Jump to content

Recommended Posts

Χαιρετώ τους εν ενυδρείο αδελφούς και αδελφές.

Πρώτη φορά.... αλμυρού Νερού!

Με μεγάλη χαρά σήμερα έκανα το δεύτερο βήμα μου για το πολυαναμενόμενο αλμυρό ενυδρείο. Άρχισα πριν από περίπου 1 μήνα χρησιμοποιώντας το προηγούμενο ενυδρείο μου που φιλοξενούσε τα χρυσόψαρα μου, που όμως λόγω αύξησης του μεγέθους και του πληθυσμού τους (από 2 σε 5) θεώρησα πως τα 54 lt ήταν λίγα,οπότε αντικατασταθηκε με ένα 102 lt και το προηγούμενο έμεινε για 2 χρόνια σε αποθήκη.

Πριν από 1 μήνα αφού πλυθηκε καλά με ξύδι άρχισε η διαδικασία της "αλμύρας". Το άφησα 2 εβδομάδες να δουλέψει με αλατονερο (με τον μετρητή της warmtone βρίσκεται σταθερά στα 1022 δεν ξέρω τη μονάδα μέτρησης γι αυτό δεν γράφω τίποτα) και στη συνέχεια για άλλες 2 εβδομάδες δούλεψε απλώς και με αραγωνίτη.

Αφού έφτιαξα το απαραίτητο επιπλακι για το ενυδρείο κι αφού έβαλα και την μπλε ledοταινία για να μου δώσει μι εικόνα στο μάτι, σήμερα έβαλα τις πρώτες ζωντανές πέτρες, βάρους 14.9 kg.

Η λάμπα που έχει (ακόμα) εκτός των led, είναι η wave tropical river. Ακόμα για την καλύτερη κυκλοφορία του νερού, μιας και δεν έχω κύμα έβαλα μια δεύτερη μικρή αντλία aquel σε αντιδιαμετρική θέση με αυτην του ενυδρείου.

post-61519-0-22390200-1444918176_thumb.jpgpost-61519-0-85833800-1444918208_thumb.jpg

post-61519-0-57154600-1444918463_thumb.jpg

Πριν το βράχο....

post-61519-0-20309200-1444918612_thumb.jpg

...και με το βράχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε μου καλησπέρα και καλή αρχή.

Πες μας σε παρακαλώ τι έχεις σκοπό να κάνεις, fish only ή θα πας και για κοράλλια;

 

Link to comment
Share on other sites

:sword:  :sword:  :sword:  :sword:  :sword:

 

 

 

mod note :

 

Η δημοσίευση δεν νομίζω να βοηθάει κάπου το μέλος.

Θα σε παρακαλούσα να είσαι πιο προσεκτικός καθώς δεν είναι η πρώτη φορά που σου γίνεται παρατήρηση για το συγκεκριμένο θέμα.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη, καλο διαβασμα, η αεροπετρα η ξυλοπετρα δεν χρειαζεται

Θα χρειαστεις και φωτισμο

 

54lit ειναι petrοssol.....

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα !

Θα θέλαμε περισσότερες πληροφορίες για το τι θα ήθελες να κανεις !

Τον βράχο που τον βρήκες ; Είναι 15κg?

Τι φίλτρα εχεις ; Εχεις sump ?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο μενα φιλε μου.

Να πω την αληθεια δεν μου φαινεται για βραχος που χρησιμοποιουμε σε θαλασσινο ενυδρειο αυτος αλλα ουτε για 15 κιλα και κατα την γνωμη μου 15 κιλα για 60 λιτρα ενυδρειο ειναι πολλα.

Απο που εχεις παρει τον βραχο σου πες μας λιγες πληροφοριες οπως σου ειπαν και τα παιδια ποιο πανω.

                                                                                        :welcomeXL:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Πρώτο και κυριότερο έκανα λάθος στην υποδιαστολη κι ο βράχος είναι 1.49 kg.

Τον αγόρασα από pet city στο Μαρούσι (επί της Κηφισίας) που ο υπάλληλος εκεί μοιάζει να ξέρει και να γουστάρει.

Η πρώτη μου σκέψη ήταν ο βυθος μόνο, αλλά έπειτα από συστάσεις φίλων θα βάλω και 1-2 clown (επειδή αρέσουν στα πιτσιρίκια).

Τις επόμενες μέρες θα σας πω συγκεκριμένα και για το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι της wave το poseidon Riviera 60 και ήταν με τον κυκλοφορητη της "μαμάς" που γράφει micra. Το φίλτρο έχει μέσα 3 διαφορετικά σφουγγάρια κι έχω αφήσει τα "μακαρόνια " από την περίοδο που φιλοξενούσε τα χρυσόψαρα.

Ακόμα δεν έχει τίποτα άλλο από τα παραπάνω.

Είπαμε αρχή....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήλθες και καλή αρχή! 

 

Νομίζω οτι Ο βράχος δεν είναι θαλασσινος και άλλωστε είναι πολυ λίγος. Νομίζω οτι χρειάζεσαι 3-4 κιλα ακόμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να περιμένεις να στρώσει, βάλε 3-4 κιλά ακόμα βράχο και κάνε τεστ αμμωνία και ΝΟ2.

Αν δεν βάλεις κοράλλια είσαι οκ από φως αλλά αν βάλεις ακόμα και εύκολα θες αλλαγή, εγώ σου προτείνω να πας σε Τ5 2*24W.

Στο φίλτρο δεν ξέρω τι έχεις αλλά το μόνο που χρειάζεται να είναι μέσα είναι άνθρακας και αντιφώσφορος.

Κυκλοφορία καλό είναι να διώξεις την αντλία και να πας σε ένα wave maker. θες οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα με ακρίβεια καθώς και αυτόματη αναπλήρωση.

Ελπίζω να μην σε κούρασα!!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να περιμένεις να στρώσει, βάλε 3-4 κιλά ακόμα βράχο και κάνε τεστ αμμωνία και ΝΟ2.

Αν δεν βάλεις κοράλλια είσαι οκ από φως αλλά αν βάλεις ακόμα και εύκολα θες αλλαγή, εγώ σου προτείνω να πας σε Τ5 2*24W.

Στο φίλτρο δεν ξέρω τι έχεις αλλά το μόνο που χρειάζεται να είναι μέσα είναι άνθρακας και αντιφώσφορος.

Κυκλοφορία καλό είναι να διώξεις την αντλία και να πας σε ένα wave maker. θες οπωσδήποτε ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς αλατότητα με ακρίβεια καθώς και αυτόματη αναπλήρωση.

Ελπίζω να μην σε κούρασα!!!!

+1000

Και διάβασμα φίλε George !

Το θαλασσινό είναι χόμπι και αν το αγαπήσεις θα σε συνεπάρει !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα,στη παρεα μας φιλε γιωργο :thumbsu:

Ευχαριστουμε πολυ που μπηκες στη διαδικασια να μοιραστεις μαζι μας το ξεκινημα σου!

Ετσι θυμιζεις στα παιδια που εχουν ξεκινησει ηδη την ομορφια και τον ενθουσιασμο της πρωτης επαφης με το χομπυ και στα παιδια που ξεκινανε μαζι σου,να μοιραστουν και εκεινοι το ξεκινημα τους!

 

Στο ενυδρειακο κομματι θα συμφωνησω σε ολα αυτα που ανεφεραν τα παιδια παραπανω :thumbsu:

Μη δισταζεις να ρωτησεις το παραμικρο και μια παρακληση,τωρα που ειναι αρχη και εισαι πανω στην "ορεξη" μην παρασυρεσαι σε βιαστικες αγορες!

Πρωτα να διαβαζεις η' να κανεις ερωτησεις αδερφε!

Μερικοι απο εμας βρεθηκαμε να πεταμε χρηματα στην αρχη σε πραγματα που δεν χρειαζομασταν η' να βαζουμε ακαταλληλους για τα λιτρα μας οργανισμους!

 

Καλη αρχη και παλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και κάθε λίγο θα σας κρατάω ενήμερους. Θα έχω ερωτήσεις και αυτός ήταν ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ.

Μέχρι σήμερα έχω διαβάσει πολλά από εδώ σαν guest τους τελευταίους 6 μήνες.

Δεν βιάζομαι (σίγουρα θέλω να δω κοράλλια αλλά είμαι βέβαιος πως η υπομονή θα με ανταμοίψει).

Οι αγορές μέχρι σήμερα περιοριζονται σε αλάτι, led, και βράχο.

Η επιλογή της ποσότητας του βράχου ήταν επειδή μου είπε ο "ψαράς" στο pet city πως τα κοράλλια πάνε με το βράχο τους.

Αυτά, και η συνέχεια σε 20 μέρες μέρες περίπου.

Ευχαριστώ όλους σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα κοράλλια δεν έχουν απαραίτητα βράχο και αν έχουν συνήθως είναι αρκετά μικρό κομμάτι.

Καλό είναι να βάλεις όλη την απαραίτητη ποσότητα από την αρχή ώστε όταν αρχίσεις να βάζεις ζωντανά να έχεις αρκετή βιολογία για να τα σηκώσει.

Τέλος καλό είναι να βάλεις αντιφώσφορο από τώρα ώστε να μην έχεις προβλήματα με άλγες αργότερα και αν δεν έχεις αντίστροφη ώσμωση πρέπει να πάρεις άμεσα.

Το νερό της βρύσης δεν είναι κατάλληλο για το θαλασσινό για πολλούς λόγους.    

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από εμένα. Όπως σου είπαν και παιδιά παραπάνω ρεφρακτόμετρο για ακρίβεια στις μετρήσεις σου. Ειδικά κάτι πλαστικά αλατόμετρα με βελόνα μπορεί να έχουν πολύ μεγάλες αποκλίσεις από τις πραγματικές τιμές. Και βέβαια Α/Ο οπωσδήποτε. Θα σε γλυτώσει από πολλούς μπελάδες με άλγες στο μέλλον. Και τέλος πάρε ένα καλό σκίμμερ για περισσότερα ονομαστικά λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο σου.  

 

Link to comment
Share on other sites

καληπσερα φιλεμου και απο εμενα!!!!  ευχομαι να χαρεις οσο δεν παει το ενυδρειο σου  και οι παρεα μας εδς στο AQUAZONE  ειναι παντα εδω για οτι σε προβληματησει!!!!  

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη αδερφε ξεκινας ενα πολυ ομορφο ταξιδι στον υπεροχο κοσμο τις θαλασσας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Ερώτηση: Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τί κάνει η αντίστροφη όσμωση, κι επειδή το κόστος αγοράς μιας τέτοιας συσκευής είναι μεγαλουτσικο (το πιο οικονομικό που βρήκα στο Web ήταν στα 60€) εάν φροντιζα να έχω πάντα νερό εκτός δικτύου (από κοντινή πηγή πχ) είναι και πάλι απαραίτητη η συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Που μένεις και εχεις πηγή ;;;;

Την εμπιστεύεσαι ;

Σίγουρα πρέπει να κανεις μετρήσεις στο νερό της πηγής !

Εκτός από τα τεστ πρέπει να μετρήσεις και με tds !

Νομίζω ότι μια αντίστροφη όσμωση είναι πιο εύκολη !

Link to comment
Share on other sites

Πηγή από Πεντέλη... Μπορείς να μου δώσεις ένα link για το tds? Τί είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...