Jump to content

Eρωτηση για γεμισμα μπουκαλας co2


retard20

Recommended Posts

αυτο εννοεις βαθυα το χερι στη τσεπη; τοσο το ειχα παρει και το αλλο :P

δε ξερω κατι αξιοπιστο θελω.....

τι προτεινεις εσυ;

o igna εχει και drop checker;

χμμμ επισης απο bubble count οτι να ναι; εχουν διαφορες;

 

το μονο που με καιει τωρα αμεσα ειναι το μανομετρο...

 

μια μικρομετρικη εννοεις οτι μπορει να εχουν το εξαρτηματακι που μου χαλασε;

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Βαθια το χερι στην τσεπη εννοω να δωσεις κανα 80αρι για μανομετρα και κανα 15αρι για μικρομετρικη αλλα θα ειναι επωνυμα.

Για μενα μην προτιμησεις οργανα που να τα εχουν ολα φιξαρισμενα γιατι αν σου χαλασει κατι τα πετας ολα πακετο και ειναι κριμα.

Ο igna φυσιολογικα πρεπει να εχει αλλα ειμαι απο το κινητο τωρα και δυσκολευομαι να ψαξω :(

Το εξαρτηματακι που σου χαλασε χλωμο να υπαρχει σαν ανταλλακτικο.

Αν θες παντως αυριο συναντιομαστε να το δουμε αν μπορουμε να κανουμε κατι να το σιαξουμε. . .

Το ενυδρειο παντως δεν παθαινει τιποτα αν μεινει λιγες μερες χωρις co2 ...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι απ οτι ειδες με το τεφλον ;p δε πιανουν τα χερια μου να φτιαξω και κατι :D

θελω αλλα δε ξερω τι θα κανω πρεπει να παμε να ψηφισουμε βλεπεις(ετεροδημοτης[ευβοια]) και δε ξερω τι ωρα θα σχολασω και ποτε θα φυγω για χωριο...

και μετα πανε πολλες μερες βεβαια χωρις co2 κατι πρεπει να κανω :(

Θα το εκτιμουσα παντως αν καναμε μια προσπαθεια και βρουμε χρονο. <3

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει τιποτα για 2-3 μερες χωρις co2.

Δες το pm που εχεις και τα υπολοιπα τα κανονιζουμε απο εκει...

Αν προλαβουμε αυριο αλλιως απο Δευτερα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τεφλόν στο σπείρωμα δεν κάνει τίποτα, όλη τη δουλειά τη κάνει το λαστιχάκι που έχει χαμηλά, αυτό κρατάει το αέριο, οι βόλτες υπάρχουν για να καταβαίνει η "βελόνα" να κλείνει τη τρυπά που υπάρχει μέσα και να μειώνει τη ροή, άρα το πρόβλημα του φίλου είναι το λαστιχάκι , το "ring" που λέτε. Πιστεύω πως τέτοιο λαστιχάκι ίσως να μπορεί να βρει σε μαγαζιά με βιομηχανικά αέρια

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε να βάλεις λίγη βαζελίνη στο λαστιχακι μηπως μαλακώσει και κάνει καλύτερη εφαρμογή ή σπρέι σιλικονης αν έχεις

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Τάκη are you sure ??Έχεις ίδια και το έχεις τσεκάρει??

 

Παιδιά το τεφλόν στο σπείρωμα δεν κάνει τίποτα, όλη τη δουλειά τη κάνει το λαστιχάκι που έχει χαμηλά, αυτό κρατάει το αέριο, οι βόλτες υπάρχουν για να καταβαίνει η "βελόνα" να κλείνει τη τρυπά που υπάρχει μέσα και να μειώνει τη ροή, άρα το πρόβλημα του φίλου είναι το λαστιχάκι , το "ring" που λέτε. Πιστεύω πως τέτοιο λαστιχάκι ίσως να μπορεί να βρει σε μαγαζιά με βιομηχανικά αέρια

 

γιατί ο Νίκος λέει άλλα

 

Τα 2 απο τα 3 μανομετρα που εχω ειναι κολημένα με κολα δεν ξεβιδωνει τπτ απο αυτα.

 

και εσύ επιβεβαιώνεις την υποψία μου :)

 

Οτι αυτη ειναι η διαδρομη της ρυθμισης και δεν ειναι το προβλημα εκει αλλα στο oring που φαινεται....

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω το ίδιο, είχα λύσει κάποτε μια βελονοειδή και έχω δει πως λειτούργει,  αλλά είναι και ξεκάθαρο, οι βόλτες δεν το κάνουν αεροστεγές αλλά είναι μόνο για να βιδώνει και να πηγαινόρχεται η βελόνα πάνω κάτω , να κλείνει τη τρύπα και να ρυθμίζει το αέριο, το λαστιχάκι , το "ring" είναι αυτό που εμποδίζει το αέριο να φεύγει. Επίσης όσες βελονοειδής έχω δει έχουν άλλο ένα παξιμάδι βιδωμένο στο κύλινδρο και δεν αφήνουν τη βελονοειδή να ξεβιδωθεί τελείως και να φύγει, ένα είδος ασφάλειας δηλαδή

 

Link to comment
Share on other sites

δείτε εδώ, είναι για υγραέριο αλλά δεν έχει κάποια διαφορα, εχει την ίδια αρχή λειτουργίας

 

NeedleValveFAQ.jpg

 

http://bushwalkingnsw.org.au/clubsites/FAQ/FAQ_GasStoves.htm

 

A photo of a gunged up valve is shown to the left. Part A is the lock on the valve, while thread B is what drives the needle valve. The two O-rings at C are what keep the gas in: these should be kept in perfect condition, and a little silicone grease once every year or two is a good thing.

 

 

Το Α στη φωτο είναι η ασφάλεια που ειπα πριν και δεν αφήνει τη βελονοειδή να ξεβιδωθεί τελείως, και αυτη η βελονοειδή έχει 2 λαστιχάκια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικο εγω δεν ειχα ιδεα :) τις λειτουργιες και τι κανει τι!

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασε να βάλεις λίγη βαζελίνη στο λαστιχακι μηπως μαλακώσει και κάνει καλύτερη εφαρμογή ή σπρέι σιλικονης αν έχεις

 

αυτο τωρα το διαβασα. εχω σπρει σιλικονης για τα πλαστικα της μηχανης θα κανει τιποτα;

θα δοκιμασω διαφορα οταν γυρισω απο ευβοια ειμαι κομματια απο χθες πραγματικα :P

Link to comment
Share on other sites

αυτο τωρα το διαβασα. εχω σπρει σιλικονης για τα πλαστικα της μηχανης θα κανει τιποτα;

θα δοκιμασω διαφορα οταν γυρισω απο ευβοια ειμαι κομματια απο χθες πραγματικα :P

 

ναι θα κανει

Link to comment
Share on other sites

Από βδομάδα που θα το δω από κοντά το σύστημα θα σας πω λεπτομέρειες.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως που δεν έχει κάτι να το "κρατάει" στην θέση του και ξεβιδώνοντας το όλο να βγαίνει.

 

Εγώ πάλι χρησιμοποιώ διπλά μανόμετρα με μια μικρομετρική σαν αυτή

https://www.google.gr/search?q=Low+Flow+Metering+Valve&client=ubuntu&hs=xD2&channel=fs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAcQ_AUoAWoVChMIiqyZr5eByAIVQdcsCh1jXAsT&biw=1920&bih=930#channel=fs&tbm=isch&q=Low+Flow+Metering+Valve+aluminium&imgrc=qEF11_W0zH7lXM%3A

 

Έχει εντελώς διαφορετική διάταξη από την ενσωματωμένη και το καλό είναι πως αν χαλάσει με 5-10 ευρώ λύνω το πρόβλημα μου. . .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 16/9/2015 at 6:14 ΜΜ, το μέλος retard20 έγραψε:

ξανά καλησπέρα σας,

 

Σε περιπτωση που καποιος δε ξερει και σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον

 

βρηκα στην ηλιδος 67 μου την γεμιζουν σε 1 μερα 2 μερες το πολυ με 10 ευρω και κατεφυγα σε αυτη την λυση γιατι πηγα στο ΒΕΤΑΒΕΤ στην μεσογειων που το γεμιζε επιτοπου και μου ειπε 48-50 ευρω....

και παλι καλα που ρωτησα γιατι αν την αφηνα και εφευγα μετα θα τσακωνομουν. :) Κριμα που υπαρχουν ακομα τετοιοι καιροσκοποι...

 

αλλη μια ερωτηση που θελω να κανω και δεν ανοιγω αλλο θεμα...

αν παρω μια 2κιλη εφεδρικη απο την προνοια η απο olympus πιστευετε σε ειδη με ιατρικα αερια θα την γεμιζουν η πρεπει να πηγαινω αποκλειστικα σε πυροσβεστικα ειδη?

 

pedia to sinkekrimeno magazi gemizi ke fiales gia argoni tig ke tlp ke an nai to magazi iparxi ke simera i mipos exi klisi  ke kati alo sta 10 evro ti fiali gemizi ti litra?eyxaristo ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

@Panagiwths Krampokoukhs θα σε παρακαλούσα να μην γράφεις με Greeklish καθώς είναι ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ. :) 

Καλώς ήρθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πήγα για γέμισμα σήμερα στην Olympia και δυστυχώς η μπουκάλα μου ήταν του 2009 οπότε την κρατήσανε για το 10ετές τεστ που πρέπει να γίνει αναγκαστικά. 

 

Τεστ και γέμισμα 15 ευρώ απλώς το κακό είναι ότι θα πρέπει να ξαναπάω αύριο να την πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...