Jump to content

Γεννήσαμε...(sturisoma panamense)


kadmos

Recommended Posts

Έτσι φαίνεται Θοδωρή. Έλεγα να μην ασχοληθώ μαζί τους, αλλά δε μ'αφήνουν σε ησυχία τ' άτιμα. Με βλέπω να περνάω από ικεα για τη γνωστή λύση (http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-me-kapaki-48650/48936/ ). Για καινούρια γυάλα δε γίνεται λόγος, αλλά ένα ταπεράκι κάπου θα το χώσουμε. :devil:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε φιλε! Μπραβο! Οντως πηραν φορα αυτα! Σε βλεπω σε λιγο με αγγελια πωλουνται!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι να σκάσω. Έκανα αλλαγή και όπως βούλιαξα τη γεννήστρα, το ένα απ' τα 4 μεγάλα βγήκε έξω κι έφυγε! Δε βλέπω να επιβιώνει γιατί υπάρχουν αρκετοί μικροθηρευτές στο ενυδρείο. Υπάρχουν βέβαια κι αρκετές κρυψώνες.  Θα δείξει...

Πριν γίνει το ατύχημα, μάζεψα αρκετά απ' τα καινούρια αυγά σε μια άλλη γεννήστρα. Μέτρησα χοντρικά πενήντα αυγά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Χρηστάρα!!Τα πρώτα "σπόρια" δείχνουν φανταστικά !!

 

 

Αντε ρε φιλε! Μπραβο! Οντως πηραν φορα αυτα! Σε βλεπω σε λιγο με αγγελια πωλουνται!!!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Όλα μες στο ταξίδι είναι. Και τα καλά και τα κακά καλοδεχούμενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το δις εξαμαρτείν... Κι αυτό γιατί σήμερα ξανάκανα τη χθεσινή ........ με τη γεννήστρα. Ένα ακόμα μεγάλο λοιπόν ελεύθερο από τη γεννήστρα, αλλά κι ένα ελεύθερο από το αυγό. Σήμερα βγήκε το πρώτο μικρό από τη δεύτερη γέννα. Κι επειδή μια εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις:

 

α. O μικρός από την πρώτη γέννα

 

PB030001_zpsy9kdrvwd.jpg

 

β. Τα δύο εναπομείναντα μεγάλα της πρώτης γέννας

 

PB030005_zpsntiirx0m.jpg

 

γ. Ο μικρός από την πρώτη γέννα με τον πρώτο από τη δεύτερη γέννα

 

PB030007_zpsf9gu9q7g.jpg

 

δ. Η δεύτερη γέννα

 

PB030009_zps7yafns69.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτα γιναν θηρια! Ποσο ειναι τωρα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα νέα των τελευταίων ημερών είναι αρκετά ευχάριστα. Εθεάθησαν να κυκλοφορούν αμέριμνα στο ενυδρείο οι δύο δραπέτες της πρώτης γέννας! Τη μία μέρα είδα τον πρώτο να κάθεται σε κλαρί κοντά στη γεννήστρα τον οποίο και μάζεψα. Τον δεύτερο τον είδα μετά από κανά δυο μέρες αλλά αποφάσισα να τον αφήσω, αφού τον είδα να ρασπάρει με όρεξη πάνω σε μια βαλισνέρια. :usd:

Χθες κατά τη διάρκεια καθαρισμού φύγαν μερικά μικρά (*) ακόμα από τη γεννήστρα, αλλά αυτή τη φορά δεν αγχώθηκα καθόλου. Φαίνεται ότι τα πάνε αρκετά καλά και εκτός γεννήστρας και είπα να τ' αφήσω ελεύθερα. 

 

PB100016_zpszehrl3ev.jpg

 

PB100017_zpshqbr2mbm.jpg

 

PB100010_zps9ckn79yr.jpg

 

 

(*)Πρόκειται για τα μικρά της δεύτερης γέννας τα οποία εκκολάφθηκαν επί το πλείστον το Σαββάτο. Φωτογραφίες απ' αυτά θα ανεβάσω τις επόμενες ημέρες.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γίελ μου, πραγματικά ερωτεύτηκα το είδος αφου είδα το θέμα σου και το παρακολουθω, μπορεις να,μου πεις από που τα είχες αγοράσει και αν μπορώ να βρω? Εσύ σκοπεύεις να τα πουλησεις? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωτήρη. Χαίρομαι που σ' αρέσουν τα ψάρια. Δεν ξέρω που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή. Εγώ Θα τα κρατήσω για κάποιο καιρό ακόμα γιατί απ' ότι είδα τα ποσοστά θνησιμότητας στην αρχή είναι υψηλά σ' αυτό το είδος. Αν επιβιώσουν αρκετά ψαράκια με το καλό, και φτάσουν σε "ασφαλές" μέγεθος, θα ανεβάσω αγγελία για καλοδιατηρημένα ενυδρεία. Αν πάνε όλα καλά, δεν έχω σκοπό να κρατήσω 50 ψάρια για μένα. Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να ζήσω την εμπειρία, και να παίρνει ο κόσμος που θέλει ν'ασχοληθεί, ψάρια που έχουν γεννηθεί στις γυάλες μας. Ειδικά από είδη που συνήθως έρχονται άγρια.

 Υ.Γ. Το "Καλησπέρα γίελ μου...", τί σημαίνει;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σωτήρη. Χαίρομαι που σ' αρέσουν τα ψάρια. Δεν ξέρω που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή. Εγώ Θα τα κρατήσω για κάποιο καιρό ακόμα γιατί απ' ότι είδα τα ποσοστά θνησιμότητας στην αρχή είναι υψηλά σ' αυτό το είδος. Αν επιβιώσουν αρκετά ψαράκια με το καλό, και φτάσουν σε "ασφαλές" μέγεθος, θα ανεβάσω αγγελία για καλοδιατηρημένα ενυδρεία. Αν πάνε όλα καλά, δεν έχω σκοπό να κρατήσω 50 ψάρια για μένα. Αυτό που μ'ενδιαφέρει είναι να ζήσω την εμπειρία, και να παίρνει ο κόσμος που θέλει ν'ασχοληθεί, ψάρια που έχουν γεννηθεί στις γυάλες μας. Ειδικά από είδη που συνήθως έρχονται άγρια.

 Υ.Γ. Το "Καλησπέρα γίελ μου...", τί σημαίνει;

Εννοείται στην αρχή είναι πολύ υψηλά τα ποσοστά θνησιμότητας. Χαίρομαι που έχουμε το ίδιο σκεπτικό, φαντάζομαι τότε ότι μετά από τουλάχιστον 3-4 μήνες θα βάλεις αγγελία. Το "γιελ" βγήκε από τη βιασύνη! κόιτα δίπλα από το "φ" στο πληκτρολόγιο και κάνε αναγραμματισμό το "ε" με το "λ" και θα το βγάλεις!! :geek:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oμορφιες!!Και 3η,4η και 14η γέννα θα ακολουθήσει αφου πήραν μπρος... :thumbsu:

Ούτε να παραγγελία να τό 'κανες Δημήτρη. Αυτή τη στιγμή ο αρσενικός με τη μία θηλυκιά (τουμπανιασμένη), παίρνουν θέσεις για γέννα στο ίδιο σημείο. :usd: χαχαχαχαχα

ΒΑΡΑΤΕ!!!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται στην αρχή είναι πολύ υψηλά τα ποσοστά θνησιμότητας. Χαίρομαι που έχουμε το ίδιο σκεπτικό, φαντάζομαι τότε ότι μετά από τουλάχιστον 3-4 μήνες θα βάλεις αγγελία. Το "γιελ" βγήκε από τη βιασύνη! κόιτα δίπλα από το "φ" στο πληκτρολόγιο και κάνε αναγραμματισμό το "ε" με το "λ" και θα το βγάλεις!! :geek:

 

Μπράβο ρε φιλαράκι! Αν αρχίσεις να προωθείς παιδάκια, έχε με υπ' όψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γίελ μου, πραγματικά ερωτεύτηκα το είδος αφου είδα το θέμα σου και το παρακολουθω, μπορεις να,μου πεις από που τα είχες αγοράσει και αν μπορώ να βρω? Εσύ σκοπεύεις να τα πουλησεις? Ευχαριστω!

 

Δες και εδώ!

Δεν είναι το ίδιο είδος (μάλλον) αλλά είναι εξ' ίσου όμορφά. Μια φωτό από το δικό μου από εκεί αγορασμένο.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102071-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%AE-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1/

Δεν το συζητώ αν δίνει ο φίλος παραπάνω.....αλλά σε περιπτωση που βιάζεσαι.

post-52615-0-19229800-1447265182_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ!

Δεν είναι το ίδιο είδος (μάλλον) αλλά είναι εξ' ίσου όμορφά. Μια φωτό από το δικό μου από εκεί αγορασμένο.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102071-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B2%CE%AE-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1/

Δεν το συζητώ αν δίνει ο φίλος παραπάνω.....αλλά σε περιπτωση που βιάζεσαι.

Ευχαριστώ. Ξέρεις αν υπάρχουν και με κάποια άλλη ονομασία?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ξέρεις αν υπάρχουν και με κάποια άλλη ονομασία?

http://www.planetcatfish.com/common/genus.php?genus_id=102#1933

Δες και εδω.

Τώρα αυτά που φέρνουν τα εδώ καταστήματα δεν ξέρω ακριβώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ψάρια φίλε μπράβο να τα χαίρεσαι :angel: :angel:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ωραιες καταστασεις! :icon_dance:  :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Αριστα! Πολυ καλο ποσοστο μεχρι στιγμης! Φτου μη ματιασω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...