Jump to content

Recommended Posts

Αυτες τις ημερες το 300σαρι μου θα βγει στο μπαλκονι. Εχω ετοιμασει βαση απο 40αρι κοιλοδοκο βαμμενο δυο χερια μινιο. Θα τοποθετησω το ενυδρειο με τα χρυσοψαρα και απο πανω του θα βαλω το sump.

Το sump θα ειναι μια μακροστενη παραλληλογραμμη γλαστρα.

Απο την μια μερια θα ερχεται η εξοδος της αντλιας και απο την αλλη δυο τρυπες φ20 θα επιστρεφουν το νερο στο ενυδρειο.

Για ανλτια θα εχω μια jebao 3000.

Βιολογικο υλικο στη γλαστρα θα βαλω την ηδη υπαρχουσα ελαφροπετρα.

Στη γλαστρα θα βαλω φυτα οπως ποθος παπυρος τα οποια καλλιεργω ηδη σε ποτηρια.

Συντομα και φωτο.

Αναμενω σχολια παρατηρησεις υπαρχουσες εμπειριες.

• Like 2

Τρομερη σκεψη περιμενουμε φωτο Πανο.

• Like 1

Τρομερη σκεψη περιμενουμε φωτο Πανο.

Νικο σε ευχαριστω.

Το project ξεκινησε επειδη παντα μου αρεσε η ιδεα της μειωσης των νιτρικων με φυτα για αυτο και διατηρω καποια στο sump ως refugium. Τωρα ομως θα εχω τη δυνατοτητα να βαλω περισσοτερα και εκτος ενυδρειου.

Το θεμα ενυδρειοπονια αναφερθηκε επειδη εχω βρει εναν τροπο για να τη λεγομενη πλημμυριδα αμπτωτη που ειναι πολυ ευκολος και φθηνος.

Καλοι γνωστες σε θεματα ενυδρειου ,ειναι πολυ χρησιμοι σε αυτους που κανουν ενυδρειοπονια.

Έτρεξα το καλοκαίρι ένα 240lt με χρυσόψαρα και 2x45lt κουτιά αποθήκευσης το ένα γεμάτο με μπάλες διογκωμένου αργίλου και το άλλο μόνο με νερό για να δω σε ποια περίπτωση θα πήγαιναν καλύτερα τα φυτά.

Από φυτά δοκίμασα πιπεριές, μαϊντανό, αγγούρια, και τομάτες.

Στην αρχή τα φυτά ζοριζόντουσαν λίγο μέχρι να πιάσουν βιολογία οι μπάλες αργίλου, αλλά μετά πήραν τα πάνω τους!

Ακόμα μαζεύω πιπεριές, ενώ οι τομάτες και τα αγγούρια μας άφησαν μόλις έπεσε λίγο η θερμοκρασία.

Δοκίμασα να βάλω μαρούλια αλλά μου τα τσάκισαν τα σαλιγκάρια! (το όλο εγχείρημα έχει γίνει στο εξοχικό και πλέον πάω μόνο κάθε Σ-Κ)

Τώρα το ψάχνω τι άλλο να δοκιμάσω για χειμώνα.

Στα τεχνικά :

το σύστημα άμπωτης-πλημμυρίδας ενώ στην αρχή μου δούλευε ρολόι, όταν έλειψα περίπου 7 μέρες και γύρισα είχε σταματήσει και δεν κατάφερα να το ξανακάνω να δουλέψει, οπότε δούλεψα μια αεραντλία για οξυγόνωση και δεν παρατήρησα πρόβλημα στα φυτά.

το νερό φυσικά είναι πράσινο από την έκθεση στον ήλιο, αλλά δεν με πειράζει (ούτε και τα χρυσόψαρα :) )

Νιτρικά έχω καιρό να μετρήσω, αλλά στην αρχή που έκανα τακτικούς ελέγχους ήταν πάντα κοντά στο μηδέν, αφού όταν είχαν φουντώσει τον Αύγουστο τους έριχνα νιτρικά και φωσφορικά όπως στα φουλ φυτεμένα ενυδρεία!!!

Με τα φυτά που έχεις σκοπό να βάλεις εσύ είμαι σίγουρος ότι θα το χρειαστείς κι εσύ σε κάποια φάση.

Καλή επιτυχία εύχομαι, και ότι θες και μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαστε.

• Like 1

Καλή επιτυχία εύχομαι, και ότι θες και μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαστε.[/quote

Ωραια. Μια ερωτηση εχω μονο επειδη σημερα θα ετοιμασω το bed.

Το ειχες συνεχους ροης αν καταλαβα καλα?

Επειδη σκεφτομαι να φτιαξω bell.

Με bell siphon το ξεκίνησα κι εγώ αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε να σιφωνάρει :cigar: και δεν κατάφερα ποτέ ξανά να το κάνω να δουλέψει, οπότε του έβαλα μια αρεαντλία και το άφησα συνεχούς ροής.

• Like 1

(edited)

Παιδιά είναι απαραίτητη η αεραντλία ;

Εχω κάτι παρόμοιο απο τον Μαίο , πάνω απο το χρυσοψαράδικο μου, χωρίς αεραντλία, δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, και παρολο που είναι σε σκιά τα φυτά πάνε καλά, τώρα που χειμωνιάζει και θα βγάλω τις τέντες δεν ξέρω τι θα γίνει, θα δούμε

28102015791_zpssuj3rwid.jpg

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1

Με bell siphon το ξεκίνησα κι εγώ αλλά σε κάποια φάση σταμάτησε να σιφωνάρει :cigar: και δεν κατάφερα ποτέ ξανά να το κάνω να δουλέψει, οπότε του έβαλα μια αρεαντλία και το άφησα συνεχούς ροής.

Ok ευχαριστω

Απαραίτητη δεν είναι, ειδικά στα φυτά που έχεις βάλει εσύ τα οποία είναι υδροφιλα.

Στις τομάτες και στις πιπεριές όμως χωρίς αεραντλία οι ρίζες θα σαπισουν. Αντί για αεραντλία μπορεί φαντάζομαι να χρησιμοποιηθεί και ένα spray bar για οξυγονωση. Το όλο νόημα της αμπωτης - πλυμμηριδας αυτό είναι, να παίρνουν οξυγόνο οι ρίζες και να μην σαπιζουν.

Sent from my E2303 using Tapatalk

Απαραίτητη δεν είναι, ειδικά στα φυτά που έχεις βάλει εσύ τα οποία είναι υδροφιλα.

Στις τομάτες και στις πιπεριές όμως χωρίς αεραντλία οι ρίζες θα σαπισουν. Αντί για αεραντλία μπορεί φαντάζομαι να χρησιμοποιηθεί και ένα spray bar για οξυγονωση. Το όλο νόημα της αμπωτης - πλυμμηριδας αυτό είναι, να παίρνουν οξυγόνο οι ρίζες και να μην σαπιζουν.

Sent from my E2303 using Tapatalk

Ευχαριστώ φίλε :)

Και τα 2 φυτά που θα βάλεις δεν έχουν θέμα αν είναι συνέχεια στο νερό. Δεν χρειάζονται αεραντλία. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η έξοδος του νερού. Οι ρίζες μπορεί να φρακάρουν την έξοδο του νερού. Ιδικά από τον πάπυρο που θα κάνει μεγάλη εξάπλωση. Καλό είναι να έχεις εύκολη την πρόσβαση στην έξοδο για να μπορείς να τις κόψεις / απομακρύνεις. 

Προσωπικά είχα μεγάλη επιτυχία σε κρεμμύδια και αγγούρια. Η ντομάτα κάνει τεράστια εξάπλωση στο ριζικό σύστημα και δεν την προτείνω σε συστήματα ενυδρειοπονια. Ο πόθος σάπισε.

Το bell siphon που είχα κόλλαγε για 2 λόγους. Είτε γέμιζε με άλγη ο σωλήνας, είτε οι ρίζες από τα φυτά έκλειναν την έξοδο. Με το που το καθάριζα ξεκινούσε πάλι κανονικά. Βαρέθηκα να το καθαρίζω, έβαλα έναν βασιλικό και έγινε κτήνος.

Ωραίο project.

Και τα 2 φυτά που θα βάλεις δεν έχουν θέμα αν είναι συνέχεια στο νερό. Δεν χρειάζονται αεραντλία. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι η έξοδος του νερού. Οι ρίζες μπορεί να φρακάρουν την έξοδο του νερού. Ιδικά από τον πάπυρο που θα κάνει μεγάλη εξάπλωση. Καλό είναι να έχεις εύκολη την πρόσβαση στην έξοδο για να μπορείς να τις κόψεις / απομακρύνεις.

Προσωπικά είχα μεγάλη επιτυχία σε κρεμμύδια και αγγούρια. Η ντομάτα κάνει τεράστια εξάπλωση στο ριζικό σύστημα και δεν την προτείνω σε συστήματα ενυδρειοπονια. Ο πόθος σάπισε.

Το bell siphon που είχα κόλλαγε για 2 λόγους. Είτε γέμιζε με άλγη ο σωλήνας, είτε οι ρίζες από τα φυτά έκλειναν την έξοδο. Με το που το καθάριζα ξεκινούσε πάλι κανονικά. Βαρέθηκα να το καθαρίζω, έβαλα έναν βασιλικό και έγινε κτήνος.

Ωραίο project.

Σε ευχαριστω. Πραγματι ηταν καιρος για ενα νεο project. Θα κανω καποια νεα πραγματα αλλα ο πυρηνας θα ειναι τα χρυσοψαρα μου.

project διαβάζω με ενδιαφέρουσες μόντες αλλά δεν βλέπω φώτο και ανησυχώ :(

project διαβάζω με ενδιαφέρουσες μόντες αλλά δεν βλέπω φώτο και ανησυχώ :(

Έχεις δίκιο φίλε.

Το project ολοκληρώθηκε καλύτερα από ότι περίμενα αφου κατάφερα την αποστράγγιση του σαμπ με έναν πανεύκολο και ανέξοδο τρόπο.

Χωρίς να κατασκευάσω bell.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ψάρια σοκαρίστηκαν αφού έβγαλα το 90% του νερου, προκειμένου να σηκώσουμε το ενυδρείο από το σαλόνι και να το βάλουμε στη βάση που είχα φτιάξει , στο μπαλκόνι. Έπειτα ενω στο σπίτι είχα 20ο βαθμούς , έξω είχε 16ο.

Κατά τα άλλα, διάφορα φυτά διακόσμησαν το σαμπ μεταξύ άλλων και μοσχευματα από λαντάνα. Με τα μοσχευματα θα παίξω. Ότι βρω , το κόβω και το βάζω μέσα. Θα δω τι και ποιά αναπτύσσονται ,αν και ο καιρός δεν είναι ιδανικός.

Στο μεταξύ έβαλα και ρίζες από νούφαρο στο κυρίως ενυδρείο.

Παλίρροια - άμπωτη ανά 15 λεπτά.

Τελικά έχουμε καινούργιο ενδιαφέρον και ανανεωμένο.

Στο μεταξύ, ταυτόχρονα , βρέθηκα με έναν κεδρο bonsai.

Ωραία πράγματα σε δύσκολους καιρούς.

Φώτο και βίντεο , σύντομα.

Ευχαριστώ

• Like 1

Και το βίντεο που υποσχέθηκα

• Like 4

Και μετά από καιρό , συνεχίζουμε με κάποιες μικρές αλλαγές .

• Like 1

Μια χαρα σε βρισκω. Μαιντανος ειναι αυτος η κανω λαθος;

Send from the heart of the Amazonas

Μια χαρα σε βρισκω. Μαιντανος ειναι αυτος η κανω λαθος;

Send from the heart of the Amazonas

Σε ευχαριστω. Μαιντανο δεν εχω βαλει αλλα θα δοκιμασω.

Τελικά ενυδρειοπονία δεν έκανα ή μάλλον έκανα αλλα δεν την συνέχισα. Συνέχισα όμως να έχω τα χρυσόψαρά μου στο μπαλκόνι. 

Ίσως τον τίτλο του θέματος να άλλαζα : Από reef sps σε χρυσόψαρα. Δεν ήταν άσχημη η αλλαγή . Τουλάχιστον ξεκουράστηκα. 

• Like 1

Η δοκιμη και η προσπαθεια μετραει και δεν σου εμεινε και απωθημενο :hehe

Θα συνεχισεις να το λειτουργεις με το sump τωρα;;

Ps Η αλλαγη στον τιτλο ισχυει;

Ναι το σαμπ δεν το αλλαζω. 

Τον τιτλο θα τον αλλαζα. 

Δειχνει μια υπερβαση αλλα και εναν δρομο.

• Like 1

Γεια σου Παναγιώτη με τα ωραία σου,και τώρα που ξεκουράστηκες....μην ξεχνιόμαστε.:thumbsu:

Οπως βλεπεις ολο στη γυρα ειμαι. Τα χρυσοψαρα δεν τα αλλαζω. Ομως για ενα νεο ενυδρειο με μεσογειακο θεμα θα το σκεφτομουνα. Οχι ακομα ομως.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Σχετικό περιεχόμενο

• Από Μάνος123456
      Γειά σας! Όπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να φτιάξω ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα, και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποια ερωτήματα που έχω όντας αρχάριος. 

Αρχικά, έχω ένα ενυδρείο 260 λίτρα με ενσωματωμένο φίλτρο στην πλάτη (από κατασκευής του), το οποίο έχει δύο δεξαμενές και λειτουργεί με υπερχείλιση. Το ερώτημα σε σχέση με αυτό είναι αν οι δύο δεξαμενές είναι λίγες για τα λίτρα του ενυδρειου,  καθώς έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα φιλτρα τέτοιου τύπου έχουν τουλάχιστον 3. Επίσης, ποια θα ήταν η κατάλληλη διάταξη των υλικών μέσα σε αυτό;  (ο κυκλοφορητης είναι 1500 λτ/ώρα) 

Ακόμα, επειδή θέλω να βάλω μέσα κάποια φυτά  (anubias, Java fern, vallisneria, echinodorus,  hygrophilia) 
      αναρωτιέμαι αν αρκεί ένα ψιλό μαύρο χαλίκι για υπόστρωμα, πόσα κιλά χρειάζομαι και τι είδους λιπάσματα θα χρειαστώ. Να σημειώσω ότι δεν θυμάμαι τις διαστάσεις του ενυδρειου,  θα τις υπολογισω τις επόμενες μέρες. 

Ένα ακόμα ζήτημα που με απασχολεί είναι αυτό του φωτισμού. Πόσες λάμπες και τι είδους θα χρειαστώ για τις απαιτήσεις των παραπάνω φυτών; 

Τέλος, εάν υπάρχει κάποιος που έχει εμπειρία από φυτεμένα ενυδρεία με χρυσόψαρα, θα ήταν ευπρόσδεκτες ιδέες σχετικές με τη διακόσμηση του ενυδρειου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

• Από Vks
      Καλησπέρα! Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με 4 χρυσόψαρα. Το μεγάλο μου χρυσόψαρο (αρσενικό) είναι common , τα δύο μεσαία (αρσενικό ,θηλυκό) sarasa comet και shubunkin αντίστοιχα και ένα πιο μικρό (θηλυκό) yellow common. Πριν από 5 ημέρες τα δυο αρσενικά κηνυγούσαν το θηλυκό shubunkin του οποίου η κοιλιά είχε φουσκώσει από τα αυγουλάκια που κουβαλούσε. Με τα πολλά εδώ και 5 ημέρες έχω κάποια αυγουλακια σύνολο 8 τα οποία είναι σε ένα μικρότερο ενυδρείο με δυο αεραντλίες. Το ένα έχει πιάσει fungus. Τα υπόλοιπα 7 από την 3η ημέρα έχουν αναπτύξει ένα κίτρινο περίβλημα γύρω από το αυγό και ενώ μέσα το αυγό την 3η και 4η ημέρα μπορούσες να το διακρίνεις τώρα είναι λες και αλλάζει σχήμα μέσα σε αυτό το κίτρινο περίβλημα. Δεν ξέρω άμα είναι γονιμοποιημένα και απλά επειδή η θερμοκρασία του νερού είναι στους 20 βαθμούς αργεί η ανάπτυξη τους ή απλά περιμένω τσάμπα  Θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε και να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
    • Από Vks
      Καλησπέρα! Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων με 4 χρυσόψαρα. Το μεγάλο μου χρυσόψαρο (αρσενικό) είναι common , τα δύο μεσαία (αρσενικό ,θηλυκό) sarasa comet και shubunkin αντίστοιχα και ένα πιο μικρό (θηλυκό) yellow common. Πριν από 5 ημέρες τα δυο αρσενικά κηνυγούσαν το θηλυκό shubunkin του οποίου η κοιλιά είχε φουσκώσει από τα αυγουλάκια που κουβαλούσε. Με τα πολλά εδώ και 5 ημέρες έχω κάποια αυγουλακια σύνολο 8 τα οποία είναι σε ένα μικρότερο ενυδρείο με δυο αεραντλίες. Το ένα έχει πιάσει fungus. Τα υπόλοιπα 7 από την Τρίτη ημέρα έχουν αναπτύξει ένα κίτρινο περίβλημα γύρω από το αυγό και ενώ μέσα το αυγό την 3η και 4η ημέρα μπορούσες να το διακρίνεις τώρα είναι λες και αλλάζει σχήμα μέσα σε αυτό το κίτρινο περίβλημα. Δεν ξέρω άμα είναι γονιμοποιημένα και απλά επειδή η θερμοκρασία του νερού είναι στους 20 βαθμούς αργεί η ανάπτυξη τους ή απλά περιμένω τσάμπα  Θα ήθελα πολύ να με βοηθήσετε και να μου δώσετε κάποιες συμβουλές. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
    • Από Reggina Margarita Ioannoy
      Καλασπερα σας εχω μια λιμνη 1200λιτρα εδω και ενα χρονο την ανοιξη κανανε αυγα αλλα δεν βγηκε κανενα ψαρακι πρεπη να φαγανε τα αυγα τους τι μπορω να κανω οποτε του χρονου να εχω καινουργια ψαρακια
    • Από tsala
      Στην προσπάθειά μου να βοηθήσω νέους χομπίστες (όπως ήμουν κι εγώ πριν κάποια χρόνια) που ενδιαφέρονται για τα χρυσόψαρα, αλλά δεν έχουν την ενημέρωση που θα έπρεπε από τα καταστήματα κι έτσι σχεδόν πάντα καταλήγουν με μια γυάλα στο χέρι ή στην καλύτερη περίπτωση με ένα 20-30 λίτρα ενυδρείο,είχα φτιάξει ένα αρθράκι για το πως θα πρέπει να είναι ένα ενυδρείο που φιλοξενεί χρυσόψαρα..
      Σας το παρουσιάζω...
      Στήνοντας ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα

Τα χρυσόψαρα είναι τα πιο αδικημένα ψάρια στον χώρο του ενυδρείου (μαζί με τους μονομάχους) και αυτό γιατί στα περισσότερα pet shop τα συνοδεύουν παρέα με μια στρογγυλή γυάλα, η οποία δεν μπορεί να προσφέρει τίποτα σε κανέναν ζωντανό οργανισμό, παρά μόνον το θάνατο, καθώς δεν παρέχει κάποιο σύστημα φιλτραρίσματος του νερού, ώστε να σχηματιστούν οι αποικίες των βακτηρίων και να μην υπάρχει αμμωνία στο νερό. Αυτό το φαινόμενο κρατάει πολλά χρόνια τώρα και δεν λέει να σταματήσει , καθώς τα (κοινά) χρυσόψαρα είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά ψάρια και αντέχουν αρκετό καιρό στην έκθεση της αμμωνίας, με αποτέλεσμα να έχουν έναν αργό και βασανιστικό θάνατο, λόγω καταστροφής των οργάνων τους (νεφρά κλπ).
      Εκτός της αμμωνίας φυσικά (που είναι και ο κυριότερος λόγος θανάτου), τα χρυσόψαρα παθαίνουν τον λεγόμενο νανισμό, εφόσον μείνουν για αρκετούς μήνες μέσα στην γυάλα και αυτό γιατί τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αναπτυχτούν σωστά κι έτσι να παραμένουν μικρά ως προς το σώμα τους, αλλά τα υπόλοιπα όργανα τους συνεχίζουν να μεγαλώνουν!
      Έτσι οι μαγαζάτορες φέρνουν και ξαναφέρνουν αυτά τα ψάρια, καθώς για τον πελάτη είναι ιδιαίτερα οικονομικά μαζί με την γυάλα τους..
      Σκέπτεται λοιπόν (ο πελάτης), «1 χρόνο μου πήγε, καλά ήταν!» και πηγαίνει και ξαναπαίρνει καινούργιο.. Είναι έτσι όμως? Όχι φυσικά!
      Αν αναλογιστούμε ότι ένα χρυσόψαρο μπορεί να ζήσει έως 35+ χρόνια!!!
      Διαστάσεις και λίτρα ενυδρείου
      Αφού λοιπόν ελπίζω να κατανοήσαμε ότι τα χρυσόψαρα δεν ζουν σε γυάλες, ας δούμε λίγο τι ανάγκες έχουν ως προς το μέγεθος του ενυδρείου.
      Όπως αναφέρθηκε κάποια χρυσόψαρα όπως τα common, comet και shubunkin, μπορούν να φτάσουν τα 30-35 cm, όμως υπάρχουν και τα fancy χρυσόψαρα, που συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15-20 cm.
      Έτσι λοιπόν βλέπουμε ότι λόγω μεγέθους χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία με μεγάλο μήκος.
      Τα πιο μεγάλα και μακρόστενα χρυσόψαρα (common,commet και shumbunkin) θα πρέπει να διατηρούνται σε ενυδρεία με 100 cm μήκος , ενώ οι fancy ποικιλίες σε 70-80 cm μήκος. Επίσης το ενυδρείο μας δεν θα πρέπει να είναι πολύ φορτωμένο με ψάρια..
      Ενδεικτικά θα πρέπει να μπαίνει 1 ψάρι ανά 30-40 λίτρα νερού (φυσικά ανάλογα το φίλτρο που έχουμε, η αναλογία αυτή μπορεί να διαφοροποιηθεί).
      Έτσι λοιπόν το μικρότερο ενυδρείο που θα μπορούσε να φιλοξενήσει χρυσόψαρα είναι ένα 60-70 λίτρων με όσο γίνεται μεγαλύτερο μήκος και φυσικά όχι πάνω από 2 fancy χρυσόψαρα.
      Φυτά-Διακόσμηση

Τα χρυσόψαρα ως γνωστό δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, έτσι λοιπόν και τα περισσότερα φυτά τα κατασπαράζουν!
      Αυτό κάνει πολλούς να βάζουν πλαστικά φυτά για την διακόσμηση του ενυδρείου, λόγω του ότι δεν μπορούν να τα φάνε.. δεν είναι έτσι όμως ..
      Υπάρχουν κάποια φυτά τα οποία δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα και μπορούμε να τα βάλουμε στο ενυδρείο μας ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό το περιβάλλον τους.
      Κάποια από αυτά είναι: ανούμπιες, βαλισνέριες, εχινόδωροι, java fern, κρυπτοκορινες κ.α
      Το υπόστρωμα μπορεί να είναι ή άμμος ή χαλίκι της επιλογής μας, φυσικά όχι χρωματιστά!
      Στα χρυσόψαρα αρέσει περισσότερο η άμμος, αλλά και με το χαλίκι είναι μια χαρά, αρκεί να προσέξουμε την κοκκομετρία του για να μην πνιγεί την ώρα που το πιπιλάει, δηλαδή θα πρέπει να είναι μικρότερο από το στόμα του.
      Η διακόσμηση του ενυδρείου δεν θα πρέπει να είναι «βαριά» για να μένει αρκετός χώρος για κολύμπι, πέραν των φυτών όμως μπορούμε να προσθέσουμε κάποιες μη ασβεστολιθικές πέτρες, καθώς και ενυδρειακές ρίζες.
      Φίλτρο
      Είναι πολύ σημαντικό σε ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα να υπάρχει ένα καλό φίλτρο ώστε να κρατάει καθαρό το νερό τους.
      Τα χρυσόψαρα είναι ¨βρώμικα¨ ψάρια και γι αυτό θα πρέπει να έχουμε ένα καλό-ισχυρό φίλτρο στο ενυδρείο μας.
      Το εξωτερικό φίλτρο είναι μονόδρομος, καθώς το εσωτερικό λόγο του μικρού χώρου που έχει για τα βιολογικά υλικά είναι ανεπαρκές.
      Έτσι επιλέγουμε ένα εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για περισσότερα λίτρα απ' ότι είναι το ενυδρείο μας.
      Επίσης όσον αφορά τον καθαρισμό του ενυδρείου, καλό είναι να χρησιμοποιούμε σκούπα βυθού στις εβδομαδιαίες αλλαγές μας.
      Διατροφή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα, έτσι λοιπόν θα πρέπει να δέχονται όλων των ειδών τις τροφές, όπως και κατεψυγμένες τροφές και λαχανικά, πέραν των φλέικς.
      Τα λαχανικά μπορεί να είναι λάχανο, σπανάκι, μαρούλι, καρότο, αρακάς (χωρίς την φλούδα) κ.α ,όλα βρασμένα και τεμαχισμένα στο κατάλληλο μέγεθος ώστε να χωράνε στο στόμα τους..
      Στα φυλλαράκια θα πρέπει να υπάρχει ποικιλία τροφών καθώς και σπιρουλίνα..
      Επίσης θα πρέπει να μουλιάζουμε τα φυλλαράκια σε νερό ενυδρείου για 2-3 λεπτά πριν ταΐσουμε, ιδιαίτερα αν εχουμε fancy χρυσοψαρα ,για να αποφύγουμε την ασθένεια της νηκτικής κύστης.
      Καλό είναι μια φορά την εβδομάδα να μην ταΐζουμε και μια φορά τον μήνα (τουλάχιστον) να δίνουμε βρασμένο αρακά (χωρίς το φλοιό) έπειτα από τη νηστεία.
      Παράμετροι νερού
      Το ph θα πρέπει να είναι 7 με 8, δεν θα έχουν κάποιο πρόβλημα βέβαια με λίγο μεγαλύτερο, αλλά το ιδανικό είναι αυτό..
      Οι σκληρότητες ιδανικά θα πρέπει να είναι 13-18, φυσικά δεν θα είναι πρόβλημα αν φτάσουν και 20..
      Αυτές τις παραμέτρους (πάνω - κάτω) θα βρούμε στο νερό του δικτύου, γι'αυτό αναφέρω όχι ασβεστολιθικές πέτρες και βυθό καθώς οι παράμετροι αυτοί θα ανέβουν (και ανάλογα τα λίτρα, ίσως να ανέβουν αρκετά)
      Επίσης θα ήθελα να πω και για την θερμοκρασία..
      Στα fancy θα πρέπει να είναι λίγο πιο ανεβασμένη (2-3 βαθμούς) από τα υπόλοιπα χρυσόψαρα και καλό θα ήταν να
      έχουμε διαφορετικές θερμοκρασίες τον χειμώνα και διαφορετικές το καλοκαίρι..
      Χειμώνα 12-18
      καλοκαίρι 18-25.
      Απαραίτητος εξοπλισμός είναι τα ανεμιστηράκια ή καλύτερα ένα chilrer καθώς τα χρυσόψαρα περνάν δύσκολες ώρες το καλοκαίρι.
      ---------------------------------------------------
      Το χρυσόψαρο είναι ένα από τα ομορφότερα ψάρια στον κόσμο.
      Σκεφτείτε το καλά πριν κάνετε την αγορά του(ς) και προμηθευτείτε τον εξοπλισμό που χρειάζεται.
      Φερθείτε του όπως και στα υπόλοιπα ψάρια ενυδρείου και φροντίστε να του προσφέρετε ένα «σπίτι» που του αξίζει και ΟΧΙ μια στρογγυλή γυάλινη «φυλακή».

• Από stathis spithas
      Μετα απο ερευνα που εγινε βρεθηκε ο τροπος που τα χρυσοψαρα μπορουν για μηνες να αντεχουν χωρις οξυγονο σε θερμοκρασιες παγετου σε πυθμενες λιμνων...
      Η μεθοδος ειναι η παραγωγη "αλκοολ"!!
      Απο οσο καταλαβα μιας και δεν εχω τις αναλογες εγκυκλοπαιδικες γνωσεις αυτο οφειλεται σε ενα ειδος μεταλλαξης που παιρνει μερος στα συγκεκριμενα ειδη λογο του οτι εχουν δυο σειρες πρωτεινων...
      Η μια χρησιμοποιειται ουσιαστικα οπως σε ολα τα σπονδυλα για την διοχετευση μεσω τον κυτταρων και την παραγωγη ενεργειας και η δευτερη ενεργοποιηται με την απουσια του οξυγονου και παραγει με γαλακτικο οξυ την αιθανολη!!
      Αυτος ο μηχανισμος φαινεται να υπαρχει στα χρυσοψαρα και τους κυπρινους απο καποιον προγονο ακομα και πριν οκτω εκατομμυρια χρονια!!
      Μερος της ερευνας του πανεπηστημιου του Λιβερπουλ..
      https://www.nature.com/articles/s41598-017-07385-4

• Από Giannis_X
      Περνώντας καμποσος καιρος απο την αναβαθμιση μου, καποιες μικρο αναποδιες με τα ζωντανα που προμηθευτηκα, κατι αλλαγές στο χώρο εργασίας με αντίτιμο την κακή φροντίδα του ενυδρείου με σκοπό να μου αρρωσταίνουν στο παρά τσακ τα ζωντανά μου και να τα χασω ολλα ( Παλι καλα τα προλαβα )  και το τελευταιο χτυπημα την διαρρηξη του χορου που εχω το ενυδρειο.
      Όμως εγω δεν το εβαλα κατω παίρνοντας γρηγορες αποφασεις και να τους κανω θεραπεια με καποια φαρμακα και λιγο αλατι.

Υ.Γ.
      Αυτες τις μερες τους φτιαχνω και την ποιοτητα του νερου με 2 αλλαγες  νερου 30% την εβδομαδα με προσθηκη λιγο τυροκομικου αλατιου και την χρήση αεραντλιας και πετυχαινω αυτο που θελω τοσο καιρο. 
      Ο black moor μαζι με το common ξεκινησαν το κυνηγητό με τα θηλυκα
      Βιντεακια με τις ακαταλληλες σκηνες θα ανεβουν σε λιγες μερες που περιμενω μια νεα συσκευή με καθαρη αναλυση και δυνατοτητα αργής λήψης.
    • Από Vasomes
      Παιδιά καλησπέρα δεν είμαι καθόλου σχετική με τα ψαράκια αλλά μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 15 Lt μαζί με δύο ψαράκια και τα δύο χρυσόψαρα και το ένα από αυτά είναι Black moore ( εάν το λέω σωστά )εδώ και τρεις μέρες το μπλακ μοορ στέκεται συνεχώς στον πάτο του ενυδρείου και ανεβαίνει μόνο για να φάει καθώς και κουνιέται ελάχιστα!και έχει πριστει και αλλάξει και κάπως ασπρισει!!έκανα συχνές αλλαγές νερού έχω μέσα φίλτρο και έμπαιναν και σταγόνες για να είναι το νερό φιλικό προς αυτά!!Σήμερα η κτηνίατρος μου είπε να ρίξω tocivec  σε σκόνη!!Αλλά δεν βλέπω βελτίωση!!τι έχει το ψαράκι και τι πρέπει να κάνω ;
    • Από Giannis_X
      Καλησπερα στην παρεα και καλες γιορτες.
      Μου δημιουργείται ενα μεγαλο ερώτημα .
      Ολη την περιοδο του χειμωνα μεχρι και σημερα τα ψαρια μου τρεφονται τεσσερις φορες την ημερα και το τελευταιο ταισμα γινετε τρης ωρες πριν κλεισουν τα φωτα.
      Λογω της τροφης που ηταν λαθος επιλογη περισσοτερη ζωικης προελευσεις πρωτεΐνες την αναμιξη με τροφη για αλγοφαγα ψαρια αλλα και παλι ειχε σαν αποτελεσμα η λαθος τροφη να παχυνει τα ψαρια μου.
      Τελειωσε αυτη η τροφη και τους πηρα την σωστη με φυτικες πρωτεινες πριν δυο μερες σκέφτηκα εφοσον τους εκανα και 1 μερα νηστεια την εβδομαδα με αποτελεσμα να παχαίνουν και παλι τωρα που εχω την σωστη τροφη να τους βαλω και ενα παλιο εσωτερικο φιλτρο που εχω απο το προηγουμενο ενυδρειο για να αυξηθεί η κινηση τους και η καφση τους.
      Το φιλτρο αυτο ειναι ενα εσωτερικο της MARINA στα 1000 Lit/Ωρα
      Τα ψαρια μου ειναι .
      1 με γονιδια Pearscale 
      3 Oranda
      1 Vailtail
      1 black moor
      1 Shubunkin
      Αν βαλω το εσωτερικο το Pearscale θα εχει προβλημα και  θα πρέπει να φιγη.
    • Από Giannis_X
      Καλημερα στην παρεα  
      Οπως καταλαβατε πολυ καλα και απο τον τιτλο για τον Α και Β λογο θελω να αρχισω να βαζω αλατι στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα.
      1) Ποσα γραμμαρια βαζω ανα λιτρο/λιτρα
      2) Σαν προτη φορα το προσθετω μονο στο νερο της αλλαγης η συνολικα για οσα λιτρα εχω και μετα σε καθε αλλαγη αναλογα με τα λιτρα που θα αντικαταστήσω?

Υ.Γ.
      Τα ενυδρειακα αλατια ως γνωστόν ειναι ακριβα και μικρα σε ποσοτητα!
      Εσεις ποιο αλατι θα μου προτεινατε να παρω?
      Αυτο που βρισκω ειναι μοναχα χωρις προσθετα ενω πρεπει να ειναι και μη ιωδιουχο αν δεν κανω λαθος

Important Information

Πολιτική απορρήτου και Όροι χρήσης