Jump to content

Bactopur και Βactopur Direct! Εχθροι ή φιλοι;


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα!

Ολοι μας λιγο πολυ, καποια στιγμη εχουμε βρεθει στην θεση του να χρησιμοποιησουμε το Bactopur και το Bactopur Direct. Δυο φαρμακα ισχυρα με αμφιλεγομενες ενεργειες και παρενεργειες. Θα ηθελα λοιπον να συζητησουμε οποιες εμπειριες εχετε και θελετε να μοιραστειτε με τους υπολοιπους για να βγαλουμε καποια συμπερασματα! Ελπιζω σε μια γονιμη συζητηση και κανω την αρχη.

 

Περιπτωση 1: Ιουλιος 2014. Ασθενης: θηλυκο σκαλαρι τουλαχιστον 5 χρονων. Προβλημα: Μετα απο συννεχομενες αψιμαχιες με αλλα δυο θηλυκα σκαλαρια, εμφανιστηκε πληγη και σκισημο στον λαιμο και σκιστηκε το κατω χειλος! Θεραπεια: Αφαιρεθηκε απο το ενυδρειο και σε ενυδρειο καραντινα 25 λιτρων της χορηγηθηκε απευθειας στο ενυδρειο και συνεχομενα Bactopur. Ακολουθηθηκε 3ημερη θεραπεια. Αποτελεσμα: Η βελτιωση ηταν ραγδαια απο την πρωτη κιολας μερα και στο τελος της θεραπειας, οι πληγες ειχαν σχεδον κλεισει.

Σημειωση: Το ψαρι ειχε δεχθει πληθος επιθεσεων απο αλλα δυο θηλυκα και μπορω να πω πως ηταν εμφανως στρεσαρισμενο.

 

Περιπτωση 2: Μαρτιος 2015. Ασθενης: Θηλυκο σκαλαρι τουλαχιστον 5 χρονων. Προβλημα: Εμφανισε πρηξιμο ματιων τυπου pop eye disease. Θεραπεια: Αφαιρεθηκε απο το ενυδρειο και σε ενυδρειο καραντινα προστεθηκε μιση ταμπλετα Bactopur Direct. Aκολουθηθηκε 3ημερη συνεχομενη θεραπεια μεσα στο ενυδρειο . Αποτελεσμα: Την τριτη μερα το ψαρι ηταν νεκρο!

Σημειωση: Το ψαρι προερχοταν απο σειρα αψιμαχιων χωρις ομως εμφανη σημαδια στρες.

 

Περιπτωση 3: Ιουλιος 2015. Ασθενης: Αρσενικο βολιβιανο ραμ τουλαχιστον 3 χρονων. Προβλημα: Πρησμενη κοιλια, αδυνατισμενη ραχη, ασθενεια αγνωστη. Θεραπεια: Αφαιρεθηκε απο το ενυδρειο και μεταφερθηκε σε ενυδρειο νοσοκομειο. Ακολουθηθηκε θεραπεια με μπανια με Bactopur Direct. Αποτελεσμα: Το ψαρι ενω επιβιωσε της θεραπειας χωρις καμια βελτιωση η επιδεινωση, απεβιωσε 2 μερες μετα.

Σημειωση: Το ψαρι, κατα την διαρκεια της θεραπειας ηταν εμφανως ταλαιπωρημενο απο την ασθενεια του, η οποια παραμενει αγνωστη!

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση δική μου. Αρσενικό σκαλαρι με pop eye χωρίς κάποιο άλλο σημάδι και ως εκείνη τη στιγμή ο αρχών του ενυδρείου. Μπήκε σε καραντίνα 50 λίτρων με οξυγόνωση και χορηγήθηκε ή ανάλογη με τα λίτρα ταμπλέτα bactopur direct (1). Μετά από 3 24ωρα σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου, μερική αλλαγή νερού. Το ψάρι απεβίωσε μέσα σε 1 ώρα. (!)

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ασθενειών είναι από μόνη της ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα για επίλυση.

Προσωπική μου άποψη είναι πως από την στιγμή που το φάρμακο χορηγήθηκε σωστά δεν είναι ικανό να προκαλέσει αυτό από μόνο του τον θάνατο κανενός.

Τα ψαράκια ταλαιπωρημένα από την ασθένεια τους θα κατέληγαν ούτως ή άλλως και προφανώς από την στιγμή που η θεραπεία δεν είναι η σωστή, τότε δεν θα έχει και αποτέλεσμα. 

Αυτό που θα μπορούσα να δεχθώ είναι πως από την στιγμή που ο οργανισμός τους όντας σε άθλια κατάσταση μία θεραπεία με bactopur θα μπορούσε ίσως να επιφέρει το τέλος λίγο πιο γρήγορα (δηλαδή αντί να πεθάνει το ψάρι σε μία μέρα να πεθάνει σε 2 - 3 ώρες). Αυτό όμως από μόνο του δεν είναι αρκετό για να πούμε πως τα συγκεκριμένα φάρμακα σκοτώνουν τα ψάρια.

Πείτε μου όμως μπροστά στην πιθανότητα να σώσετε το ψαράκι σας, δεν θα το ρίχνατε? 

Παρασκευά κυρίως στην δική σου περίπτωση πως είναι δυνατόν να φταίει το φάρμακο αφού μόλις το έβαλες μετά από μία ώρα το έχασες? Δεν νομίζω να πρόλαβε να δράσει καν.

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ασθενειών είναι από μόνη της ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα για επίλυση.

Προσωπική μου άποψη είναι πως από την στιγμή που το φάρμακο χορηγήθηκε σωστά δεν είναι ικανό να προκαλέσει αυτό από μόνο του τον θάνατο κανενός.

Τα ψαράκια ταλαιπωρημένα από την ασθένεια τους θα κατέληγαν ούτως ή άλλως και προφανώς από την στιγμή που η θεραπεία δεν είναι η σωστή, τότε δεν θα έχει και αποτέλεσμα.

Αυτό που θα μπορούσα να δεχθώ είναι πως από την στιγμή που ο οργανισμός τους όντας σε άθλια κατάσταση μία θεραπεία με bactopur θα μπορούσε ίσως να επιφέρει το τέλος λίγο πιο γρήγορα (δηλαδή αντί να πεθάνει το ψάρι σε μία μέρα να πεθάνει σε 2 - 3 ώρες). Αυτό όμως από μόνο του δεν είναι αρκετό για να πούμε πως τα συγκεκριμένα φάρμακα σκοτώνουν τα ψάρια.

Πείτε μου όμως μπροστά στην πιθανότητα να σώσετε το ψαράκι σας, δεν θα το ρίχνατε?

Παρασκευά κυρίως στην δική σου περίπτωση πως είναι δυνατόν να φταίει το φάρμακο αφού μόλις το έβαλες μετά από μία ώρα το έχασες? Δεν νομίζω να πρόλαβε να δράσει καν.

Μαιρη, μου φαινεται θα σε ξαναστειλω σχολειο να μαθεις να διαβαζεις! :P

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση για την ιστορια?

Ποια ειναι η διαφορα του bactopur με το bactupor direct?

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, μου φαινεται θα σε ξαναστειλω σχολειο να μαθεις να διαβαζεις! :P

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοιτά υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Η μία είναι να μην ξέρω να διαβάζω και η άλλη να μην μπορείς εσύ να δώσεις στον άλλον να καταλάβει τι ακριβώς θέλεις.......

Έστω ότι εγώ είμαι αλλού για αλλού και δεν ξέρω να διαβάζω. Πες το μου λοιπόν αλλιώς για να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις. Να πει ο καθένας πότε το χρησιμοποίησε και αν πέτυχε ή όχι η θεραπεία και να βγάλεις εσύ τα συμπεράσματα? Γιατί απ' όσο καταλαβαίνω έχεις μία συγκεκριμένη άποψη που δύσκολα θα σου την αλλάξει η όποια γόνιμη συζήτηση....

 

Εγώ πάντως χρησιμοποίησα το bactopur (πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος) δύο φορές.

Η πρώτη στον μονομάχο που δεν ήξερα τι έχει και προχωρήσαμε με τις φαρμακευτικές αγωγές από το πιο απλό στο πιο βαρύ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Το ψαράκι πέθανε αλλά όμως όχι άμεσα με την εφαρμογή των θεραπειών.

Η δεύτερη έγινε στα glowlight tetra όταν τα βρήκα να κολυμπάνε κάτασπρα προκειμένου να προλάβουμε την εκδήλωση βακτηριακών λοιμώξεων. Έζησαν όλα και στις δυο μέρες είχαν έρθει στο φυσιολογικό τους.

Link to comment
Share on other sites

Η διάγνωση ασθενειών είναι από μόνη της ένα πολύ δύσκολο πρόβλημα για επίλυση.

Προσωπική μου άποψη είναι πως από την στιγμή που το φάρμακο χορηγήθηκε σωστά δεν είναι ικανό να προκαλέσει αυτό από μόνο του τον θάνατο κανενός.

Τα ψαράκια ταλαιπωρημένα από την ασθένεια τους θα κατέληγαν ούτως ή άλλως και προφανώς από την στιγμή που η θεραπεία δεν είναι η σωστή, τότε δεν θα έχει και αποτέλεσμα.

Αυτό που θα μπορούσα να δεχθώ είναι πως από την στιγμή που ο οργανισμός τους όντας σε άθλια κατάσταση μία θεραπεία με bactopur θα μπορούσε ίσως να επιφέρει το τέλος λίγο πιο γρήγορα (δηλαδή αντί να πεθάνει το ψάρι σε μία μέρα να πεθάνει σε 2 - 3 ώρες). Αυτό όμως από μόνο του δεν είναι αρκετό για να πούμε πως τα συγκεκριμένα φάρμακα σκοτώνουν τα ψάρια.

Πείτε μου όμως μπροστά στην πιθανότητα να σώσετε το ψαράκι σας, δεν θα το ρίχνατε?

Παρασκευά κυρίως στην δική σου περίπτωση πως είναι δυνατόν να φταίει το φάρμακο αφού μόλις το έβαλες μετά από μία ώρα το έχασες? Δεν νομίζω να πρόλαβε να δράσει καν.

Όχι βρε Μαίρη, δεν το έχασα σε μια ώρα αφότου εριξα το φάρμακο. Το ψάρι "νοσηλεύτηκε" στην καραντίνα ΜΕ φάρμακο για 3 24ωρα σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου. Μετά ζητάνε οι οδηγίες μερική αλλαγή νερού. Μετά από αυτη την αλλαγή το ψαράκι σε μια ώρα πέθανε. ;)
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση Νο2.

Χορηγήθηκε αγωγή με direct σε όλο το ενυδρείο. 5 ταμπλέτες για 7 μέρες σερί,μετά από συμβουλή φίλου χομπιστα γνωστού σε όλους σας. Σκοπός ήταν ή καλυτέρευση θηλυκού σκαλατιου με σημάδι στον ραχιαίο πτερύγιο. Αεραντλία φουλ και υπομονή.

Αποτέλεσμα: σαφής καλυτέρευση του πάσχοντος ατόμου (όχι πλήρως).

Μετά το 7ημερο άνθρακας και αλλαγή νερού.

Το ψάρι ζει και βασιλεύει και τους δράκους κυριεύει! Ας έχει και το σημάδι ακόμη.

Δεν λέμε ότι φταίει το φάρμακο, απλή κουβέντα κάνουμε για να ανταλλάξουν γνώμες και εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αν καταλαβα καλα θελεις να συγκρινουμε αποτελεσματα για τα δυο φαρμακα (τα οποια σημειωνω οτι ειναι διαφορετικα)!Το ενα ειναι πιο ηπιο και το αλλο πιο ισχυρο,χρησιμοποιουνται διαφορετικα και ενα λαθος που κανουν,αν οχι ολοι αρκετοι,ειναι οτι πρεπει να υπολογιστουν ακριβως τα λιτρα του νερου,μαζι με φιλτρα και χωρις διακοσμητικα,εδω βολευει ενα ενυδρειο καραντινα ωστε να μ,πορουν να υπολογιστουν ακριβως τα καθαρα λιτρα.

 

Εγω μονο μια φορα χρησιμοποιησα baktopur direct σε ολο το ενυδρειο το οποιο ειχε δυο μολυσμενα ψαρια,ενα αρσενικο ενα θυληκο.Το αρσενικο σωθηκε το θυληκο απεβιωσε.Το baktopur direct ειναι πολυ ισχυρο και για να αντεξει το ψαρι πρεπει να εχει δυνατο ανοσοποιητικο,τα αυγομενα θυληκα ή μετα απο γεννα ειναι παντα πιο ευαισθητα.

 

Το baktopur direct θελει πολυ προσοχη!Αυστηρα ακολουθουμε τις οδηγιες και απαγορευεται το ταισμα παραλληλα με την θεραπεια γιατι με κατεστραμενη βιολογια (λογο φαρμακου) μονο ζημεια μπορει να γινει επιβαρυνοντας το νερο με αμμωνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα οντως δεν καταλαβα ποτε χαθηκε το ψαρι....

Μιχαλη συμφωνω μαζι σου και να συμπληρωσω πως δεν ταιζουμε οχι μονο γιατι η βιολογια εχει μειωθει αλλα και επειδη οταν ταιζουμε το ψαρι δινουμε τροφη και στον ξενιστη του ψαριου ειτε αυτος ειναι βακτηρια, μυκυτες, σκουλικακια κλπ. Αυτο ισχυει σε ολες τις θεραπειες.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άνοιξε ο Θοδωρής με παρότρυνσή μου για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα .

Ας γράψει ο κάθε ενας τα στοιχεία της περίπτωσις του και όταν μαζευτούν αρκετά προχωράμε σε αναλύσεις .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά υπάρχουν δύο περιπτώσεις. Η μία είναι να μην ξέρω να διαβάζω και η άλλη να μην μπορείς εσύ να δώσεις στον άλλον να καταλάβει τι ακριβώς θέλεις.......

Έστω ότι εγώ είμαι αλλού για αλλού και δεν ξέρω να διαβάζω. Πες το μου λοιπόν αλλιώς για να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις. Να πει ο καθένας πότε το χρησιμοποίησε και αν πέτυχε ή όχι η θεραπεία και να βγάλεις εσύ τα συμπεράσματα? Γιατί απ' όσο καταλαβαίνω έχεις μία συγκεκριμένη άποψη που δύσκολα θα σου την αλλάξει η όποια γόνιμη συζήτηση....

 

Εγώ πάντως χρησιμοποίησα το bactopur (πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος) δύο φορές.

Η πρώτη στον μονομάχο που δεν ήξερα τι έχει και προχωρήσαμε με τις φαρμακευτικές αγωγές από το πιο απλό στο πιο βαρύ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Το ψαράκι πέθανε αλλά όμως όχι άμεσα με την εφαρμογή των θεραπειών.

Η δεύτερη έγινε στα glowlight tetra όταν τα βρήκα να κολυμπάνε κάτασπρα προκειμένου να προλάβουμε την εκδήλωση βακτηριακών λοιμώξεων. Έζησαν όλα και στις δυο μέρες είχαν έρθει στο φυσιολογικό τους.

 

Μαιρη, μην αρπαζεσαι. Ηταν χιουμορ. Ειδες ομως οτι οντως ειχες διαβασει λαθος του Παρασκευα και σε καλυψε στην επομενη απαντηση. Αν δεν σε καλυψα εγω, εχω σαφεστατες σημειωσεις που εξηγουν αν τα ψαρια ηταν αδυναμα ή στρεσαρισμενα. Η συζητηση θελω οντως να ειναι γονιμη για να διαξαχθουν συμπερασματα και οχι για να αποδειξω αν εχω σε κατι ή οχι λαθος και σε αυτο νομιζω σε καλυψε ο Σταματης! Παρακαλω αν θες να μας ξαναγραψεις λιγο πιο αναλυτικα τις περιπτωσεις σου.

 

Θοδωρη αν καταλαβα καλα θελεις να συγκρινουμε αποτελεσματα για τα δυο φαρμακα (τα οποια σημειωνω οτι ειναι διαφορετικα)!Το ενα ειναι πιο ηπιο και το αλλο πιο ισχυρο,χρησιμοποιουνται διαφορετικα και ενα λαθος που κανουν,αν οχι ολοι αρκετοι,ειναι οτι πρεπει να υπολογιστουν ακριβως τα λιτρα του νερου,μαζι με φιλτρα και χωρις διακοσμητικα,εδω βολευει ενα ενυδρειο καραντινα ωστε να μ,πορουν να υπολογιστουν ακριβως τα καθαρα λιτρα.

 

Εγω μονο μια φορα χρησιμοποιησα baktopur direct σε ολο το ενυδρειο το οποιο ειχε δυο μολυσμενα ψαρια,ενα αρσενικο ενα θυληκο.Το αρσενικο σωθηκε το θυληκο απεβιωσε.Το baktopur direct ειναι πολυ ισχυρο και για να αντεξει το ψαρι πρεπει να εχει δυνατο ανοσοποιητικο,τα αυγομενα θυληκα ή μετα απο γεννα ειναι παντα πιο ευαισθητα.

 

Το baktopur direct θελει πολυ προσοχη!Αυστηρα ακολουθουμε τις οδηγιες και απαγορευεται το ταισμα παραλληλα με την θεραπεια γιατι με κατεστραμενη βιολογια (λογο φαρμακου) μονο ζημεια μπορει να γινει επιβαρυνοντας το νερο με αμμωνια.

 

Μιχαλη εχεις δικιο, οτι ειναι διαφορετικα φαρμακα, μαλλον ακομη καλυτερα διαφορετικης συνθεση. Στην ουσια νομιζω ειναι το ιδιο απλα το direct πιο ενισχυμενο.

Θα παρακαλεσω ομως να μην μπαινουμε σε θεωριες εξτρα. Εννοω οτι θελω να γραψουμε τις πραγματικες θεραπειες που ακολουθηθηκαν απο τα εκαστοτε μελη ωστε να δουμε που ειναι επικινδυνο και που οχι! Γιαυτο εχω φραψει και τις περιπτωσεις μου ετσι, ωστε να δουμε που γινονται τα λαθη. Παρακαλω αν θες να μας ξαναγραψεις λιγο πιο αναλυτικα τις περιπτωσεις σου. 

 

Παρακαλω οσους φιλους γραψουν να μας αναφερουν αναλυτικα τις περιπτωσεις τους ωστε να βγαλουμε καποια συμπερασματα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το χιουμορ για να θεωρειται χιουμορ πρεπει να γινετε κατανοητο χωρις να το λες!!! Το δικο σου θελει αρκετο διορθωμα!!!!

Μαλλον πρεπει να ερθεις μαζι μου στο δημοτικο....

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση 1: Απριλιος 2015. Ασθενης: Αρσενικο και θυληκο mikrogeophagus ramirezi. Προβλημα: Πρησμενη κοιλια και εξογκωμενα ματια,απωλεια ορεξης. Θεραπεια: Εδρασα την 6 ημερα μετα την εμφανηση των συμπτωματων χορηγωντας baktopur direct και κανοντας θεραπεια σε ολο το ενυδρειο.Αποτελεσμα: Το θυληκο απεβιωσε την τριτη ημερα θεραπειας.Το αρσενικο τα καταφερε τελικα μετα απο δυο κυκλους θεραπειας.

Σημειωση: Μεσα στο ενυδρειο υπηρχαν 4 οτοκυκλοι οι οποιοι ζουνε μεχρι και σημερα μαζι με το αρσενικο ραμιρεζι.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα οντως δεν καταλαβα ποτε χαθηκε το ψαρι....

Μιχαλη συμφωνω μαζι σου και να συμπληρωσω πως δεν ταιζουμε οχι μονο γιατι η βιολογια εχει μειωθει αλλα και επειδη οταν ταιζουμε το ψαρι δινουμε τροφη και στον ξενιστη του ψαριου ειτε αυτος ειναι βακτηρια, μυκυτες, σκουλικακια κλπ. Αυτο ισχυει σε ολες τις θεραπειες.

Το εκανα κατανοητοτερο στην β απαντηση;
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω αν καποιος διαχειριστης διαβαζει, ας διαγραψει τα ασχετα με το θεμα σχολια ωστε να μεινει οσο το δυνατον καθαροτερο μπας και βγαλουμε καποια ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καποια ασχετη δημοσιευση με το θεμα του τιτλου.

Οι επεξηγησεις και τα σχολια ειναι εντος των πλαισιων .

Αν διαγραφουν απαντησεις θα λειπουν χρησιμες πληροφοριες.

Αν θελετε την γνωμη μου για να κρατησετε το θεμα καθαρο αποφυγετε τις μακροσκελεις παραθεσεις.

Καντε παραθεση στον συνομιλητη σας αλλα χρησιμοποιειστε μονο τα τμηματα που θελετε να αναφερθειτε

και οχι ολο το "κατεβατο" τονιζοντας με χρωμα τα σημεια που θελετε να απαντησετε :)

Τεο δεν ειμαστε διαχειριστές αλλα συντονιστες !!Ο πινακας ανακοινωσεων aquazone forum δεν ειναι εταιρια αλλα ουτε πολυκατοικια. ;)

Έγινε επεξεργασία - rastaman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα το άνοιξε ο Θοδωρής με παρότρυνσή μου για να μπορέσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα .

Ας γράψει ο κάθε ενας τα στοιχεία της περίπτωσις του και όταν μαζευτούν αρκετά προχωράμε σε αναλύσεις .

 

 

Δεν υπαρχει καποια ασχετη δημοσιευση με το θεμα του τιτλου.

Οι επεξηγησεις και τα σχολια ειναι εντος των πλαισιων .

Αν διαγραφουν απαντησεις θα λειπουν χρησιμες πληροφοριες.

Αν θελετε την γνωμη μου για να κρατησετε το θεμα καθαρο αποφυγετε τις μακροσκελεις παραθεσεις.

Καντε παραθεση στον συνομιλητη σας αλλα χρησιμοποιειστε μονο τα τμηματα που θελετε να αναφερθειτε

και οχι ολο το "κατεβατο" τονιζοντας με χρωμα τα σημεια που θελετε να απαντησετε :)

Τεο δεν ειμαστε διαχειριστές αλλα συντονιστες !!Ο πινακας ανακοινωσεων aquazone forum δεν ειναι εταιρια αλλα ουτε πολυκατοικια. ;)

 

Βασιλη εχεις δικιο για τη λεξη, λαθος! Αρχικα ομως σκοπος ειναι αυτο που λεει ο Σταματης παραπανω, να γραψουμε δηλαδη περιπτωσεις χρησης των δυο φαρμακων και οχι θεωριες περι ορθης χρησης, διαχωρισμου των φαρμακων, χιουμορ κτλ! Αυτα λεω να διαγραφουνε! Ακομα κι αυτα τα δυο δικα μας ποστ ειναι ασχετα. Μεχρι στιγμης σε αυτα δεν υπαρχει καμια χρησιμη πληροφορια!

Link to comment
Share on other sites

Επί το ορθόν.

 

Περίπτωση 1: Δεκέμβριος 2014

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98339-eaaoeu-ociuaee-oaa-oeaeune/?hl=%20%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%20%20%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9

θηλυκό σκαλάρι με σημάδι από κάποιο γδάρσιμο.

Ασθενής: Θηλυκό μικρότερο του έτους.

Πρόβλημα: σημάδι από γδάρσιμο στο ραχιαίο πτερύγιο (βλέπε λινκ ανωτέρω).

Θεραπεία: μπάνια με direct.

Αποτέλεσμα: δεν έδειξε εμφανή σημάδια βελτίωσης.

Σημείωση: το ψάρι ζεί ακόμη 1+ έτος και έχει 4-5 γέννες και ακόρεστη όρεξη για φαγητό. Το σημάδι είναι ακόμη εμφανές.

 

Περίπτωση 2: Φεβρουάριος 2015

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98339-eaaoeu-ociuaee-oaa-oeaeune/?hl=%20%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%20%20%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9

Ασθενής: αρσενικό σκαλάρι  (μικρότερο του έτους)με σημάδια pop eye.

Πρόβλημα: pop eye

θεραπεία: καραντίνα 50 λίτρα με αεραντλία για direct για τρία 24ωρα.

Αποτέλεσμα: Μετα ΄την μερική αλλαγή νερού σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος, αφού ολοκληρώθηκε το 3ο  24ωρο, το ψάρι πέθανε σε μια ώρα.

Σημείωση: από την εισαγωγή τουσ την καραντίνα ήταν νωχελικό και δεν έτρωγε.

 

Περιπτωση 3:
Χορηγήθηκε αγωγή με direct σε όλο το ενυδρείο. 5 ταμπλέτες για 7 μέρες σερί,(μετά από συμβουλή φίλου χομπιστα γνωστού σε όλους σας). Σκοπός ήταν ή καλυτέρευση θηλυκού σκαλαριου με σημάδι στον ραχιαίο πτερύγιο. Αεραντλία φουλ και υπομονή.
Αποτέλεσμα: σαφής καλυτέρευση του πάσχοντος ατόμου (όχι πλήρως).
Μετά το 7ημερο άνθρακας και αλλαγή νερού.
Το ψάρι ζει και βασιλεύει και τους δράκους κυριεύει! Ας έχει και το σημάδι ακόμη.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρόσφατη χρήση baktopur.

 

Αρσενικό kribensis 6 ετών (αρκετά μεγάλο ηλικιακά) με pop eye (ίσως ξεκινάει από τραυματισμό)

Χρήση baktopur στο ενυδρείο σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες χωρίς αποτέλεσμα.

Μετά από 2 μέρες επανάληψη της θεραπείας πάλι χωρίς αποτέλεσμα και χωρίς παρενέργειες στο ψαράκι.

Στο ενυδρείο έχω ένα sae και 2 kribensis και δεν είδα καμιά διαφορά στην συμπεριφορά τους και σε συνδυασμό με την μη ύπαρξη βελτίωσης θεωρώ ότι όντως το baktopur είναι ήπιο σαν σκεύασμα.

 

 

Πριν από αρκετούς μήνες το ίδιο kribensis είχε παρουσιάσει στο ίδιο μάτι πρόβλημα (pop eye) και κάνοντας θεραπεία με melafix είδα γρήγορα αποτελέσματα μέχρι που θεραπεύτηκε τελείως (μέσα σε 3-4 μέρες).

Τώρα ξεκίνησα με melafix και δεν βελτιώθηκε καθόλου.

Έπειτα έβαλα Pimafix χωρίς αποτέλεσμα.

Το άφησα λίγες μέρες με βιταμίνες στην τροφή και επιπλέον αλλαγή νερού μήπως και βελτιωθεί αλλά αφού δεν είδα αποτέλεσμα,ξεκίνησα το baktopur .....χωρίς βελτίωση όπως αναφέρω.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 7/7/2018 at 9:21 ΠΜ, το μέλος Aikaterini Andreakou έγραψε:

Ενα οσκαρ 7 ετων αρρωστο με πρησμενη  εδω κ τεις βδομαδες  κοιλια  κ μια ασπρη σαν φουσκα  κατω απο αυτη

 

 

 

 

 

 

 

 του εδωσα  oidimol της bajana 5 ml 4 δοσεις μερα παρα μερα   μετα φοβηθηκα την αντιβιωση κ την μειωσα  καμια βελτιωση δεν τρωει δεν κοπριζει  τιποτα λεω  να του δωσω baktopour direct ενυδρειο 80 × 50 εκατοστα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...