Jump to content

Αμμωνία


Recommended Posts

Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει ποτε sera biostart σε "παλιο" ενυδρειο,θα εκπλαγεις.Κατι αντιστοιχο πρεπει να ειναι και αυτο?

 

Εγω προσωπικα δεν εχω στρωσει ουτε με βακτηρια ουτε με αμμωνια ουτε με τπτ.. .:)

Το πρωτο μου ενυδρειο το εστρωσα σε 2 μηνες , με φυτα στην αρχη.

Ολα τα υπολοιπα τα 10 μπολιαστηκαν απο αυτο το ενυδρειο.

Δεν νομιζω να ειναι το ιδιο με της sera, αυτος τα φτιαχνει μονος του , και εχουν συγκεκριμενο οριο ζωης,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση..

Τα βακτήρια υποτίθεται πως λειτουργούν άμεσα ή έστω σε 1-2 μέρες άρα και η αμμωνία παύει να υφίσταται ή έστω αρχίζει να μειώνεται.

Εγώ γιατί μετρούσα σταθερά επίπεδα αμμωνίας,προσθέτωντας καθημερινα τη συνιστώμενη δόση βακτηρίων,για αρκετές μέρες μέχρι ν αρχίσει να μειώνεται?

Μήπως τελικά δεν λειτουργούν όσο άμεσα διαφημίζεται?

 

 

Δεν νομίζω πως ενεργοποιούνται τόσο γρήγορα, το σίγουρο είναι πως δεν είναι άμεσα, τουλάχιστον όσα έχω χρησιμοποιήσει.

 

Υπάρχει άρθρο εδω στο ΑΖ που συνχομπίστας έκανε πειραμα με βακτήρια και το ενυδρείο έστρωσε σε 20 ημέρες περίπου

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Μόνο βακτήρια και τίποτα άλλο δεν θα γίνει τίποτα, αν δεν υπάρξει αμμωνία για τροφή , από οποιαδήποτε πηγή, δεν θα αναπτυχθούν και πολλαπλασιαστούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πως εστρωσε αν δεν υπηρχαν οι παραγοντες που αναφερεις και γνωριζουμε ολοι?

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα πως θα στρώσει αν δεν υπάρχει πηγή αμμωνίας, χρειάζεται πηγή αμμωνίας (ψάρια , τροφή , καθαρή αμμωνία) για να  στρώσει,

σε πόσο χρόνο θα στρώσει όμως ; άμεσα (σε 2-3 ημέρες) ή σε 20 ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων αυτά που λέτε και ευχάριστη η παρένθεση για τα βακτήρια άλλα ας παραμείνουμε στο θέμα, θα ήθελα να μου πείτε αν συμφωνείτε ή όχι με αυτά που γράφω στο ποστ #45.

 

θέλω να ξέρω στο τέλος αν η αμμωνία κάνει να χρησιμοποιηθεί από αρχάριους ή όχι και μετά θα πάμε στην σύγκριση των διάφορων ειδών στρωσίματος.

αν κάποιος υποστηρίζει οτι κάνει θέλω να μου πει με απλά βηματάκια πως θα στρώσω το ενυδρείο με αμμωνία γιατί τα έως τώρα τα βήματα του Τάκη μόνο απλά δεν θα τα χαρακτήριζα και η κίνδυνοι να αποτύχει ένας αρχάριος είναι αρκετή. Από τα έως τώρα εγώ δεν θα πρότεινα τον αρχάριο να στρώσει το ενυδρείο του με αμμωνία.

Θα χαρώ να βρεθεί κάποιος που να μπορεί να αποδείξει το αντίθετο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο παρόλο την αποτελεσματικότητα της μεθόδου, μόνο στο κύκλο του αζώτου, δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο, ούτε σε έμπειρο, μία φορά την έκανα αποκλειστικά εγώ, στο σπίτι μου, σε ενυδρείο φίλου έτσι για να τη δοκιμάσω, και άλλη μία είχα την επίβλεψη σε ενυδρείο άλλου φίλου που ήθελε αυτή τη μέθοδο, και δεν την ξανακάνω , καλή , αλλά βαριέμαι, το έχω δηλώσει , είμαι τεμπέλης :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως ενεργοποιούνται τόσο γρήγορα, το σίγουρο είναι πως δεν είναι άμεσα, τουλάχιστον όσα έχω χρησιμοποιήσει.

 

Υπάρχει άρθρο εδω στο ΑΖ που συνχομπίστας έκανε πειραμα με βακτήρια και το ενυδρείο έστρωσε σε 20 ημέρες περίπου

Ενεργοποιουνται, αλλο αυτο και αλλο τον αν στρωνει το ενυδρειο... γι αυτο λοιπον βαζουμε πηγη αμμωνιας, οι εταιρειες συστηνουν ψαρια, και ερχεται το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιουνται, αλλο αυτο και αλλο τον αν στρωνει το ενυδρειο... γι αυτο λοιπον βαζουμε πηγη αμμωνιας, οι εταιρειες συστηνουν ψαρια, και ερχεται το στρωσιμο.

 

 

Ίσως να μη το διατύπωσα σωστά, «να μην αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα ώστε να απονιτροποιήσουν άμεσα αμμωνία» ίσως να είναι πιο σωστή διατύπωση.

Αυτο με τα ψάρια όμως έχω τις αμφιβολίες μου κατά πόσο είναι σωστό ή εφικτό απο αρχάριους, αλλά είναι άλλη κουβέντα

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Αλλη κουβεντα σιγουρα, φιλε Τακη, αν και οι εταιρειες και ας μιλησω συγκεκριμμενα για τη seachem που ασχολουμαι, το προτεινουν. Για αυτο που λες για τους αρχαριους συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο παρόλο την αποτελεσματικότητα της μεθόδου, μόνο στο κύκλο του αζώτου, δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο, ούτε σε έμπειρο, μία φορά την έκανα αποκλειστικά εγώ, στο σπίτι μου, σε ενυδρείο φίλου έτσι για να τη δοκιμάσω, και άλλη μία είχα την επίβλεψη σε ενυδρείο άλλου φίλου που ήθελε αυτή τη μέθοδο, και δεν την ξανακάνω , καλή , αλλά βαριέμαι, το έχω δηλώσει , είμαι τεμπέλης :)

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι για να μη παρεξηγηθώ, είναι άλλο ότι δεν την κάνω γιατί βαριέμαι και θέλει χρόνο  κλπ  και άλλο πως δεν είναι αποτελεσματική, θεωρώ πως μια χαρά αποτελεσματική είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αποτελεσματική ως προς τον κύκλο του αζώτου και μόνο τίποτε παραπάνω, και δύσχρηστη για τους αρχάριους.

και κάτι ακόμη, αν η αμμωνία είναι δύσχρηστη στα χέρια ενός αρχάριου, και αν το στρώσιμο με ψάρια είναι απαγορευτικό για αρχάριο και αν τα έτυμα βακτήρια δεν κάνουν για τον αρχάριο, και αν το στρώσιμο με τροφή εγκυμονεί κινδύνους τότε πως θα στρώσουμε το ενυδρείο μας αν δεν έχουμε πρόσβαση σε μπόλι;;;

 

θεωρό πως στην τελική κάποιο τρόπο θα πρέπει να προτείνουμε χωρίς προκαταλήψεις.

 

ίσος είναι ώρα να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να αναλύσουμε τους διάφορους τρόπους στρωσίματος σε βάθος.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

ίσος είναι ώρα να ανοίξουμε ένα νέο θέμα και να αναλύσουμε τους διάφορους τρόπους στρωσίματος σε βάθος.

 

Είπες τη σωστή κουβέντα τώρα, και είναι κάτι που αρκετοί το κάνουμε μηχανικά και χαλαρά , και για κάποιους άλλους ακούγεται βουνό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Irinichan θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου πως το "στρώσιμο" ενός ενυδρείου δεν είναι μόνο ο κύκλος του αζώτου, στις αρχές και λόγω παράφρασης της έννοιας αναφερόμαστε μόνο στο κύκλο του αζώτου, και αυτό ίσως γιατί είναι το 1ο θέμα που θα πρέπει να αντιμετωπιστεί, και αν δεν λυθεί αυτό, τότε  με μαθηματική ακρίβεια θα δημιουργήσει προβλήματα και πιθανών θανάτους στα ψάρια. Όντως πλήρες "στρώσιμο" είναι πολλές διαδικασίες που υπάρχουν σε ένα ενυδρείο και για αυτό λέμε πως ένα ενυδρείο ποτέ δεν "στρώνει" πλήρως παρά μόνο όταν περάσει μια χρονική περίοδο πάνω από 6 μήνες τουλάχιστον.

Και όντως η προσθήκη αμμωνίας δεν "στρώνει" το ενυδρείο παρά συντελεί ΜΟΝΟ στην ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου, τίποτα παραπάνω , τίποτα λιγότερο.

 

Τώρα για το "στρώσιμο" ή καλύτερα για την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου.

 

Θεωρώ ότι απλά προσθέτεις μία χημική ένωση..

Η προσθήκη αμμωνίας είναι προσθήκη μόνο μιας χημικής ένωσης ή είναι προσθήκη της ίδιας χημικής ένωσης που δημιουργούν τα ψάρια και δημιουργείται ο κύκλος του αζώτου ; Μία είναι η χημική ένωση, η ποσότητα αλλάζει μόνο.

 

Δουλειά δεν είχε ο διάολος, άντε να κάτσεις να θυμηθείς τύπους αραίωσης, αλαμπουρνέζικα ppm και mg/L.

Αναλογίες και ppm ή mg/l δεν θα χρειαστεί να ξέρεις ή να μάθεις όταν έχεις ενυδρείο για να ξέρεις πόσα ppm αμμωνίας ή νιτρωδών ή νιτρικών έχεις στο ενυδρείο σου ; Αλήθεια, γιατί πρέπει να μπω τόσο βαθιά μέσα στο θέμα όταν το μόνο που θέλω είναι να έχω ένα όμορφο ενυδρείο με ψαράκια; Το point μου είναι ότι κάποιοι δε θέλουν ή δε μπορούν να μπουν σε όλη αυτή τη διαδικασία διαβάσματος και μετρήσεων απλά και μόνο για να έχουν ένα ενυδρείο.

 

Προτιμώ με αυτά τα λεφτά που θα έδινα για τεστ να πάρω κάτι άλλο.

Τεστ δεν θα έχεις ; Δεν τα παίρνεις μόνο για να στρώσεις ένα ενυδρείο αλλά θεωρώ πως πρέπει να υπάρχουν για να αντιμετωπίσεις πιθανά προβλήματα ή να αποκλείσεις αιτίες σε τυχόν πρόβλημα. Δεν πιστεύω πώς είναι αναγκαία όταν έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα και όταν ξεκινάς με αυτό ως γνώμονα.

 

Βαριέμαι ελεϊνά να μετράω με χημικά τεστ.

Δεν γίνεται να έχεις μετρήσεις χωρίς να μετράς με χημικά τεστ, δυστυχώς τα ηλεκτρονικά τεστ είναι πολυτέλεια για τους χομπιστες. Έχω μετρήσει εκατοντάδες φορές με χημικά τεστ (όχι του εμπορίου) στον εργασιακό μου χώρο, στο σπίτι το ενυδρείο το έχω για ριλάξ.

 

Ολόκληρο καινούργιο ενυδρείο έχω, πότε θα το γεμίσω; Ένα μήνα μετά;; Ούτε καν!!

Αυτό είναι θέμα επιλογής, άλλα αν θέλει κάποιος να το κάνει ας το κάνει

 

Μια στραβή να μου τύχει και εισπνεύσω το διάλυμα, εμένα με ρίχνει νοκ άουτ, όσοι τη χρησιμοποιούν δεν ξέρω πώς την παλεύουν.

Όλα τα χημικά θέλουν προσοχή στη χρήση

 

Ακόμα και στα RAS (recirculating aquaculture systems= υδατοκαλλιέργειες σε μεγάλα ενυδρεία με ακόμα πιο μεγάλα φίλτρα) χρησιμοποιούμε μπόλι (ή έτοιμο σκεύασμα βακτηρίων) και σταδιακή εισαγωγή ψαριών.

Εννοείται αυτό. Οι άνθρωποι που το κάνουν αυτό είναι επιστήμονες και επαγγελματίες, δεν είναι χομπίστες, έχουν εκπαιδευτεί για να το κάνουν αυτό , είναι η δουλειά τους, δεν μπορούμε να συγκριθούμε εμείς μπροστά τους.  Μη ξεχνάς όμως πως για ένα χομπιστα είναι μια εμπειρία και πρόκληση να παρακολουθήσει τη πορεία του κύκλου του αζώτου, άρα και πάλι είναι θέμα επιλογής . Συνήθως οι επιβλέποντες είναι επιστήμονες, αυτοί που κάνουν τη δουλειά παίζει να μην ξέρουν ούτε ανάγνωση, απλά ακολουθούν "ό,τι λέει χαρτί".

 

Αυτό για το στήσιμο του ενυδρείου δεν το κατάλαβα, βάζουμε νερό , μπόλι ή βακτήρια , περιμένουμε κανα 2 ημέρες να ξεθολώσει ,  και την επόμενη εβδομάδα βάζουμε ψάρια ;

Μπορείς να μου το εξηγήσεις σε παρακαλώ

Προσωπικά, βάζω το υπόστρωμα της επιλογής μου, τα φυτά μου, τα ξύλα ή τις κολώνες ενός αρχαίου ναού (ΤΡΟΛ), γεμίζω με νερό και περιμένω όσες μέρες χρειαστεί για να ξεθολώσει (ή για να βυθιστούν τα ξύλα). Με αυτόν το τρόπο εισάγω βακτήρια (σατανικό ε;), αφήνω τα φυτά μου να εγκλιματιστούν και να αρχίσουν να τρώνε (δλδ φωτοσύνθεση και απορρόφηση θρεπτικών-ω ναι και το νερό της βρύσης έχει χημικές ενώσεις που "τρώνε" τα φυτά-απορροφούν και το αμμώνιο από το νερό!).  Αφού λοιπόν καθαρίσει το νερό, αρχίζω και προσθέτω τα ψαράκια της επιλογής μου (έχει προηγηθεί ένα ψάξιμο- δεν αγοράζω το πιο χρωματιστό) λίγα λίγα. Πχ αν έχω ένα ενυδρείο 150λ και θέλω να βάλω καποιο τέτρα, βάζω όλο το κοπάδι με τα 10 ψάρια,  αλλά δε θα βάλω μαζί και το κοπάδι με τα γατόψαρα. Γενικά δε θα το κάνω ψαρόσουπα. Όλα με μέτρο. Ταυτόχρονα, μαζί με τα φυτά έχουν έρθει και σαλιγκάρια (κ ασπόνδυλα στο κόλπο!) και μου φτιάχνουν σιγά σιγά και το βυθό. 

 

 

Irinichan  , σαν επαγγελματίας που είσαι και σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα θα ήθελα να σε ρωτήσω τα εξής.

 

Με τη μέθοδο της αμμωνίας και μόνο αυτής , χωρίς προσθήκη βακτηρίων ή μπόλι, άσχετα του χρόνου που θα χρειαστεί , ας είναι και1 ή και 2 μήνες , θα δημιουργηθεί και θα ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ; Μόνος του έτσι αυτόματα δε γίνεται. Για να ολοκληρωθεί χρειάζεται βακτήρια (δεν εννοώ σκεύασμα).

Θα δημιουργηθούν αποικίες βακτηρίων στο βιολογικό υλικό (παντού στο ενυδρείο, όχι μόνο στο "βιολογικό υλικό") ικανές να μετατρέψουν την Αμμωνία σε Νιτρώδη και στη συνέχεια Νιτρικά ;

Πιστεύω πως είσαι ο ειδικός που θα μπορούσε να απαντήσει σε αυτό

 

 

@ irinichan

Ενδιαφέρων έτσι όπως τοποθετείσαι θα συμφωνήσω ότι το στρώσιμο με αμμωνία ίσος να είναι το ποιο φτωχό στρώσιμο από άποψη βιολογίας.

Όπως και να το κάνουμε χωρίς ψάρια δεν θα στρώσει ποτέ σωστά ένα ενυδρείο, οπότε αναγκαστικά συμβιβαζόμαστε με ένα ποιο ατελές στρώσιμο αλλά συνάμα και ακίνδυνο αν πάνε όλα κατ’ ευχή.

Όσο για την χημεία που λες θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι γενικά ρίχνουμε αρκετή χημεία στο ενυδρείο μας χωρίς απαραίτητα να είναι βλαβερή.  Αλλά συνάμα θα θέσω και ένα ερώτημα. Ένας από τους μεγαλύτερους βιολόγους ο Ronald L. Shimek όταν είχε έρθει στην Αθήνα είπε απλά μην χρησιμοποιείτε δηλητήρια στο ενυδρείο σας και διευκρινίζω εννοούσε την αμμωνία.

 

Αναρωτιέμαι γιατί να το είπε

Έψαξα λίγο και βρήκα πως τα υψηλά επίπεδα της αμμωνίας τρενάρουν ή παγώνουν την ανάπτυξη άλλων μικροοργανισμών. Με λίγα λόγια αν πουσταρουμε το ενυδρείο μας με την αμμωνία κάνουμε το ποιο στείρο στρώσιμο και αφορά καθαρά μόνο τον κύκλο του αώτου. Αν χρησιμοποιήσουμε την αμμωνία με μέτρο και με προσοχή ίσος να μην φρενάρουμε τόσο την ανάπτυξη κάποιον μικροοργανισμών.

Και εδώ γεννιέται το ερώτημα με πόσο αμμωνία να στρώσω το ενυδρείο μου; Το ανώτερο όριο αμμωνίας (ΝΗ3) είναι τα 0,05 ppm πριν αυτή αρχίσει και καίει τα βράγχια των ψαριών.

 

Έτσι όπως τα περιγράφει ο takis_gt  ειλικρινά λίγο πελάγωσα πόσο μάλλον ένας αρχάριος που θα πρέπει να προσέξει πότε θα ανέβει το ένα, πότε θα κατέβει το άλλο, πότε θα κάνει αλλαγή νερού και υπό ποιες συνθήκες μέτρησης, κτλ…

Ίσος για αυτούς που το έκαναν και το κατανόησαν να ακούγετε απλό, αλλά ένας γενικός κανόνας είναι ότι όσο πιο λίγες κινήσεις κάνει ένας αρχάριος τόσο καλύτερα καταλαβαίνει τη γίνετε και άλλο τόσο μειώνετε το ποσοστό του λάθους το οποίο δεν μπορούμε να το εξαλείψουμε από καμιά μέθοδο.

 

Τώρα καταλαβαίνω καλλίτερα τον takis_gt γιατί είπες πιο πάνω ότι δεν ενδείκνυται για αρχάριους χομπίστες.

 

Ελπίζω να απάντησα σε όλες σας τις ερωτήσεις!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, βάζω το υπόστρωμα της επιλογής μου, τα φυτά μου, τα ξύλα ή τις κολώνες ενός αρχαίου ναού (ΤΡΟΛ), γεμίζω με νερό και περιμένω όσες μέρες χρειαστεί για να ξεθολώσει (ή για να βυθιστούν τα ξύλα). Με αυτόν το τρόπο εισάγω βακτήρια (σατανικό ε ;), αφήνω τα φυτά μου να εγκλιματιστούν και να αρχίσουν να τρώνε (δλδ φωτοσύνθεση και απορρόφηση θρεπτικών-ω ναι και το νερό της βρύσης έχει χημικές ενώσεις που "τρώνε" τα φυτά-απορροφούν και το αμμώνιο από το νερό!).  Αφού λοιπόν καθαρίσει το νερό, αρχίζω και προσθέτω τα ψαράκια της επιλογής μου (έχει προηγηθεί ένα ψάξιμο- δεν αγοράζω το πιο χρωματιστό) λίγα λίγα. Πχ αν έχω ένα ενυδρείο 150λ και θέλω να βάλω καποιο τέτρα, βάζω όλο το κοπάδι με τα 10 ψάρια,  αλλά δε θα βάλω μαζί και το κοπάδι με τα γατόψαρα. Γενικά δε θα το κάνω ψαρόσουπα. Όλα με μέτρο. Ταυτόχρονα, μαζί με τα φυτά έχουν έρθει και σαλιγκάρια (κ ασπόνδυλα στο κόλπο!) και μου φτιάχνουν σιγά σιγά και το βυθό. 

Ειρήνη σαν βιολόγος που είσαι , ειδικευμένη στα ψάρια , πάντα μου μαθαίνεις και κάτι καινούργιο όταν βρισκόμαστε , αλλά αυτή τη κουβέντα μου την είπες και απο κοντά όταν τα είπαμε στη προηγούμενη συνάντηση .
Το εντυπωσιακό ( για μένα ) είναι οτι την ίδια ακριβώς κουβέντα μας είπε ο Heiko Bleher και ο Ron Shimek , λες και είχατε συνεννοηθεί απο πρίν !!!

Link to comment
Share on other sites

Την κουβέντα στρώσιμο με ψάρια την κάναμε εδώ μέσα, και παλιότερα, και με την Ειρήνη, και εσύ Σταμάτη προσωπικά με τον Shimek, και εγώ προσωπικά με τον Bleher.

Το θέμα είναι ότι από λάθος πληροφόρηση και από υπερβολική προστασία την μέθοδο αυτήν δεν την αποδέχονται εύκολα ενώ αν κάνεις όλες της κινήσεις σωστά γίνετε ένα τέλειο στρώσιμο χωρίς να κινδυνεύουν τα ψαράκια.

Σε κάποια φάση θα αναφερθώ αναλυτικά για το στρώσιμο αυτό, αλλά την δεδομένη στιγμή θέλω να ξεσκονίσουμε όσο γίνετε και όσο μας παίρνουν η γνώσης την αμμωνία ώστε να μάθουμε αν τελικά κάνει ένας αρχάριος η όχι να στρώσει η καλύτερα να ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου με την αμμωνία.

 

Δίνω δίκαιο στην Ειρήνη ότι δεν πρέπει ο κάθε ένας να εντάξει στο χόμπι του την βαθιά γνώσει και να κάτσει να μάθει φυσική, χημεία, βιολογία, και βοτανολογία.

Άλλα αν εμείς εδώ βγάλουμε ένα συμπέρασμα σαν χομπιστες ώς προς την αμμωνία θα μπορούμε να συμβουλεύσουμε τον αρχάριο ανάλογα, και αν θέλει να μάθει γιατί και πως θα μπορούμε να τον πούμε συνοπτικά γιατί και πως ή να τον παραπέμψουμε σε αυτό το λινκ όπου αναλύουμε άμεσα το στρώσιμο του ενυδρείου με αμμωνία και έμμεσα τα άλλα είδη στρωσίματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα.

 

Προσωπικα ειμουν αντίθετος με την αμμωνια,με αυτην την ομορφη κουβεντα που γινετε,πλεον,είμαι παντελως αντίθετος με την αμμωνια.

 

Αλλα Χρηστο μου,σε αυτό το θεμα συμμετεχουν 10,15 σχετικοι και ασχετοι (όπως εγω) με το θεμα.Δεν εναι το ανωτατο επιπεδο που θα αποφανθεί,και θα βγαλει μια τελεσιδικη αποφαση,με τιτλο Αμμωνια Τελος.

 

Θελω να πω ,στο μελλον,μπορει,και καλως  να βγουν φιλοι-ες ,που θα υποστηριξουν ξανα την αμμωνια.Μην τους ορμισουμε να τους βγαλουμε ασχετους ξανα.Είναι ένα θεμα αυτο ,που πλεον εχει αρκετο ζουμι,που θα μπορούμε να τους το υποδεικνύουμε,για να τοποθετηθουν στα ερωτήματα που θεσαμε ολοι μας,και πιθανα νεα..

 

Ευχαριστω και την Ειρηνη,για τις πολύτιμες πληροφοριες που κατεθεσαι.

 

Καλη συνεχεια στην κουβεντα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω πως το αποτέλεσμα της συζήτησης πρέπει να έχει τουλάχιστον 3 σκέλη.

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι σωστό ή λάθος ;

Το στρώσιμο με την αμμωνία είναι αποτελεσματικό ή όχι ;

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι εύκολο να το κάνει ακόμα και ο αρχάριος ή όχι ;

Αυτές οι απαντήσεις νομίζω πως θα βάλουν τα πράγματα στη θέση τους

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έως πριν λίγες μέρες ήμουν κάπως ουδέτερος με την αμμωνία γιατί δεν είχα στρώσει κιόλας ποτέ ενυδρείο με αμμωνία. Επειδή έβλεπα η καραμέλα αυτήν να εμφανίζεται ανά τακτά διαστήματα σε διάφορα θέματα και διαβάζοντας τα διαπίστωνα ότι η μέθοδος αυτή δεν είναι και τόσο απλή όσο κάποιοι την πλασάρουν ηθελημένα ή άθελα.

 

Ενδείξεις ότι η μέθοδος αυτή δεν είναι και τόσο καλή είχα από παλιότερα, αλλά δεν ήθελα να είμαι προκατειλημμένος με κάτι που δεν ξέρω ο σκοπός μου λυπών είναι διπλός, α) να αποκτήσω εγώ γνώση πάνω στο θέμα, β) να αποκτήσουν και όλοι όσοι θέλουν γνώση πάνω στο θέμα αμμωνία και όχι μόνο.

 

Έως τώρα δεν βρήκα κάποιο ποστ που να με πείθει για την χρήση της αμμωνίας ως ιδανικό και εύκολο τρόπο στρωσίματος για αυτό έως τώρα την απορρίπτω.

Φυσικά αν κάποιος θέλει να στρώση το ενυδρείο του με αμμωνία κόσμια και όμορφα θα πω την γνώμη μου, από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θέλει και ας τα βγάλει πέρα με τους ειδήμονες της αμμωνίας.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, νομίζω πως το αποτέλεσμα της συζήτησης πρέπει να έχει τουλάχιστον 3 σκέλη.

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι σωστό ή λάθος ; η αμμωνία δεν στρώνει το ενυδρείο αλλά ολοκληρώνει τον κύκλο του αζώτου, όποιος ξέρει και μπορεί να την χειριστή και επιδιώκει να κάνει μόνο τον κύκλο του αζώτου και έχει την υπομονή και τον χρόνο ΝΑΙ μπορεί να το κάνει.

Δυστυχώς δεν μπορώ σε αυτό το ερώτημα να απαντήσω ξεκάθαρα

 

Το στρώσιμο με την αμμωνία είναι αποτελεσματικό ή όχι ; εφόσον γίνει σωστά αποτελεσματικό ως προς τον κύκλο του αζώτου τίποτα παραπάνω, σχεδόν μηδενική ανάπτυξη της παράλληλης βιολογίας και βιοποικιλότητας.

 

Το στρώσιμο με αμμωνία είναι εύκολο να το κάνει ακόμα και ο αρχάριος ή όχι ; Η έως τώρα ενδείξεις με κάνουν να πιστεύω ότι δεν ενδεικνύτε για αρχάριους.

Αυτές οι απαντήσεις νομίζω πως θα βάλουν τα πράγματα στη θέση τους

Αυτός είναι ο απώτερος σκοπός

 

Φυσικά ακόμη και ένα ξεκάθαρο αρνητικό ρεζουμέ να βγάλουμε για την αμμωνία ποτέ δεν θα σταματήσουν κάποιοι να υποστηρίζουν την αμμωνία, μην έχουμε ψευδαισθήσεις. Είναι δύσκολο ιδιαίτερα στους Έλληνες να βγάλεις κάτι από το μυαλό τους που έχει παγιωθεί ως τέλειο εδώ και χρόνια.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Irinichan ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έχουν μείνει ακόμα απορίες όπως και παρατηρήσεις

 

 

 

 

Μία είναι η χημική ένωση, η ποσότητα αλλάζει μόνο.

Αυτή η ποσότητα με τη μεγάλη συγκέντρωση μέσα στο ενυδρείο, τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει αφού δεν υπάρχουν ψάρια ; Και από προσωπικές παρατηρήσεις η βιολογία που συντελεί στο κύκλο του αζώτου αναπτύσσεται κανονικά και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς.

 

 Αλήθεια, γιατί πρέπει να μπω τόσο βαθιά μέσα στο θέμα όταν το μόνο που θέλω είναι να έχω ένα όμορφο ενυδρείο με ψαράκια; Το point μου είναι ότι κάποιοι δε θέλουν ή δε μπορούν να μπουν σε όλη αυτή τη διαδικασία διαβάσματος και μετρήσεων απλά και μόνο για να έχουν ένα ενυδρείο.

Μα το είπα και πριν, είναι θέμα επιλογής, όποιος νομίζει πως δεν μπορεί να το κάνει αυτό δεν ακολουθεί αυτή τη μέθοδο. Το θέμα όμως αναλογιών και μετρήσεων και mg/l ή ppm θεωρώ πως είναι δύσκολο έως αδύνατο να το αποφύγει κάποιος που θα ασχοληθεί με ενυδρείο. Και μετρήσεις θα πρέπει να κάνει , άρα θα μάθει τι είναι ppm και τι ml , και διάφορα χημικά θα πρέπει να βάλει , όπως αντιχλώρια, και αναγκαστικά θα ασχοληθεί με ml και ml/lt , και όλα αυτά σε αρκετά θέματα. Δεν νομίζω πως για να ασχοληθείς  με το χόμπι του ενυδρείου αρκεί να γεμίσεις μια γυάλα με νερό και να το βάλεις στη πρίζα.

 

Δεν πιστεύω πώς είναι αναγκαία όταν έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα και όταν ξεκινάς με αυτό ως γνώμονα.

Και πως θα καταλάβει κάποιος πως το σύστημα είναι ισορροπημένο αν δεν κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις ; Και ο στόχος αυτός είναι , με τις μετρήσεις και τους κατάλληλους χειρισμούς να έρθει ισορροπία στο σύστημα

 

Έχω μετρήσει εκατοντάδες φορές με χημικά τεστ (όχι του εμπορίου) στον εργασιακό μου χώρο, στο σπίτι το ενυδρείο το έχω για ριλάξ.

Βαρετό αλλά θεωρώ πως είναι απαραίτητο να γίνεται

 

 

Συνήθως οι επιβλέποντες είναι επιστήμονες, αυτοί που κάνουν τη δουλειά παίζει να μην ξέρουν ούτε ανάγνωση, απλά ακολουθούν "ό,τι λέει χαρτί".

Το ίδιο λέμε :)

 

 

Μόνος του έτσι αυτόματα δε γίνεται. Για να ολοκληρωθεί χρειάζεται βακτήρια (δεν εννοώ σκεύασμα).

Από όσο έχω διαβάσει αλλά και από συζητήσεις έχω καταλάβει πως αυτού του είδους τα βακτήρια υπάρχουν στη φύση , ακόμα και σε μια σταγόνα βροχής μου είπε τελευταία ένα βιολόγος. Είναι όμως πολύ μικρό το πλήθος, τρομερά μικρό. Και αυτός είναι ο στόχος, αυτά τα λίγα να αναπτυχτούν και να πολλαπλασιαστούν ώστε να δημιουργηθεί η απαραίτητη αποικία για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Η απόδειξη επίσης είναι πως και εγώ που ακολούθησα αυτή τη μέθοδο αλλά και εκατοντάδες χομπιστες τόσα χρόνια που έστρωσαν τα ενυδρεία τους στο τέλος υπήρξε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν ισχύουν τα παραπάνω ;

Και στο τέλος πως δημιουργήθηκε η βιολογία αφού στο νερό του ενυδρείου προσθέσαμε μόνο Αμμωνία και μάλιστα σε μεγάλη συγκέντρωση η οποία είναι και δηλητήριο ;

 

Προσωπικά, βάζω το υπόστρωμα της επιλογής μου, τα φυτά μου, τα ξύλα ή τις κολώνες ενός αρχαίου ναού (ΤΡΟΛ), γεμίζω με νερό και περιμένω όσες μέρες χρειαστεί για να ξεθολώσει (ή για να βυθιστούν τα ξύλα). Με αυτόν το τρόπο εισάγω βακτήρια (σατανικό ε, αφήνω τα φυτά μου να εγκλιματιστούν και να αρχίσουν να τρώνε (δλδ φωτοσύνθεση και απορρόφηση θρεπτικών-ω ναι και το νερό της βρύσης έχει χημικές ενώσεις που "τρώνε" τα φυτά-απορροφούν και το αμμώνιο από το νερό!).  Αφού λοιπόν καθαρίσει το νερό, αρχίζω και προσθέτω τα ψαράκια της επιλογής μου (έχει προηγηθεί ένα ψάξιμο- δεν αγοράζω το πιο χρωματιστό) λίγα λίγα. Πχ αν έχω ένα ενυδρείο 150λ και θέλω να βάλω καποιο τέτρα, βάζω όλο το κοπάδι με τα 10 ψάρια,  αλλά δε θα βάλω μαζί και το κοπάδι με τα γατόψαρα. Γενικά δε θα το κάνω ψαρόσουπα. Όλα με μέτρο. Ταυτόχρονα, μαζί με τα φυτά έχουν έρθει και σαλιγκάρια (κ ασπόνδυλα στο κόλπο!) και μου φτιάχνουν σιγά σιγά και το βυθό. 

Συγνώμη αλλά αυτό δεν το κατάλαβα. Είπες στην αρχή πως βάζει μπόλι ή βακτήρια του εμπορίου και την επόμενη εβδομάδα θα βάλεις τα ψαράκια, συμπληρώνεις πως βάζεις στο ενυδρείο τα απαραίτητα , βυθό , ξύλα , πέτρες , κίονες, ναυάγια, δύτες και σεντούκια θησαυρών (να τρολάρω και εγώ λίγο να το ελαφρύνουμε   :) ). Βακτήρια τελικά εισάγεις με μπόλι ή βακτήρια εμπορίου αλλά και με τα διάφορα υλικά που θα μπουν , σωστά ; Δηλαδή θα μπουν βακτήρια και από το περιβάλλον (ατμόσφαιρα και τα διάφορα υλικά). Για τα φυτά είναι γνωστά αυτά , και μάλιστα τα φυτά μπορεί να επιταχύνουν το κύκλο του αζώτου γιατί στις ρίζες τους υπάρχουν αρκετά βακτήρια που συντελούν στο κύκλο του αζώτου. Το ερώτημα είναι πως τη χρονική περίοδο της εβδομάδας ή των 10 ημερών μέχρι να μπουν τα ψάρια πως θα συντηρηθεί η βιολογία ; Δεν θα πρέπει να υπάρχει τροφή για τη βιολογία ; Και ως γνωστό η βασική τροφή είναι η αμμωνία/αμμώνιο. Και σε 10 ημέρες θα έχει δημιουργηθεί τόση βιολογία που να υποστηρίξει αυτή την ιχθυοφόρτιση (έστω κοπάδι με 10 ψάρια μικρού μεγέθους) ;

Για τα σαλιγκάρια και τα ασπόνδυλα είναι γνωστά ότι συντελούν σε μεγάλο βαθμό στην ισορροπία του συστήματος.

 

Ίσως να γίνομε κουραστικός με τις ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω πως έτσι θα κατανοήσουμε καλύτερα  όλοι πως έρχεται αυτή η ισορροπία χωρίς βέβαια να μπούμε σε επιστημονικούς όρους και γίνει κουραστική η συζήτηση. Και επίσης ίσως κάποιοι έχουμε καταλάβει κάτι λάθος , άσχετα ότι το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό, ως προς το κύκλου του αζώτου τουλάχιστον.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όντως έχει παραφραστεί η έννοια στρωσίματος και τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, αναφέρεται στο κύκλο του αζώτου, για αυτό συχώρεσε με που αναφέρω στρώσιμο ενώ εννοώ την ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου. Συνήθως το στρώσιμο με την ευρύτερη έννοια το αναφέρω σαν ωρίμανση , δεν ξέρω αν είναι ο σωστός όρος αλλά μου ακούγεται καλύτερα :)

 

Φιλικά πάντα

Τάκης

 

Link to comment
Share on other sites

Irinichan ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έχουν μείνει ακόμα απορίες όπως και παρατηρήσεις

 

 

 

 

Μία είναι η χημική ένωση, η ποσότητα αλλάζει μόνο.

Αυτή η ποσότητα με τη μεγάλη συγκέντρωση μέσα στο ενυδρείο, τι πρόβλημα μπορεί να παρουσιάσει αφού δεν υπάρχουν ψάρια ; Και από προσωπικές παρατηρήσεις η βιολογία που συντελεί στο κύκλο του αζώτου αναπτύσσεται κανονικά και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς.

 

 Αλήθεια, γιατί πρέπει να μπω τόσο βαθιά μέσα στο θέμα όταν το μόνο που θέλω είναι να έχω ένα όμορφο ενυδρείο με ψαράκια; Το point μου είναι ότι κάποιοι δε θέλουν ή δε μπορούν να μπουν σε όλη αυτή τη διαδικασία διαβάσματος και μετρήσεων απλά και μόνο για να έχουν ένα ενυδρείο.

Μα το είπα και πριν, είναι θέμα επιλογής, όποιος νομίζει πως δεν μπορεί να το κάνει αυτό δεν ακολουθεί αυτή τη μέθοδο. Το θέμα όμως αναλογιών και μετρήσεων και mg/l ή ppm θεωρώ πως είναι δύσκολο έως αδύνατο να το αποφύγει κάποιος που θα ασχοληθεί με ενυδρείο. Και μετρήσεις θα πρέπει να κάνει , άρα θα μάθει τι είναι ppm και τι ml , και διάφορα χημικά θα πρέπει να βάλει , όπως αντιχλώρια, και αναγκαστικά θα ασχοληθεί με ml και ml/lt , και όλα αυτά σε αρκετά θέματα. Δεν νομίζω πως για να ασχοληθείς  με το χόμπι του ενυδρείου αρκεί να γεμίσεις μια γυάλα με νερό και να το βάλεις στη πρίζα.

 

Δεν πιστεύω πώς είναι αναγκαία όταν έχεις ένα ισορροπημένο σύστημα και όταν ξεκινάς με αυτό ως γνώμονα.

Και πως θα καταλάβει κάποιος πως το σύστημα είναι ισορροπημένο αν δεν κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις ; Και ο στόχος αυτός είναι , με τις μετρήσεις και τους κατάλληλους χειρισμούς να έρθει ισορροπία στο σύστημα

Μυρίζει το νερό του, βλέπει τη συμπεριφορά των ψαριών και την ανάπτυξη των φυτών. Είναι πράγματα που μαθαίνεις με τον καιρό βέβαια, αλλά αν έχεις άλλα ζώα, γλάστρες ή και μωρά στο σπίτι, μπορείς να καταλάβεις αμέσως ότι κάτι δεν πάει καλά ή ότι είναι χαρούμενα τα ψάρια σου.

 

Έχω μετρήσει εκατοντάδες φορές με χημικά τεστ (όχι του εμπορίου) στον εργασιακό μου χώρο, στο σπίτι το ενυδρείο το έχω για ριλάξ.

Βαρετό αλλά θεωρώ πως είναι απαραίτητο να γίνεται

 

 

Συνήθως οι επιβλέποντες είναι επιστήμονες, αυτοί που κάνουν τη δουλειά παίζει να μην ξέρουν ούτε ανάγνωση, απλά ακολουθούν "ό,τι λέει χαρτί".

Το ίδιο λέμε :)

 

 

Μόνος του έτσι αυτόματα δε γίνεται. Για να ολοκληρωθεί χρειάζεται βακτήρια (δεν εννοώ σκεύασμα).

Από όσο έχω διαβάσει αλλά και από συζητήσεις έχω καταλάβει πως αυτού του είδους τα βακτήρια υπάρχουν στη φύση , ακόμα και σε μια σταγόνα βροχής μου είπε τελευταία ένα βιολόγος. Είναι όμως πολύ μικρό το πλήθος, τρομερά μικρό. Και αυτός είναι ο στόχος, αυτά τα λίγα να αναπτυχτούν και να πολλαπλασιαστούν ώστε να δημιουργηθεί η απαραίτητη αποικία για να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Η απόδειξη επίσης είναι πως και εγώ που ακολούθησα αυτή τη μέθοδο αλλά και εκατοντάδες χομπιστες τόσα χρόνια που έστρωσαν τα ενυδρεία τους στο τέλος υπήρξε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δεν ισχύουν τα παραπάνω ;

Και στο τέλος πως δημιουργήθηκε η βιολογία αφού στο νερό του ενυδρείου προσθέσαμε μόνο Αμμωνία και μάλιστα σε μεγάλη συγκέντρωση η οποία είναι και δηλητήριο ;

Η "βιολογία" δε δημιουργείται αυτόματα, η "βιολογία"= βακτήρια έρχονται από το εξωτερικό περιβάλλον (νερό, υλικά, τα χέρια μας, αέρας). Επίσης σημειώστε ότι ο ρυθμός διπλασιασμού αυτής της κατηγορίας βακτηρίων δεν είναι τόσο μεγάλος όσο του γνωστού E. coli.

 

Προσωπικά, βάζω το υπόστρωμα της επιλογής μου, τα φυτά μου, τα ξύλα ή τις κολώνες ενός αρχαίου ναού (ΤΡΟΛ), γεμίζω με νερό και περιμένω όσες μέρες χρειαστεί για να ξεθολώσει (ή για να βυθιστούν τα ξύλα). Με αυτόν το τρόπο εισάγω βακτήρια (σατανικό ε, αφήνω τα φυτά μου να εγκλιματιστούν και να αρχίσουν να τρώνε (δλδ φωτοσύνθεση και απορρόφηση θρεπτικών-ω ναι και το νερό της βρύσης έχει χημικές ενώσεις που "τρώνε" τα φυτά-απορροφούν και το αμμώνιο από το νερό!).  Αφού λοιπόν καθαρίσει το νερό, αρχίζω και προσθέτω τα ψαράκια της επιλογής μου (έχει προηγηθεί ένα ψάξιμο- δεν αγοράζω το πιο χρωματιστό) λίγα λίγα. Πχ αν έχω ένα ενυδρείο 150λ και θέλω να βάλω καποιο τέτρα, βάζω όλο το κοπάδι με τα 10 ψάρια,  αλλά δε θα βάλω μαζί και το κοπάδι με τα γατόψαρα. Γενικά δε θα το κάνω ψαρόσουπα. Όλα με μέτρο. Ταυτόχρονα, μαζί με τα φυτά έχουν έρθει και σαλιγκάρια (κ ασπόνδυλα στο κόλπο!) και μου φτιάχνουν σιγά σιγά και το βυθό. 

Συγνώμη αλλά αυτό δεν το κατάλαβα. Είπες στην αρχή πως βάζει μπόλι ή βακτήρια του εμπορίου και την επόμενη εβδομάδα θα βάλεις τα ψαράκια, συμπληρώνεις πως βάζεις στο ενυδρείο τα απαραίτητα , βυθό , ξύλα , πέτρες , κίονες, ναυάγια, δύτες και σεντούκια θησαυρών (να τρολάρω και εγώ λίγο να το ελαφρύνουμε   :) ). Βακτήρια τελικά εισάγεις με μπόλι ή βακτήρια εμπορίου αλλά και με τα διάφορα υλικά που θα μπουν , σωστά ; Ακριβώς! Δηλαδή θα μπουν βακτήρια και από το περιβάλλον (ατμόσφαιρα και τα διάφορα υλικά). Για τα φυτά είναι γνωστά αυτά , και μάλιστα τα φυτά μπορεί να επιταχύνουν το κύκλο του αζώτου γιατί στις ρίζες τους υπάρχουν αρκετά βακτήρια που συντελούν στο κύκλο του αζώτου. Το ερώτημα είναι πως τη χρονική περίοδο της εβδομάδας ή των 10 ημερών μέχρι να μπουν τα ψάρια πως θα συντηρηθεί η βιολογία ; Δεν θα πρέπει να υπάρχει τροφή για τη βιολογία ; Και ως γνωστό η βασική τροφή είναι η αμμωνία/αμμώνιο.

Η τροφή της "βιολογίας" είναι ο οργανικός και ο ανόργανος άνθρακας. Ειδικότερα, τα νιτροποιητικά βακτήρια είναι χημειοαυτότροφα. Δηλαδή χρησιμοποιούν ως πηγή άνθρακα, ανόργανο άνθρακα (CO2, HCO3-) και διασπούν ανόργανες ενώσεις ως πηγή ενέργειας (όχι τροφής) ώστε να απελευθερώσουν ηλεκτρόνια και να επαχθούν οι μεταβολικές αντιδράσεις (κουραστικό και δε θα επεκταθώ).

Και σε 10 ημέρες θα έχει δημιουργηθεί τόση βιολογία που να υποστηρίξει αυτή την ιχθυοφόρτιση (έστω κοπάδι με 10 ψάρια μικρού μεγέθους) ;

Για τα σαλιγκάρια και τα ασπόνδυλα είναι γνωστά ότι συντελούν σε μεγάλο βαθμό στην ισορροπία του συστήματος.

 

Δεν είπα ποτέ ότι προσθέτω κάποιο σκεύασμα βακτηρίων στα ενυδρεία μου, διότι συνήθως περνάει καμιά βδομάδα μέχρι να βάλω ψάρια. Αλλά και να μην περάσει τόσο και βάλω κάνα ψάρι μέσα, αλήθεια πόσα γραμμάρια είναι αυτό και πόσα γραμμάρια τροφής να ρίξω μέσα; Δεν ανεβαίνει τόσο πολύ η αμμωνία και τα νιτρώδη μέσα σε πχ 100 λίτρα.

Το μπόλι που χρησιμοποιώ είναι τα φυτά, λίγα λίτρα από προηγούμενο ενυδρείο και κάνα αντικείμενο διάκοσμου στο τσακίρ κέφι.

Και υπόψιν ότι στα μικρά μου ενυδρεία (10-15 λίτρα) δε βάζω καν φίλτρο (ακόμα πιο διαβολικό), έχουν 1-2 ψάρια (μονομάχοι κ  άλλα συναφή μικρά ψαράκια) και σαλιγκάρια, κάνα φυτό και από περιέργεια έχω μετρήσει 0 αμμωνία κ νιτρώδη και νιτρικά κάτω από 50 ppm (αυτό είναι κ το όριο ασφαλείας). Αλλαγή νερού θα κάνω μόνο όταν αρχίσει και μυρίζει (ανεβασμένα νιτρικά) και αυτό κάνα 30%, ενώ προσθέτω απλά νερό βρύσης όταν κατεβαίνει η στάθμη. Δε χρησιμοποιώ αντιχλώριο ή άλλα σκευάσματα βελτιστοποίησης της ποιότητας του νερού.

 

Ίσως να γίνομε κουραστικός με τις ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω πως έτσι θα κατανοήσουμε καλύτερα  όλοι πως έρχεται αυτή η ισορροπία χωρίς βέβαια να μπούμε σε επιστημονικούς όρους και γίνει κουραστική η συζήτηση. Και επίσης ίσως κάποιοι έχουμε καταλάβει κάτι λάθος , άσχετα ότι το αποτέλεσμα είναι το επιθυμητό, ως προς το κύκλου του αζώτου τουλάχιστον.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Οφείλω να ομολογήσω πως πολλές φορές οι ορολογίες που χρησιμοποιούμε εμείς οι χομπίστες δεν είναι επιστημονικά σωστές , όπως πχ που λέμε πως η Αμμωνία είναι τροφή για τη βιολογία που συντελεί στο κύκλο του αζώτου ενώ όπως αναφέρεις  είναι αυτότροφα, χρησιμοποιούν άνθρακα και διασπούν ανόργανες ενώσεις όπως την αμμωνία για πηγή ενέργειας, να μην επεκταθώ και εγώ γιατί αποκλείεται να καταλάβω πιο πολλά, αυτά είναι αρκετά :)

 

Ας κάνω μια ανασκόπηση από την έως τώρα συζήτηση

 

Εφόσον δεν απάντησες στο θέμα της ποσότητας της αμμωνίας προφανώς δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν εγκυμονεί κινδύνους η μεγάλη αυτή συγκέντρωση αμμωνίας αφού δεν υπάρχουν ψάρια , Σωστά ;

 

Για τα τεστ θεωρώ πως είναι απαραίτητο εργαλείο , ειδικά για αρχάριους , γιατί προσωπικά έχω δει ενυδρεία πεντακάθαρα και χωρίς μυρωδιές αλλά η αμμωνία έκανε πάρτι :)

 

Για τη δημιουργία της βιολογίας νομίζω πως εννοούμε τα ίδια , δηλαδή ότι όντως η βιολογία δεν δημιουργείτε από το πουθενά , αλλά αυτά τα βακτήρια υπάρχουν στο περιβάλλον και αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται όταν βρεθούν  στο περιβάλλον που τους παρέχει τροφή και ενέργεια , σωστά ;  

 

Και όντως πολλαπλασιάζονται με πολύ αργούς ρυθμούς (κάθε 24 ώρες αν δεν κάνω λάθος) , και για το λόγο αυτό η μέθοδος αυτή είναι αρκετά χρονοβόρα, αλλά αν δεν κάνω λάθος ο πολλαπλασιασμός τους είναι με γεωμετρική πρόοδο, επομένως όσο περνάει ο χρόνος και αυξάνεται ο πλυθησμός τους,  ο ρυθμός ανάπτυξης είναι αυξανόμενος  , σωστά ;

 

Για το τελευταίο που λες , για τον τρόπο στρωσίματος που εφαρμόζεις, το έχω αναφέρει και πριν, πως ένας έμπειρος μπορεί να στρώσει ένα ενυδρείο κατευθείαν με ψάρια χωρίς να χρησιμοποιήσει μπόλι ή βακτήρια ή αμμωνία , και χάρη στις γνώσεις και την εμπειρία που έχει , και με την ανάλογη προσοχή μπορεί πολύ εύκολα να το κάνει με ασφάλεια .

 

Έχει μείνει κάτι τελευταίο,  είναι γνωστό και αδιαμφισβήτητο πως με την αμμωνία έχουμε βιολογία που συντελεί στο κύκλο του αζώτου, το καινούριο που προέκυψε όμως είναι πως ενώ έχουμε ρίξει στο ενυδρείο μόνο αμμωνία , που όπως είπαμε πριν , τα βακτήρια τη χρησιμοποιούν για πηγή ενέργειας, δεν έχουμε προσθέσει πηγή άνθρακα, τελικά μήπως η διαδικασία αυτή χρησιμοποιεί το CO2 της ατμόσφαιρας και αυτός είναι ένας ακόμα λόγος που αυτή η μέθοδος είναι αργή ; Και αν όχι, που βρίσκει τον άνθρακα ; Το ερώτημα είναι μόνο εγκυκλοπαιδικής φύσεως, τίποτα παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...