Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

πριν 16 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τέλειο μητσο !!!

Οποτε τωρα έρχεσαι σπίτι μου μου φτιαχνεις ενα στα γρήγορα :) !!!

 

Φιλε ειμαι τραγικός ... ξέχασα τα κουμπιά που μου έδειξες στην DSLR :( !!!

Φιλαρακι, για να μην παιδευομαι, τραβα ενα βιντεακι, στειλτο μου και στο φτιαχνω απο δω!! :hehe  Σοβαρα μιλαω.......

πριν 15 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εξαιρετικό με κόλλησες έφτιαξα ένα χαχαχα.

Χαχαχαχα!!!!!

πριν 10 ώρες, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Φοβερό!

Να σαι καλα Λουκα!!!

πριν 5 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Μπράβο Δημήτρη!! Ομορφα πράγματα!! ;) :jig:

Σε ευχαριστω!!!

πριν 2 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

δεν υπάρχεις... :hysterical:

Και λιγα λες φιλε......

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Ουτε στα ονειρα μου τετοιο βιντεο...

Πρεπει να μας κανεις σεμηναρια...

Σταθη πραγματικα αυτα τα προγραμματακια κανουν ολη τη δουλεια μονα τους.....εσυ απλα επιλεγεις θεμα, μουσικη.....και ετοιμο το βιντεο!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημητρη τρομερη δουλεια και απιστευτο το αποτελεσμα του φωτιστικου σου!

Βγαλε κανα δυο φωτογραφιες να το δουμε αναμμένο καθως φωτίζει το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Δημήτρη βγάλε καμιά φώτο!!! :P:P :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Digital Reason έγραψε:

Δημητρη τρομερη δουλεια και απιστευτο το αποτελεσμα του φωτιστικου σου!

Βγαλε κανα δυο φωτογραφιες να το δουμε αναμμένο καθως φωτίζει το ενυδρειο.

 

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι ρε Δημήτρη βγάλε καμιά φώτο!!! :P:P :jig:

Να και οι φωτό λοιπόν!!!! Τραβηγμένες με S7 και επεξεργασμένες με το GIMP.

 

20170520_175823.jpg.db582f022de2d5980f0744050f650001.jpg

20170520_175719.jpg.6dd872e5f8ffebe1ab5bd5aa89df2c3e.jpg20170520_175610.jpg.4a9f59850ba2ecf28f97188a7b574290.jpg20170520_175651.jpg.19cf56bab4dc28144a26822edee508c5.jpg20170520_175703.jpg.9f9f292d564f4ca5e40a0cf7cdbf89b2.jpg20170520_165330.thumb.jpg.45c1d075ad0a6a5e19f2bda7b3f407d6.jpg

 

Να σας παραθέσω και κάτι άκρως εντυπωσιακό....εδώ και αρκετούς μήνες, μετρούσα μόνο νιτρικά (περίπου στο 10 τον τελευταίο καιρό) και φωσφορικά (περίπου 0,02 με hanna).

Δεν έκανα καμία άλλη μέτρηση, παρατηρούσα μόνο τα ζωντανά μου και τηρούσα αυστηρά τη ρουτίνα μου που είναι ανά 7 ημέρες αλλαγή 25% (10 λίτρα), biodigest, bioptim και αλλαγή κάλτσας. Τον τελευταίο μήνα, παρατήρησα ότι μετά από κάθε αλλαγή νερού, τα κοράλλια ήταν στρεσσαρισμένα για 24 ώρες και μετά επανερχόντουσαν, ενώ τις τελευταίες

ημέρες έβλεπα αρκετά στρεσσαρισμένη την acan. Ετσι, σήμερα μετά από πολύ καιρό έκανα μετρήσεις....τα νούμερα που θα διαβάσετε είναι αληθινά, διπλοτσεκαρισμένα, δεν υπάρχει λάθος στο τι γράφω και κατά σύμπτωση ήταν μαζί μου και ο @pan_Oz, ο οποίος με βοήθησε κιόλας! Λοιπόν.............

KH = 4,5

Ca = 70

Mg = 0

Τα τεστάκια είναι της salifert, φυλαγμένα μακριά από υγρασία, φως κτλ. και φυσικά δεν έχουν λήξει! Οι φωτό που πόσταρα είναι σημερινές, ακριβώς μετά τις πιο πανω μετρήσεις.

Περιττό να σας πω ότι έμεινα με το στόμα ανοιχτό, για να μην πω τίποτα άλλο.....Σαφώς και περίμενα διαταραγμένες τιμές, όχι όμως σε τέτοιο σημείο! Αλλωστε η εικόνα του ενυδρείου δεν μου έδειχνε κάτι τέτοιο!!! Ακόμα και η milka είναι μια χαρά για αυτό έβαλα και την φωτό...

Αναφέρω αυτό το αξιοσημείωτο και ακραίο γεγονός, διότι πραγματικά μπορούμε να μάθουμε κάποια πράγματα από αυτό. Τα ζωντανά που φιλοξενούμε στα ενυδρεία μας, έχουν τεράστιες δυνατότητες προσαρμογής στις εκάστοτε συνθήκες που τους προσφέρουμε και είναι πολύ πιο σημαντικό η παρατήρηση των αντιδράσεων τους παρά η προσπάθεια επίτευξης μιας συγκεκριμένης τιμής σε ένα τεστ...φυσικά και δεν αναιρώ τη χρησιμότητα των τεστ, όμως πόσες φορές έχουμε τιμές εντός "φυσιολογικών" ορίων και το ενυδρείο μας δεν πηγαίνει όπως θα θέλαμε?? Γιατί για παράδειγμα αν ένα κοράλλι είναι μια χαρά με Ca  στο 350, να πρέπει να φτάσουμε το 420? Ελπίζω όλα αυτά να γίνουν αφορμή για μια ενδιαφέρουσα συζήτηση......

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό Δημήτρη και το ξέρεις ότι το εννοω ειδικά το mg μαζί με το .ca δεν επιτρέπουν σε ψάρια και κοραλια να είναι ζωντανά.Προφανως δεν αφισβητο εσένα αλλά τα τεστ.

Έχεις μεγάλο δίκιο για την ανθεκτικότητα των κοραλιων.Και από θέμα μετρήσεων και από θέμα αποστειρωσης-καθαριοτητας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

NΜε όλο το σεβασμό Δημήτρη και το ξέρεις ότι το εννοω ειδικά το mg μαζί με το .ca δεν επιτρέπουν σε ψάρια και κοραλια να είναι ζωντανά.Προφανως δεν αφισβητο εσένα αλλά τα τεστ.

Έχεις μεγάλο δίκιο για την ανθεκτικότητα των κοραλιων.Και από θέμα μετρήσεων και από θέμα αποστειρωσης-καθαριοτητας.

Νίκο μου το ξέρω ότι οι τιμές που αναφέρω είναι στα όρια της επιστημονικής φαντασίας, για αυτό άλλωστε το έκανα και για να ξεκινήσουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση! Πίστεψε με αν δεν φοβόμουν ότι θα τα πάρω όλα στο χέρι, δεν θα έκανα καμία παρέμβαση και θα το άφηνα να δω που θα πάει....πάντως μιλώντας με πιθανότητες , είναι απίθανο για να μην πω αδύνατο, τρία τεστ να δείχνουν ακραίες τιμές και να είναι λανθασμένα και τα τρία! Σε περιμένω με τα τεστάκια σου!!! :bigemo_harabe_net-162:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Νίκο μου το ξέρω ότι οι τιμές που αναφέρω είναι στα όρια της επιστημονικής φαντασίας, για αυτό άλλωστε το έκανα και για να ξεκινήσουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση! Πίστεψε με αν δεν φοβόμουν ότι θα τα πάρω όλα στο χέρι, δεν θα έκανα καμία παρέμβαση και θα το άφηνα να δω που θα πάει....πάντως μιλώντας με πιθανότητες , είναι απίθανο για να μην πω αδύνατο, τρία τεστ να δείχνουν ακραίες τιμές και να είναι λανθασμένα και τα τρία! Σε περιμένω με τα τεστάκια σου!!! :bigemo_harabe_net-162:

Όντος Δημήτρη έχεις δίκιο. Και εγώ θα αμφισβητούσα τα τεστ, αλλά και τρία να δείχνουν λάθος; Τρελό. Πάντος γνώμη μου είναι ότι πρέπει να τα επαναλάβεις με τεστάκια από κάποιο άλλο παιδί πριν προβείς σε οποιεσδήποτε ενέργειες. Πάντος οι φωτό τα σπάνε!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τις τιμες τις επιβεβαιώνω, τριπλοτσεκαριστηκαν και ηταν οντως αυτές ..

 

Μητσο, "το κατα σύμπτωση ηταν μαζι μου" τι το θες; :hehe

 

άβυσσος η ψυχη των ζωντανών 

απο την εικονα και μονο θα λεγες οτι ολα ειναι εκει που πρεπει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι μονάχα από τις αλλαγές νερού που γίνονται 25% κάθε εβδομάδα, δεν θα έπρεπε οι τιμές να κρατιούνται σε κάποια ασφαλή  επίπεδα; Τόσο λάθος είμαι; Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τις μετρήσεις σας, αλλά προσπαθώ να το εξηγήσω λογικά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Νίκο μου το ξέρω ότι οι τιμές που αναφέρω είναι στα όρια της επιστημονικής φαντασίας, για αυτό άλλωστε το έκανα και για να ξεκινήσουμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση! Πίστεψε με αν δεν φοβόμουν ότι θα τα πάρω όλα στο χέρι, δεν θα έκανα καμία παρέμβαση και θα το άφηνα να δω που θα πάει....πάντως μιλώντας με πιθανότητες , είναι απίθανο για να μην πω αδύνατο, τρία τεστ να δείχνουν ακραίες τιμές και να είναι λανθασμένα και τα τρία! Σε περιμένω με τα τεστάκια σου!!! :bigemo_harabe_net-162:

Πάρε τηλ φιλε οπότε θες,Έχεις ένα τεστ αλλης μάρκας για μέτρηση?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Βρε παιδιά με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτομαι ότι μονάχα από τις αλλαγές νερού που γίνονται 25% κάθε εβδομάδα, δεν θα έπρεπε οι τιμές να κρατιούνται σε κάποια ασφαλή  επίπεδα; Τόσο λάθος είμαι; Εννοείται ότι δεν αμφισβητώ τις μετρήσεις σας, αλλά προσπαθώ να το εξηγήσω λογικά.

Λουκά δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες και αυτό πίστευα και εγώ βλέποντας τα ζωντανά να είναι σε καλή κατάσταση! Αυτό όμως θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί μόνο αν μετρούσα  και ήξερα τις καταναλώσεις μου....αν όλους αυτούς τους μήνες που δεν μετρούσα, η κατανάλωση ήταν λίγο μεγαλύτερη από την προσθήκη, δεν θα φτάναμε τελικά σε ένα σημείο όπου  θα υπήρχε σοβαρή έλλειψη στοιχείων? Και αν γινόταν όντως με  πολύ αργό ρυθμό, δεν θα  είχαν τα κοράλλια χρόνο για να προσαρμοστούν? Μέχρι φυσικά να κρασάρουν...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Τις τιμες τις επιβεβαιώνω, τριπλοτσεκαριστηκαν και ηταν οντως αυτές ..

 

Μητσο, "το κατα σύμπτωση ηταν μαζι μου" τι το θες:hehe

 

άβυσσος η ψυχη των ζωντανών 

απο την εικονα και μονο θα λεγες οτι ολα ειναι εκει που πρεπει 

χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!

Μόλις τώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Πάρε τηλ φιλε οπότε θες,Έχεις ένα τεστ Άλκης μάρκας για μέτρηση?

Salifert μόνο Νίκο......

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dimtsok έγραψε:

Λουκά δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες και αυτό πίστευα και εγώ βλέποντας τα ζωντανά να είναι σε καλή κατάσταση! Αυτό όμως θα μπορούσε να επιβεβαιωθεί μόνο αν μετρούσα  και ήξερα τις καταναλώσεις μου....αν όλους αυτούς τους μήνες που δεν μετρούσα, η κατανάλωση ήταν λίγο μεγαλύτερη από την προσθήκη, δεν θα φτάναμε τελικά σε ένα σημείο όπου  θα υπήρχε σοβαρή έλλειψη στοιχείων? Και αν γινόταν όντως με  πολύ αργό ρυθμό, δεν θα  είχαν τα κοράλλια χρόνο για να προσαρμοστούν? Μέχρι φυσικά να κρασάρουν...... 

Θα διαφωνησω στο μηνες ,μου φαίνετε πολύς ο χρόνος για να ζουν μετά από μόνιμη και συνεχόμενη πτώση τιμών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν αμφισβητώ τις μετρισεις σου αλλα πως μηδενίζει μια τιμή με 25% αλλαγή !

δηλαδη αν υποθέσουμε ότι το αλάτι εχει 1200 μαγνήσιο ακόμα και στο μηδέν η αλλαγή θα το παει στο 300 !

Αυτο μου κάνει περισσότερη εντύπωση !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Εγω δεν αμφισβητώ τις μετρισεις σου αλλα πως μηδενίζει μια τιμή με 25% αλλαγή !

δηλαδη αν υποθέσουμε ότι το αλάτι εχει 1200 μαγνήσιο ακόμα και στο μηδέν η αλλαγή θα το παει στο 300 !

Αυτο μου κάνει περισσότερη εντύπωση !

Συμφωνω απολυτα με τους υπολογισμους σου Διονυση.....απο την αλλη σου αντιπαραθετω οτι το ενυδρειο τρεχει απο τον Σεπτεμβριο του 2015 και δεν εχω προσθεσει ποτε μαγνησιο.....επιπλεον αναλογως του kh, αυξανονται και οι καταναλωσεις ασβεστιου και μαγνησιου λογω  δημιουργιας ιζηματων.....θα βρω και τα αντιστοιχα αρθρα.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε θα σαι ο πρώτος που θα καταφέρει να ζουν κοραλια και να ειναι τούμπανο σε νερό όσμωσης :hehe

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε μητσο !!!!!

Ειπαμε να κανεις οικονομία .... αλλα εσυ το παρακανες :hehe!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

Φιλε θα σαι ο πρώτος που θα καταφέρει να ζουν κοραλια και να ειναι τούμπανο σε νερό όσμωσης :hehe

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος fishbone! έγραψε:

Έλεος ρε μητσο !!!!!

Ειπαμε να κανεις οικονομία .... αλλα εσυ το παρακανες :hehe!!!

:lolu:

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα σημειο που εμμεσα δειχνει χαμηλη τιμη ασβεστιου ειναι η απουσια κοραλινης στο ενυδρειο μου....ποτε δεν ειχα και τωρα ακομα δεν υπαρχει ιχνος... σε πειραματα που εχουν γινει εχει βρεθει οτι δεν αναπτυσσεται κοραλινη σε Ca κατω του 350 περιπου...by the way, στο ιδιο πειραμα βρεθηκε οτι η ιδια τιμη ισχυει για την αναστολη της αναπτυξης των sps.....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Αλλο ενα σημειο που εμμεσα δειχνει χαμηλη τιμη ασβεστιου ειναι η απουσια κοραλινης στο ενυδρειο μου....ποτε δεν ειχα και τωρα ακομα δεν υπαρχει ιχνος... σε πειραματα που εχουν γινει εχει βρεθει οτι δεν αναπτυσσεται κοραλινη σε Ca κατω του 350 περιπου...by the way, στο ιδιο πειραμα βρεθηκε οτι η ιδια τιμη ισχυει για την αναστολη της αναπτυξης των sps.....

 

Παντως η milka ανάπτυξη δεν λες οτι εχει αλλα οι πολύποδες ειναι τέζα ανοιχτοί 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος pan_Oz έγραψε:

 

Παντως η milka ανάπτυξη δεν λες οτι εχει αλλα οι πολύποδες ειναι τέζα ανοιχτοί 

Ακριβως......

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και γω την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος!!  Ξέρουμε οτι ένα σύστημα όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρηθούνε οι συνθήκες εκεί που τις θέλουμε...Το kh μπορεί να πέσει εκεί και το χω παρατηρήσει και γω στο δικό μου τα άλλα δύο όμως θα φανεί αν τα τεστάκια είναι αξιόπιστα αν το ph σου είναι σταθερό στο 8-8,5..Σε περίπτωση που το ph είναι υψηλότερο τότε όντως υπάρχει θέμα με μαγνήσιο και ασβέστιο και σαν πρώτο μέλημα σου είναι να τσεκάρεις το αλάτι που χρησιμοποιείς διαλύοντας όσο πρέπει μέσα σε ένα κουβαδάκι και κάνοντας μετρήσεις σε αυτό το νερό για μαγνήσιο και ασβέστιο..(είμαι σίγουρος οτι τα γνωρίζεις αυτά απλά τα αναφέρω σαν συζήτηση) Αν όμως το ph σου δεν έχει σκαμπανεβάσματα τότε δεν δικαιολογούνται αυτές οι τιμές!! Η σταθερότητα του ph έχει άμεση σχέση με την τιμή του kh που όσο μικρότερο έιναι τόσο τραβάει προς τα πάνω και το Ph κι επίσης όσο χαμηλότερη είναι η τιμή του μαγνησίου τόσο έχει την τάση το Ph να παίρνει τον ανήφορο και αυτό δικαιολογείται διότι υπάρχει κακή αντιστοιχία ιόντων ανάμεσα σε μαγνήσιο και ανθρακικό ασβέστιο!!Συνεπώς από την ώρα που τα τρία στοιχεία που εξαρτάται το Ph παρουσιάζουν περίεργες μετρήσεις το ph σου όλα δείχνουν οτι πρέπει να είναι ψιλά!! Αν όχι καταρρίπτουμε ότι έρευνες έχουν γίνει μέχρι σήμερα κι εκεί είναι που αρχίζουμε και γουστάρουμε...χαχαχα Ενδιαφέρον πάντως το όλο θέμα και θα το παρακολουθώ στενά!! :) Είχε παρουσιαστεί ποτέ κοραλλίνη στο ενυδρείο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Skoti έγραψε:

Ας πω και γω την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος!!  Ξέρουμε οτι ένα σύστημα όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο δύσκολο είναι να διατηρηθούνε οι συνθήκες εκεί που τις θέλουμε...Το kh μπορεί να πέσει εκεί και το χω παρατηρήσει και γω στο δικό μου τα άλλα δύο όμως θα φανεί αν τα τεστάκια είναι αξιόπιστα αν το ph σου είναι σταθερό στο 8-8,5..Σε περίπτωση που το ph είναι υψηλότερο τότε όντως υπάρχει θέμα με μαγνήσιο και ασβέστιο και σαν πρώτο μέλημα σου είναι να τσεκάρεις το αλάτι που χρησιμοποιείς διαλύοντας όσο πρέπει μέσα σε ένα κουβαδάκι και κάνοντας μετρήσεις σε αυτό το νερό για μαγνήσιο και ασβέστιο..(είμαι σίγουρος οτι τα γνωρίζεις αυτά απλά τα αναφέρω σαν συζήτηση) Αν όμως το ph σου δεν έχει σκαμπανεβάσματα τότε δεν δικαιολογούνται αυτές οι τιμές!! Η σταθερότητα του ph έχει άμεση σχέση με την τιμή του kh που όσο μικρότερο έιναι τόσο τραβάει προς τα πάνω και το Ph κι επίσης όσο χαμηλότερη είναι η τιμή του μαγνησίου τόσο έχει την τάση το Ph να παίρνει τον ανήφορο και αυτό δικαιολογείται διότι υπάρχει κακή αντιστοιχία ιόντων ανάμεσα σε μαγνήσιο και ανθρακικό ασβέστιο!!Συνεπώς από την ώρα που τα τρία στοιχεία που εξαρτάται το Ph παρουσιάζουν περίεργες μετρήσεις το ph σου όλα δείχνουν οτι πρέπει να είναι ψιλά!! Αν όχι καταρρίπτουμε ότι έρευνες έχουν γίνει μέχρι σήμερα κι εκεί είναι που αρχίζουμε και γουστάρουμε...χαχαχα Ενδιαφέρον πάντως το όλο θέμα και θα το παρακολουθώ στενά!! :) Είχε παρουσιαστεί ποτέ κοραλλίνη στο ενυδρείο σου?

 

Γιώργο πολύ σωστά θέτεις το θέμα του ph καθώς οι μεταβολές του έχουν να κάνουν με τον κορεσμό των ιόντων μέσα σε ένα διάλυμα, δηλαδή του ασβεστίου, του μαγνησίου και των ανθρακικών/διττανθρακικών στην περίπτωση ενός θαλασσινού ενυδρείου. Δυστυχώς δεν έχω μετρήσεις.... Οσο αφορά την κοραλίνη, δεν έχω και δεν είχα ποτέ, το ανέφερα στο ποστ #422. Το αλάτι που χρησιμοποιώ είναι το Pro  της  Tropic Marin....το μέτρησα και δίνει kh=8,3, ca=380, mg=1250.

Εκανα μια αλλαγή 50% (20 λίτρα) και παραθέτω σημερινές μετρήσεις, 24 ώρες μετά την αλλαγή, με τα δικά ,μου τεστάκια

Kh = 5,4

Ca = 270

Mg = 1140

Περιμένω με ενδιαφέρον να ακούσω τις απόψεις σας.....θα κάνω και μετρήσεις με τα τεστάκια του @pan_Oz και η συζήτηση συνεχίζεται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...