Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Αυτή τη εικόνα αντίκρυσα πριν λίγο..............

clown.thumb.jpg.ada2ecdcf1b206b0b5020efe57dbd994.jpg

 

Και πείτε μου τι να κάνωωωωωωωωωωωωω?????????? Εχω τόσο χαρεί και άλλο τόσο αγχωθεί!!!!!!!

Θα μπορέσω να σώσω κανένα και πως? Πως πρέπει να οργανωθώ, επόμενες κινήσεις, τι να κάνω....

 

@submarine1981

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο! Μακάρι να πάνε όλα καλά!:bigemo_harabe_net-195:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γίνεις μπαμπάς δηλαδή ε? :) 

 

Υπομονή μέχρι να εκκολαφθούν. Οι γονείς θα πρέπει να τα αερίζουν συνέχεια λογικά ε?    

 

Νομίζω σε 7-9 μέρες εκκολάπτονται κατα την διάρκεια της νύχτας.   

 

Για τα ρότιφερ μίλησα με τον Πάνο, και θα ετοιμάζω τα ματζούνια μου, και αν όλα πάνε καλά θα έχουμε φαγητό για τις πρώτες μέρες, μέχρι να περάσουν στο στάδιο της αρτέμιας ;) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Μπραβο @dimtsok,εξαιρετικο θεαμα.

Για να δούμε ρε Νίκο, θα καταφέρουμε κάτι??

πριν 12 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πολλά μπράβο! Μακάρι να πάνε όλα καλά!:bigemo_harabe_net-195:

Λουκά μου, μακάρι πραγματικά όλα να πάνε καλά....δεν φαντάζεσαι πόσο έχω χαρεί με την όλη φάση!!!!

πριν 12 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Θα γίνεις μπαμπάς δηλαδή ε? :) 

 

Υπομονή μέχρι να εκκολαφθούν. Οι γονείς θα πρέπει να τα αερίζουν συνέχεια λογικά ε?    

 

Νομίζω σε 7-9 μέρες εκκολάπτονται κατα την διάρκεια της νύχτας.   

 

Για τα ρότιφερ μίλησα με τον Πάνο, και θα ετοιμάζω τα ματζούνια μου, και αν όλα πάνε καλά θα έχουμε φαγητό για τις πρώτες μέρες, μέχρι να περάσουν στο στάδιο της αρτέμιας ;) 

@submarine1981δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την προθυμία σου και την άμεση ανταπόκριση. Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!! Θα τα πούμε και από κοντά άλλωστε, θα ανεβούμε Χαλκίδα με τον Πάνο......και φυσικά να ευχαριστήσω και μέσα από το φόρουμ τον κολλητό @pan_Oz για τις προσπάθειες που έκανε να βρεθούνε ρότιφερς. Από ότι διάβασα, έχεις δίκιο, η εκκόλαψη διαρκεί 7-10 μέρες, ανάλογα και με τη θερμοκρασία και τα μικρά ξεμυτίζουν το βράδυ....Να δω αυτό το θέαμα και τίποτα άλλο!!! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι και θα τα πούμε σύντομα!!!!

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Για να δούμε ρε Νίκο, θα καταφέρουμε κάτι??

Λουκά μου, μακάρι πραγματικά όλα να πάνε καλά....δεν φαντάζεσαι πόσο έχω χαρεί με την όλη φάση!!!!

@submarine1981δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω για την προθυμία σου και την άμεση ανταπόκριση. Πραγματικά σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!!!! Θα τα πούμε και από κοντά άλλωστε, θα ανεβούμε Χαλκίδα με τον Πάνο......και φυσικά να ευχαριστήσω και μέσα από το φόρουμ τον κολλητό @pan_Oz για τις προσπάθειες που έκανε να βρεθούνε ρότιφερς. Από ότι διάβασα, έχεις δίκιο, η εκκόλαψη διαρκεί 7-10 μέρες, ανάλογα και με τη θερμοκρασία και τα μικρά ξεμυτίζουν το βράδυ....Να δω αυτό το θέαμα και τίποτα άλλο!!! Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι και θα τα πούμε σύντομα!!!!

Ρε μονο τον @pan_Oz ?γερασες :hehe:hehe:hehe,μπραβο @submarine1981:thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Ρε μονο τον @pan_Oz ?γερασες :hehe:hehe:hehe,μπραβο @submarine1981:thumbsu:

Χαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!! Πω πω σόρι ρε Νικόλα!!!!! Οντως γέρασα!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ρε συ πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω με την όλη φάση....τα χαζεύω όλη την ώρα!!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος dimtsok έγραψε:

Χαχαχαχαχαχαχαχ!!!!!! Πω πω σόρι ρε Νικόλα!!!!! Οντως γέρασα!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

Ρε συ πραγματικά δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω με την όλη φάση....τα χαζεύω όλη την ώρα!!!!!

Τι σορι ρε τρελε................λογικο :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το καλο φίλε,και ενα μεγαλο μπράβο στον Ευγένιο για την βοηθεια....

Η αναπαραγωγή ειναι ενα διαφορετικό και παράλληλα μοναδικό κομμάτι στο χόμπι μας...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος TAN έγραψε:

Με το καλο φίλε,και ενα μεγαλο μπράβο στον Ευγένιο για την βοηθεια....

Η αναπαραγωγή ειναι ενα διαφορετικό και παράλληλα μοναδικό κομμάτι στο χόμπι μας...

Θανάση να σαι καλά......και ένα βιντεάκι.....

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ο αρσενικος τα φυλαει τα καθαριζει δυναμη,τρομερα ζωντανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ο αρσενικος τα φυλαει τα καθαριζει δυναμη,τρομερα ζωντανα.

Ναι ρε συ Νίκο! Εχω εντυπωσιαστεί πραγματικά!!! Σου λέω τα χαζεύω όλη την ώρα!!!! χαχαχαχαχαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν ρε μητσο !

Καλη εκκόλαψη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Να σου ζήσουν ρε μητσο !

Καλη εκκόλαψη !

Φίλε εγώ φωτιστικά σχεδίαζα.......άλλα μου ήρθαν!!! χαχαχαχαχαχαχ!!! Σε ευχαριστώ Διονύση.....

πριν 44 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ψαρομπαμπας λοιπον!!

Ευχομαι να παν ολα κατα ευχη!!

Στάθη σε ευχαριστώ....αν όλα πάνε καλά, κάπου στο επόμενο σ/κ θα έχουμε γεννητούρια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα..Καταρχήν πολλά μπράβο..Σου δείχνουν οτι νιώθουν άνετα και υπάρχουν οι συνθήκες που θέλουν για να αναπαραχθούν..Τούλι στα φίλτρα, και αισθητή μείωση της κυκλοφορίας μόλις πλησιάζει η μέρα ή το βράδυ της εκκόλαψης. Από φαγητά βοηθήσανε πάρα πολύ τα παιδιά απότι βλέπω και μπράβο σε όλους..Από την ώρα που δεν έχεις κάτι άλλο μέσα ,αν και οι γονείς πολλές φορές τα σκοτώνουν, οι πιθανότητες να κρατήσεις κάποια μικρά αυξάνονται..Σου εύχομαι να γίνεις ψαρομπαμπάς και να συνεχίσεις την καλή δουλειά!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης θα σου προτεινα να κανεις και μια κουβεντα με τον @pit05 που εχει καταφερει να κανει αναπαραγωγή σε κλουνακια μεσα στο ενυδρειο!

 

Ούτως η αλλιώς τα δύσκολα τωρα ξεκινανε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Καλημέρα κι από μένα..Καταρχήν πολλά μπράβο..Σου δείχνουν οτι νιώθουν άνετα και υπάρχουν οι συνθήκες που θέλουν για να αναπαραχθούν..Τούλι στα φίλτρα, και αισθητή μείωση της κυκλοφορίας μόλις πλησιάζει η μέρα ή το βράδυ της εκκόλαψης. Από φαγητά βοηθήσανε πάρα πολύ τα παιδιά απότι βλέπω και μπράβο σε όλους..Από την ώρα που δεν έχεις κάτι άλλο μέσα ,αν και οι γονείς πολλές φορές τα σκοτώνουν, οι πιθανότητες να κρατήσεις κάποια μικρά αυξάνονται..Σου εύχομαι να γίνεις ψαρομπαμπάς και να συνεχίσεις την καλή δουλειά!! :)

@Skoti σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

πριν 5 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Επισης θα σου προτεινα να κανεις και μια κουβεντα με τον @pit05 που εχει καταφερει να κανει αναπαραγωγή σε κλουνακια μεσα στο ενυδρειο!

 

Ούτως η αλλιώς τα δύσκολα τωρα ξεκινανε!

Διονύση σε ευχαριστώ για την πληροφορία....Οντως,από ότι έχω διαβάσει, τα δύσκολα τώρα ξεκινάνε........

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη  γέννα τους? Αν ναι περίμενε να δεις πόσα θα βγάλουν στην επόμενη.. :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Είναι η πρώτη  γέννα τους? Αν ναι περίμενε να δεις πόσα θα βγάλουν στην επόμενη.. :D

Η πρώτη είναι, ναι!!! Καμιά 50αριά αυγά μέτρησα.....

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dimtsok said:

Η πρώτη είναι, ναι!!! Καμιά 50αριά αυγά μέτρησα.....

Εκεί που βλέπεις κενά τώρα από την επόμενη γέννα θα βλέπεις αυγά. :D Παρεπιπτόντως πώς πάνε?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Εκεί που βλέπεις κενά τώρα από την επόμενη γέννα θα βλέπεις αυγά. :D Παρεπιπτόντως πώς πάνε?

Υποθέτω καλά, χωρίς βέβαια να έχω εμπειρία από προηγούμενη γέννα...Ο αρσενικός συνέχεια τριγύρω, τα προσέχει και τα φροντίζει. Σήμερα είναι 5η μέρα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικές σημερινές.....τα μάτια είναι σαφώς πιο ευδιάκριτα και η περιοχή γύρω τους έχει αρχίσει να 'ασημίζει'......

 

20170405_143856.thumb.jpg.95eee0dc32b167f2db72e4d89ee72a82.jpg20170405_143918.thumb.jpg.ea96a697fcb085216cb14c33a60b1311.jpg20170405_144020.thumb.jpg.6b6ec85d16b732eadddd8f1a73896ac9.jpg20170405_144022.thumb.jpg.4588dd07164ada252e7ea9eb557f019f.jpg20170405_144102.thumb.jpg.b034df640fdd420feacec559747ad2c5.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

ομορφες εικόνες :bigemo_harabe_net-158:

 

αντε να ρθει το ΣΚ να χουμε και τα μωρά!!!!!!!!!!!! :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...