Jump to content

Ένας Μονομάχος! Αλλά τι Μονομάχος ?


Paolito

Recommended Posts

Εγω τωρα που εστησα ενα 25 λιτρο του εβαλα πολυ λευκοκεφαλο για φυτο επιφανειας... Μια ανουμπια νανα και σε μια γωνια που εδωσα υψος μια ροταλα το αποτελεσμα απο τα φυτα μου αρεσει..

Αυτο που λεει ο σταβ ειναι καλος συνδιασμος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,βγαλε τις ανουμπιες απο το χαλικι και δεστες πανω στη ριζα,θα σου σαπισουν αν ειναι φυτεμενες.

Ολα τα φυτα θελουν φως που να πεφτει απο πανω,οπωτε οταν βαλεις και αλλα φυτα θα πρεπει να αναβεις τη λαμπα 8 ωρες συνεχομενα με χρονοδιακοπτη.

Απο φυτα μπορεις να βαλεις καμια κρυπτοκορινα,πολυσπερμα,μικροσορουμ (δενεται και αυτο σε ριζα).rotala rotudifolia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα που περνάει μου γεννιούνται νέα ερωτήματα, πχ

Υπάρχει τροφή για μονομάχο εκτός από τις φλοιδίτσες  που πηγαίνουν  στο πάτο  και λερώνουν? Κάτι που να μένει στην επιφάνεια όπως το αποξηραμένο σκουληκάκι.

 

Το φίλτρο που έχω είναι ένα HL-BT200 το όποιο όμως στις 4-5 μέρες αρχίζει και μαζεύει σκουπιδάκια εξωτερικά στις “γρίλιες” του, με αποτέλεσμα να μειώνετε η ροή του νερού. Προβληματίζομαι τι να κάνω για αυτό. Δεν θέλω να βάζω τα χέρια μέσα στο ενυδρείο για καθάρισμα. Απ’ ότι είδα είναι στρεσογόνο για το ψαράκι. Καμιά ιδέα ? κάποιο τουλπανάκι εξωτερικά στις γρίλιες ?

 

Και το τελευταίο. Άντε και έβαλα τα  φυτά και ένα  ξυλαράκι. Πως καθαρίζεται μετά αυτός ο βυθός. Καμιά πατέντα ηλεκτρικής αντλίας που από την μια να ρουφάει και  ταυτόχρονα να ξανααδειάζει πίσω το νερό  μέσω κάποιου φίλτρου (χειροκίνητη/ηλεκτρική) υπάρχει ?

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τροφες για μονομαχους, μπιλιτσες. Απο τα φυλλαρακια μην ταιζεις πολυ.

Ετσι μπουκωνουν αυτα τα φιλτρακια. Το μπουκωμα τους ειναι αναλογο με την ρυπανση του ενυδρειου. Οποτε και εδω ισχυει το μη ταιζεις πολυ.

Ειμαι σιγουρος οτι εισαι υπερβολικος με την αμμο.

14 του μηνα εχουμε την μηνιαια συγκεντρωση. Ελα μια βολτα αν θες να σου λυθουν ακομη περισσοτερες αποριες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 του μηνα εχουμε την μηνιαια συγκεντρωση. Ελα μια βολτα αν θες να σου λυθουν ακομη περισσοτερες αποριες.

 

 Ελπίζω να μπορέσω να έρθω. Είναι και δύσκολη η ώρα που έχετε ανακοινώσει

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; παμε 5- 6 και φευγουμε αργα το βραδυ.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα που περνάει μου γεννιούνται νέα ερωτήματα, πχ

Υπάρχει τροφή για μονομάχο εκτός από τις φλοιδίτσες  που πηγαίνουν  στο πάτο  και λερώνουν? Κάτι που να μένει στην επιφάνεια όπως το αποξηραμένο σκουληκάκι.

Να μη ταιζεις πολυ και μενει στο βυθο τροφη,να ταιζεις τοση οση μπορει να φαει σε 1-2 λεπτα.

Να του παρεις διαφορες τροφες και να του δινεις εναλλαξ.

 

Το φίλτρο που έχω είναι ένα HL-BT200 το όποιο όμως στις 4-5 μέρες αρχίζει και μαζεύει σκουπιδάκια εξωτερικά στις “γρίλιες” του, με αποτέλεσμα να μειώνετε η ροή του νερού. Προβληματίζομαι τι να κάνω για αυτό. Δεν θέλω να βάζω τα χέρια μέσα στο ενυδρείο για καθάρισμα. Απ’ ότι είδα είναι στρεσογόνο για το ψαράκι. Καμιά ιδέα ? κάποιο τουλπανάκι εξωτερικά στις γρίλιες ?

Μη σε νοιαζει αυτο και που μπουκωνει δεν λεει κατι,δεν εχει να κανει με το ταισμα αυτο,αλλο σκουπιδακια,αλλο τροφες...Ετσι και αλλιως ο μονομαχος θελει πολυ χαμηλη ροη,οπωτε και που μπουκωνει δεν υπαρχει προβλημα.Αν δεις και δεν βγαζει καθολου νερου,το βγαζεις την ημερα που θα κανεις αλλαγη νερου και το καθαριζεις λιγο εξωτερικα και εσωτερικα αν χρειαζεται με νερο απο το ενυδρειο που θα εχεις βγαλει.

 

Και το τελευταίο. Άντε και έβαλα τα  φυτά και ένα  ξυλαράκι. Πως καθαρίζεται μετά αυτός ο βυθός. Καμιά πατέντα ηλεκτρικής αντλίας που από την μια να ρουφάει και  ταυτόχρονα να ξανααδειάζει πίσω το νερό  μέσω κάποιου φίλτρου (χειροκίνητη/ηλεκτρική) υπάρχει ?

Δεν σου χρειαζεται τιποτα.Ο βυθος αν εχει πολλες βρωμιες απλα παιρνεις λιγο καινουριο αλφαδολαστιχο και μ αυτο τον σιφοναρεις λιγο να παρεις τα χοντρα.

Μη τρελενεσαι,το ενυδρειο δεν ειναι ιατρειο για να ειναι τζαμι απο καθαριοτητα. :)

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; παμε 5- 6 και φευγουμε αργα το βραδυ.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και εγώ  ο νέος   θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου ? χαχαχα!  Σε πειράζω Θοδωρή :bigemo_harabe_net-66: . Απλά δεν βάλατε  ώρα στην ανακοίνωση  ;)   . 

 

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε κανονικα τον μονομαχο σου 2 φορες την ημερα απο λιγο.Παρτου και διαφορες τροφες,βαλτου και μερικα φυτα και κανενα φυτο επιφανειας και θα ειναι αρχοντας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ο νέος θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου ? χαχαχα! Σε πειράζω Θοδωρή :bigemo_harabe_net-66: . Απλά δεν βάλατε ώρα στην ανακοίνωση ;) .

Βρε ελα εσυ και θα τα βρουμε ολα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν ακλούθησα τις οδηγίες σας. Αγόρασα μια πολύ καλή τροφή. Οι παλιές τροφές φλοίδα και σκουληκάκι άφηναν  υπολείμματα. Ο ψαρής μου τα μάσαγε και μετά τα έφτυνε. Απαράδεκτος. Αγόρασα ψάρι χωρίς τρόπους, γαιδουρόψαρο. Σας παραθέτω λοιπόν την τροφή που παράλληλα  μαθαίνει τρόπους και στο ψάρι. Τίποτα δεν πάει χαμένο, τίποτα δεν φτύνει, Κύριος!!! 10 μπαλάκια του έριξα! 10 μπαλάκια κατάπιε. Επιτέλους το ψάρι έμαθε τρόπους και το ενυδρειάκι του πεντακάθαρο . Αμ πως  ;)

 

P1060184_zpsjvuhhgyi.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά δηλαδή, και όλοι ευχαριστημένοι :)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά δηλαδή, και όλοι ευχαριστημένοι :)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εννοείιιιται ;)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ οχι τοσο πολυ τροφη. Ενα στομαχακι τοσο δα εχει. Απλα.ριχνε του 2 μπιλακια 3-4 φορες την ημερα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ οχι τοσο πολυ τροφη. Ενα στομαχακι τοσο δα εχει. Απλα.ριχνε του 2 μπιλακια 3-4 φορες την ημερα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι οδηγίες λένε να του ρίχνω από  7  δυο φορές την ημέρα . :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ καλή η τροφή του έμαθε τρόπους και έγινε κύριος! :lolu: Να τον χαίρεσαι πάντως είναι πολύ καλός και όμορφος τυπάκος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7; οκ, αν το λενε οι οδηγιες πασο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο σίγουρος, άλλα νομίζω πως οι οδηγίες λένε περισσότερη ποσότητα από όσο πρέπει. Στην δική μου τροφή έλεγε να ρίχνω ένα κουταλάκι του γλυκού την ημέρα (φυλλαράκια), δεν θα είχαν σκάσει και δεν θα υπέφεραν από αμμωνία αν τα τάιζα τόσο; Επίσης έχω ακούσει πως τα ψάρια δεν χορταίνουν ποτέ  και πως αν τα ταίζεις πολύ θα έχουν πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τόσο σίγουρος, άλλα νομίζω πως οι οδηγίες λένε περισσότερη ποσότητα από όσο πρέπει. Στην δική μου τροφή έλεγε να ρίχνω ένα κουταλάκι του γλυκού την ημέρα (φυλλαράκια), δεν θα είχαν σκάσει και δεν θα υπέφεραν από αμμωνία αν τα τάιζα τόσο; Επίσης έχω ακούσει πως τα ψάρια δεν χορταίνουν ποτέ  και πως αν τα ταίζεις πολύ θα έχουν πρόβλημα.

 

Το συγκεκριμένο σκεύασμα αναφέρει από 7 μπαλάκια  και πάνω, δυο φορές την ημέρα,  ανάλογα το μέγεθος του μονομάχου. Εγώ λοιπόν του έριξα  7 και βλέπουμε. Το καλό είναι ότι επιπλέουν και δεν αφήνουν βρομιά στον πυθμένα. Πάντως εδώ και 4 ώρες που τα πρωτοέφαγε έχει γίνει ρουκέτα μέσα στο ενυδρείο, ανέβασε οκτάνια. Το  μίλι πρέπει να  τόχει κάνει για πλάκα χαχχα!

 

Link to comment
Share on other sites

Τον ταιζεις και μολις δεις οτι φουσκωνει η κοιλια του σταματας,δεν τον κανεις τουμπανο ομως.

Ταιζεις 2 φορες την ημερα και 1 μερα του κανεις νυστια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η τροφη ειναι για μονομαχους μονο η για λαβυρινθοψαρα γενικα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η τροφη ειναι για μονομαχους μονο η για λαβυρινθοψαρα γενικα;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είναι μόνον για μονομάχους. Παραθέτω photo για όποιον θέλει να διαβάσει τα στοιχεία της τροφής ;)

 

P1060187_zpsbm4sr6fu.jpg

 

P1060185_zpstdbropsd.jpg

 

P1060186_zpsmivteu8t.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ  ο νέος   θα πρέπει να μυρίσω τα νύχια μου ? χαχαχα!  Σε πειράζω Θοδωρή :bigemo_harabe_net-66: . Απλά δεν βάλατε  ώρα στην ανακοίνωση  ;)   . 

 

Για σένα που είσαι νέος, :bigemo_harabe_net-53: να πούμε ότι οι πρώτοι καταφτάνουν κατά τις 5μμ, :matrix:  καφές μέχρι τις 8μμ, :w00t: φαγητό μέχρι τις 11μμ :bigemo_harabe_net-112:και ακολουθεί μπυροκατάνυξη :cheers: μέχρι πρωίας, :drunk:που οι τελευταίοι κλειδώνουν το μαγαζί. :wootwoot:

Και όσοι είναι παντρεμένοι, γυρνάνε σαν τις γάτες σπίτι τους... :bigemo_harabe_net-78:

ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΕΡΕΙΣ, δεν έχεις δικαιολογία! Όσο για τη σειρά, δεν είναι πάντα η ίδια, έχουμε μια ελαστικότητα :hysterical: :hysterical: :hysterical:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...