Jump to content

Ακόμα δύο δηλητηριώδη είδη πέρασαν από το Σουέζ στο Αιγαίο


Recommended Posts

Ακόμα δύο δηλητηριώδη είδη πέρασαν από το Σουέζ στο Αιγαίο

http://www.tovima.gr/science/medicine-biology/article/?aid=745604

 
 
Μετά τον διαβόητο λαγοκέφαλο, η ώρα του δυνητικά θανατηφόρου λεοντόψαρου: δύο ακόμα δηλητηριώδη είδη από την Ερυθρά Θάλασσα πέρασαν από τη διώρυγα του Σουέζ και εντοπίστηκαν στην Ρόδο, προειδοποιεί το Ελληνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών (ΕΛΚΕΘΕ)

Πρόκειται για το άκρως επεκτατικό λεοντόψαρο Pterois miles, το οποίο μέχρι σήμερα γνωρίζαμε μόνο από ντοκιμαντέρ και ενυδρεία, και για τον δηλητηριώδη αχινό Diadema setosum.

Λεοντόψαρα SOS

Η παρουσία τους έχει ήδη αναφερθεί σε άλλες περιοχές της Ανατολικής Μεσογείου, ενώ η πρόσφατη εμφάνισή τους στην περιοχή της Ρόδου ανακοινώθηκε πρόσφατα σε επιστημονικό περιοδικό από τους ερευνητές του ΕΛΚΕΘΕ.

Κρίνουν μάλιστα «απαραίτητη την προειδοποίηση των επαγγελματιών και μη αλιέων, καθώς και του ευρύτερου κοινού της περιοχής, ώστε να προληφθούν τυχόν ατυχήματα».
E1F03D9CD30B4930B51BDEF9D661C190.jpg
Το λεοντόψαρο Pterois miles έχει άκρως δηλητηριώδη αγκάθια
 

800px-Diadema_setosum_1.jpg
Το δηλητήριο του Diadema setosum δεν θεωρείται ισχυρό (Πηγή: CC0)

 

Και τα δύο είδη εντοπίστηκαν στη διάρκεια του καλοκαιριού από τις ομάδες δυτών του Yellow Submarine Glass Bottom Boat και του Waterhoppers Diving School.

Τα αγκάθια του λεοντόψαρου είναι άκρως δηλητηριώδη και δυνητικά θανατηφόρα για όποιον τρυπηθεί, ενώ το δηλητήριο του αχινού δεν θεωρείται ισχυρό.

Ο Υδροβιολογικός Σταθμός Ρόδου του ΕΛΚΕΘΕ παρακαλεί όποιον συλλέγει κάποιο δείγμα του λεοντόψαρου να το διατηρήσει σε ψυγείο ή σε κατάψυξη και να ενημερώσει τον σταθμό, ο οποίος θα προχωρήσει στην άμεση περισυλλογή του, λόγω ανάγκης για περαιτέρω μελέτες.

 

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ήξερα εγώ που στο ενυδρείο μου έβαλα Z. Xanthurum και A. Bicinctus, με το σκεπτικό ότι σε λίγα χρόνια ίσως να τα λέω "Μεσογειακό ενυδρείο", και όχι "Reef Ερυθράς"..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μαλλον θα το παρω τσαμπα το lionfish!!!!Τρεμετε πετσοπαδες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μην περασαν απο το Σουεζ!

Link to comment
Share on other sites

Ισως και να μην περασαν απο το Σουεζ!

 

Δε παίζει ρόλο Θοδωρή .... σημασία έχει οτι είναι .... μεσογειακά !!!  :P

Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει ρόλο Θοδωρή .... σημασία έχει οτι είναι .... μεσογειακά !!! :P

Χαχαχα, επιτελους;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φνταζομαι το σερβιτόρο σε ψαροταβέρνα της Ρόδου να λέει το μενού:

- Λοιπόν..... χχχχχφτουού (γυρίσει σελίδα στο μπλοκάκι) έχουμε φρέσκο γαύρο τηγανιτό, τσιπούρα, μπαρμπουνάκι, σαργό, μαριδούλα και λεοντόψαρο αλανιάρικο. Της ώρας, τα πάντα!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πιασε δυο λιονταρακια,μια χωριατικη,μερικα setosum και δυο μπυρες!!! :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Φνταζομαι το σερβιτόρο σε ψαροταβέρνα της Ρόδου να λέει το μενού:

- Λοιπόν..... χχχχχφτουού (γυρίσει σελίδα στο μπλοκάκι) έχουμε φρέσκο γαύρο τηγανιτό, τσιπούρα, μπαρμπουνάκι, σαργό, μαριδούλα και λεοντόψαρο αλανιάρικο. Της ώρας, τα πάντα!

Κι απο θαλασσινα, αστακο, κωλοχτυπα, μυδια, καραβιδες και εναν καινουριο αχινο απ το Σουεζ!

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω με ανοιχτές αγκαλιές να έρθουν Xanthurum , Sohal , Dejardinii , Squamipinis...... Και τότε, αφού θα έχουν προσαρμοστεί στα ελληνικά νερά, τέρμα οι θερμοστάτες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω με ανοιχτές αγκαλιές να έρθουν Xanthurum , Sohal , Dejardinii , Squamipinis...... Και τότε, αφού θα έχουν προσαρμοστεί στα ελληνικά νερά, τέρμα οι θερμοστάτες

Για να πας στο εν λογω εστιατοριο στη Ροδο;  :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι απο θαλασσινα, αστακο, κωλοχτυπα, μυδια, καραβιδες και εναν καινουριο αχινο απ το Σουεζ!

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μόλις έφτασε ...... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε να περάσει και κανένας Αχιλέας ??

Link to comment
Share on other sites

Ένταξει καλέ μια ευχή έκανα δεν είπα ότι θα γίνει κιόλας!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λουκά Αχιλλέας από το Σουέζ, δεν παίζει να περάσει ποτέ...

 

Τι μας λες; Έχω ένα ξάδερφο που τον λένε Αχιλλέα και περνάει από το Σουέζ σχεδόν κάθε μήνα, είναι ναυτικός. ..........εσείς οι έμπειροι στο χόμπι είστε τόσο απόλυτοι μερικές φορές!!!

 

:bigemo_harabe_net-84:  :icon_dance:  :cold:

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λες; Έχω ένα ξάδερφο που τον λένε Αχιλλέα και περνάει από το Σουέζ σχεδόν κάθε μήνα, είναι ναυτικός. ..........εσείς οι έμπειροι στο χόμπι είστε τόσο απόλυτοι μερικές φορές!!!

Καλοοοοοο.

Εχει ακομη ζεστες.

:)

:bigemo_harabe_net-84::icon_dance::cold:

Link to comment
Share on other sites

Τι μας λες; Έχω ένα ξάδερφο που τον λένε Αχιλλέα και περνάει από το Σουέζ σχεδόν κάθε μήνα, είναι ναυτικός. ..........εσείς οι έμπειροι στο χόμπι είστε τόσο απόλυτοι μερικές φορές!!!

:bigemo_harabe_net-84::icon_dance::cold:

καλά, σωστά, ο ξάδερφος σου μπορει να περάσει, ο δικός μου ο θείος που επίσης ειναι ναυτικός μπορει να περάσει, ο acanthurus achilles όμως που ειναι κάτοικος Χαβάης, η οποία απέχει εκατομμύρια μίλια απο την Ερυθρά και που τις χωρίζει ο Ειρηνικός Ωκεανός , δεν παίζει να έρθει κατά δω ..... Τουλάχιστον οχι με φυσική μετανάστευση. Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...