Jump to content

Γέννα


Recommended Posts

Πήρα 3 Caridina japonica και η μια είναι έγκυος. Σε πόσο καιρό βγάζει τα αυγά και τι πρέπει να κάνω ώστε να ζήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 3 Caridina japonica και η μια είναι έγκυος. Σε πόσο καιρό βγάζει τα αυγά και τι πρέπει να κάνω ώστε να ζήσουν;

Ωραίος Μεγάλε!Αν καταφέρεις σαν αρχάριος να κάνεις και γέννα Γαρίδων θα έιναι μεγάλο επίτευγμα! :thumbup::buttrock:

Αρίκα θα πρέπει να βάλεις ένα διχτακί εκεί που ρουφάει το νερό το φίλτρο σου έτσι ώστε να μην παρασύρει τα μικρά.Πρόσεχε γιατί εδώ στο φόρουμ κάποιος είχε πει οτι διάφορες Μπομπονιέρες μπορεί το χρώμα τους να περιέχει κάποιο χημικό το οποιό να είναι βλαβερο για το ενυδρείο.Αυτό στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το γνωρίζω εγώ...Επίσης καλό θα έιναι να υπάρχουν φυτά και κρυψώνες για τα μικρά.

Τί άλλα ψάρια έχεις?Φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Οταν σου γενηση βγαλε και καμια φωτο.

Έγινε επεξεργασία - 50 cent
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος Μεγάλε!Αν καταφέρεις σαν αρχάριος να κάνεις και γέννα Γαρίδων θα έιναι μεγάλο επίτευγμα! :thumbup::buttrock:

Αρίκα θα πρέπει να βάλεις ένα διχτακί εκεί που ρουφάει το νερό το φίλτρο σου έτσι ώστε να μην παρασύρει τα μικρά.Πρόσεχε γιατί εδώ στο φόρουμ κάποιος είχε πει οτι διάφορες Μπομπονιέρες μπορεί το χρώμα τους να περιέχει κάποιο χημικό το οποιό να είναι βλαβερο για το ενυδρείο.Αυτό στο λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν το γνωρίζω εγώ...Επίσης καλό θα έιναι να υπάρχουν φυτά και κρυψώνες για τα μικρά.

Τί άλλα ψάρια έχεις?Φυτά?

Συγγνώμη φίλε αλλά δεν το κατέχεις το θέμα....

Οι caridina japonica γεννούν σε γλυκό νερό, οι λάρβες θέλουν υφάλμηρο και τα ενήλικα άτομα πάλι γλυκό νερό.

Οπότε είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να δεις μικρά,,,,,

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε αλλά δεν το κατέχεις το θέμα....

Οι caridina japonica γεννούν σε γλυκό νερό, οι λάρβες θέλουν υφάλμηρο και τα ενήλικα άτομα πάλι γλυκό νερό.

Οπότε είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να δεις μικρά,,,,,

Eξηγησε μου φίλε που έκανα λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

Eξηγησε μου φίλε που έκανα λάθος.....

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες???

Οι συγκεκριμμένες γαρίδες θέλουν πολύ ειδικές συνθήκες για να αναπαραχθούν οπότε αυτά περι μπομπονιέρων κλπ είναι τουλάχιστον περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Eξηγησε μου φίλε που έκανα λάθος.....

Δες εδω...

Αν λέει καπου οτι πρέπει να ΑΛΛΑΞΟΥΝ νερό τα μικρά σου ζητάω συγνώμη....

Δε νομίζω όμως...

εδω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πάντως σήμερα είδα ότι τα αυγά τα έβγαλε από την κοιλιά και βλέπω τις 2 γαρίδες να κάθονται στο ξύλο πάνω και να μην το κουνάνε ρούπι πάντως αυγά δεν βλέπω. Απο φυτά έχω 2 anubias nana, 1 microsorium windelov, 1 anubias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves, 1 lilaeopsis tapis, 1 echinodorus osiris, 1 elodea densa, 1 cobomba aquatica και 1 hygrophila augustifolia. Από ψάρια έχω 4 κόλισα τσουνα, 5 danio pearl, 5 danio zebra και τις 3 caridina japonica

Link to comment
Share on other sites

Το λίνκ που έβαλες πράγματι δεν το αναφέρει.

Μιλάει για specialized breeding γενικα για shrimps και crayfish χωρίς να δίνει λεπτομέρειες σε κανένα συγκεκριμμένο είδος.

Διάβασε εδω

http://www.petshrimp.com/amanoshrimp.html

Αντιγράφω:

I want to stress that this shrimp can only be propagated if its larvae are transferred into saltwater/brackish water and back into freshwater when the larvae develop into postlarvae (i.e. mini-shrimp).. There are some dubious reports on the internet (one with a picture of an amphipod/scud claiming to be a "baby amano") purporting the "breeding" of this shrimp in total freshwater, but these "reports" are not to be trusted.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Το λίνκ που έβαλες πράγματι δεν το αναφέρει.

Μιλάει για specialized breeding γενικα για shrimps και crayfish χωρίς να δίνει λεπτομέρειες σε κανένα συγκεκριμμένο είδος.

Διάβασε εδω

http://www.petshrimp.com/amanoshrimp.html

Αντιγράφω:

I want to stress that this shrimp can only be propagated if its larvae are transferred into saltwater/brackish water and back into freshwater when the larvae develop into postlarvae (i.e. mini-shrimp).. There are some dubious reports on the internet (one with a picture of an amphipod/scud claiming to be a "baby amano") purporting the "breeding" of this shrimp in total freshwater, but these "reports" are not to be trusted.

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ...

Οντως φίλε το site σου το γράφει...

Εγω δίαβασα το προηγούμενο γί'αυτο και απάντησα....

Αρα Συγνώμη που σε αμφισβητησα!

Link to comment
Share on other sites

Οντως φίλε το site σου το γράφει...

Εγω δίαβασα το προηγούμενο γί'αυτο και απάντησα....

Αρα Συγνώμη που σε αμφισβητησα!

Φίλε μου μην ζητάς συγγνώμη.

Εδώ είμαστε όλοι για να μαθαίνουμε :buttrock:

Μακάρι να ήταν όπως πίστευες εσύ γιατί έχω αυτή τη στιγμή μόνες τους 6 αμάνο σε 20 λίτρα και καταλαβαίνεις ότι θα γέμιζα μικρα. Αλλά δυστυχώς.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μην ζητάς συγγνώμη.

Εδώ είμαστε όλοι για να μαθαίνουμε :buttrock:

Μακάρι να ήταν όπως πίστευες εσύ γιατί έχω αυτή τη στιγμή μόνες τους 6 αμάνο σε 20 λίτρα και καταλαβαίνεις ότι θα γέμιζα μικρα. Αλλά δυστυχώς.... :thumbup:

Να φανταστω φίλε οτί το ίδιο πρέπει να γίνει και με τις red cherry shrimp?πρέπει να αλλάξω νερό στα μικρά?

Γιατί και απο το pet shop μου είπαν μόνο τις μπομπονιέρες.....

Link to comment
Share on other sites

Οι red cherry shrimp ειναι 100% γλυκου νερού οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Ισχύουν αυτά που έγραψες εσύ. Αν δεν σου τα φάνε, με λιγη τύχη θα δεις μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...