Jump to content

240 λιτρα fish only


thanasissin

Recommended Posts

ΚΑλησπέρα,

 

τον τελευταιο καιρο φλερταρω με την ιδέα να στήσω ενα θαλασσινο ενυδρειο.

 

Λόγω του οτι ο ελεύθερος χρόνος μου ειναι ελάχιστος θα ηθελα να φτιάξω κάτι το οποίο να ειναι ευκολο/ευκολοσυντήρητο στην αρχή (ειδικα τωρα που ειμαι απειρος με το θαλασσινο) και στη συνέχεια βλέπουμε :)

 

το ενυδρειο που εχω ειναι 240 λίτρα, και υπάρχουν δύο φίλτρα fluval 306 & 406, θερμαντήρας εξωτερικος 300w και ο φωτισμος ειναι 2 χ 36w (4500kelvin).

 

Αν δεν κάνω λάθος (διορθώστε με) χρειάζομαι

 

1. τουλάχιστον το ενα φίλτρο για χρήση αντιφώσφορου και ανθρακα (απο οσο διάβασα βιολογικο υλικο δεν ειναι ανάγκη να υπάρχει μέσα)

2. αντίστροφη οσμωση (ειναι απολύτως απαραίτητη?)

3. νεκρό και ζωντανό βραχο (ποσο περίπου?)

4. αλάτι (ποιο? και πόσο)

5. τι ψάρια? 

 

Δωστε λίγο τα φώτα σας παρακαλώ, δεν τα θέλω έτοιμα αλλα οι πληροφορίες ειναι πολύ διάσπαρτες και τα ξένα θέματα δεν μπορούν να ταυτιστούν ακριβώς με τα δικά σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα το σκίμερ (αν μπορείτε προτείνετε μου κάποιο καλό κρεμαστό) και επίσης ξέχασα να πω οτι δεν προτιθεμαι να βάλω sump αν αυτό ειανι βεβαια εφικτό

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :thumbsu:

Σκιμερ κρεμαστο deltec mce600 με κλειστα ματια και εχει θηκη για ανθρακα και αντιφωσφωρο

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το βασιλη για το σκιμμερ :thumbsu:

Ετσι θα γλυτωσεις και απο το ριακτορα ανθρακα κ αντιφωσφορου.

 

1.Βιολογικο υλικο δεν χρησιμοποιεις,εκτος εαν πας σε πολυ μινιμαλ καταστασεις οσον αφορα στο στησιμο του βραχου.Αν δεν αποκτησεις το σκιμμερ που ανεφερε ο βασιλης τοτε καλο θα ηταν να εχεις ενα φιλτρο η' ριακτορα για αυτα τα δυο.Αν θες την ταπεινη μου αποψη εγω θα εβαζα δυο,εναν για καθε απο τα δυο υλικα ωστε να αποδιδουν στο μεγιστο δυνατο.

2.Για fish only εγω δεν θα χρησιμοποιουσα ΑΟ αλλα εαν πεσει στα χερια σου μια φθηνη ευκαιρια(τουλαχιστον 3 σταδιων και κοντα στα 30 ευρω),να την αγορασεις.

3.Προσωπικα επειδη μου αρεσει η μινιμαλ προσεγγιση στα λιρα αυτα θα εβαζα απο 12 εως 17 κιλα αναλογα με τη μορφολογια του βραχου φυσικα.Μπορεις να χρησιμοποιησεις εξ ολοκληρου        νεκρο βραχο.Αν βαλεις και ζωντανο ομως βαλε ενα π.χ 20% να μπολιασεις το νεκρο και να σε βοηθησει λιγο στον αρχικο κυκλο.

4.Αλατι σε fish only δεν παιζει σημαντικο ρολο.Οτι βρεις φθηνοτερο.

5.Το κομματι ψαρια ειναι λιγο δυσκολο και δεν εχει και νοημα να σου πω εγω η' ο βασιλης η' τ'αλλα παιδια τι να βαλεις.

 Βλεπε ψαρακια και στην πορεια μπορουμε να τα συζηταμε μαζι και να βλεπουμε αν ειναι καταλληλα για τα λιτρα σου η' την παρεα ψαριων που θελεις να "πλατσουριζει" στο ενυδρειο σου φιλε μου.

 

Καλη αρχη και μακαρι να μπεις τελικα στα αλατια,ειναι ενα αλλος πλανητης :bigemo_harabe_net-143:

Link to comment
Share on other sites

Οκ ειδα τι ειναι.

Τι αλλαγές νερού θα πρέπει να κανω ενα εβδομαδα?

Αλλάζει η ποσότητα αν χρησιμοποιώ σκιμερ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να μην χρησιμοποιησεις σκιμμερ αλλα θα πρεπει να τηρεις ευλαβικα το προγραμμα των αλλαγων νερου σου.

Να αλλαζεις δηλαδη το λιγοτερο 30-40 λιτρα καθε δυο εβδομαδες αναλογα φυσικα και το ποσα ψαρακια θα εχεις μεσα.

Θα στο λενε οι μετρησεις σου το ποσο συχνες θα πρεπει να ειναι οι αλλαγες σου.

 

ριακτορες ειναι κατι σαν το φιλτρο που ανεφερες σαν φιλοσοφια αλλα με διαφορετικο στησιμο

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με το βασιλη αλλα καλυτερη εικονα για τη συχνοτητα με την οποια θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου,προκειμενου να κρατας σε καλα επιπεδα τις τιμες σου,θα εχεις οταν ολοκληρωσεις τη στοκαρισμα σου σε ψαρακια και δεις στην πραξη ποσο θα επιβαρυνουν το νερο σου οι τροφες τους και τα "κακακια" :usd:  τους.

 

Τι ψαρακια θες να βαλεις μεσα,εριξες καμια ματια να δεις τι σου αρεσει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, έχει κανεις καμία προταση;

Κάτι που δηλ να ταιριάζει στα λίτρα μου

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

Σκιμερ μπορώ να βάλω κ μικροτερο; Της ίδιας σειράς δηλ εννοώ. Απλά αυτο ειδα ότι ειναι για πολυ περισσότερα λίτρα απο τα δικά μου. Όντως χρειαζεται; Δεν θα μπορούςα κ με ενα μικρότερο να πάνω δουκεια?

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα που λέει η κάθε εταιρία είναι πολύ αισιόδοξα, να ξέρεις ότι πας για περίπου τα διπλά από ότι λέει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πήγαινα σε ένα κατάστημα και θα έπαιρνα τον ποιο φθηνό. Βάλε όσο θέλεις. Μπορείς να βάλεις ισα ισα που να καλύψει το γυαλί μπορείς να βάλεις και 1-2 δάχτυλα ή και γιατί όχι 3-4 δάχτυλα.

 

ότι σου αρέσει εσένα στο μάτι. Δες και μερικές φώτος από άλλα ενυδρεία στο θέμα "στα ενυδρεία μελών" και αποφασίζεις τι σου αρέσει ποιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Επειδη με ξέρω, σιγουρα δεν θα μεινω σε f.o και θα προχωρήσω σε reef στο μέλλον.

 

Ετσι αποφάσισα (αν και συμφωνα με τις συμβουλές σας δεν ειναι και 100% απαραιτητη για fo) να προχωρήσω σε αγορά αντίστροφης οσμωσης.

 

Ετσι λοιπον βρηκα ενα πακετο απο waterwaves με auto shutoff και flush valve. Χρειάζεται να παρω και μοναδα απιονισμου (για την 100% αφαιρεση του tds)?

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30170

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών όχι αν και δεν είναι κανένα τρελό κόστος αν θυμάμαι καλά.

 

Αφου θα μπείς στην διαδικασία για R/O βάλε και ένα DI , αν το κόστος είναι επιπλέων γύρο στα 10 ευρά.  Αλλιώς άστο αργότερα όταν αποφασίσεις για να βάλεις κοράλλια.  

 

Βέβαια όλα έχουν να κάνουν και με την τσέπη σου. Αν το αντέχεις οικονομικά  βάλτο. Σίγουρα καλό θα κάνεις και όχι κακό.

Link to comment
Share on other sites

επίσης αυτοματη αναπλήρωση απo waterwaves http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=29960

 

με διπλο float switch και 12βολτη αντλία κομπλε.

 

Το εχει δοκιμάσει κανείς? το συστήνετε?

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ εγώ εδώ και 1-2 χρόνια με άριστα αποτελέσματα.  

Απλά είναι Κιτ. Πρέπει να το συνδέσεις εσύ.  

 

Αν δεν βρείς από καμια αγγελία κάτι σε tunze Π.χ (από τις καλύτερες εταιρίες)  πάρε της water waves.  Εμένα δουλεύει μια χαρά και είναι και οικονομική.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι το εξής:

 

σε ενα δοχειο 30 λιτρων κρυμένο μέσα στο επιπλο του ενυδρειου, να το κραταω γεμάτο με ενα φλοτεράκι (οπως το δίνει η waterwaves)  νερό απο α/ο.

Το συγκεκριμένο θα δουλευει με την αναπλήρωση και θα συμπληρωνει νερό μεσα στη νεβδομάδα (το καλοκαιρι στο γλυκο ειχα εξατμιση περίπου 3 λίτρα την ημέρα - το χειμώνα ελάχιστη) και μια φορά το σαββατοκύριακο για να μην μένει το νερό ειδικά το χειμώνα να το αντλώ όλο για την καθιερωμένη αλλαγή μου.

 

Μέσα στο δοχείο αυτό μονίμως ανατάραξη για να μην μένει στάσιμο και βρωμίζει και μια ημέρα πριν την αλλαγή να ρίχνω μέσα στο δοχείο το αλάτι να σπάει.

 

Τα σκέφτομαι σωστα? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα προτιμούσα να είχα ανέπαφο το δοχείο αναπλήρωσης, και όταν θα κάνω αλλαγή νερού να προετοιμάζω  νερό σε ξεχωριστό δοχείο με φρέσκο νερό Α/Ο , θερμοστάτη, και ανατάραξη.

 

Εμένα το δοχείο (18λτ)  δεν βρώμισε ποτέ και το έχω χωρίς ανατάραξη. 

Πάντως μια ανατάραξη θα ήταν πολύ καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνιτη γυρω στα 10 κιλα θα χρειαστεις για να καλυψεις ενυδρειο στο 1-1,5εκ.

 

Η αναπληρωση της water waves ειναι πολυ καλη δοκιμασμενη απο πολλους

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω πως θα το κάνω με το δοχείο. Δεν θέλω να μπλέξω με δοχεία-παραδοχεία. ΘΑ το σιχαθώ και δεν θα το κάνω καθόλου. Οσο λιγότερα τόσο το καλύτερο!

 

Το waterwaves δεν την εχει την α/ο διαθέσιμη. Υπάρχει να κοιτάξω απο κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...