Jump to content

Ramirezi απορία


thodoris19

Recommended Posts

καλησπερα.

 

εχω ενα ενυδρειο 50 λιτρα φυτεμενο αρκετα με ξυλο και αμμο για υποστρωμα. προς το παρον υπαρχουν μεσα 3 corys. σκεφτομαι να βαλω ενα ζευγαρακι ραμιρεζι.

 

1) γινεται? απο οτι διαβασα ειναι ηρεμα ψαρακια, οπως και τα corydoras μου οποτε υποθετω δεν θα εχω τσακωμους ( μονο σε περιοδο γεννας ισως)

 

2) μπορω να βαλω ενα αρσενικο τετοιο http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-kuchlides-amerikis/mikrogeophagus-ramirezi-m

και ενα τετοιο θυληκο http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-kuchlides-amerikis/electric-blue-ramirezi-4664? (η και το αναποδο)

 

ειναι ιδιου γεννους? θα ζευγαρωσουν?

 

ευχαριστω για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Πολλές απορίες σου θα λυθούν αν διαβάσεις ΕΔΩ.

 

Το αρσενικό που δείχνεις με το πρώτο link είναι longfin επιλεκτικής αναπαραγωγής και προσωπικά δε θα πρότεινα σε κανέναν να τα αποκτίσει.

 

Όσον αφορά την αναπαραγώγη, ναι είναι πιθανή, αλλά αυτό δε πρέπει να σε απασχολεί τουλάχιστον όχι ακόμα. Τα ram είναι πολύ ευαίσθητα αλλά και απαιτητικά ψάρια με μεγάλη θνησιμότητα, για αυτό δώσε πρώτα βάρος στην δημιουργία κατάλληλων συνθηκών στο ενυδρείο σου για αυτά τα ψάρια και τα άλλα θα ακολουθήσουν εν καιρό.

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες και βαλε και με σημερινες μετρησεις ολα δειχνουν τελεια.  ευχαριστω παρα πολυ για το λινκ πολυ ενημερωτικο.

τα longfin περα απο τις προφανεις, τι αλλες διαφορες εχουν με τα κανονικα? γιατι να μην τα προτιμισω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.

Θα ηθελα να σου πω, πως στα λιτρα αυτα πολυ δυσκολο να κρατησεις και τα δυο ειδη. Οπως και να το κανεις τα ραμ ειναι κιχλιδες και τα κορυντορακια θελουν μεγαλυτερο κοπαδι οποτε τιθεται και θεμα χωρου.

Αν το προχωρησεις ομως, καλυτερα να βαλεις τα ιδια ψαρια και κατα προτιμηση αυτα που ειναι στη φυση.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...