Jump to content

Αμμωνία


Recommended Posts

Δώστε στο google Cycling an Aquarium

Διάβασα μόνο τη 1η σελίδα με 10 αποτελέσματα

το 1 είναι βιντεο apo youtube και δεν έκατσα να το ακουσω γιατι μόνο μιλαει

Τα υπόλοιπα

Με τροφή ή αμμωνία χωρίς ψάρια http://www.algone.com/fishless-aquarium-cycling

Με σκληρα ψάρια ή με τροφή ή αμμωνία http://animal-world.com/encyclo/fresh/information/CycleAquarium.php

Με μικρά ψάρια , όχι όμως με χρυσόψαρα http://www.firsttankguide.net/cycle.php

Με αμμωνία και κατηγορεί τα βακτήρια εμπορίου http://www.aquariumadvice.com/forums/f15/the-almost-complete-guide-and-faq-to-fishless-cycling-148283.html

Με ψάρια αλλά δεν το συστήνει, με μπόλι , με αμμωνία http://www.oscarfishlover.com/how-to-cycle-your-aquarium

Με αμμωνία http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/

Με ψάρια ή με τροφή ή με μπολι και ψάρια, εδω προτείνει και λιγο αλάτι μαζί http://www.wikihow.com/Cycle-a-Fish-Tank

Με αμμωνία ή τροφή http://www.fishchannel.com/fishkidz/beginner-fish/fishless-cycling.aspx

Με σκληρά ψάρια ή αμμωνία http://aquariuminfo.org/cycling.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ενδιαφέρων αλλά δεν ξέρω από ποιο ή ποια κράτη είναι η απόψεις αυτές. Έτσι όπως τα πασάρεις φαίνεται πως όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί αμμωνία.

 

Εγώ θα σας πω για τους Γερμανούς.

Η αμμωνία τους είναι άγνωστη, η κυρίαρχη μέθοδος στρωσίματος είναι στρώσιμο μόνο με φυτά και διαρκεί 20-30 μέρες μετρήσεις συνήθως δεν κάνουν και βάζουν το 50% τον ψαριών και 15 μέρες αργότερα το άλλο 50%.

Η αμέσως επόμενη δημοφιλής μέθοδος είναι το μπόλι, ακολουθηθεί η μέθοδος φυτά με ψάρια από την πρώτη μέρα και στην τελευταία θέση έρχονται τα έτυμα βακτήρια.

 

Για τα αφρικάνικα που δεν έχουν φυτά χρησιμοποιούν ανάλογα με τα λίτρα 1-2 κομμάτια άψητη γάμπαρη. την αφήνουν για 30 μέρες μετά την βγάζουν κάνουν μια γερή αλλαγή και αμέσως βάζουν μέσα το 50% των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων αλλά δεν ξέρω από ποιο ή ποια κράτη είναι η απόψεις αυτές. Έτσι όπως τα πασάρεις φαίνεται πως όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί αμμωνία.

Εγώ θα σας πω για τους Γερμανούς.

Η αμμωνία τους είναι άγνωστη, η κυρίαρχη μέθοδος στρωσίματος είναι στρώσιμο μόνο με φυτά και διαρκεί 20-30 μέρες μετρήσεις συνήθως δεν κάνουν και βάζουν το 50% τον ψαριών και 15 μέρες αργότερα το άλλο 50%.

Η αμέσως επόμενη δημοφιλής μέθοδος είναι το μπόλι, ακολουθηθεί η μέθοδος φυτά με ψάρια από την πρώτη μέρα και στην τελευταία θέση έρχονται τα έτυμα βακτήρια.

Για τα αφρικάνικα που δεν έχουν φυτά χρησιμοποιούν ανάλογα με τα λίτρα 1-2 κομμάτια άψητη γάμπαρη. την αφήνουν για 30 μέρες μετά την βγάζουν κάνουν μια γερή αλλαγή και αμέσως βάζουν μέσα το 50% των ψαριών.

Τι είναι ή γάμπαρη;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων αλλά δεν ξέρω από ποιο ή ποια κράτη είναι η απόψεις αυτές. Έτσι όπως τα πασάρεις φαίνεται πως όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί αμμωνία.

 

Εγώ θα σας πω για τους Γερμανούς.

Η αμμωνία τους είναι άγνωστη, η κυρίαρχη μέθοδος στρωσίματος είναι στρώσιμο μόνο με φυτά και διαρκεί 20-30 μέρες μετρήσεις συνήθως δεν κάνουν και βάζουν το 50% τον ψαριών και 15 μέρες αργότερα το άλλο 50%.

Η αμέσως επόμενη δημοφιλής μέθοδος είναι το μπόλι, ακολουθηθεί η μέθοδος φυτά με ψάρια από την πρώτη μέρα και στην τελευταία θέση έρχονται τα έτυμα βακτήρια.

 

Για τα αφρικάνικα που δεν έχουν φυτά χρησιμοποιούν ανάλογα με τα λίτρα 1-2 κομμάτια άψητη γάμπαρη. την αφήνουν για 30 μέρες μετά την βγάζουν κάνουν μια γερή αλλαγή και αμέσως βάζουν μέσα το 50% των ψαριών.

 

Γενικά είναι αγγλόφωνες ιστοσελίδες και έκανα αυτή την αναζήτηση για να δω περίπου τι αναφέρουν.

Το έδωσα και στα Γαλλικά, αλλά τα ελάχιστα Γαλλικά μου δεν με βοηθάνε, θέλει προσπάθεια

Αν κάποιος ξέρει Γαλλικα , Γερμανικά Ιταλικά ή άλλη γλώσσα ας κάνει κάτι αντίστοιχο να δουμε τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

κανένας άλλος που ξέρει αγγλικά ή άλλη γλώσσα μήπως μπορεί να ψάξει να δούμε πως στρώνουν τα άλλα κράτη τα ενυδρεία τους;

όπως ανέφερα ποιο πάνω εγώ έψαξα στα γερμανικά αλλά και στα άλλα γερμανόφωνα κράτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς βλέπω πως υπάρχει μια μικρή θα το έλεγα ευγενικά απροθυμία στα μέλη που γνωρίζουν άλλες γλώσσες ώστε να ψάξουν να δούμε τη γίνεται με την αμμωνία σε άλλα κράτη.

 

Επίσης ακόμη δεν έλαβα σαφή απάντηση στο ερώτημα μου ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω σαν αρχάριος για να στρώσω το ενυδρείο με αμμωνία. (αν εξαιρέσω τον Τάκη).

 

Με παραξενεύει το γεγονός που όταν ένας αρχάριος βγεί στο φόρουμ και αναφέρει οτι στρώνει το ενυδρείο του με αμμωνία και έχει το χψ πρόβλημα βγαίνουν αρκετή λαλίστατη να τον απαντήσουν, υποθέτω πως αυτή ξέρουν και αναρωτιέμαι αφού ξέρουν γιατί δεν απαντούν και εδώ.

Τελικά ποιος γνωρίζει για την αμμωνία, και αν δεν γνωρίζει κανείς τότε πως λαμβάνουν απαντήσεις τα μέλη γύρω από την αμμωνία;;;

 

Όσο δεν λαμβάνω σαφή απάντηση το μόνο που έχω να πω είναι πως είναι 100% απορριπτέα για τους αρχάριους η αμμωνία.

Άν υπάρχει αντίθετη άποψης ας απαντήσει επιχειρηματολογόντας.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα συμφωνήσω πως για τους αρχάριους δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσουν στρώνοντας με αυτόν τον τρόπο, από την άλλη όμως δεν είμαι και απόλυτος (για το 100% εννοώ που λες) υπάρχουν αρχάριοι και αρχάριοι. Αν κάποιος αρχάριος διαβάσει και κατανοήσει το κύκλο του αζώτου, με λίγη υπομονή και επιμονή  νομίζω πως  θα τα καταφέρει. Αλλά σίγουρα και 100% δεν θα πρέπει να προτείνουμε σε αρχάριο αυτόν τον τρόπο, ούτε όμως και να τον απαγορεύουμε, και αν τον αναφέρουμε θα πρέπει να επισημάνουμε πως είναι βαρετός και θέλει προσοχή, έτσι θα  είναι στη κρίση του καθενός.

Έχω παρατηρήσει επίσης , πως οι περισσότεροι που στρώνουν με αμμωνία δεν είναι αρχάριοι με τη κυριολεξία της έννοιας,  αλλά συνήθως είναι παιδιά που στρώνουν το 2ο ή το 3ο ενυδρείο τους. Αυτούς τους επικροτώ και τους θαυμάζω για την υπομονή τους :)

 

Link to comment
Share on other sites

ίσος το 100% ακούγεται αυστηρό σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά όταν λέμε κάτι συνήθως αναφερόμαστε στην πλειοψηφία.

Προσωπικά δεν απορρίπτω τον τρόπο αυτών αλλά ήθελα να μάθω αν κάνει για ένα πρωτάρη.

 

Να θέσω το ερώτημα μου ποιο ξεκάθαρα.  Ας υποθέσουμε είμαι ένας προτάσεις και μπαίνω στο φόρουμ και ρωτώ.

 

-Για σας είμαι νέος και μου είπανε ότι προτού βάλω τα ψάρια στο ενυδρείο μου πρέπει να το στρώσω. Τη πρέπει να κάνω για να συμβεί αυτό.

 

Εδώ μας θέλω τώρα τη τον απαντάμε τή τον προτείνουμε και πως του το προτείνουμε ώστε να μην πάθει πατατρακ από τους διάφορους τρόπους στρωσίματος της ορολογίες και τα  περί νιτρομπακας παπατρακας και τρέχα γύρευε.

 

 

ένας που στείνει για πρώτη φορά το ενυδρείο του 

Link to comment
Share on other sites

Εμ ,εδώ σε θελω,ο φουκαράς θα τα ακουσει οοοοολα,και μετα επιδη δεν θα εχει καταλαβει τιποτα,θακανει απολα λιγο,και καποτε θα στρωσει το ενυδρειο.χεχεχε

 

Παντος η γνωμη μου είναι

 

1) Μπολι

2) βακτηρια.

 

Την αμμωνια δεν θα την προτεινα με τιποτα

Έγινε επεξεργασία - kixlidatos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη, 1η ερώτηση είναι αν μπορεί να βρει μπόλι από άλλον χομπιστα, και εννοείτε πως θα τον ενημερώσουμε πως θα πρέπει να είναι σίγουρος πως το ενυδρείο δότης είναι καθαρό από ασθένειες. Είναι ίσως το πρώτο που θα φοβίσει έναν αρχάριο.

Αν δεν μπορεί να βρει κατάλληλο μπόλι , τότε βακτήρια εμπορίου. Και εδώ τώρα θα ανάψουν τα αίματα, πως θα βάλει τα βακτήρια ; με ψάρια ή χωρίς ψάρια ;

Εδώ πρέπει να τον ενημερώσουμε τι θα πρέπει να κάνει αν ξεκινήσει με βακτήρια και ψάρια (που δεν συμφωνώ) ή βακτήρια και με πηγή αμμωνίας , χωρίς ψάρια. Και επειδή είπα πηγή αμμωνίας δεν εννοώ μόνο καθαρή αμμωνία, μπορεί και με τροφή, εδώ είναι που κάποιοι διαφωνούν.

Τώρα βέβαια ανοίγουμε ένα καινούριο κεφάλαιο που θα υπάρξουν οι ανάλογες διαφωνίες. Αν για όλα αυτά υπάρχουν οι ανάλογες οδηγίες και το τι θα αντιμετωπίσει ή θα πρέπει να προσέξει με το κάθε τρόπο, νομίζω πως έχουμε καλύψει το θέμα «Στρώσιμο και αρχάριος»

 

Για αυτό είπα στην αρχή Χρήστο πως αναγκαστικά δεν θα μείνουμε μόνο στην αμμωνία αλλά θα πρέπει να προχωρήσουμε και να συζητήσουμε και άλλους τρόπους στρωσίματος

 

Link to comment
Share on other sites

Εμ ,εδώ σε θελω,ο φουκαράς θα τα ακουσει οοοοολα,και μετα επιδη δεν θα εχει καταλαβει τιποτα,θακανει απολα λιγο,και καποτε θα στρωσει το ενυδρειο.χεχεχε

 

Παντος η γνωμη μου είναι

 

1) Μπολι

2) βακτηρια.

 

Την αμμωνια δεν θα την προτειναι με τιποτα

 

Ετσι ακριβώς Βασίλη, αυτό γίνεται συνήθως, και χάνουμε όλοι τη μπάλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και ακολουθει τις οδηγιες πιστα της εταιριας που ειναι τα βακτηρια.

Απλα πραγματα για τον καθε νεο για να μπει ευχαριστα στον χορο.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και ακολουθει τις οδηγιες πιστα της εταιριας που ειναι τα βακτηρια.

Απλα πραγματα για τον καθε νεο για να μπει ευχαριστα στον χορο.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, ειδικά με τη πιστή εφαρμογή των οδηγιών που δίνουν οι εταιρίες και λένε στρώσιμο με ψάρια, γιατί αυτό έκανα και εγώ όταν πήγα να στρώσω το ενυδρείο μου τη 1η φορά και ήταν μια παταγώδη αποτυχία και μια ταλαιπωρία που κράτησε 2-3 μήνες.

Οι οδηγίες των εταιριών θέλουν μεγάλη βελτίωση, ειδικά στις περιπτώσεις που λένε στρώσιμο με ψάρια.

Επίσης να πω πως επειδή ασχολήθηκα λίγο, πολύ λίγο, στο να διαβάσω πως στρώνουν Αγγλόφωνες ιστοσελίδες, αυτό που παρατήρησα σχεδόν σε όλες, εκτός από μία αν δεν κάνω λάθος,  είναι πως τη θυσία κάποιων ψαριών για να στρώσει ένα ενυδρείο την θεωρούν αποδεκτή μέθοδο.

Ίσως και για αυτό και οι εταιρίες να θεωρούν, χωρίς να το αναφέρουν ευθέως, πως και να πάθουν κάποια ψάρια κάτι , είναι μέσα στους όρους του παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

 

Με παραξενεύει το γεγονός που όταν ένας αρχάριος βγεί στο φόρουμ και αναφέρει οτι στρώνει το ενυδρείο του με αμμωνία και έχει το χψ πρόβλημα βγαίνουν αρκετή λαλίστατη να τον απαντήσουν, υποθέτω πως αυτή ξέρουν και αναρωτιέμαι αφού ξέρουν γιατί δεν απαντούν και εδώ.

Τελικά ποιος γνωρίζει για την αμμωνία, και αν δεν γνωρίζει κανείς τότε πως λαμβάνουν απαντήσεις τα μέλη γύρω από την αμμωνία;;;

 

Όσο δεν λαμβάνω σαφή απάντηση το μόνο που έχω να πω είναι πως είναι 100% απορριπτέα για τους αρχάριους η αμμωνία.

Άν υπάρχει αντίθετη άποψης ας απαντήσει επιχειρηματολογόντας.

 

Χρηστο υπαρχουν δυο σχολες η μια ειναι του aquazone που υποστηριζει

το στρωσιμο με βακτηρια(η μεθοδος στρωσιματος με αμμωνια ηταν υπο

διωγμο) και η αλλη ειναι του aquatek που υποστηριζει το στρωσιμο με

αμμωνια (βακτηρια ειναι υπο διωγμο).Εαν κανει το λαθος ο νεος

χομπιστας και μπει και στα δυο φορουμ για να μαθει με ποιο τροπο θα

πρεπει να στρωσει το φιλτρο του θα σαλταρει,θα παρατησει το χομπυ

και στο τελος θα βρεθει σε ψυχιατρικη κλινικη.

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο για αυτά που λες και για αυτό εγώ πείρα το θέμα χωρίς προκατάληψη. Αγνοώ πια γραμμή κρατά το ΑΖ και ποια τα άλλα φόρουμ και επικεντρώνομαι στην ουσία. Και όπως λες ουκ ολίγες φορές πολλοί νέοι μπαίνουν στην αρχή σε 2 και 3 φόρουμ για να ακούσουν απόψεις και μπερδεύονται περισσότερο.

 

Ειλικρινά επειδή ποτέ δεν ασχολήθηκα με το στρώσιμο της αμμωνίας θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο και ένα καλό πειραματόζωο :)

Τα έως τώρα που άκουσα για το πως πρέπει να στρώσουμε το ενυδρείο με την αμμωνία με προβλημάτισαν και δεν την θεωρώ εύκολο τρόπο στρωσίματος, εκτός και αν βρεθεί κάποιος και μας τα πει με απλά λιτά και κατανοητά λόγια τα βήματα που πρέπει να κάνουμε ώστε να είναι ευκολονόητο από όλους.

 

Έως τώρα φτάσαμε στην 6η σελίδα και άκρη δεν βγάλαμε και θεωρώ πως όταν γράφονται σε ένα θέμα τόσα πολλά κάπου κουράζει, για αυτό θέλω να καταλήξουμε κάπου και να συνοψίσουμε το θέμα στρώσιμο με αμμωνία.

 

Αν είναι δυνατών 10 χρόνια αυτή η φαγωμάρα γίνεται με τους μεν και τους δεν, απορρίπτουν οι μεν την μια και οι δεν την άλλη μέθοδο χωρίς όμως να υπάρχουν τεκμηριωμένα επιχρίσματα και στην τελική την πληρώνουν οι νέοι και κατ΄ επέκταση το χόμπι.

 

@Τάκη λες να μιλήσουμε άμεσα και για άλλους τρόπου στρωσίματος και όχι έμμεσα όπως γίνετε τώρα.

Ρε συ εδώ ακόμη δεν μπορέσαμε να καταλήξουμε για την αμμωνία φαντάσου να κάμναμε αναλυτική αναφορά και σε άλλους τρόπους τη μπέρδεμα θα γινόταν :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Τάκη λες να μιλήσουμε άμεσα και για άλλους τρόπου στρωσίματος και όχι έμμεσα όπως γίνετε τώρα.

Ρε συ εδώ ακόμη δεν μπορέσαμε να καταλήξουμε για την αμμωνία φαντάσου να κάμναμε αναλυτική αναφορά και σε άλλους τρόπους τη μπέρδεμα θα γινόταν :)

 

Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο :)

Απλά το είπα επειδή είπες τι να πούμε σε έναν αρχάριο,

αποσπασματικά δεν θα προτείνουμε αμμωνία, στο τι θα προτείνουμε όμως έρχεται και κολλάει η αναφορά στις άλλες μεθόδους :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε λιγο απιθανο εταιριες κολωσσοι να ρισκαρουν με τις οδηγιες τους περι στρωσιματος ζωες ψαριων και οι φιλοζωηκες να μην τους κυνηγανε. Δεν επιμενω αλλα θα το ψαξω πιο λεπτομερος και θα επανελθω.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και μερικα ψαρακια για αρχη,η πιο ευκολη μεθοδος και για αρχαριο.

Απλα προσεχεις το ταισμα και τον αριθμο ψαριων στην αρχη,τιποτα αλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγουμε απο το θέμα αλλά διαβάστε εδω τις οδηγίες

https://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitrivec_2012-03_INT.pdf

Link to comment
Share on other sites

Τις οδηγιες τις ξερουμε,εχω στρωσει ενυδρεια ετσι και εγω αλλα και αρχαριοι εδω μεσα χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια και μερικα ψαρακια για αρχη,η πιο ευκολη μεθοδος και για αρχαριο.

Απλα προσεχεις το ταισμα και τον αριθμο ψαριων στην αρχη,τιποτα αλλο.

 

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

 

Ξεφευγουμε απο το θέμα αλλά διαβάστε εδω τις οδηγίες

https://www.sera.de/fileadmin/gbi/03730_03740_03750_03760_03779_03780_sera_bio_nitrivec_2012-03_INT.pdf

 

Πολύ σωστά και ξεκάθαρα το λένε στις οδηγίες .

Εμείς αυτό που μπορούμε να προσθέσουμε είναι το τρόπο ταΐσματος , γιατί εμείς σαν Έλληνες που είμαστε θεωρούμε οτι όταν το ψάρι δεν είναι καλά πρέπει να το ταΐσουμε και εαν το δούμε να μη τρώει του βάζουμε κι άλλο .

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΑΜΑΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα ξεφύγουμε πάλι και θα χαλάσουμε ένα τόσο ενημερωτικό θέμα, θα πω μόνο τη πρόταση που λέει η συγκεκριμένη εταιρία

Δοσολογία για νέα ενυδρεία

Προσθέστε 1 καπάκι sera bio nitrivec ανά 25 λίτρα νερού στο ενυδρείο.

Εισάγετε μέρος των ψαριών μετά από 24 ώρες

 

Ενας αρχάριος δηλαδή με αυτή τη πρόταση θα στρώσει ενυδρείο, οκ τοτε.

Δεν το συνεχίζω, όποιος θέλει ας ανοίξει ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πρεπει να πει παραπανω δηλαδη? Το ποσα ψαρια πρεπει να βαλει? Μονο για το ταισμα δεν λεει.

Κακα τα ψεματα,ειναι η πιο ευκολη μεθοδος για ολους και ειδικα για αρχαριους.

Πολλοι αρχαριοι τουλαχιστον εδω μεσα εχουν στρωσει ετσι το ενυδρειο τους με επιτυχια και χωρις προβληματα.

Αν πας και βαλεις ολα τα ψαρια μαζι και ταιζεις κανονικα,οποια μεθοδο και αν ακολουθησεις παλι προβληματα θα εχεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω στρώσει με αμμωνία, όχι το πρώτο, ούτε το δεύτερο, αλλά το τρίτο ενυδρείο μου,χωρίς κανένα πρόβλημα.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ο χρόνος που χρειάζεται, μέσα στον οποίο όμως μπορείς να φτιάξεις το aquascape και να αποφασίσεις πως ακριβώς θα στήσεις το ενυδρείο σου.

Δεν θεωρώ ότι είναι δύσκολο για έναν νέο, πρέπει όμως να λάβουμε υπόψην μας ότι δεν είναι όλοι οι (άνθρωποι) νέοι το ίδιο.

Η μέθοδος είναι απλή, αλλά χρειάζεται τεστ.

Με μια γρήγορη αναζήτηση σε αμερικανικά φόρα, και στο reddit είδα ότι την προτείνουν αλλά και την χρησιμοποιούν κατά κορον.

Sent from my E2303 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...