Jump to content

Eρωτηση για γεμισμα μπουκαλας co2


retard20

Recommended Posts

Καλησπέρα μηπως εχει καποιος υποψιν του καποιο μαγαζι αμπελοκηπους η βορεια που να γεμιζει μπουκαλες co2

επαιρνα απο καπου και εχει αλλαξει διευθυνση και δεν με εξυπηρετει καθολου

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

ξανά καλησπέρα σας,

 

Σε περιπτωση που καποιος δε ξερει και σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον

 

βρηκα στην ηλιδος 67 μου την γεμιζουν σε 1 μερα 2 μερες το πολυ με 10 ευρω και κατεφυγα σε αυτη την λυση γιατι πηγα στο ΒΕΤΑΒΕΤ στην μεσογειων που το γεμιζε επιτοπου και μου ειπε 48-50 ευρω....

και παλι καλα που ρωτησα γιατι αν την αφηνα και εφευγα μετα θα τσακωνομουν. :) Κριμα που υπαρχουν ακομα τετοιοι καιροσκοποι...

 

αλλη μια ερωτηση που θελω να κανω και δεν ανοιγω αλλο θεμα...

αν παρω μια 2κιλη εφεδρικη απο την προνοια η απο olympus πιστευετε σε ειδη με ιατρικα αερια θα την γεμιζουν η πρεπει να πηγαινω αποκλειστικα σε πυροσβεστικα ειδη?

 

Link to comment
Share on other sites

Αρκει να στη γεμίζουν με το ίδιο αέριο και από όπου θέλεις γέμισέ την.

Πάντως πληροφοριακά το ένα από τα μαγαζία που ανέφερες, γεμίζει τη δίκιλη μπουκάλα με 4 ευρώ και επιτόπου. :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μακρια αυτο ειναι το θεμα μου... (περισσοτερο το γραφω για καποιους απο αμπελοκηπους που ψαχνουν και να αποφυγουν την ΒΕΤΑΒΕΤ που εκνευρίστηκα πολυ )

ενω τα αλλα διπλα στο σπιτι μου...

οποτε θεωρητικα αν γεμιζει ο ιδιος μια μπουκαλα απο πυροσβεστήρα και εχω εφεδρικη δε με νοιαζει το θεμα ειναι ποιος εχει την φθηνοτερη δικιλη :D

το κακο στη olympia ειναι οτι κλεινει και παρα πολυ νωρις για τα δεδομενα της δουλειας μου για την προνοια δεν εχω ιδεα.... ειχα διαβασει και μες το φορουμ παλια βεβαια τοπικ οτι ειναι και σαββατο....

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

ξανά καλησπέρα σας,

 

Σε περιπτωση που καποιος δε ξερει και σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον

 

βρηκα στην ηλιδος 67 μου την γεμιζουν σε 1 μερα 2 μερες το πολυ με 10 ευρω και κατεφυγα σε αυτη την λυση γιατι πηγα στο ΒΕΤΑΒΕΤ στην μεσογειων που το γεμιζε επιτοπου και μου ειπε 48-50 ευρω....

και παλι καλα που ρωτησα γιατι αν την αφηνα και εφευγα μετα θα τσακωνομουν. :) Κριμα που υπαρχουν ακομα τετοιοι καιροσκοποι...

 

αλλη μια ερωτηση που θελω να κανω και δεν ανοιγω αλλο θεμα...

αν παρω μια 2κιλη εφεδρικη απο την προνοια η απο olympus πιστευετε σε ειδη με ιατρικα αερια θα την γεμιζουν η πρεπει να πηγαινω αποκλειστικα σε πυροσβεστικα ειδη?

Με 10 ευρω τα ποσα κιλα?

 

Στον Πειραια μια 2κιλη τυπου πυροσβεστηρα για διοξειδιο, 35 ευρω και γεμισμενη.

Link to comment
Share on other sites

Με 50-60 Ευρώ παίρνεις 5κιλη καινουρια γεμάτη, όχι μόνο γέμισμα, μήπως κατάλαβαν πως θες να αγοράσεις καινούρια και σου είπαν τέτοια τιμή ; Δεν στέκει η τιμή αυτη , το CO2 χοντρικά έχει 2 Ευρώ το κιλό περίπου. Στα πυροσβεστικά είδη το σνηθέστερο σου γεμίζουν μια 2κιλη απο 4 έως 6 Ευρώ, δεν έχω ακουσει πιο μεγάλη τιμή, και το 10 πολύ μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Τακη εγω με 10 ευρω γεμιζω 6 κιλη.

Εχθες που γεμισα την 2 κιλη μου, 5 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Με 10 ευρω τα ποσα κιλα?

 

Στον Πειραια μια 2κιλη τυπου πυροσβεστηρα για διοξειδιο, 35 ευρω και γεμισμενη.

 

την 4κιλη την γεμιζει με 10 και απο την revival Που ειχα παρει τοτε την μπουκαλα με 10 την γεμιζε βεβαια ποτε δεν ηταν πανω απο 40 bars..... τεσπα

 

στην Olympia την εχουν 55 εγω την ιατρικη την ειχα παρει 85 και προσφατα μου ειπε 75 θα παρω να ρωτησω και για την δικιλη αν εχει 50 θα παρω την ιατρικη.

 

Με 50-60 Ευρώ παίρνεις 5κιλη καινουρια γεμάτη, όχι μόνο γέμισμα, μήπως κατάλαβαν πως θες να αγοράσεις καινούρια και σου είπαν τέτοια τιμή ; Δεν στέκει η τιμή αυτη , το CO2 χοντρικά έχει 2 Ευρώ το κιλό περίπου. Στα πυροσβεστικά είδη το σνηθέστερο σου γεμίζουν μια 2κιλη απο 4 έως 6 Ευρώ, δεν έχω ακουσει πιο μεγάλη τιμή, και το 10 πολύ μου φαίνεται

 

οχι και μη μου το θυμιζεις τρελενομαι παιρνω τηλεφωνα γενικα να δω τι παιζει και 3 φορες που μιλησα μου ειπε δε ξερει την τιμη και θα μας πει ο τεχνικος εκεινη την ωρα και λεω ας παω γιατι μου τελειωσε σημερα μπας και ξεμπερδευω...

και του λεω τηλεφωνικο θα την αφησω γιατι εχω δουλεια θα ερθω να την παρω γεματη 8 που σχολαω μου λεει οκ την παω τον βλεπω του την αφηνω και μου εκοψε να ξανα ρωτησω απο περιεργια λεω και 15 δινω (απο μεσα μου) θα γινει αμεσα διπλα στο σπιτι δε μεριμνησα κιολας...

μου λεει δε ξερω με ποσο θα γεμισει και του λεω 4κιλη ειναι και ειναι αδεια μου λεει ειναι περιπου 48-50 ευρω και του λεω αν ειναι ετσι δεν θα την αφησω ευχαριστω και με κοιτουσε και ειρωνικα αλλα βιαζομουν να παω στην δουλεια και δε του ειπα ενω θα επρεπε οτι πληρωνω 2 ευρω με 2,5 το κιλο.

 

το 10 δεν ειναι πολυ ουτε λιγο ειναι νορμαλ για 4κιλη

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Τακη εγω με 10 ευρω γεμιζω 6 κιλη.

Εχθες που γεμισα την 2 κιλη μου, 5 ευρω.

 

 

Κάπου εκεί έχω ακούσει τις περισσότερες τιμές.

Έχω βρει ένα μαγαζί ση Δραπετσώνα που γεμίζω , είχα πάρει και τη μπουκάλα από εκεί, 35 Ευρώ τη 2κιλη καινούρια και 4 Ευρώ γέμισμα, πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά εκεί. Πριν 10 μήνες που είχα πάει να γεμίσω τον ρώτησα αν υπάρχει καμιά μεταχειρισμένη να την έχω εφεδρική και να μην αγοράζω καινούρια, και μου χάρισε μια παλιά, μου χρέωσε μόνο 12 Ευρώ την αλλαγή του κλείστρου με στρόφιγγα και τον σχετικό έλεγχο με πίεση κλπ, και με 20 Ευρώ πήρα μπουκάλα και γέμισμα 2 μπουκάλες, έκανα και κολοτούμπες , δεν ξαναπάω αλλού για γέμισμα, μόνο εκεί, πάω την αφήνω και μετά από καμιά εβδομάδα πάω και την παίρνω γεμάτη, την άλλη μέρα την γεμίζουν αλλά δεν βιάζομαι αφού έχω την άλλη και δουλεύω, από CO2 ησύχασα. Νάναι καλά ο Σταμάτης ο bouboulas που μου σύστησε το μαγαζί αυτό

Link to comment
Share on other sites

την 4κιλη την γεμιζει με 10 και απο την revival Που ειχα παρει τοτε την μπουκαλα με 10 την γεμιζε βεβαια ποτε δεν ηταν πανω απο 40 bars..... τεσπα

 

στην Olympia την εχουν 55 εγω την ιατρικη την ειχα παρει 85 και προσφατα μου ειπε 75 θα παρω να ρωτησω και για την δικιλη αν εχει 50 θα παρω την ιατρικη.

 

 

οχι και μη μου το θυμιζεις τρελενομαι παιρνω τηλεφωνα γενικα να δω τι παιζει και 3 φορες που μιλησα μου ειπε δε ξερει την τιμη και θα μας πει ο τεχνικος εκεινη την ωρα και λεω ας παω γιατι μου τελειωσε σημερα μπας και ξεμπερδευω...

και του λεω τηλεφωνικο θα την αφησω γιατι εχω δουλεια θα ερθω να την παρω γεματη 8 που σχολαω μου λεει οκ την παω τον βλεπω του την αφηνω και μου εκοψε να ξανα ρωτησω απο περιεργια λεω και 15 δινω (απο μεσα μου) θα γινει αμεσα διπλα στο σπιτι δε μεριμνησα κιολας...

μου λεει δε ξερω με ποσο θα γεμισει και του λεω 4κιλη ειναι και ειναι αδεια μου λεει ειναι περιπου 48-50 ευρω και του λεω αν ειναι ετσι δεν θα την αφησω ευχαριστω και με κοιτουσε και ειρωνικα αλλα βιαζομουν να παω στην δουλεια και δε του ειπα ενω θα επρεπε οτι πληρωνω 2 ευρω με 2,5 το κιλο.

 

το 10 δεν ειναι πολυ ουτε λιγο ειναι νορμαλ για 4κιλη

 

Την 2 κιλη που σου αναφερα ποιο πανω ειναι γεμισμενη στα 70 bar.

Ποιο παλοια πριν 2 χρονια σε αλλο καταστημα ( με μπουκαλες οξυγονου - αργκον, για οξυγονοκολησεις ),

1/2 κιλη μπουκαλα τις Denerle ( τις πρασινες ) τις γεμιζαν με 10 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση, όλες οι μπουκάλες CO2 έχουν 55 bar πίεση, πιο λίγο είναι άδειες, πιο πολύ δεν γίνεται, και αυτο γιατί στα 55 bar το CO2 γίνεται από αέριο υγρό, τα υγρά δεν συμπιέζονται άρα είναι αδύνατον να έχουν πίεση πάνω από 55 bar, αν έχουν πάνω από 55 τότε έχουν και αέρα μέσα και είναι ο αέρας υπό πίεση, αν έχουν λιγότερο από 55 bar τότε το co2 είναι σε αέρια μορφή και άρα η μπουκάλα είναι άδεια και έχει μόνο CO2 σε αέρια μορφή

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Και να προσθέσω πως για αυτό το λόγο πωλείτε με το κιλό και όχι με τον όγκο, με τα λίτρα, γιατί με τον όγκο δεν ξέρεις τι παίρνεις ενώ με το βάρος η ποσότητα είναι σταθερή και εξαρτάται πόσο CO2 θα πάρεις με 55 bar πίεση

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση, όλες οι μπουκάλες CO2 έχουν 55 bar πίεση, πιο λίγο είναι άδειες, πιο πολύ δεν γίνεται, και αυτο γιατί στα 55 bar το CO2 γίνεται από αέριο υγρό, τα υγρά δεν συμπιέζονται άρα είναι αδύνατον να έχουν πίεση πάνω από 55 bar, αν έχουν πάνω από 55 τότε έχουν και αέρα μέσα και είναι ο αέρας υπό πίεση, αν έχουν λιγότερο από 55 bar τότε το co2 είναι σε αέρια μορφή και άρα η μπουκάλα είναι άδεια και έχει μόνο CO2 σε αέρια μορφή

 

Αναφερεις δηλ. οτι μπορει το μανομετρο να ειναι χαλασμενο και να δειχνει τοσο?

Link to comment
Share on other sites

Αναφερεις δηλ. οτι μπορει το μανομετρο να ειναι χαλασμενο και να δειχνει τοσο?

 

 

Ναι, για αυτό και δεν μπορούμε με τα μανόμετρα να καταλάβουμε πόσο CO2 έχει η μπουκάλα, αν τα μανόμετρα αρχίσουν να δείχνουν λιγότερη πίεση τότε η μπουκάλα έχει αδειάσει και έχει μόνο CO2 σε αέρια μορφή, είναι δηλαδή θέμα 2-3 ημερών να αδειάσει τελείως, και για να είμαστε σίγουροι πόσο CO2 αγοράσαμε ζυγίζουμε τη μπουκάλα πριν και μετά το γέμισμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια παρατήρηση, όλες οι μπουκάλες CO2 έχουν 55 bar πίεση, πιο λίγο είναι άδειες, πιο πολύ δεν γίνεται, και αυτο γιατί στα 55 bar το CO2 γίνεται από αέριο υγρό, τα υγρά δεν συμπιέζονται άρα είναι αδύνατον να έχουν πίεση πάνω από 55 bar, αν έχουν πάνω από 55 τότε έχουν και αέρα μέσα και είναι ο αέρας υπό πίεση, αν έχουν λιγότερο από 55 bar τότε το co2 είναι σε αέρια μορφή και άρα η μπουκάλα είναι άδεια και έχει μόνο CO2 σε αέρια μορφή

το οτι εχουν 55 σαν κοκκινη ενδειξη δεν σημαινει οτι δε γεμιζουν παραπανω απλα ειναι το σωστο να ναι σε αυτα τα πλαισια....

 

Και να προσθέσω πως για αυτό το λόγο πωλείτε με το κιλό και όχι με τον όγκο, με τα λίτρα, γιατί με τον όγκο δεν ξέρεις τι παίρνεις ενώ με το βάρος η ποσότητα είναι σταθερή και εξαρτάται πόσο CO2 θα πάρεις με 55 bar πίεση

ισχυει αυτο

 

Αναφερεις δηλ. οτι μπορει το μανομετρο να ειναι χαλασμενο και να δειχνει τοσο?

δεν ειναι χαλασμενο αλλα δεν ειναι καλο να εχεις πανω απο 55-60 bar θεωρητικα ασκειται μεγαλη πιεση στην φιαλη μπορει να πεταχτει πανω το κλειστρο :P να φορας κρανος :)

επισης μπορει να κανει ενα διαπεραστικο ηχο αν το ανοιξεις και εχει τοση πιεση....

 

δραπετσωνα δε με βολευει και η αληθεια ειναι αν μου πουν στην revival 50 ευρω την δικιλη θα την παρω για την ασφαλεια περισσοτερο .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για αυτό και δεν μπορούμε με τα μανόμετρα να καταλάβουμε πόσο CO2 έχει η μπουκάλα, αν τα μανόμετρα αρχίσουν να δείχνουν λιγότερη πίεση τότε η μπουκάλα έχει αδειάσει και έχει μόνο CO2 σε αέρια μορφή, είναι δηλαδή θέμα 2-3 ημερών να αδειάσει τελείως, και για να είμαστε σίγουροι πόσο CO2 αγοράσαμε ζυγίζουμε τη μπουκάλα πριν και μετά το γέμισμα

 

Ναι αλλα στο πολυ που αναφερεις τη γινεται εκει?

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχουν 55 σαν κοκκινη ενδειξη δεν σημαινει οτι δε γεμιζουν παραπανω απλα ειναι το σωστο να ναι σε αυτα τα πλαισια....

 

ισχυει αυτο

 

δεν ειναι χαλασμενο αλλα δεν ειναι καλο να εχεις πανω απο 55-60 bar θεωρητικα ασκειται μεγαλη πιεση στην φιαλη μπορει να πεταχτει πανω το κλειστρο :P να φορας κρανος :)

επισης μπορει να κανει ενα διαπεραστικο ηχο αν το ανοιξεις και εχει τοση πιεση....

 

δραπετσωνα δε με βολευει και η αληθεια ειναι αν μου πουν στην revival 50 ευρω την δικιλη θα την παρω για την ασφαλεια περισσοτερο .

 

Οι μπουκάλες αντέχουν μέχρι 200 bar πίεση, και αυτο για λόγους ασφαλείας, πχ μια πυρκαγιά κοντα στη μπουκάλα, με τη ζέστη η πίεση θα αυξηθεί και θα πρέπει να αντέξει η μπουκάλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλο με την θερμοκρασια και το τι υλικο ειναι καθε μπουκαλα αλλα το μανομετρο του φιλου απο που προκυπτει οτι μπορει να ναι χαλασμενο;

υπαρχουν αναφορες που τους εχουν παραγεμισει την μπουκαλα πανω απο 55bars..

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο πολυ που αναφερεις τη γινεται εκει?

 

 

Εννοείς με τη πιο πολύ πίεση ; Τότε ή έχει αέρα , που μπορεί να πιεστεί πάνω από τα 55 bar ή κάνει πολύ ζέστη και τότε δικαιολογημένα υπάρχει μεγαλύτερη πίεση, αλλά το 70 μου φαίνεται πολύ, υπερβολικά πολύ, και για να καταλάβεις πόσο διαφορετική είναι η πίεση από το 55 στο 70, σκέψου πως το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ χοντρικά έχει 3 bar , σκέψου τότε τη διαφορά από τα 55 στα 70. Όταν λέω πως έχει αέρα εννοώ πως έβαλε πχ 1,5 κιλό CO2 και μετά έβαλε αέρα με πίεση , γιατί αν έχεις δει γεμίζουν τις μπουκάλες με πιεστικό μηχάνημα, και όχι από τη μεγάλη μπουκάλα στη μικρή, δεν βλέπω όμως το λόγο να το κάνει αυτό, το CO2 είναι υπερβολικά φθηνό. Ο άλλος λόγος είναι πως το μανόμετρο δείχνει ότι θέλει  :)  Για αυτο το πιο σίγουρο είναι ζυγίζουμε τη μπουκάλα για να ξέρουμε πόσο έχει μέσα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς με τη πιο πολύ πίεση ; Τότε ή έχει αέρα , που μπορεί να πιεστεί πάνω από τα 55 bar ή κάνει πολύ ζέστη και τότε δικαιολογημένα υπάρχει μεγαλύτερη πίεση, αλλά το 70 μου φαίνεται πολύ, υπερβολικά πολύ, και για να καταλάβεις πόσο διαφορετική είναι η πίεση από το 55 στο 70, σκέψου πως το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ χοντρικά έχει 3 bar , σκέψου τότε τη διαφορά από τα 55 στα 70. Όταν λέω πως έχει αέρα εννοώ πως έβαλε πχ 1,5 κιλό CO2 και μετά έβαλε αέρα με πίεση , γιατί αν έχεις δει γεμίζουν τις μπουκάλες με πιεστικό μηχάνημα, και όχι από τη μεγάλη μπουκάλα στη μικρή, δεν βλέπω όμως το λόγο να το κάνει αυτό, το CO2 είναι υπερβολικά φθηνό. Ο άλλος λόγος είναι πως το μανόμετρο δείχνει ότι θέλει   :)  Για αυτο το πιο σίγουρο είναι ζυγίζουμε τη μπουκάλα για να ξέρουμε πόσο έχει μέσα

 

Αυτο το βλεπω ποιο πιθανο.

Γιατι εχει τυχη σε ενα γεμισμα πριν κανα χρονο, ειχε μισανοιχτη την πορτα και ειδα οτι γεμιζε

απο τη μεγαλη οπως αναφερεις.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλο με την θερμοκρασια και το τι υλικο ειναι καθε μπουκαλα αλλα το μανομετρο του φιλου απο που προκυπτει οτι μπορει να ναι χαλασμενο;

υπαρχουν αναφορες που τους εχουν παραγεμισει την μπουκαλα πανω απο 55bars..

 

 

Αυτό λέω, πάνω από 55 bar είναι αέρας και όχι CO2 ή κάνει πολύ ζέστη, γιατί αν δεν κάνω λάθος το CO2 υγροποιείται στα 55 bar και στους 24 βαθμούς, δεν είμαι σίγουρος για αυτό , αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η θερμοκρασία, στους 0 βαθμούς νομίζω πως υγροποιείται στα 35 bar, με λίγο ψάξιμο στο google μπορείτε να βρείτε αυτές τις ιδιότητες του CO2  (τα 55 bar δεν είναι ακριβώς 55, κάπου 54 και κάτι)

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα τωρα που θα μεινουν εκτος co2 λετε να εχουν θεμα μεγαλο ? μπορει και 2 μερες μου ειπε.... δηλαδη παρασκευη. θα παω να παρω την εφεδρικη σιγουρα βασικα αλλα κουβεντα να γινεται. αγχωθηκα διοτι πριν δω οτι τελειωσε εβαλα τα λιπασματα μου φουλ :P αν ειχα δει δε θα εβαζα :P

Link to comment
Share on other sites

τα φυτα τωρα που θα μεινουν εκτος co2 λετε να εχουν θεμα μεγαλο ? μπορει και 2 μερες μου ειπε.... δηλαδη παρασκευη. θα παω να παρω την εφεδρικη σιγουρα βασικα αλλα κουβεντα να γινεται. αγχωθηκα διοτι πριν δω οτι τελειωσε εβαλα τα λιπασματα μου φουλ :P αν ειχα δει δε θα εβαζα :P

κανενα θεμα δεν θα εχουν 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση η revival μου ειπε 90 ευρω την δικιλη καο οτι για αγορα δεν εχει διαφορα που της ειπαοτι την 4 κιλη την πηρα 85. Τι να πω...

Για εφεδρικη θα καταφυγω σε προνοια η στην Olympia...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...