Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

'Ενας πραγματικά όμορφος και ολοκληρωμένος ύφαλος που πραγματικά στέκεται σε έναν τόσο μικρό χώρο..Απαιτεί γνώση και υπομονή για να έχεις τέτοια αποτελέσματα και σταθερότητα!! Πολλά μπράβο κι απο μένα!! :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αυτό που θέλω να πω και εγω με την σειρά μου που εχει τύχη να το δω και απο κοντά , ειναι αποτέλεσμα χρονίας εμπειρίας και βαθιάς γνώσης !

Για τους νέους που θέλουν να ασχοληθούν πρεπει να ξέρουν ότι ειναι πολυ δύσκολο να κρατήσεις ενα τέτοιο σύστημα σε τόσα λίγα λίτρα !

 

πριν 13 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Οντως αν δεν ξερεις να το κρατησεις μοιαζει με "το κουτι της πανδωρας"....

Παντως ειναι πανεμορφο!!

 

 

πριν 7 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

'Ενας πραγματικά όμορφος και ολοκληρωμένος ύφαλος που πραγματικά στέκεται σε έναν τόσο μικρό χώρο..Απαιτεί γνώση και υπομονή για να έχεις τέτοια αποτελέσματα και σταθερότητα!! Πολλά μπράβο κι απο μένα!! :jig:

Αυτό που έχω να πω μόνο είναι ότι τα καλά σας λόγια και τα σχόλια σας (θετικά και αρνητικά), είναι ένα κίνητρο επιπλέον για να μπορέσω να κάνω ακόμα καλύτερο αυτό το μικρό ενυδρείο....Κάνοντας ένα μικρό απολογισμό μετά από 1,5 χρόνο που μπήκαν οι πρώτες σταγόνες νερού, θα έλεγα ότι τώρα πλέον έχει αρχίσει να σταθεροποιείται και αυτό φαίνεται και από την κατάσταση των ζωντανών που βρίσκονται μέσα. Θεωρώ ότι είμαι στο 50% του στοκαρίσματος από αυτό που έχω στο μυαλό μου, θα ακολουθήσουν και άλλες προσθήκες, με πολύ αργό ρυθμό όμως...Κάτι το οποίο με προβλημάτισε έντονα τον τελευταίο χρόνο ήταν το θέμα του φωτισμού...δοκίμασα λεντ, λιγότερο  και περισσότερο επώνυμα καθώς και λάμπες μετάλλου. Έκανα αλλαγές, τροποποιήσεις, δοκιμές και τελικά οριστικά πριν λίγες μέρες αποφάσισα ότι κρεμασμένο θα μείνει το μέταλλο....Τα λεντ είναι πραγματικά αχτύπητα και ασυναγώνιστα στο θέμα φάσματος και χρώματος, όμως αυτά τα "υγιή" και "χαρούμενα" κοράλλια (κοινώς τούμπανο.....:hehe) που προσωπικά προτιμώ, τα είδα μόνο κάτω από το μέταλλο. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι κατά των λεντ, στο δικό μου ενυδρείο δεν είδα τα αποτελέσματα που ήθελα και μπορεί λόγω και δικών μου λανθασμένων επιλογών....Εξάλλου το επόμενο πρότζεκτ είναι η προσθήκη λεντ  στο φωτιστικό του μετάλλου για να φτιάξω το φάσμα που ακριβώς μου αρέσει! Κάτι άλλο που συζητούσα εδώ και καιρό με τον φίλο μου τον @pan_Oz, ήταν η προσθήκη αραγωνίτη....ο κολλητός το έκανε, εγώ ακόμα το σκέφτομαι!

Αυτά τα λίγα με αφορμή την αγάπη και την υποστήριξη που παίρνω από αυτό το φόρουμ......

 

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτό επεξεργασμένη με το GIMP με ένα εφέ που λέγεται που λέγεται 'εφέ φωτισμού'.....άμα το χεις το καλλιτεχνικό....χαχαχαχαχαχαχ!!!!!!

IMG_4344.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για τον κολλητό μου φίλο που απάντησε από πάνω....δυο καλλιτεχνικές!!!:bigemo_harabe_net-146:

IMG_4388.JPG

IMG_4398.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Για τον κολλητό μου φίλο που απάντησε από πάνω....δυο καλλιτεχνικές!!!:bigemo_harabe_net-146:

IMG_4388.JPG

IMG_4398.JPG

Εγώ που δεν είμαι κολλητός αλλά είμαι φίλος σου δυο πραγματα θα πω τουμπανιασε αρχίζει να μην φαινετε ο βράχος,που σημαίνει δεύτερον ετοίμασε μεγαλυτερο.Πολλά μπράβο Δημητρη.:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φοβερά! Μπαίνω στη πρίζα με τα μέταλλα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε μητσο τι χρώμα ειναι αυτό ;;;

 

ποσα Κέλβιν ειναι το μέταλλο και βγάζει αυτό το μπλε ;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εγώ που δεν είμαι κολλητός αλλά είμαι φίλος σου δυο πραγματα θα πω τουμπανιασε αρχίζει να μην φαινετε ο βράχος,που σημαίνει δεύτερον ετοίμασε μεγαλυτερο.Πολλά μπράβο Δημητρη.:thumbsu:

Νίκο σε ευχαριστώ! Ασε, μη μου βάζεις σκέψεις.....

πριν 11 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Φοβερά! Μπαίνω στη πρίζα με τα μέταλλα!

Χαχαχαχαχαχαχχα.........ωραίες πρίζες Λουκά!!!!

πριν 10 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε μητσο τι χρώμα ειναι αυτό ;;;

 

ποσα Κέλβιν ειναι το μέταλλο και βγάζει αυτό το μπλε ;;;

Η λάμπα είναι της BLV στα 20000Κ. Βγάζει μια γαλάζια απόχρωση Διονύση αλλά στη φωτό φαίνεται πιο μπλε...η φωτό είναι με iphone4 και την εστίαση σε πιο σκοτεινό σημείο του φόντου, για αυτό και έχει βγει πιο σκοτεινή/μπλε από ότι στην πραγματικότητα. Αααα. και που σαι.....ετοίμασε τα κολλητήρια σου, περιμένω τα λεντάκια μου!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
Link to comment
Share on other sites

εεεεεετσι!!!!  Τ Ο Υ Μ Π Α Ν Ε Ι Ρ Ο Σ ! ! ! ! ! ! ! ! :thaman:

 

και ξαναλέω

 

Μetal (halide) FOR EVER!

:buttrock:

 

υ.γ. βγάλε εξω τη DSLR ρε!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ρε μητσο τι χρώμα ειναι αυτό ;;;

 

ποσα Κέλβιν ειναι το μέταλλο και βγάζει αυτό το μπλε ;;;

 

εσυ αυτές τις μέρες έχεις ένα είδωλο στα χέρια σου, τιμής ένεκεν και μόνο θα πρεπε να χες σβήσει οτι led υπάρχει στο σπίτι :hehe:hehe:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Φοβερά! Μπαίνω στη πρίζα με τα μέταλλα!

 

Λουκά με τις σωστες επιλογές θα κάνεις παπάδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

εσυ αυτές τις μέρες έχεις ένα είδωλο στα χέρια σου, τιμής ένεκεν και μόνο θα πρεπε να χες σβήσει οτι led υπάρχει στο σπίτι :hehe:hehe:hehe

 

Εχω έναν προβολέα στον κήπο !

Λες να κάνω μια δοκιμή να δω πως φενεται ;:icon_dance:;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Εχω έναν προβολέα στον κήπο !

Λες να κάνω μια δοκιμή να δω πως φενεται ;:icon_dance:;;;;;

 

θα κανεις τον ήλιο να ντραπεί ρε! :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Κουρείο θα στο κάνουμε !!!

:ballistic:

Θα  πω σε έναν συντονιστή να σε κόψει :censored:!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος fishbone! έγραψε:

Θα  πω σε έναν συντονιστή να σε κόψει :censored:!!!!!

 

ναιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!! :hehe

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη εχω καταντήσει γραφικός αλλά.....το ενυδρείο σου είναι απο άλλο πλανήτη!!!

 

Συνέχισε έτσι!!! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να πεί κάποιος είναι λίγο!!Απλά ξαναδιάβασα απο την αρχή το topic!!Φοβερή δουλειά!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο μελετημένο εξ αρχής 

εκει που φαίνεται η εμπειρία του χομπίστα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φοβερο...γιατι αλλαξατε το λεντ?

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...