Jump to content

My 30lt Reef Story


dimtsok

Recommended Posts

πριν 30 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Δημήτρη,  @dimtsokνα πω μια θεωρία που μου ήρθε στο μυαλό. 

 

Αν το φαινόμενο της όσμωσης (μόρια διαλύτη μεταφέρονται στο πυκνότερο διάλυμα, δηλαδή προς τα κάτω), λαμβάνει χώρα με πολύ αργό ρυθμό, και η ΑΤΟ σου συμπληρώνει με νερό όσμωσης, με αρκετά γρήγορο ρυθμό,  απο τον ρυθμό του φαινομένου της όσμωσης(που μου φαίνεται λογικό) ή ακόμα και σε ποσότητα(νερού ΑΤΟ)  σε σχέση με την ποσότητα διαλύτη που κατεβαίνει κάτω,  και θεωρώντας οτι έχεις αργή ροη λόγο κάλτσας στα κατώτερα στρώματα του sump,  τότε το φαινόμενο της όσμωσης δεν μπορεί να ολοκληρωθεί (προς δημιουργία ισότονων διαλυμάτων) με αποτέλεσμα να υπάρχει μονίμως "διαλύτης" (νερό όσμωσης) στα ανώτερα στρώματα του sump. 

Ευγενιε καταλαβαινω με ποια λογικη προσπαθεις να το εξηγησεις, ομως το φαινομενο της οσμωσης προυποθετει απαραιτητα την υπαρξη ημιπερατης μεμβρανης που εδω δεν υφισταται (ωστε να μετακινειται μονο διαλυτης και οχι διαλυμενη ουσια). Εδω προκειται για το φαινομενο διαχυσης σωματιδιων υγρων (και αεριων), δηλ. μετακινηση διαλυμενης ουσιας προς τον διαλυτη μεχρι να εξισωθουν οι συγκεντρωσεις ( δηλ. απο το πυκνοτερο προς το αραιοτερο διαλυμα και οχι αντιστροφα οπως συμβαινει στο φαινομενο της οσμωσης).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Δημήτρη. Εχεις δίκιο. προϋποθέτει ημιπερατή μεμβράνη η όσμωση.

 Και με την ευκαιρία τα ξεδιάλυνα στο μυαλό μου για το φαινόμενο όσμωσης και διάχυσης.  

 

Όμως και πάλι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό? Να είναι πολύ αργή η διάχυση, σε σχέση με την ποσότητα και timing που πέφτει το νερό ΑΤΟ στα ανώτερα στρώματα του sump ?  

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Πολύ σωστά Δημήτρη. Εχεις δίκιο. προϋποθέτει ημιπερατή μεμβράνη η όσμωση.

 Και με την ευκαιρία τα ξεδιάλυνα στο μυαλό μου για το φαινόμενο όσμωσης και διάχυσης.  

 

Όμως και πάλι δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό? Να είναι πολύ αργή η διάχυση, σε σχέση με την ποσότητα και timing που πέφτει το νερό ΑΤΟ στα ανώτερα στρώματα του sump ?  

 

 

Ειλικρινα δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο! Δεν θυμαμαι την ταχυτητα που γινεται η διαχυση ουτε και ακριβως τους παραγοντες που την επηρεαζουν αν και εχω την εντυπωση οτι η ταχυτητα ειναι αρκετα μεγαλη....θα το ψαξω να θυμηθω καναδυο πραγματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dimtsok έγραψε:

Ειλικρινα δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο! Δεν θυμαμαι την ταχυτητα που γινεται η διαχυση ουτε και ακριβως τους παραγοντες που την επηρεαζουν αν και εχω την εντυπωση οτι η ταχυτητα ειναι αρκετα μεγαλη....θα το ψαξω να θυμηθω καναδυο πραγματα....

Ευγενιε, @submarine1981, οι ταχυτητες των μοριων στη διαχυση των αεριων ειναι της ταξης των 500m/sec, ενω στα υγρα που μας ενδιαφερει, μπορει να ειναι και διπλασιες....επομενως μου φαινεται απιθανο ο ρυθμος αναπληρωσης με το νερο της οσμοσης να "προλαβαινει" την διαχυση των σωματιδιων....

Έγινε επεξεργασία - dimtsok
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Τόσο γρήγορα είναι? Δεν το περίμενα. 

Οπότε απορρίπτεται η θεωρία μου. 

Πανε σφαιρα......χαχαχαχα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη (dimtsok) οταν με το καλο αναβαθμισης το σαμπ ………. Πιστευω θα λυθουν ολα τα προβληματα ……….. 1: αναπληρωσης  2: skimmer

Η αναπληρωση θα σου δουλευει πιο συχνα  ……… το skimmer θα εχει σταθερη σταθμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kat2 έγραψε:

Δημητρη (dimtsok) οταν με το καλο αναβαθμισης το σαμπ ………. Πιστευω θα λυθουν ολα τα προβληματα ……….. 1: αναπληρωσης  2: skimmer

 

Η αναπληρωση θα σου δουλευει πιο συχνα  ……… το skimmer θα εχει σταθερη σταθμη.

 

Εχεις απολυτο δικιο...  ηδη εχω σκεφτει τις τροποποιησεις που πρεπει να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη μπλεξαμε με αρκετη φυσικοχημεια τωρα τελευταια....ας βαλω και δυο φωτος:hehe. Η πρωτη με φουλ φωτα οπως δουλευουν αυτη την περιοδο ( B:100% W:31% +4 x T5 ) και η δευτερη μια yuma που πηρα τελευταια και νομιζω οτι ειναι πολλα υποσχομενη...Οι φωτος ειναι απο το κινητο χωρις καμια επεξεργασια.

20170601_155444-800x600.jpg.df9ac2fe2edcfe1509625eb3eee4a1ca.jpg

20170601_155653-800x600.jpg.755b96aa8dc5603b5f80d9ed935e6af4.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο χρώμα,αν και σου ειπα και απο κοντά οτι το μικρο εχει ακόμα αρκετό χωρο για κοραλλακια..

Υπέροχη και η ricco...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο και μου αρέσει πολύ το μίνιμαλ στυλ του... Ελπίζω να στήσω κάτι σύντομα και να το πάρω ως πρότυπο. Η euphyllia είναι η divisa? Έχεις δει να χοσταρουν καθόλου; Το πρασινακι στην δεξιά γωνία μπροστά τι είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος TAN έγραψε:

Μέσα στο χρώμα,αν και σου ειπα και απο κοντά οτι το μικρο εχει ακόμα αρκετό χωρο για κοραλλακια..

Υπέροχη και η ricco...

Θαναση σε ευχαριστω....συμφωνω μαζι σου για το οτι εχει χωρο ακομα αλλα το παω σιγα, σιγα γιατι εχω στο μυαλο μου συγκεκριμενα ζωντανα που θελω να βαλω ( καποιες ανεμωνες και καποια lps )

πριν 16 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Πανέμορφο και μου αρέσει πολύ το μίνιμαλ στυλ του... Ελπίζω να στήσω κάτι σύντομα και να το πάρω ως πρότυπο. Η euphyllia είναι η divisa? Έχεις δει να χοσταρουν καθόλου; Το πρασινακι στην δεξιά γωνία μπροστά τι είναι;

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Βασιλη . Η ανοιχτοχρωμη euphilia ειναι ancora. Η σκουροχρωμη που ειναι στριμωγμενη στο βραχο ειναι divisa. Τα κλοουνακια μου δυστυχως ποτε δεν εχουν χοσταρει ( ουτε καν σε ανεμωνες), παρα μονο μερικες φορες τριβονται σε αυτο το πρασινο στη δεξια γωνια το οποιο ειναι trachyphilia !

πριν 6 ώρες, το μέλος pan_Oz έγραψε:

:ballistic:

κουκλί είναι Μητσάκο

Δωσε φιλε!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!!!!Να τα χαρείς!!!

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγειες Μητσο,μπουσταρε λιγο την catalafylia.:thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω φίλε τι φωτό είναι αυτές! Καλορίζικα, υπέροχα είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πορτοκαλή fungia να ξέρεις,αγαπημένο κοράλλι....:bigemo_harabe_net-138:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη!!Ωραίες επιλογές με ωραία χρώματα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2017 at 0:04 ΠΜ, το μέλος sailor247 έγραψε:

Ωραίος!!!!Να τα χαρείς!!!

Στάλθηκε από το Lenovo A6020a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

On 6/9/2017 at 0:05 ΠΜ, το μέλος submarine1981 έγραψε:

ωραια χρώματα!!! 

 

On 6/10/2017 at 0:06 ΠΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Μεγειες Μητσο,μπουσταρε λιγο την catalafylia.:thumbsu:

 

On 6/10/2017 at 4:34 ΜΜ, το μέλος Loukas Agelopoulos έγραψε:

Πω πω φίλε τι φωτό είναι αυτές! Καλορίζικα, υπέροχα είναι!

 

On 6/11/2017 at 2:02 ΜΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Η πορτοκαλή fungia να ξέρεις,αγαπημένο κοράλλι....:bigemo_harabe_net-138:

 

On 6/13/2017 at 0:37 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

Μπράβο Δημήτρη!!Ωραίες επιλογές με ωραία χρώματα!!

:bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεακι με αλλο ενα video editor για κινητα,  το inshot.  Και αυτο ευχρηστο και ωραιο! 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος dimtsok έγραψε:

Ενα βιντεακι με αλλο ενα video editor για κινητα,  το inshot.  Και αυτο ευχρηστο και ωραιο! 

 

 

Έλα ρε φίλε πέρα του ότι θαυμάζουμε το ενυδρειο μαθαίνουμε και εφαρμογές,δύο σε ένα λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ, θα στέιλω το cv σου για εικονολήπτη στο national geographic με αυτά που ανεβάζεις! ετοιμάσου για στροφή στη καρίερα σου :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...