Jump to content

Recommended Posts

Στην φωτογραφία ,δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη, φένετε ένα άσπρο στίγμα πίσω από το πτερύγιο και το μαδιμένο ραχιαίο.Απο την άλλη πλευρά το ψάρι είναι γεμάτο ασπρα στίγματα στο κεφάλι

post-292-1176724957_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, στη φωτογραφία δεν φαίνεται απολύτως τίποτα - ούτε το ψάρι σχεδόν...

Διάβασε στις ασθένειες σχετικά, γιατί έτσι στα τυφλά, δεν μπορεί να σου πει κάποιος κάτι.

Το φάγωμα του πτερυγίου δείχνει βακτηριδιακή μόλυνση (ή δευτερογενής επιμόλυνση) αλλά για τα άσπρα στίγματα δεν μπορώ να σου πω. Επειδή ξέρω ότι έχει περάσει διάφορα αυτό το ενυδρείο, φοβάμαι ότι μάλλον είναι κάτι σοβαρότερο και όχι επιφανειακά fin rot ή απλά ick (αν είναι ick τα άσπρα στίγματα...).

Εξέτασε την περίπτωση για αντιμετώπιση με cocktail φαρμάκων ευρέως φάσματος, για να πιάσεις πιο σίγουρα τα όποια παθογόνα. Από την άλλη όμως αυτά τα ψαράκια είναι αρκετά ευαίσθητα σε τέτοιες καταστάσεις και να ξέρεις ότι μπορεί να μην αντέξουν...

Μη βάλεις και μη βγάλεις τίποτα στο ενυδρείο (εννοώ μη μεταφέρεις αλλού ή από αλλού) γιατί υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης.

Κάνε αλλαγή νερού και καλό καθάρισμα βυθού, προσθέτοντας λίγο Μελαφίξ για αρχή.

Μέτρα όλες τις τιμές του νερού σχολαστικά και προσπάθησε να βάλεις μια καθαρή φωτογραφία του ψαριού.

Εύχομαι περαστικά του...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=38

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να μια λίγο καλύτερη

post-292-1176728113_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τράβα το με το φλας, διαφορετικά δεν θα μπορέσουμε να δούμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξεκίνησα μια θεραπεία με felafix και primafix.Τα αποτελέσματα θα φανούν σε καμία εβδομάδα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.Την Τρίτη τελειώνει η θεραπεία με melafix και primafix.Μάλλον το ψαρι είχε fugus απο ότι κατάλαβα από ένα πίνακα του nkarvounis.Θα πρέπει την Τρίτη να έχουεξαφανιστεί όλα τα σημάδια από το ψάρι για να είναι ο.κ. ή σταματάω ,κάνω μια αλλαγη νερού και βλέπω πως πάει?

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό τα ψάρια να μην τρώνε από την στιγμή που ξεκίνησα την θεραπεία.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση.Την Τρίτη τελειώνει η θεραπεία με melafix και primafix.Μάλλον το ψαρι είχε fugus απο ότι κατάλαβα από ένα πίνακα του nkarvounis.Θα πρέπει την Τρίτη να έχουεξαφανιστεί όλα τα σημάδια από το ψάρι για να είναι ο.κ. ή σταματάω ,κάνω μια αλλαγη νερού και βλέπω πως πάει?

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό τα ψάρια να μην τρώνε από την στιγμή που ξεκίνησα την θεραπεία.Ευχαριστώ.

Καλησπέρα, επειδή συζητήσαμε από κοντά το πρόβλημα και γνωρίζω το θέμα καλό θα ήταν να ακολουθήσεις τις οδηγίες του παρασκευαστή του φαρμάκου.

Τα σημάδια μπορεί να μην έχουν φύγει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο μύκητας δεν έχει νεκρωθεί από το σώμα του ψαριού. Τα σημάδια μπορεί να κάνουν μερικές ημέρες μέχρι να εξαληφθούν.

Χαίρομαι που τελικά βρήκες λύση στο πρόβλημα.

Φιλικά,

Άγγελος Αλιμπέρτης

Έγινε επεξεργασία - A.ALIMPERTIS
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελειώνει η θεραπεία του ψαριού.Παρ όλα αυτα τα σημάδια "λευκές φουσκάλες" παραμένουν στο ψάρι.Τι προτείνετε???

1.Διακοπή της θεραπείας και βλέπουμε τοην εξέληξή?

2.Συνέχιση αυτής για άλλη μια εβδομάδα??

3.Συνέχιση με κάποιο άλλο φάρμακο???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα το πρώτο.

Διακοπή της θεραπείας ,αλλαγή νερού 30% και σε μια εβδομάδα βλέπουμε.

Παρατήρησα ότι:Το πρωϊ που βλέπω το ψάρι μου φένεται σε κάλη κατάσταση.

Το μεσημέρι ,μετά από 8 ώρες αναμένες οι λάμπες το ψάρι είναι σε κακή κατάσταση.

Λέτε να επιδυνώνει την κατάσταση το φώς???

Μήπως να δοκίμαζα να σβήσω τα φώτα για κανα 2 μέρες??

Link to comment
Share on other sites

Να και μια φωτογραφία μιας και το φωτομοντέλο μου , μου έκανε επιτέλους την χάρη να το φωτογραφίσω.

post-292-1177418937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...