Jump to content

Πρόβλημα με γυάλινο διαχυτήρα co2


AgMa

Recommended Posts

Για πείτε εσείς οι μπουκαλάδες...

Σήμερα μου ήρθε 2κιλη μπουκάλα και για αρχή πήρα τον γνωστό γυάλινο-κεραμικό διαχυτήρα.

Το πρόβλημα είναι ότι μόλις τον συνδέσω, σταματάει η παροχή διοξειδίου. Νέκρα στον μετρητή φυσαλίδων, όσο και να ανοίξω την μικρομετρική. Μόλις τον αποσυνδέσω απ' τον σωλήνα, όλα οκ.

Κάπου διάβασα ότι καμιά φορά έχει σημασία η θέση της αντεπίστροφης αν είναι πριν τον μετρητή ή μετά αλλά όπου και αν την έβαλα μια απ'τα ίδια.

Βουλωμένος είναι; Θέλει κανένα κόλπο; Είχα διαβάσει και ένα μέλος εδώ είχε παρόμοιο πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκω το θέμα του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακο, ο διαχειτηρας που πηρες εχει ενσωματωμενο bubble counter και ενσωματομενη βαλβιδα; Ειναι αυτος που λεμε 3 σε 1;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοιξει την πιεση στο 1,5-2 bar?

Η αντεπιστροφη καλο ειναι να μπαινει πριν το διαχυτηρα και κοντα στο ενυδρειο.Θελει βεβαια προσοχη να μπει με την σωστη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να ανοίξεις την παροχή και να το αφήσεις λιγο χρονο να ανεβασει την πιεση που χρειαζεται για να αρχισει να βγαζει; Οταν ειχα και εγω στο παρελθον το ιδιο επαθα, νομιζα οτι δεν εβγαζε, σε λιγα λεπτα ομως ειχε παρει. Το πιο πιθανο ομως ειναι το εξής: να υπαρχει καπου στο δικτυο (σωλινα, ενωσεις κλπ) μια διαρροη και να χανει μονο οταν το συνδεεις στον διαχυτηρα. Λογω του οτι εκεινη την στιγμη μονο σηκωνει την πιεση στο σωλινακι. Ελεγξε ομως και αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω, στην βαλβιδα σου ποση πιεση εχεις βαλει να βγαζει;

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μην εχεις βαλει την ανεπιστροφη βαλβιδα αναποδα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μηπως εχεις βαλει την βαλβιδα αναποδα.

Δοκιμασε το και χωρις τον μετρητη φυσαλιδων μηπως εκει σου κανει κολπα.

Και τσεκαρε μηπως εχεις διαροη καπου στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον μετρητη εχει για φυσαλιδες?

Εχω πετυχει καποιους οπου εχουν και αντεπιστροφη μαζι και θελουν μεγαλη πιεση για να δουλεψουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Την ανεπίστροφη δεν παίζει να την έχω βάλει ανάποδα, εκτός ότι έχει αυτοκόλλητο που γράφει in->out, χωρίς τον διαχυτήρα βγαίνουν φυσαλίδες κανονικά στο ενυδρείο.

Ο μετρητής είναι αυτός και ο διαχυτήρας αυτός. Δεν έχει τίποτα ενσωματωμένο φίλε SiReX. Επίσης έχω τον μειωτή με το μονό μανόμετρο και βλέπω μόνο πίεση μπουκάλας. Δεν μπορώ να δω πόση πίεση έχει μετά τον μειωτή, απλά ρυθμίζω την μικρομετρική.

@rastaman την ανεπίστροφη την είχα στην αρχή πριν τον διαχυτήρα (περίπου 20cm) αλλά μετά που είδα ότι κάτι γίνεται άρχισα τις αλλαγές. Άρα Να τον βάλω πάλι μετά τον μετρητή και πριν τον διαχυτήρα όπως το είχα ε;

Τώρα μένει να δοκιμάσω χωρίς τον μετρητή και αν δεν δουλέψει, ψάχνω για διαρροές. Πάντως χθες κοίταξα με σαπουνάδα τα βασικά (ένωση στρόφιγγας με μπουκάλα, ένωση μειωτήρα με στρόφιγγα, έξοδος σωλήνα προς μητρητή, ενώσεις πριν και μετά την ανεπίστροφη). 

 

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, τζίφος. Μάλλον ο διαχυτήρας είναι για πέταμα. Καινούριος τρομάρα του! Με το στόμα που προσπάθησα να φυσήξω δεν κατάφερα ούτε έτσι τίποτα.

Οι ενώσεις είναι όλες εντάξει. Την μικρομετρική την άνοιξα τέρμα, είχα στο κύκλωμα μόνο το σωληνάκι με τον διαχυτήρα, όση ώρα την είχα τέρμα έβαλα σαπουνάδα παντού αλλά δεν ήθελε να αρχίσει διάχυση. Πουλάω καλό διαχυτήρα, πάρε πάρε :P

Link to comment
Share on other sites

Βάλε προς το παρόν μια αερόπετρα, και στη συνέχεια βλέπεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα με το στομα δεν θα εβγαζε κατι ετσι και αλλιως.

Και εγω παρομοιο μετρητη εχω και δεν εχω προβλημα,βεβαια εγω δεν εχω γυαλινο διαχυτηρα αλλα μπαζουκα.

Για δοκιμασε μια αεροπετρα οπως λεει ο Σωτηρης,θα βγαλει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Την πιεση που σου εγραψα παραπανω την τσεκαρες;

Για την θεση της αντεπιστροφης οπως την ειχες αρχικα ειναι καλα

Link to comment
Share on other sites

@rastaman έγραψα ότι έχω το μονό μανόμετρο και δείχνει μόνο πίεση μπουκάλας.

Παρατήρησα ότι αν μετακινώ την μπουκάλα και μετά την ανοίξω, δεν βγάζει διοξείδιο. Είναι λογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω βρήκα τι φταίει. Δεν έχει πίεση το διοξείδιο όταν βγαίνει απ' την μπουκάλα. Έβαλα ένα φιλτράκι στριφτού τσιγάρου για diffuser το οποίο το είχα και στο diy co2 και πάλι δεν κατάφερε να κάνει διάχυση. Οτιδήποτε βρεθεί στο τέλος του σωλήνα, σταματάει την ροή. Αν βάλω το δάχτυλο να το βουλώσω, δεν νιώθω κάτι να το σπρώχνει! Διαρροή; Τι άλλο να δω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν φταιει ο διαχυτηρας ειχα τον ιδιο φιλε μου στη 2κιλη μπουκαλα και ολο προβληματα,πηγα εδωσα 9 ευρω και πηρα flouvar οπου το κεραμικο μεσα αλλαζει υπαρχει και ανταλλακτικο εαν πιασει αλγη και μπουκωσει και ειναι τρομερος διασπα απιστευτα τις φυσαλιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ο διαχυτήρας τελικά. Απ' την μικρομετρική και μετά δεν υπάρχει πίεση και αυτό είναι το κακό του μονού μανομετρικου. Δεν ξέρω από που να αρχίσω να ψάχνω. Ίσως είναι και το σωληνάκι αλλιώς δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Η μπουκαλα ειναι γεματη?

Για βγαλε μια φωτο το μανομετρο.

Μια χαρα ειναι ο μετρητης και το πηρακι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήθελα να ρωτήσω. Παίζει να ήρθε άδεια; Τους ρώτησα όταν τους πήρα τηλ. και μου είπαν ότι έρχεται γεμάτη (η κυρία απ' το λογιστήριο μου το είπε, ελπίζω να κατάλαβε τι ρωτούσα).

Τώρα που ξεβίδωσα το μανόμετρο, παρατήρησα ότι η βελόνα δεν κούνησε καθόλου ούτε όταν το ξαναέβαλα! Μια βίδα άλλεν που είναι στο πλάι, τι κάνει; Την ξεβίδωσα μπας και δω κάτι αλλά την ξαναέβαλα. Έβγαλε όμως μια περίεργη μυρωδιά όταν την ξεβίδωσα.

Φώτο το μανόμετρο:

20151028_204822.jpg

 

20151028_204841.jpg

 

[imghttp://s14.postimg.org/7cjq6828h/20151028_204848.jpg][/img]

 

20151028_204851.jpg

 

20151028_204856.jpg

 

20151028_204904.jpg

 

100psi είναι σχεδόν 7 bar!!!Άδεια;;;

 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τι μανομετρο πηγες και πηρες ρε συ... :)

Αυτο μπροστα ξεβιδωνει ?

Οπως και αριστερα εχει μια βιδα τι κανει?

Νομιζω πως ειναι αδεια ισως και γιαυτο δεν εχει πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα πήρα σετ από olympia. Το μανόμετρο είναι αυτό. Από ebay δεν μπορώ να ψωνίσω, άσε που θα αργούσε.

Αυτό μπροστά δεν ξέρω, δεν το έχω πειράξει. Ούτε η βίδα στα αριστερά ξέρω τι κάνει. Το διοξείδιο όμως μέσα είχε οδηγίες για χρήση στο ενυδρείο, αλλά δεν αναφέρει κάτι για τις βίδες. 

@Γρυμανελης εσύ που πήρες το ίδιο έκανες κάτι στις βίδες; Ήρθε γεμάτο;

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις πως κανονικα εκει που μπαινει το σωληνακι στο μανομετρο εχει και κατι αλλο που ασφαλιζει το σωληνακι και βιδωνει πανω στο σπειρωμα που φαινεται,αυτο δεν το εχεις?

Ο Σωτηρης εχει το ιδιο ακριβως και δεν νομιζω οτι πειραξε βιδες,απλα ανοιξε τη στροφιγγα και ρυθμισε απο τον μικρορυθμιστη και ηταν γεματη η μπουκαλα του οταν την πηρε.

Ελπιζω οταν εβγαλες το μανομετρο απο πανω,να μην ειχες την στροφιγγα της μπουκαλας ανοιχτη...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το παξιμαδάκι που ασφαλίζει το σωληνάκι το έχει, απλά τώρα δεν το έχω βάλει που κάνω τις δοκιμές. Επίσης όταν έβγαλα το μανόμετρο, είχα κλείσει την στρόφιγγα της μπουκάλας.

Τι έδειχνε του Σωτήρη ρε Κώστα το μανόμετρο, μήπως μιλήσατε τότε;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα σε γελασω,δεν θυμαμαι τι εγραφε το μανομετρο,παντως το ιδιο εχει γιατι το εχω δει απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έδειχνε στην αρχή δεν θυμάμαι, αλλά πριν λίγο εδειχνε αυτό. :)

post-16058-0-36320400-1446061425_thumb.jpgpost-16058-0-80706900-1446061384_thumb.jpg

 

Πιθανολογώ πως η φιάλη σου είναι άδεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος,αλλα ισως να μη μπορουν να στειλουν με καραβια και τετοια γεματες μπουκαλες για λογους ασφαλειας.

Το σιγουρο ειναι οτι οταν παιρνεις μπουκαλα για co2 απο εξωτερικο ερχεται αδεια γιατι απαγορευεται να σταλει γεματη,υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...