Jump to content

DIMITRIOS

Recommended Posts

Λίγες φώτο από τα καμάρια μου!τα έχω 1.5 χρόνο και του τους τελευταίους 2 μήνες έχω 2 γέννες. Η πρώτη φουρνιά έβγαλε ήδη τις χαρακτηριστικες βούλες. Η 2η φουρνιά είναι λίγων ημερών και ένα μικρό διακρίνεται μετά βίας αριστερά της σπηλιάς. Είναι νυκτοβιοι τύποι και έτσι οι φώτο δεν είναι εύκολες ειδικά από κινητό :D

20151002_235013.jpg

20151002_234716.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιο θέμα στο ανέβασμα φώτο από το κινητό, οπότε θα επανέλθω σύντομα με περισσότερες :)

post-778-0-54164300-1443822614_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδια!

Να πω επίσης,οτι καθε φορά βγαίνουν 5-6 μωρά και τα μεγαλύτερα δεν δείχνουν επιθετικότητα προς τον γόννο,κάτι που γνώριζα εστω και θεωρητικά νωρίτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα έχεις μόνα τους στο ενυδρείο ή είναι σε κοινόβιο;

Εχω την 5αδα των 201,λιγες γαρίδες και 12 ροδόστομους,ειχα παρει 15 αρχικά πριν 1,5 χρόνο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την άνοιξη μια γυάλα με την ίδια σύνθεση (!!!). Χαίρομαι δύο φορές που τα κατάφερες, και ως ομοιοπαθής. Δώσε καμιά γενική της γυάλας, αν θέλεις, να βλέπουμε και πλεκοστησίματα. Λίτρα; Φίλτρανση; Ροές;

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα την άνοιξη μια γυάλα με την ίδια σύνθεση (!!!). Χαίρομαι δύο φορές που τα κατάφερες, και ως ομοιοπαθής. Δώσε καμιά γενική της γυάλας, αν θέλεις, να βλέπουμε και πλεκοστησίματα. Λίτρα; Φίλτρανση; Ροές;

Yπομονή χρειάζεται και θα πάρεις γέννα :)

Λιτρα περίπου 115,φωτισμός aquael το γνωστό ''καβούκι'' 2 θέσεων,αλλα εγώ χρησιμοποιώ μόνο την λευκή.Φίλτρο 2217 ΕΗΕΙΜ γεμάτο siporax και εχω κόψει λίγο τα βανάκια,για να μην γίνει πλυντήριο :D

Επιπλεον και μια αεραντλία schego.

Αquascape λευκη ψιλή άμμος,2 πλεκοσπηλιες πουέφερα παλαιότερα απο Γερμανια,κλαδια και ξύλα μοπάνι,που σκεπάζουν κάπως και τις σπηλιες.Στην επιφάνεια του νερού ''σουλατσάρει'' κερατόφυλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Δημήτρη, πανέμορφα ψάρια, αντε τώρα που ξεκίνησαν δεν θα έχουν σταματημό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια !!

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από τις αναπαραγωγές στα ενυδρεία μας !!

Είδα πρόσφατα μια θυληκιά από κοντά και πραγματικά είναι πολύ όμορφο ψάρι :D

 

Έχω και εγώ όμως μερικές απορίες. . .

Αν κατάλαβα καλά πήρες 15 και έμειναν 5 ??

Υπάρχει κάποιος λόγος που συνέβη αυτό ?

 

Η αναπαραγωγή σε τι συνθήκες νερού έγινε και τι ηλικία είχαν περίπου οι γονείς??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!

Λάθος κατάλαβες, 15 ήταν οι ροδοστομοι.

Τα ψάρια τα πήρα σχετικά μικρά πριν 1.5 χρόνο, περίπου 5-6 πόντους.

Η αναπαραγωγή έγινε με σκέτο νερό από ΑΟ,συν κάποια ιχνοστοιχεία που προσθέτω σε κάθε αλλαγή.Τους τελευταίους 4 μήνες χρησιμοποιώ σκέτη αο

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μωράκι από την 2η γέννα, ενώ οι γονείς ετοιμάζουν και τα επόμενα!Η φωτο ειναι μεγενθυμενη,μιας και το μικρο θα ειναι 1-1,5 cm .Με φακό είδα σήμερα πρωί πρωί αυγά στην σπηλιά.

:)

post-778-0-98294400-1445608503_thumb.png

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευγε ευγε.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βαρετό είναι να περιμένεις νέα, όχι να μαθαίνεις :D

Nα τα χαίρεσαι κ περιμένουμε φωτογραφίες :)

:P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:P

Χαχα οκ έχεις δίκιο!

Λοιπόν η τρίτη γέννα προχωρά, μέσα στην σπηλιά υπάρχουν νομίζω 8 αυγά που έσκασαν και βλέπω ουρίτσες να κουνιούνται!

Προσπάθησα μάταια πολλές φορές να φωτογραφίσω την στιγμή, αλλά είτε το φλας είτε ένας εκ των γονέων εμποδιζαν την λήψη. .. :(

Θα προσπαθήσω εκ νέου πάντως.

Η πρώτη γέννα μεγαλώνει μια χαρά. Από την 2η γέννα, η φώτο με το ψάρι χωρίς βούλες, οι οποίες σχηματιζονται μετά τους 2 πόντους, βλέπω μόνο 1-2 μωράκια.

Το ίδιο συνέβη και μετά την προηγούμενη γέννα, το πρώτο διάστημα με το ζόρι και αργά την νύχτα τα έβλεπα μόνο.

:)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βραδυνές φώτο,η πρώτη γενιά μεγαλώνει και η τρίτη έτοιμη να βγει στο ενυδρείο!

Δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερες δυστυχώς, η εικόνα των προηγούμενων ημερών ήταν μαγική με τις ουρίτσες και τον σάκο των ψαριών

post-778-0-11759400-1446723118_thumb.png

post-778-0-80360600-1446723137_thumb.png

post-778-0-20611700-1446723166_thumb.png

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Δημήτρη!! στιγμές μεγάλης ευτυχίας οι γέννες και το μεγάλωμα των μικρών!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Δημήτρη. Πήραν φωτιά οι φωλιές.

Με αφορμή την αγωνία σου να δεις τα ψάρια, θα ήθελα να σημειώσω το ΜΑΖΟΧΙΣΜΌ που διακατέχει τον κάθε πλεκομανή, αφού στήνουμε species ενυδρεία και δίνουμε ένα σωρό λεφτά για την αγορά ψαριών, που τα βλέπουμε συνήθως μόνο με ραντεβού. :nurse:

Αλλά περί ορέξεως...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Δημήτρη. Πήραν φωτιά οι φωλιές.

Με αφορμή την αγωνία σου να δεις τα ψάρια, θα ήθελα να σημειώσω το ΜΑΖΟΧΙΣΜΌ που διακατέχει τον κάθε πλεκομανή, αφού στήνουμε species ενυδρεία και δίνουμε ένα σωρό λεφτά για την αγορά ψαριών, που τα βλέπουμε συνήθως μόνο με ραντεβού. :nurse:

Αλλά περί ορέξεως...

Πόσο δίκιο έχεις!!!!

Αλλά μιλάμε για μοναδικά ψάρια, με απίστευτη ομορφιά!

Γιαυτό υπάρχουν οι φακοί, οι μπύρες και οι φίλοι, να αναζητούμε τα ψάρια μας στα σκοτάδια :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Δημήτρη. Πήραν φωτιά οι φωλιές.

Με αφορμή την αγωνία σου να δεις τα ψάρια, θα ήθελα να σημειώσω το ΜΑΖΟΧΙΣΜΌ που διακατέχει τον κάθε πλεκομανή, αφού στήνουμε species ενυδρεία και δίνουμε ένα σωρό λεφτά για την αγορά ψαριών, που τα βλέπουμε συνήθως μόνο με ραντεβού. :nurse:

Αλλά περί ορέξεως...

 

 

Πόσο δίκιο έχεις!!!!

Αλλά μιλάμε για μοναδικά ψάρια, με απίστευτη ομορφιά!

Γιαυτό υπάρχουν οι φακοί, οι μπύρες και οι φίλοι, να αναζητούμε τα ψάρια μας στα σκοτάδια :D

 

Χαχαχαχχα ποσο δικιο εχετε!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχχα ποσο δικιο εχετε!

Kοροιδευεις πλεκοκαμμένους;;;Θα το πληρώσεις στην συνάντηση,προφανώς με πολλές μπύρες... :D

Τα μωρα της τελευταιας γέννας είναι 9 απ'οσο κατάφερα να μετρήσω.Και ενώ δεν εχουν φύγει ακομη ανακάλυψα και αλλα αυγά στην ιδια σπηλια,οι γονείς και τα κορίτσια μας μάλλον εχουν πάρει φωτιά,μιας και βλέπω και άλλη φορτωμένη εκτός σπηλιάς!

:D

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...