Jump to content

Νεος στο γλυκο νερο...


Recommended Posts

Καλησπερα...

Ξεκιναω σιγα σιγα το στησιμο του ενυδρειου μου και θα ηθελα να ρωτησω με τι κατηγοριες ψαριων θα μπορουσα να ασχοληθω και να βαλω...

Μεχρι τωρα ειχα θαλασσινο ενυδρειο και απο γλυκο δυστυχως δεν γνωριζω τπτ....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον. Για τι ενυδρειο μιλαμε και τι ψαρια αρεσουν σε σενα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλως τον. Για τι ενυδρειο μιλαμε και τι ψαρια αρεσουν σε σενα; σκοπευεις να μαλακωνεις το νερο με καποιο τεοπο η οχι;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 2.00χ0,55χ0,60...

Οσο αναφορα τα ψαρια τις κατηγοριες δεν γνωριζω και ποια ταιριαζουν με ποια...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκοπευεις να μαλακωνεις το νερο με καποιο τροπο η οχι; Φιλαρακι, μπορεις να ασχοληθεις με πολλα ειδη με τετοιο ενυδρειο. Εγω σαν αμερικανακι, θα σου ελεγα για Αμαζονιο αν σκοπευεις να μαλακωνεις το νερο. Να φανταστω οσμωση εχεις!

Link to comment
Share on other sites

Να χαμηλωνεις το ph. Να το κανεις πιο οξινο! Στον Αμαζονιο τα νερα ειναι πιο οξινα.

Εχεις μεγαλη ποικιλια ψαριων. Εγω θα σου προτεινω τα αγαπημενα μου. Ενα κοπαδι σκαλαρια με εναν συνδιασμο κορυντορας για τον βυθο, ενα κοπαδακι μικρο απο διαφορες νανοκιχλιδες οπως ραμιρεζι, βολιβιανα ραμ, keyhole, apistogramma κτλ και ισως και ενα ζευγαρι ancistrus ή καποιο αλλο πλεκοειδες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης μας ειναι σκληρο και με την οσμωση μπορεις να το μαλακωσεις,δηλαδη να ριξεις το ph και τις σκληροτητες.

Γενικα το ενυδρειο σου προσφαιρετε για πολλες ψαροσυνθεσης,οχι ομως για φυτεμενο.

Ομως,πες λιγο τι φιλτρο εχεις? Απο φωτισμο τι εχεις? Γενικα τι ειδος ενυδρειου σου αρεσει εσενα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω οσμωση τι σημαινει να μαλακωνω το νερο;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χωρίς παρεξήγηση, έχεις όσμωση και δεν ξέρεις τι σημαίνει να μαλακώνεις το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, έχεις όσμωση και δεν ξέρεις τι σημαίνει να μαλακώνεις το νερό;

Αφου ειχε θαλασσινο ο ανθρωπος.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι μπορεί να πέταξα κοτσάνα, γι' αυτό έγραψα χωρίς παρεξήγηση :P. Άλλη χρήση έχει η όσμωση στο θαλασσινό;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AgMa θα συμφωνήσω με τον Sturm.8 σκαλαράκια με 10 κορυντόρας και ένα κοπάδι αρλεκίνους ή ροδόστομους.Για μένα θα ήταν το ιδανικότερο για το ενυδρείο σου.Δεν έχουν τρελές απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Μακάρι να είχα τέτοιο ενυδρείο αλλά είναι του φίλου nemotolis που ξεκίνησε το θέμα :)

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα ότι μπορεί να πέταξα κοτσάνα, γι' αυτό έγραψα χωρίς παρεξήγηση :P. Άλλη χρήση έχει η όσμωση στο θαλασσινό;

Κοτσανα δεν πεταξες. Απλα στο θαλασσινο βγαζουν καθαρο νερο και προσθετουν αλατι. Δηλαδη εχει μονο την χρηση του καθαρου νερου και οχι του χαμηλου ph.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις Αμερικάνικες κιχλίδες και κοπαδόψαρα που σου πρότεινε ο Sturm, ρίξε μια ματιά και στις αφρικανικές κιχλίδες. Με αυτα τα λίτρα μπορείς να βρεις υπέροχα ψάρια με ωραία χρώματα και απίστευτες συμπεριφορές. Ούτε όσμωση, ούτε τίποτα, την πουλάς σε κανα Αμερικάνο..... Sturm και κάτι άλλοι του σιναφιού ...... και ησυχάζεις μπααααχαχαχαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις Αμερικάνικες κιχλίδες και κοπαδόψαρα που σου πρότεινε ο Sturm, ρίξε μια ματιά και στις αφρικανικές κιχλίδες. Με αυτα τα λίτρα μπορείς να βρεις υπέροχα ψάρια με ωραία χρώματα και απίστευτες συμπεριφορές. Ούτε όσμωση, ούτε τίποτα, την πουλάς σε κανα Αμερικάνο..... Sturm και κάτι άλλοι του σιναφιού ...... και ησυχάζεις μπααααχαχαχαχα!!

Μη χασεις και δεν προσπαθησεις να προσηλυτισεις εσυ!

Ασε τον ανθρωπο να πεσει στα μ****α ........νερα......

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβαζω φιλε μου εχεις μεγαλο ενυδρειο, ακομη και δισκους μπορεις να προσπαθησεις. Δες ακομη και για γεωφαγους που ειναι πολυ ομορφα ψαρια.

Βεβαια και η αφρικη υπαρχει......ετσι ......σαν τελευταια λυση.... :). :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μη πω για χρυσόψαρα δηλαδή τώρα εγώ ; :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να μη πω για χρυσόψαρα δηλαδή τώρα εγώ ; :)

Χαχαχαχα ο καθενας εχει δικαιωμα στην ευτυχια :lol:

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον προς αφρικανες κλινω υστερα και απο παροτρυνση φιλων μου...;)

Μπράβο καλό μου παιδί!.....αναμένουμε τη συνέχεια.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...