Jump to content

στήσιμο νέου ενυδρείου


Carp82

Recommended Posts

Ωραία!! Και εγω κάπου εκει στη δεκάδα υπολόγιζα . Θα βάλω 5 για αρχή και λιγο αργότερα ... Τα υπόλοιπα

Εκτός και αν έχουμε γεννητούρια :)

Σας ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δευτερα απογευμα θα παραλαβω 2 αρσενικα και 3 θυληκα furcatus :)

Link to comment
Share on other sites

Να παρεις 1 αρσενικο και 3-4 θυληκα.Οπως σου ειπα και πιο πανω αυτα τα ψαρια πανε σε χαρεμια. :)

Link to comment
Share on other sites

οκ. 1 αρσενικο και 4 θυληκα τοτε :)

Link to comment
Share on other sites

ο βυθος αλλάχτηκε πριν 6 μερες. είχα αφήσει σε ένα δυχτι μέρος απο τον παλιο βυθο το οποίο αφαιρέθηκε σήμερα.
επίσης μπήκε το πρώτο φυτάκι. anubia nana

αύριο ερχονται τα fucatus (όπου και θα βγεί και το τελευταίο χρυσόψαρο) και τα υπόλοιπα φυτα.  

το πρίν:

 

post-61568-0-35664500-1448841355_thumb.jpg

 

και το τώρα:

 

post-61568-0-41768600-1448841369_thumb.jpg

 

τρίτη πρωι θα πάω να ρωτήσω για CO2.

μεχρι  τότε χρειάζεται να ρίξω τπτ για τα φυτά;  τη λάμπα την ανάβω από τις 19:00 μέχρι τις 2:00 (7 ώρες) να το μειώσω / ανεβάσω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φιλε... Αισθητή ή αλλαγή :):P!!

Δεν ξέρω τι φυτακια περιμένεις αλλά καλό είναι να τα αφήσεις λίγο να προσαρμοστούν ειδικά άμα είναι από μαγαζί που τα περισσότερα είναι emersed.

Οπότε απέφυγε τα λιπάσματα θα έλεγα για 4-7 μέρες.

Ο φωτισμός καλά είναι εκεί προς το παρόν και αφού έχεις και ψάρι μέσα.

Άντε με το καλό να σου έρθουν τα πανέμορφα αυτά ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά θα ειναι απο κλαδέματα.

Θα ειναι τα ακόλουθα :

egeria densa,

limnophila sessiflora,

ludgiwa repens,

cryptocorynae wentii.

Η Anubia nana που έχω βάλει ειναι απο μαγαζι αγορασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο βρύσης ειναι 7,5 με 8,1 ph.

Να το κατεβάζω λιγο με τύρφη οταν ειναι στο 8 η να το αφήνω ως εχει;

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να μπεις σε τοσο κοπο για να πας το ph απο το 8,1 στο 8 δεν αξιζει ο κοπος.

Αν το κανεις για να το κατεβασεις και αλλο τοτε οκ.

Εγω δεν θα εκανα τιποτα παντως.

Τις ανουμπιες δεστες πανω στη ριζα,εκει που τις εχεις τωρα θα χαθουν με τα αλλα φυτα και δεν θα φαινονται.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες και κάτι για διοξείδιο οπότε αν είναι να κανείς κάτι τελικα προχωρισεις σε αγορα... το ph θα πέσει από αυτό.

Αν είναι κλαδέματα πάλι αφησε τα 2-3μερες μετά αν θες προχωράς με ένα γενικό λίπασμα φειδωλα 1/4... αν και εγώ στα συγκεκριμένα δε θα εβαζα(ή cryptocorine θέλει ταμπλετες αν θες να κανείς κατι) engeria sessiflora δεν θέλουν κάτι εκτός από νιτρικά ίσως ζητήσουν κάλιο και με την reppens δε θες κάτι ιδιαίτερο.

Αν βάλεις και διοξείδιο θες μια πιο ολοκληρωμένη λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να μπεις σε τοσο κοπο για να πας το ph απο το 8,1 στο 8 δεν αξιζει ο κοπος.

Αν το κανεις για να το κατεβασεις και αλλο τοτε οκ.

Εγω δεν θα εκανα τιποτα παντως.

Τις ανουμπιες δεστες πανω στη ριζα,εκει που τις εχεις τωρα θα χαθουν με τα αλλα φυτα και δεν θα φαινονται.

Έλεγα να το παω στο 7,5 γιατί το 8 ειναι οριακό. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια. στις πληφοριες των ψαριων για ph ,θερμοκρασιά κ.α στο seriously fish γραφει και Hardness

 

πχ:

Temperature20 – 26 °C

pH6.5 – 7.5

Hardness90 – 268 ppm

 

στο hardness αναφαίρεται στη γενικη σκληρότητα; πως το ρυθμίζουμε αυτό;

στο νερο βρύσης (στην πολη μου) η σκληρότητα είναι 12

 

 

 

 

Για τη σκληρότητα που ανέφερες, όταν βλέπεις και αναφέρετε σε ppm θα διαιρείς με το 17,848 για να το βρίσκεις σε dH που είναι η Γερμανική μονάδα μέτρησης που συνήθως χρησιμοποιούμε.

Δηλαδή το 90 - 268 ppm είναι 5 - 15 dH (Αν έχεις 12 είσαι μια χαρά)

Και ένας υπολογιστής που μετατρέπει τις μονάδες σκληρότητας

http://www.cactus2000.de/uk/unit/masswas.shtml

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τα φυτα ήρθανε. τα ψαράκια ακομα. :(

 

οπότε να ευχηθώ στο χρυσόψαρό μου καλη όρεξη ;

 

Τα φυτα που προστεθήκανε:

 

limnophila sessiflora

cryptocorynae wentii

ludgiwa repens

Cabomba caroliniana

 

post-61568-0-79632400-1448978427_thumb.jpg

 

 

είναι από κλαδέματα όλα.

έκανα απολύμανση φυτών από άλγες/σαλιγκάρια με χλωρίνη όπως

​λέει εδώ (φοβερο αρθρο )

 

ΥΓ: μπορώ να βάλω μεγαλύτερα Watt λάμπα; αν ναι  χρειάζεται να αλλάξω κάτι πρώτα;

 

 

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω το χρυσόψαρο κάνει πάρτυ με τα φυτά, αν βγάλω το χρυσόψαρο μπορώ να βάλω σαλιγκάρια για να διατηρήσω τη βιολογία του ενυδρείου μέχρι να έρθουν τα furcatus? ρωτάω γιατι ο βυθός έχει μια εβδομάδα που αλλάχτηκε . μέχρι χτές είχα και μέρος από τον παλιό βυθο σε ένα διχτυ. 

 αν μπορω​ να βάλω σαλιγκάρια πια μου προτείνεται; και πόσα;

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφία με το φως αναμμένο

 

post-61568-0-10566900-1449012569_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις φτιαξει φιλε μου!Μπραβο! :)

Δεν νομιζω να προλαβει το χρυσοψαρο να φαει φυτα....τι στο καλο? :D Ποτε περιμενεις τα ψαρακια?

Πιστευω παντως,δεν ειμαι σιγουρος,οτι και για μια εβδομαδα να μεινει το ενυδρειο χωρις ψαρι εν λειτουργια και χωρις αλλαγη νερου,η βιολογια δεν χανεται...

Η ludwigia μπορει να μην σου κοκκινησει...θελει πολυ φως...αλλα το πολυ φως θελει και διοξειδιο και λιπασματα,πας αλλου μετα....

Στο μηκος οι λαμπες ειναι στανταρ βατ...το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δευτερη λαμπα για να αυξησεις το φως....αλλα εγω λεω αστο ακομα και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο εχεις φτιαξει φιλε μου!Μπραβο! :)

Δεν νομιζω να προλαβει το χρυσοψαρο να φαει φυτα....τι στο καλο? :D Ποτε περιμενεις τα ψαρακια?

Τα ψαρακια τα περιμένω τη δευτέρα το απογευμα που μας πέρασε. :(

αν δεν έρθουν και αύριο την παρασκευή που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα πάω στο μαγαζι που τα "αγόρασα" για να γνωριστούμε λιγο καλύτερα.

 

Πιστευω παντως,δεν ειμαι σιγουρος,οτι και για μια εβδομαδα να μεινει το ενυδρειο χωρις ψαρι εν λειτουργια και χωρις αλλαγη νερου,η βιολογια δεν χανεται...

Η ludwigia μπορει να μην σου κοκκινησει...θελει πολυ φως...αλλα το πολυ φως θελει και διοξειδιο και λιπασματα,πας αλλου μετα.... εχω  ξεκινήσει ήδη να ψάχνω για CO2, πιστεύω από βδομάδα θα εχει μπεί

Στο μηκος οι λαμπες ειναι στανταρ βατ...το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δευτερη λαμπα για να αυξησεις το φως....αλλα εγω λεω αστο ακομα και βλεπουμε.... για 2 λάμπα δεν παίζει. δεν υπάρχει χώρος , γιαυτο έβαλα εύκολα φυτάκια που δεν έχουν τεράστιες απαιτήσεις , όσο για την ludwigia είναι πολύ όμορφο φυτο όταν είναι πράσινη, και φανταστικό όταν κοκκινίζει. :)

 

 το καλό με τα φυτά που έβαλα (εκτος από την anubia)  είναι ότι, όλα είναι  από κλαδέματα. ​

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο τρέχει κοντά στους 2 μήνες. ο βυθός είναι 1 βδομάδας . μπορώ να βάλω γαρίδες/σαλιγγάρια/κορυ ; αν ναι , πότε μπορω να τα βάλω ;

 

αν μπούν πρέπει να μειωθούν τα ψάρια;

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυ θελουν αμμο...σαλιγκαρια βαζεις οποτε θες...για γαριδες καλυτερα να περιμενεις λιγο ακομα,να μπουν και τα αλλα ψαρακια με το καλο ...

Link to comment
Share on other sites

με την προοπτικη οτι στα μισα , το πολυ τέλη της άλλης εβδομάδας , θα μπει σύστημα με CO2 (2 kg φιαλη) τη πρέπει να πάρω για τα φυτά; απο λυπάσματα και τέτοια, τι θα χρειαστώ;

η ανούμπια έχει 6 μερες που μπήκε στο ενυδρείο και τα υπόλοιπα φυτα σήμερα είναι τριτη μέρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οταν δεν παει ο μωαμεθ στο βουνό, παει το βουνό στον μωαμεθ ...

Ανέβηκα βολτούλα Θεσσαλονίκη, πηρα τα ψαράκια μου και ..... Γρήγορα για επιστροφή :)

Το βραδυ θα ανεβάσω φωτό με τα νεα κατοικίδια :)

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως όσο κι να προσπαθησα δεν μπορεσα να βγαλω μια καλη φωτο , παιζουνε κρυφτο σαν επαγγελματίες :D :D
με το που πλησιάζω στο 1μέτρο απόσταση κρυβοντε. το ότι δεν έχουν καλό χρωματισμό είναι από το στερς;

αλλα κατάφερα και πήρα μερικα πλάνα :)

 

post-61568-0-37167800-1449259844_thumb.jpgpost-61568-0-41766000-1449259846_thumb.jpg

 

επίσης ανακάληψα έναν λαθρεπιβάτη

 

post-61568-0-05182200-1449259946_thumb.jpg

 

σίγουρα δεν θα είναι μονο ένας :( αυτό το είδος σαλιγκάρια τρώνε τα φυτά;

 

 

 

post-61568-0-62781500-1449259848_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Carp82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτικες.

Τα ψαρια δεν εχουν χρωμα γιατι εχουν στρεσσαριστει,θελουν το χρονο τους.

Ελπιζω κατα την προσαρμογη και για ολη την υπολοιπη μερα να κρατησες τα φωτα του ενυδρειου κλειστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...