Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα,

Ψάχνω εξωτερικό φίλτρο για το 77 λίτρων ενυδρείου που ετοιμάζω. Το dophin astro 2208 που είχα σταμπάρει, εδώ γράφει ότι είναι για ενυδρείο έως 200 λίτρα. Αν σκεφτούμε ότι το φίλτρο πρέπει να γυρίζει τουλάχιστον 3 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, δεν μου φτάνει ε;

Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 60 ευρώ γιατί μου έχουν φύγει ήδη πολλά για την κατασκευή του.

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος,γυρναει 700 λιτρα ανα ωρα,αρα θα γυρναει 9 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου.Εγω το εχω σε 120 λιτρα και ειναι ιδανικο,εσυ θα κοψεις λιγο την ροη.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, βρήκα τα χαρακτηριστικά του.

Astro_2202_2212.jpg

Με μπέρδεψε ότι έλεγε για ενυδρείο έως 200 λίτρα. Ευχαριστώ Μιχάλη!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μεγαλο θα ελεγα ειναι. Αν εχει ρυθμιστη ροης οκ. Αλλα αν οχι παιζει να το κανει πλυντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιστή ροής έχει αλλά λένε ότι καλύτερα να κλείνει έως το 50% για να μην έχω μελλοντικά πρόβλημα με την φτερωτή. Απλά δεν ξέρω μήπως και πάλι μου το κάνει πλυντήριο, δεν το έχω δει να δουλεύει.

Σε αυτό το θέμα, ο φίλος λέει:

Το μόνο θέμα που έχω είναι με τα εξαρτήματα (rain bar και σωλήνας εισόδου) που είναι φτιαγμένα για μεγαλύτερο ενυδρείο από το δικό μου. 

Αλλά δεν ξεκαθάρισε τελικά αν πήρε το 2208 ή το 2202. Μήπως να πάω σε πιο μικρό;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αδερφε κοιτα. Στα 77 λιτρα σου ( αν καταλαβα σωστα), με ανεση βαζεις και κρεμαστο εξωτερικο (πχ fluval c2 / c3). Αν για οποιοδηποτε λογο γουσταρεις εξωτερικο με καδο σαν αυτα που συζητας δες κατι που να μην χρειαζεται πολυ στραγγαλισμα η ροη του για τους λογους που αναφερεις παραπανω (φτερωτη κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη αποψη οτι το αμεσως μικροτερο θα ειναι καλυτερο για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Χωράνε όμως αρκετό βιολογικό;Γιατί σε ένα μικρό που έχω, δεν χωράει και πολύ.

DSC00969.jpg

Πάντως ήδη έχω κόψει φάλτσα και έχω κολλήσει τις πάνω κόντρες για να περάσουν τα μπαστούνια του εξωτερικού φίλτρου. Το κρεμαστό επίσης θα με δυσκολέψει και στο κόψιμο του καπακιού και εκτός αυτού το μπαστούνι εισαγωγής του θα πρέπει να το βάλω στο πλάι του ενυδρείου, γιατί έχω κολλήσει κόντρες μπρος πίσω (στα μεγάλα τζάμια).

Και επειδή θα μπει στο σαλόνι, θα φαίνεται άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διατηρησα για αρκετο καιρο 75 αρι με το κρεμαστο c2 χωρις κανενα προβλημα. Αφου εκανες την προεργασια με το καπακι ομως βουρ για εξωτερικο. Κοιταξε ομως ρε φιλε να μην ειναι πολυ μεγαλυτερο για τους λογους που ανεφερες και εσυ (φτερωτη κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιστή ροής έχει αλλά λένε ότι καλύτερα να κλείνει έως το 50% για να μην έχω μελλοντικά πρόβλημα με την φτερωτή. Απλά δεν ξέρω μήπως και πάλι μου το κάνει πλυντήριο, δεν το έχω δει να δουλεύει.

Σε αυτό το θέμα, ο φίλος λέει:

Αλλά δεν ξεκαθάρισε τελικά αν πήρε το 2208 ή το 2202. Μήπως να πάω σε πιο μικρό;

Το λέει ο τίτλος του άρθρου το 2202 πήρα. Το έχω σε 60 λίτρα και είμαι υπερευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα να πάρεις το 2208 για τον μεγαλύτερο χώρο σε υλικά και εαν βάλεις αρκετά υλικά στους κάδους πιστεύω ότι η ροή δεν θα είναι και τόσο δυνατή συν ότι έχει και τα βανάκια οπότε μπορείς και από εκεί να την μειώσεις. Για τα λεφτά του δεν υπάρχει καλύτερο    

Έγινε επεξεργασία - natso
Link to comment
Share on other sites

Το αμέσως μικρότερο της σειράς (2206) γυρίζει τα ίδια λίτρα, απλά με μικρότερο κάδο. Άρα μάλλον πάω για το 2202.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις λαθος,γυρναει 700 λιτρα ανα ωρα,αρα θα γυρναει 9 φορες τα λιτρα του ενυδρειου σου.Εγω το εχω σε 120 λιτρα και ειναι ιδανικο,εσυ θα κοψεις λιγο την ροη.

15 ευρώ διαφορά έχει το 2202 με το 2208, αμαρτία είναι...

Μιχάλη, εσύ που το έχεις, πως σου φαίνεται όταν κλείσεις τη μισή βάνα; Θα μου σηκώνει τα φυτά (που λέει ο λόγος); Έχεις γεμάτους όλους τους κάδους;

Link to comment
Share on other sites

Εχω εχω ενα καδο με σφουγγαρι και βαμβακι και δυο καδοι σιποραξ.Αν κλεισεις την ροη στο μισο θα εισαι μια χαρα.Νομιζω οτι η διαφορα με το μικροτερο ειναι ο ενας παραπανω καδος,η ροη ειναι ιδια στα δυο μοντελα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 2202, το 2206 και το 2208.

2206 και 2208 είναι ίδια σε ροή, με το 2208 να έχει έναν περισσότερο κάδο. Το 2202 είναι με μικρότερη ροή και αυτό σκεφτόμουν να πάρω, αλλά θα πάω τελικά στο 2208 και θα κόψω τους σωλήνες. Καλύτερα να έχω έναν παραπάνω κάδο!

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βρήκα στα ίδια χρήματα, μεταχειρισμένο eheim 2213. Ποιό απ' τα δύο λέτε;

Link to comment
Share on other sites

To astro.

 

Το 2213 εχει ροη 440λιτρα την ωρα,το αστρο εχει 700 λιτρα την ωρα και εχει καδους ενω στο eheim τα υλικα ειναι χυμα.Συν οτι το ενα θα εχει και εγγυηση 2 χρονια λογο καινουριου.

 

Η επιλογη ειναι δικη σου φυσικα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα ότι στρίβουν και οι 2 υποδοχές των σωλήνων και επίσης τον τρόπο που γεμίζει. Οκ το παραγγέλνω με έπεισες :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε πεισω,να σε βοηθησω θελω :)

Απλα εγω θα το προτιμουσα για τους λογους που σου εγραψα.Παρεπιπτοντως εχω και τα δυο αυτα φιλτρα.Το astro σε 120 λιτρα και το eheim σε 60 λιτρα,σκεφτομαι να βαλω το atsro στο 60αρι και να παρω μεγαλυτερο για το 120αρι,το eheim θα βγει στην συνταξη..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με έπεισες να με βοηθήσεις :P. Το παράγγειλα. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μωρε :)

20151016_140531.jpg     20151016_140921.jpg

 

20151016_141018.jpg     20151016_141047.jpg

 

20151016_141114.jpg     20151016_141234.jpg

 

20151016_141344.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καθοριστικό. Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο!!

 

Μια συμβουλη,βαλε στο κατω καλαθι το σφουγγαρι και απο πανω του βαμβακι και τους αλλους δυο καδους γεμισε τους (αν οχι τωρα στο μελλον) με βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Στο κάτω σφουγγάρι και πάνω του βαμβάκι στον ίδιο κάδο εννοείς;

Και η σειρά θα είναι:

Χοντρό σφουγγάρι

Βαμβάκι

Βιολογικό υλικό;

Εγώ συνηθίζω να βάζω σφουγγάρι-βιολογικό-βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...