Jump to content

240 λιτρα fish only


thanasissin

Recommended Posts

To 500 είναι εσωτερικό και σε φίλο που το έχω δει αφήνει αρκετές φυσαλίδες στο νερό οπότε αν δεν μπει σε sump δεν θα το πρότεινα, ακόμα δεν έχει media box.

Το 600 είναι κρεμαστό, μπορεί να διαχειριστεί αρκετά μεγαλύτερο βιοφορτίο και έχει και media box που μπορεί να σε γλυτώσει από φίλτρα, ριάκτορες κτλ.

Παίζει αρκετά συχνά στις αγγελίες μπορείς να το βρεις και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ok, πείστηκα :)

 

Να συζητησουμε λιγο για το φωτισμο?

 

Αυτή τη στιγμη στο γλυκο νερο χρησιμοποιώ δυο λάμπες 24w x 965mm από περίπου 4500 kelvin.

 

Θα ηθελα να μου πείτε τι πρέπει να χρησιμοποιήσω σε fish only ενυδρειο και τι αν ηθελα να το κανω αργότερα reef.

 

Για reef πρεπει οπωσδηποτε να παω σε λύση φωτιστικού εκ νέου? ή αρκει να προσθέσω ακομη 2 (ας πουμε) ακροφύσια και να προσθεσω αλλες δύο λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, την Α/Ο θα βάλεις 10 λεπτά τα φίλτρα να δουλέψουν χωρίς την μεμβράνη για να ξεπλυθούν, κυρίως για τον άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

ok, πείστηκα :)

 

Να συζητησουμε λιγο για το φωτισμο?

 

Αυτή τη στιγμη στο γλυκο νερο χρησιμοποιώ δυο λάμπες 24w x 965mm από περίπου 4500 kelvin.

 

Θα ηθελα να μου πείτε τι πρέπει να χρησιμοποιήσω σε fish only ενυδρειο και τι αν ηθελα να το κανω αργότερα reef.

 

Για reef πρεπει οπωσδηποτε να παω σε λύση φωτιστικού εκ νέου? ή αρκει να προσθέσω ακομη 2 (ας πουμε) ακροφύσια και να προσθεσω αλλες δύο λάμπες?

 

Για το φωτισμο κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Για fish only σε καλύπτουν οι δύο λάμπες, αλλά θα πρέπει να τις αλλάξεις. Εγώ σου προτείνω μια coral plus και μια blue plus.

Αν πας για μαλακά κοράλλια με άλλες δύο είσαι καλά, αν τώρα πας για sps θες συνολικά 6.

Link to comment
Share on other sites

petrosol ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

 

Επειδη ολο και κάποια κοράλια μ****α θα μπουν, μπορεις να μου πεις watt, kelvin και είδη (coral plus, blue plus κλπ) για μια ολοκληρωμένη πρόταση των 4 λαμπων?

 

για να προσθέσω ακομα δύο λάμπες ειναι καλό το σύστημα glo t5 ballast 2 x 24?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κάνω λάθος οι 24w blue plus ειναι 56εκ, μάλλον θα πρέπει να πάω για 39w που ειναι περίπου 85εκ, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για 39W πας, εγώ θα σου πρότεινα 1 coral 2 blue και 1 actinic αλλά είναι και θέμα γούστου.

Αυτός ο συνδυασμός θα σου δώσει ένα χρώμα αρκετά μπλε.

Αν θες κάτι λιγότερο μπλε μπορείς να πας σε 2 blue και 2 coral.

Πες μου πιο ενυδρείο έχεις και τι φωτιστικό φοράει γιατί μπορείς να πας σε κάτι πιο diy που και πιο φθηνά μπορεί να βγει και να το δεις για ντιμαριζόμενα μπάλαστ και να έχεις ανατολή δύση.

Link to comment
Share on other sites

εχω το anubias a1000 αν θυμαμαι καλα.

 

Ειναι του 1 μετρου μήκος της παλιάς σειράς με τις Τ5 λάμπες (τωρα πια το δινουν με led)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το φωτιστικό δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά.

Οι πιο απλές λύσεις είναι ή να πας σε άλλο φωτιστικό και να φύγει εντελώς το υπάρχον μαζί με τα flaps ή να βάλεις το σύστημα που ανέφερες πιο

πάνω της glo με μία λάμπα σε κάθε flap για να έχεις πιο σωστά μοιρασμένο το φως.

Αν βέβαια έχεις σκοπό πιο μετά να πας και σε πιο δύσκολα κοράλλια που αν βάλεις τα πρώτα πιστεύω θα πας

η καλύτερη λύση είναι να πας σε ένα 6*39 και ξεκινάς βάζοντας στην αρχή δύο λάμπες και προσθέτεις ανάλογα με τις απαιτήσεις.

Τέλος υπάρχει και η επιλογή των led φωτιστικών που μπορείς να δεις.

Link to comment
Share on other sites

ωραίο το led και πιο οικονομικό αλλά τα πληρώνεις εξ αρχης με την αγορά του φωτιστικου.

 

Χαζευα χτες κατι τιμές και μου εφυγε το σαγόνι :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας σε diy και να έρθει πολύ πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

θα δειξει μελλοντικα :)

 

για τι φωτοπερίοδο μιλάμε?

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

θα δειξει μελλοντικα :)

 

για τι φωτοπερίοδο μιλάμε?

 

κανεις? ας πουμε οτι στην μία περίπτωση f.o και στην αλλη με κοράλια

Link to comment
Share on other sites

Απο 6 ωρες και πανω και στις δυο περιπτωσεις,αναλογα με τις ωρες που εισαι σπιτι(για να το χαιρεσαι κ εσυ) και τι κοραλια θα βαλεις,στη δευτερη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστω.

 

Να ρωτησω κατι αλλο? Αυτη τη στιγμη εχω βαμμενη την πλατη με μαυρο πλαστικο χρωμα. Αρατηρω ομως τα θαλασσινα οτι ειναι βαμμενα τα περισσοτερα με μπλε.

 

Να το αφήσω έτσι όπως ειναι ή να ξύσω τη μπογιά να ξαναβάψω?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παίζουμε γύρω στις 8-10 ώρες.Εγώ πχ έχω 8 ώρες φουλ φωτισμό και από μια επιπλέον ώρα μόνο τα μπλε πριν και μετά τα λευκά.Reef όμως είναι το δικό μου.Για fish only πιστεύω ένα 8ωρο είναι καλά.Φυσικά θα το πας σταδιακά μην γεμίσεις αλγες.Στην πορεία βλέπεις

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστω.

Να ρωτησω κατι αλλο? Αυτη τη στιγμη εχω βαμμενη την πλατη με μαυρο πλαστικο χρωμα. Αρατηρω ομως τα θαλασσινα οτι ειναι βαμμενα τα περισσοτερα με μπλε.

Να το αφήσω έτσι όπως ειναι ή να ξύσω τη μπογιά να ξαναβάψω?

Με μαύρο φόντο που είχα το προηγούμενο σκοτεινιαζε πολύ.Αν έβαζα φόντο στο δικό μου θα έβαζα γαλάζιο

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σκουρο βαθυ μπλε, το γαλαζιο δεν μου αρεσε

Ειναι θεμα γουστου, αν ειναι ηδη βαμμενη αστη, υπαρχουν πολλα reef με φαυρο φοντο πολυ ομορφα

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το βλέπετε?

 

http://www.ebay.com/itm/MarsAqua-Dimmable-300W-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-Reef-Coral-LPS-SPS/390885496493?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131003150253%26meid%3Dac481d9fdd434ceba8464ee2293d5a0b%26pid%3D100034%26rk%3D5%26rkt%3D8%26sd%3D351173843911

 

μηπως ειναι πολύ? αν καποια στιγμη αποφασίσω να το καργάρω στο κοράλι θα φτάσει ή θα περισσέψει κιολας?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πως το βλέπετε?

 

http://www.ebay.com/itm/MarsAqua-Dimmable-300W-LED-Aquarium-Grow-Light-Full-Spectrum-Reef-Coral-LPS-SPS/390885496493?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DPW.MBE%26ao%3D2%26asc%3D20131003150253%26meid%3Dac481d9fdd434ceba8464ee2293d5a0b%26pid%3D100034%26rk%3D5%26rkt%3D8%26sd%3D351173843911

 

μηπως ειναι πολύ? αν καποια στιγμη αποφασίσω να το καργάρω στο κοράλι θα φτάσει ή θα περισσέψει κιολας?

μια χαρα φαινεται αλλα ειναι απο Αμερικη και πρεπει να σκεφτεις οτι πολυ πιθανο να την πατησεις στο τελωνειο

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/VIPAR-165W-LED-Aquarium-Light-Dimmable-Spectrum-For-Coral-Reef-Marine-Tank-Fish-/262053764347?hash=item3d039f1cfb:g:oFUAAOSw5VFWFybX

 

απο Αγγλία, δεν εχει μεγάλο (δηλ 300w) αλλα ειναι 165 w

 

 

Αυτό ειναι λίγο ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...