Jump to content

Ατμοποιητης


Recommended Posts

Καλησπέρα είδα σε ένα κατάστημα ένα ενυδρείου γλυκού νερό φυτεμένο και είχαν βάλει πισω εναν ατμοποιητη οπως τον αποκαλεσαν και η αληθεια ειναι πως ηταν ωραιο στο μάτι,χρησιμευει κάπου,είναι καθαρά οπτικό το θέμα ή μήπως κάνει καλό και σε κάτι μιλάμε πάντα για φυτεμένο ενυδρείο....Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το βαζεις για να μη πιανεις αλγη,δεν ξερω αν κανει δουλεια ομως.

Μολις δεις και την τιμη του,θα φυγεις τρεχοντας...

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα μαλιστα θα ρωτησω απο περιεργεια και θα γραψω στο θεμα που ανοιξα!

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια που φαινεται να κανει ειναι για να υπαρχει μονιμα η για την αρχη?

Σου παραθετω ενα βιντεο που δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει η οχι το συγκεκριμενο μηχανημα.

Αυτο που παρατηρω στην συγκριση που κανει στα δυο ενυδρεια ειναι η ποσοτητα co2 που ριχνει 

στο δευτερο ενυδρειο. Ειναι πολυ λιγη σε συγκριση με το πρωτο.

Μπορει να δουλευει σαν μηχανημα αλλα αυτο μου κινει την περιεργεια, αν εδεινε την ιδια ποσοτητα 

co2 θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα με την αλγη στο δευτερο.

Δειτε το και λυστε μου την απορια.

 

 

Απ οτι βλεπω εδω, εχει διαφορες τιμες.

Τι ισχυει?

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=TWINSTAR+Aquarium+Sterilizer+to+Inhibit+Algae+and+Fish+Disease+Healthy+Plants&_itemId=261463302781&_trksid=p2047675.m4099

 

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια,απο αυτα που εχω διαβασει ,αυτο εχει καποια βακτηρια που σε προστατευουν απο την αλγη.

Δεν δουλευει συνεχεια αλλα καποιες ωρες και δεν εχει σχεση με το co2.

Το βαζουν ειδικα σε νεοστημενα ενυδρεια για να μη πιανει καφε και spot αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια που φαινεται να κανει ειναι για να υπαρχει μονιμα η για την αρχη?

Σου παραθετω ενα βιντεο που δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει η οχι το συγκεκριμενο μηχανημα.

Αυτο που παρατηρω στην συγκριση που κανει στα δυο ενυδρεια ειναι η ποσοτητα co2 που ριχνει 

στο δευτερο ενυδρειο. Ειναι πολυ λιγη σε συγκριση με το πρωτο.

Μπορει να δουλευει σαν μηχανημα αλλα αυτο μου κινει την περιεργεια, αν εδεινε την ιδια ποσοτητα 

co2 θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα με την αλγη στο δευτερο.

Δειτε το και λυστε μου την απορια.

 

 

Απ οτι βλεπω εδω, εχει διαφορες τιμες.

Τι ισχυει?

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=TWINSTAR+Aquarium+Sterilizer+to+Inhibit+Algae+and+Fish+Disease+Healthy+Plants&_itemId=261463302781&_trksid=p2047675.m4099

 

Σε αυτα μπορει να μου απαντησεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι λιγοτερη ποσοτητα co2 στο 2ο ενυδρειο,για να κανει την συγκριση των 2 ενυδρειων,μαλλον ριχνει το ιδιο και στα 2 ενυδρεια.

Το εχεις μονιμα και ανοιγει για καποιες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελει να πουλησει εσυ τη λες?

 

Μητσο,το ιδιο ριχνει και απλα συγκρινει με και χωρις αυτο.

Παντως στο εξωτερικο το αγοραζουν πολλοι αυτο και δεν κραταει και για παντα.

Ας μην ειμαστε καχυποπτοι με ολα ρε συ. :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και το site τους,λεει διαφορα μεσα και κανει και δουλεια στις ασθενειες των ψαριων.

http://twinstarnano.com/lang_en/twinstar/twinstar01.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έχουν παραξηλώσει το θέμα οι εταιρίες. Βέβαια το κάνουν για να πουλήσουν, αλλά πολύ επεμβαίνουμε στα ενυδρεία και δεν μας βγαίνει πάντα σε καλό. Γι' αυτό είμαι της άποψης άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της (με λίγο κοντρολάρισμα για να μην πνιγούμε στην άλγη) και άσε τους ατμοποιητές για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το βαζεις για να μη πιανεις αλγη,δεν ξερω αν κανει δουλεια ομως.

Μολις δεις και την τιμη του,θα φυγεις τρεχοντας...

 

Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει να τσιμπάω ιδέες και μετά να… περνάω στην εφαρμογή τους. :)

 

Στο δικό μου ενυδρείο παρουσιάστηκε λίγη καφέ άλγη επάνω στην Anubia. Έφτιαξα λοιπόν  μια αντίστοιχη κατασκευή  η οποία μου κόστισε 0€ και  περίπου 15 λεπτά από τον χρόνο μου για να το φτιάξω. Σας παραθέτω photo.  Θα την τελειοποιήσω σύντομα με βεντούζα για το τζάμι κλπ   ;)

 

Ερώτηση! Πόση ώρα να το αφήνω ανοικτό ?

 

P1060206_zpsmyy3q7sa.jpg

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

πρώτα πες μας τι είναι αυτό που έφτιαξες και μετά ρώτα για πόση ώρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως, για πες μας πως το έφτιαξες,

Γιατί αυτό της TWINSTAR δεν είναι ατμοποιητής, αλλά κάνει ηλεκτρόλυση , διασπάει το νερό και παράγει υδροξύλιο.

Επίσης από όσο κατάλαβα το μεταλλικό πλέγμα είναι αναλώσιμο και θέλει αντικατάσταση.

Στο δικό σου έχεις κάνει κάτι παρόμοιο ; Στέλνεις ρεύμα  και έχεις μεταλλικό πλέγμα μέσα ;

 

Link to comment
Share on other sites

πρώτα πες μας τι είναι αυτό που έφτιαξες και μετά ρώτα για πόση ώρα.

 

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο το τι έφτιαξα,  για ατμοποιητές μιλάμε :)

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο το τι έφτιαξα,  για ατμοποιητές μιλάμε :)

 

 

Ναι αλλά αυτο στο βιντεο δεν είναι ατμοποιητής με τη κυριολεξία της έννοιας, ειναι μικροφυσαλίδες υδροξυλίου. Εσυ πως το έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτο στο βιντεο δεν είναι ατμοποιητής με τη κυριολεξία της έννοιας, ειναι μικροφυσαλίδες υδροξυλίου. Εσυ πως το έκανες ;

 

ΟΚ! . Εγώ λοιπόν  έφτιαξα ατμοποιητή στην κυριολεξία. Η κατασκευή πολύ απλή, πήρα 2 σήτες από σουρωτήρι τσαγιού http://coozina.gr/store/images/O/P/17840511.jpg  . Η μια μέσα στην άλλη με την διαμεσολάβηση πλαστικής κυκλικής ροδέλας για να μην ακουμπάνε. Έδωσα ρεύμα 18V + - από ένα παλιό μετασχηματιστή εκτυπωτή  και αυτό ήταν. Απλή ηλεκτρόλυση, έχουμε μπουρμπουλήθρες υδρογόνου και οξυγόνου.

 

Το ενυδρείο μου  είναι 30Lit και βλέποντας το video για το θέμα της άλγης, έκατσα και το έφτιαξα.

 

P1060208_zpsmnxpkeos.jpg

 

P1060213_zps9m3ot8ps.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν το ίδιο, αν όχι ακριβως το ίδιο, κανεις και εσυ. Υδροξύλιο παράγεις με ηλεκτρόλυση.

Για πες τώρα λεπτομέρεις ,

πόση ώρα το έχεις να λειτουργεί ;

Παρατήρησες στο πλέγμα άλατα ;

Εβαλες και τους 2 πόλους πάνω στο πλεγμα ; ή μονο τον  ένα ; Πιστευω να φρόντισες και το μεταλλικό μέρος του καλωδίου που είναι μέσα στο νερό να είναι ανοξέιδωτο, αν είναι χαλκός φοβάμαι μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα.

Εξυπνο παντως αυτό που έκανες

Link to comment
Share on other sites

Η σίτα είναι ανοξείδωτη και  μέχρι στιγμής δούλεψε για ένα τέταρτο απροβλημάτιστα. Άλατα δεν αναπτύχτηκαν.

 

Συνέβη όμως το εξής περίεργο  και τον σταμάτησα. Μέσα στο ενυδρείο υπάρχει ένας μονομάχος και μια γαριδούλα amano. O μονομάχος είναι ατάραχος αλλά άρχισε επάνω του να σχηματίζεται ένα φυσαλιδοκοστούμι.  Γέμισε ο φουκαριάρης φυσαλιδάκι χαχχα!  Αυτό συνέβη  και στα φυτά. Το ενυδρείο έγινε σαν να έπεσε ομίχλη μέσα.

 

Η γαρίδα λιποθύμησε και ταβλιάστηκε στον πάτο. Μόλις έκοψα την ηλεκτρόλυση μετά από λίγο επανήλθε. Φαντάζομαι ότι αναπτύχτηκε κάποιο ηλεκτρικό δυναμικό σχετικά  μεγάλο  μέσα στο νερό που την έστειλε ευτυχώς προσωρινά.  Ενδεχομένως χρειάζεται να φτιάξω για αυτά τα λίτρα κάτι ποιο μικρό.

 

P1060216_zpszytmdxfg.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αρκετά βιντεο για αυτο το θέμα

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=xY_A5u6_VJs

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZuM6Fip6svo

 

 

και άλλα πολλά

Link to comment
Share on other sites

m.ebay.com/itm/111607252838?sojTags=exe=exe,ext=ext&ext=34391&exe=13453&euid=29abd5f3a0df4afb86c5a37c8a5449fe&_mwBanner=1 αυτός το πρώτο έφτιαξε το twinstar ήρθε μετά και δεν καταλαβαίνω το λόγο της διαφοράς τις τιμής

Στάλθηκε από το G510S 32GB μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατα ποσο ειναι ασφαλες με το ρευμα που διοχετευεται στο ενυδρειο?

Τη δουλεια ( σε πραγματικο χρονο ) κανει?

Ποιος ειναι ο λογος τις χρησης του?

Και ποσο χρονο ( συνεχομενο η καποια ωρα ) θα πρεπει να δουλευει.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα άρθρο για το υδροξύλιο και ενυδρείο και συγκεκριμένα για το Hydra Filter

http://www.arofanatics.com/forums/showthread.php?t=514288

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...