεπω τι θα μπορουσε να το επιρεασει και να το αλλοιωσει κατα την παραμονη του (δεν νομιζω να ριχνει κανεις στο δοχειο του ΚΗ διαλυμα ασβεστιου ή μαγνησιου ή καποιο οξυ :-))))))

Επειδη η προσθηκη γινεται σημειακα καλο ειναι να αφηνουμε καποιο χρονο μεχρι να γινει η πληρης διασπορα των ιοντων σε ολο το νερο του ενυδρειου. Αυτος ο χρονος εξαρταται αμεσα απο την κυκλοφορια (οσο πιο μεγαλη τοσο πιο λιγος ο χρονος της αναμονης). Πιστευω οτι μετα απο μιση ωρα ειναι ενταξει να μετρησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Paschalpgr στα δικά μου διαλύματα Ca και KH σχηματίζεται ίζημα. Βέβαια έχω σταθεροποιήσει τις τιμές μου στο ενυδρείο. 

Προτείνεις Να μειώσω την ποσότητα της σκόνης? ή να συνεχίσω έτσι όπως το κάνω?  

Λόγικα για να είναι υπέρκορο πρέπει να το αναδεύω συνέχεια. Οπότε μήπως βάζω παραπάνω ποσότητα ουσίας (Ca,KH ) απο ότι μπορεί να διαλύσει το νερό της όσμωσης ? 

 

Τι λές να κάνω? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την εχω και γώ την απορία. Μου κάνει ίζημα αλλα μονο το kh. μπορω να συμπηρώσω όσμωση?

 

Έγινε επεξεργασία - panozzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο ιζημα σαν σκονη δεν ειναι κατι ανησυχητικο. Ιζημα ομως με παχος 1-2 εκατοστα ειναι σημαντικο!!! Δεν ειναι σκοπος μας να εχουμε υπερκορο διαλυμα αλλα ενα διαλυμα με σταθερη συγκεντρωση ιοντων.

Ευγενιε και Πανο ποσα γραμμαρια ριχνεται απο την καθε σκονη ( και τι ειδους σκονη) ανα λιτρο διαλυματος ωστε να βρουμε τη συγκεντρωση του καθε διαλυματος;

Link to comment
Share on other sites

Paschalpgr στα δικά μου διαλύματα Ca και KH σχηματίζεται ίζημα. Βέβαια έχω σταθεροποιήσει τις τιμές μου στο ενυδρείο.

Προτείνεις Να μειώσω την ποσότητα της σκόνης? ή να συνεχίσω έτσι όπως το κάνω?

Λόγικα για να είναι υπέρκορο πρέπει να το αναδεύω συνέχεια. Οπότε μήπως βάζω παραπάνω ποσότητα ουσίας (Ca,KH ) απο ότι μπορεί να διαλύσει το νερό της όσμωσης ?

Τι λές να κάνω?

Εγώ το ζεσταίνω το νερό της όσμωσης που χρησιμοποιώ και διαλύεται καλύτερα η σκόνη για το KH.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγω δεν το ζυγίζω. Το κάνω με "μπακάλικο" τρόπο. Έχω ένα κουταλάκι του γλυκού και βάζω 2,5 κουταλιές ΚΗ σε 1 λτ, και 4 κουταλιές Ca σε 1 λτ με χύμα υλικά.  Τα αναδεύω για 5-6 ωρες με δυνατό αέρα και τα χρησιμοποιώ. Με αυτόν το τρόπο έχω 1 χιλιοστό ίζημα.

Εχω σταθερές τιμες στο ενυδρείο και δεν έχω αλλάξει την συνταγή. Το κάνω αυτό 1,5 χρόνο. 

 

Αυτο που λέει ο PanaGreco ειναι σωστό? όταν αποκτήσει το μείγμα θερμοκρασία δωματίου τι γίνετε η διαλυτότητα? λογικά όσο μειώνεται η θερμοκρασία δεν αυξάνεται η διαλυτότητα? (το λέω σωστά? )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

"λογικά όσο μειώνεται η θερμοκρασία δεν αυξάνεται η διαλυτότητα? (το λέω σωστά? )"   Μάλλων ισχύει για τα αέρια αυτό και όχι για τα στερεά. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω 250g kh στα 2λιτρα.. Ξαναδιαβασα το pdf τησ fauna και λεει για 500g τα 5l..

Καπου το χα μπερδεψει

Link to comment
Share on other sites

Εγω ριχνω 250g kh στα 2λιτρα.. Ξαναδιαβασα το pdf τησ fauna και λεει για 500g τα 5l..

Καπου το χα μπερδεψει

Μικρό το κακό !

Αφού κάνουμε μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ αυτά τα δοχεία που τα έχω βρει πολύ πρακτικά. Είναι των 4 και 2 λίτρων ξύδι απο τον τοπικό μας μανάβη.

Διαλύω το δίαλυμα στο δοχείο των 4 λίτρων με 3 λίτρα ζεστό νερό όσμωσης και μόλις διαλυθεί συμπληρώνω το υπόλοιπο νερό.

Όποιος θέλει τέτοια δοχεία θα μπορούσα να του φέρω στην συγκέντρωση.

4c2cd4b95c89872a40dc853d2104759c_zpshocu

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...