Jump to content

μονομαχοενυδρειο


Dimitris Cultou

Recommended Posts

 

αναβάθμιση σε 80 λίτρα 
διάστασης 60-35-40
φωτισμός τ8 2x15w  
το ενυδρείο τρέχει 15 μέρες 
πως το βλέπετε? δεν έχει τελειώσει ακόμα το στήσιμο σε λίγο καιρό θα φυτευθεί και γρασίδι και ίσος μπούν μερικά ξυλάκια ακόμα
πρέπει να αλλαχτούν και η λάμπες γιατί  έχουν δουλέψει από ένα 8 μείνω η κάθε μια στο παλιό ενυδρείο θα βάλω μια grolux πίσω και μια 5.000k μπροστά
και επίσης θα αφαιρεθεί το ένα φιλτο και θα προστεθεί τις ίδια εταιρίας ένα στάδιο πιο μεγάλο

attachicon.gifrsz_dsc_0185.jpg

attachicon.gifrsz_dsc_0201.jpg

 

Πανεμορφο..

Μπραβο..

Μην το "φορτωσεις" παραπανω κατα την γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο φιλαρακι! Αριστα!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα. Τι εχεις δεσει πανω στα κλαδια;

σε ευχαριστώ
στις ρίζες έχω δέσει riccia moss
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αποτελεσμα αλλα να σου πω την αληθεια η riccia δυσκολα θα μεινει πανω στις ριζες γιατι απλα δεν ριζωνει και πολυ πιθανον να την βρεις στην επιφανεια καποια στιγμη.

Επισης με το φωτισμο που εχεις, δυσκολα θα σου παει το γρασιδι,θελεις περισσοτερο φως.

Κατι ακομα που βλεπω ειναι πως εχεις βαλει φυτα που μεγαλωνουν πολυ στη μεση του ενυδρειου,αυτα καλο θα ηταν να τα μεταφερεις στην πισω μερια του γιατι μολις μεγαλωσουν θα σου κλεισουν πολυ το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο που λεει ο Κωστας πιο πανω, ρωτησα τι εχεις δεσει πανω στις ριζες. Η ριτσια θα φουντωσει και το πιθανοτερο θα κοπει και θα ανεβει στην επιφανεια....

Ειμαι παθων ..... χαχα...

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο που λεει ο Κωστας πιο πανω, ρωτησα τι εχεις δεσει πανω στις ριζες. Η ριτσια θα φουντωσει και το πιθανοτερο θα κοπει και θα ανεβει στην επιφανεια....

Ειμαι παθων ..... χαχα...

Και εγω τα ιδια :P

Link to comment
Share on other sites

την έχω τυλίξει καλά δεν φεύγει αλλα κάθε δεύτερο τρίτο κλάδεμα την ξαναπερνάω πετονιά αν δω ότι δεν κρατιέται καλά
για πίσω δεν χωράνε αλλα φυτά μονο στα αριστερά πίσω από το ξύλο έχει λίγο χορό αλλα δεν θα φαίνονται και δεξιά που είναι η σκάλα διάχυσης θα μπλέκονται όλα
 

στην σκάλα και δεν αφήνουν τις φυσαλίδες να κάνουν την διαδρομιτους  σκέφτομαι να βάλω έναν κεραμικό διαχτηρα για την διάχυση του c02 γιατί με την σκάλα μονο σε εκείνο το σημείο γίνετε καλή διάχυση με την ροη του φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

πεχαμετρο για το ph κοντρόλερ ξέρετε που μπορώ να βρω?

πρέπει να βάλω τις συγκεκριμένης εταιρίας του ph controller η μπορώ να βάλω οποιοδήποτε

και μια ερώτηση ακόμα είναι καλύτερα να έχουμε το c02 σε ph κοντρολερ η με χρονοδιακόπτη μαζί με τις λάμπες?
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα,

Συγχαρητήρια για το παλάτι που έφτιαξες στο μονομάχο σου.

Για το ph controller δε ξέρω να σου πω, οι πιο έμπειροι θα ξέρουν καλύτερα, αν και εμένα με είχαν συμβουλέψει ότι δε χρειάζεται, αλλα ούτε και ηλεκτροβανα και όντως το τρέχω απροβλημάτιστα 24 ωρο.

Τη σκάλα επίσης δεν την έχω δουλέψει και δε γνωρίζω, αλλα σε σχέση με τον κεραμικό που αναφέρεις, μπορείς να πας σε external reactor αν έχεις εξωτερικό φιλτρο και θα γλιτώσεις και το έξτρα σωληνάκι που θα πηγαίνει στο ενυδρειο.:P

Επίσης λένε ότι έχει την καλύτερη διάχυση...

Εγώ το δουλεύω και ειμαι ευχαριστημένος, απλά θα πρέπει να καθαρίζεις συχνά το φιλτρο σου για να έχει ΡΟΗ και να μπορεί να γυρνάει τη φτερωτή του.:)

Link to comment
Share on other sites

 

πεχαμετρο για το ph κοντρόλερ ξέρετε που μπορώ να βρω?
πρέπει να βάλω τις συγκεκριμένης εταιρίας του ph controller η μπορώ να βάλω οποιοδήποτε
και μια ερώτηση ακόμα είναι καλύτερα να έχουμε το c02 σε ph κοντρολερ η με χρονοδιακόπτη μαζί με τις λάμπες?

 

 

Για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις το co2 24ωρο,οχι με χρονοδιακοπτη και οχι με ph controler.

Αν εχεις αναταραξη στη επιφανεια,δεν εχεις να φοβασαι τιποτα οσο αφορα το 24ωρο co2.

Οσο αφορα τη σκαλα τωρα,απο τη στιγμη που εχεις μπουκαλα,βγαλτη και βαλε ειτε κεραμικο,ειτε reactor εξωτερικο, αν εχεις εξωτερικο φιλτρο βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το καλυτερο ειναι να εχεις το co2 24ωρο,οχι με χρονοδιακοπτη και οχι με ph controler.

Αν εχεις αναταραξη στη επιφανεια,δεν εχεις να φοβασαι τιποτα οσο αφορα το 24ωρο co2.

Οσο αφορα τη σκαλα τωρα,απο τη στιγμη που εχεις μπουκαλα,βγαλτη και βαλε ειτε κεραμικο,ειτε reactor εξωτερικο, αν εχεις εξωτερικο φιλτρο βεβαια.

δεν νομίζω να με συμφέρει να το έχω 24ορο γιατί έχω μισόλιτρη μπουκάλα θα μου τελειώνει πολύ γρήγορα και θα καταναλώνει και τσάμπα ρεύμα η ηλεκτροβάνα γιατί δεν γίνετε να την αφαιρέσω είναι λίγο περίεργη η μπουκάλα μου 
δεν έχω εξωτερικό φίλτρο έχω 2 εσωτερικά
οποτε μένω όπως είμαι και περνώ μονο έναν κεραμικό διαχιτιρα 
Link to comment
Share on other sites

νέοι κάτοικοι στο ενυδρείο

 8 apple snail

τα 3 θα πάνε σε έναν φίλο και θα μείνουν 5 στο ενυδρείο 

πρέπει οπωσδήποτε τις επόμενες μέρες να πάρω ένα φίλτρο με μεγαλύτερο κάδο :P

post-59230-0-74068200-1465856202_thumb.jpg

post-59230-0-88293500-1465856226_thumb.jpg

post-59230-0-85758200-1465856243_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο να τα ξαναβγαλεις τα apple? Ειναι μεγαλος μπελας κατα την γνωμη μου..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει να σκεφτεις το ενδεχομενο να τα ξαναβγαλεις τα apple? Ειναι μεγαλος μπελας κατα την γνωμη μου..

Μιχάλη γιατί είναι μπελάς ρε 'συ;  Πιστεύω είναι απ' τα πιο φυσιολογικά σαλιγκάρια, χωρίς να πειράζουν φυτά. Ίσως μπλέξει αν υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά αλλά δεν έχω ακούσει να υπάρχει πρόβλημα πχ. να μην ξεκολλάνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικά οι ροζ λάμπες βγάζουν λιγότερα lumen, λιγότερο απ' το μισό σε σχέση με τις κανονικές λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πολύ ψυχρό το χρώμα και άχρωμο του ενυδρείου και τον φυτών μάλλον θα αλλάξω την 6400k με μια 4500k

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γενικά οι ροζ λάμπες βγάζουν λιγότερα lumen, λιγότερο απ' το μισό σε σχέση με τις κανονικές λάμπες.

 
και τότε γιατί είναι καλύτερες για τα φυτά?
Link to comment
Share on other sites

 

 
και τότε γιατί είναι καλύτερες για τα φυτά?

 

 

Ναι, γενικά οι ροζ λάμπες βγάζουν λιγότερα lumen, λιγότερο απ' το μισό σε σχέση με τις κανονικές λάμπες.

Αγγελε δεν ισχύει αυτό.

 

Πάντα έχουν λιγότερα λούμεν αλλά όχι όλες τόσο λιγότερα όπως πχ η συλβάνια.

 

Για παράδειγμα άλλαξα μία Osram με ροζ λάμπα eheim και η όσραμ είχε 1700 η eheim 1200.

Link to comment
Share on other sites

 

 
και τότε γιατί είναι καλύτερες για τα φυτά?

 

Γιατί εκπέμπουν περισσότερο στο μπλε και κόκκινο μήκος κύματος, όπου σ' αυτό το φάσμα γίνεται η διαδικασία της φωτοσύνθεσης.

Ευθύμη, συμφωνώ σε αυτό που λες. Ξέρεις όμως γιατί γίνεται αυτό; Γιατί η eheim εκπέμπει αρκετά στο πράσινο μήκος κύματος, που αυτό είναι που ανεβάζει τα lumen. Αν δεις τις daylight λάμπες, είναι τίγκα στο πράσινο φάσμα.

Η eheim για εμένα είναι χειρότερη απ' την grolux (τουλάχιστον στα χαρτιά γιατί δεν την έχω δοκιμάσει) γιατί εκπέμπει ελάχιστα στο κόκκινο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκπέμπουν περισσότερο στο μπλε και κόκκινο μήκος κύματος, όπου σ' αυτό το φάσμα γίνεται η διαδικασία της φωτοσύνθεσης.

Ευθύμη, συμφωνώ σε αυτό που λες. Ξέρεις όμως γιατί γίνεται αυτό; Γιατί η eheim εκπέμπει αρκετά στο πράσινο μήκος κύματος, που αυτό είναι που ανεβάζει τα lumen. Αν δεις τις daylight λάμπες, είναι τίγκα στο πράσινο φάσμα.

Η eheim για εμένα είναι χειρότερη απ' την grolux (τουλάχιστον στα χαρτιά γιατί δεν την έχω δοκιμάσει) γιατί εκπέμπει ελάχιστα στο κόκκινο.

Έχει picks στο πράσινο ναι , όπως και οι day, πιθανότατα για να τονίζει το πράσινο.

 

Δεν την ξέρω ούτε έγω Άγγελε, διάβασα κάποια καλά πραγματάκια και επειδή έψαχνα να ρίξω τα λούμεν την πήρα :)

Link to comment
Share on other sites

η daylight που πήρα λέει 750 lumel

και η flura 400 lumel 

είναι λίγα επειδή είναι 15w η λάμπες? όσο πιο μεγάλη λάμπα ανεβαίνουν και τα lumel?

Link to comment
Share on other sites

 

η daylight που πήρα λέει 750 lumel
και η flura 400 lumel 
είναι λίγα επειδή είναι 15w η λάμπες? όσο πιο μεγάλη λάμπα ανεβαίνουν και τα lumel?

 

με τις παλιές λάμπες ήμουν σύνολο 1750 lumel και τώρα 1150 
να αλαξω την daylight με μια στα 1000 lumel  να πάνε στα 1400lm?
Link to comment
Share on other sites

Για να ανέβεις σε φωτισμό σε αυτά τα λίτρα, θα πρέπει ή να βάλεις τουλάχιστον άλλη μία Τ8 ή να πας σε Τ5. Όποια λάμπα και να αλλάξεις σε βάρος άλλης, η διαφορά είναι μηδαμινή.

Link to comment
Share on other sites

Για να ανέβεις σε φωτισμό σε αυτά τα λίτρα, θα πρέπει ή να βάλεις τουλάχιστον άλλη μία Τ8 ή να πας σε Τ5. Όποια λάμπα και να αλλάξεις σε βάρος άλλης, η διαφορά είναι μηδαμινή.

έτσι όπως έχουν φιάξει το καπάκι δεν μπαίνει άλλη λάμπα το μονο που μπορώ να κάνω είναι να τις κάνω 18ρες

έτσι όπως είχα κάνει και στο προηγούμενο ενυδρείο αν κοιτάξεις στο post 25  

αλλα για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξω και μετασχηματιστεί και δεν είμαι για τέτοια τώρα :P

κάποια στιγμή στο μέλλον θα το κάνω όμως
τώρα θέλω με αυτές τις λάμπες να κάνω ότι καλύτερο γίνετε
αφαίρεσα την daylight που ήταν 750lm
και έβαλα την παλιά που είναι 3.000k1000lm
και μου φαίνεται ότι είναι πιο φωτεινά τώρα και τα χρώματα είναι πολύ καλύτερα από πριν πιο έντονα αλλα είναι λίγο πιο θερμά από όσο θα έπρεπε
 θα πάω να πάρω μια στα 4.000k
και 1000lm βασικά όσα πιο πολλά lumel βρω στα 4.000k
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...