Jump to content

Levados Reef


Levados

Recommended Posts

μεγεια τα κοραλακια. :thumbsu:

απο εδω και περα συχνες μετρησεις για σταθεροτητα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα. Μετράω ανά 2 μέρες και αύριο θα είναι έτοιμη και η δοσομετρική με τα παρελκόμενα της για να ξεκινήσει και αυτή σιγα σιγα, 

 

Καλοριζικο το φωτιστικο το μονο που πρεπει να κανεις για να εισαι οκ ειναι μα αγορασεις αλλο ενα και τοποθετηθουν καθετα,μεγειες τα κοραλια ευχομαι να σου πανε ολα καλα αν και τα 3 δεν φαινονται οκ.

 

Σε ευχαριστώ Νίκο. Είναι στο πρόγραμμα να αγοραστεί άλλο ένα φωτιστικό. Έχει αρκετό φως σε σημείο να με προβληματίζει σε τι ένταση να το έχω αλλα δεν έχει καλή διάχυση και έχει πολλά σκιαζόμενα σημεία. 

 

Πια κοράλλια δεν σου φαίνονται ΟΚ? Για πες μήπως προλάβουμε κανένα κακό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυστυχώς δεν πάμε καλά. 

Η απειρία, λίγη βιασύνη και κάποια προσωπικά θέματά που προέκυψαν έχουν δημιουργήσει διάφορα προβλήματα που προσπαθώ να καταλάβω και λύσω.

 

Ας πάρουμε τα πράγματα από εκεί που τα αφήσαμε.

Όπως είχε δει ο Νίκος (niknik) κάποια κοράλλια είχαν θέμα και δυστυχώς μετά από λίγες μέρες έχασα κάποιες ακροπορες, άσπρισαν μέσα σε ένα βράδυ, ευτυχώς από μια κατάφερα να κρατήσω φραγκάκια.

Αρχές Ιανουαρίου προστέθηκε ένα ακόμη φωτιστικό για να υπάρχει καλύτερη διάχυση και ένας ακόμη κυκλοφορητής (tunze 6055) για να περιορίσει τα νεκρά σημεία και όλος ο Ιανουάριος κύλησε σταθερά και σε μερικά φραγκάκια απο sps υπήρχε σημαντική ανάπτυξη.  Να ομολογήσω ότι με τον φωτισμό πειραματίστικα αρκετά προς το τέλος Ιανουαρίου με κάποια προγράμματα που βρήκα σε ξένα φόρουμ χωρίς να έχω σημαντικούς χρόνους προσαρμογής στις αλλαγές ( φάσματος κυρίως και όχι τόσο έντασης) και κάποια κοράλλια έχασαν από τον χρωματισμό τους και είναι άτονα.

IMG_1680_zpsyxaq2aac.jpg

 

Τον Φεβρουάριο όμως τα πράγματα ήρθαν τούμπα. Στα μέσα Φεβρουαρίου έπρεπε να λείψω τέσσερις μέρες και όταν επέστρεψα βρήκα ένα ενυδρείο γεμάτο άλγη. Κυριολεκτικά η άλγη είχε γεμίσει τα τζάμια, τον αραγωνίτη, τον βράχο ήταν ακόμα και πάνω στα κοράλλια. Κάνω μετρήσεις και δεν βλέπω τρελές τιμές σε νιτρικά και φωσφορικά (νιτρικά στο 10 από 2 που ήταν πριν φύγω και φωσφορικά μη ανιχνεύσιμα).

Μια αλλαγή νερού χάθηκε τις ημέρες που έλειπα, με το φαγητό δεν ξέρω ακριβώς τι ποσότητα έπεφτε μιας και τάιζαν οι γονείς μου (θεωρώ ότι ήταν περισσότερο από αυτό που τους είπα γι' αυτό και είχα ανεβασμένα νιτρικά) αλλά δεν νομίζω να έφταιγαν μόνο αυτά τα 2. Επειδή από τότε που πήρα την ΑΟ (μεταχειρισμένη) δεν είχα αλλάξει φίλτρα θεώρησα ότι μάλλον σε αυτό θα οφείλετε. Με αλλαγές νερού 60λτ κάθε εβδομάδα και σιφωνάρισμα φτάσαμε σήμερα να είναι κάπως καλύτερα πράγματα αλλα δυστυχώς τα περισσότερα κοράλλια έχουν επηρεαστεί (έχουν χάσει ιστό στα σημεία που είχαν άλγη). 

 

Επίσης επειδή μου φαινόταν περίεργο να μην μετράω φωσφορικά αγοράστηκε αυτή την εβδομάδα ένα HANNA HI736 το οποίο σε 3 μετρήσεις έβγαλε μηδέν (αντιφωσφορο χρησιμοποιώ ανελλιπώς από τον πρώτο μήνα). Λέτε να έκανα κάτι λάθος στις μετρήσεις ή όντως είναι μηδέν τα φωσφορικά?   

 

Για τι είδος άλγη το βλέπετε? IMG_1882_zpstxbnclyt.jpg

 

IMG_1885_zpsjsn1sujt.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ με χαλασε αυτο....οκ για παμε αλατοτητα ,θερμοκρασια?το σκιμερ εργαζετε?Ειναι βεβαιο οτι οι γονεις ερειχναν περισσοτρο τροφη.Αυτο ειναι κυανο.οι κυκλοφορητες δουλευουν?ειχεκαμια διακοπη ρευματος πολυωρη?Βεβαια το φως βοηθαει διοτι δειχνει πολυ λευκο που δεν συμφωνο.Αλλαγη αντιφωσφωρου και βακτηρια.Επισεις σταματας να ριχνεις προσθετα και ταισμα μερα παρα μερα μονο τα ψαρια,και θα φυγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Μπάμπη....δεν πειράζει και αυτά στο πρόγραμμα είναι.

 

Καλορίζικα τα καινούργια σου "παιχνίδια",προχώρα μην μασάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη μην ξενερωνεις φιλε θα ερθει στα ισα του το κυανο θελει κυκλοφορια δες αυτα που σου ειπε ο Νικος και θα πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ με χαλασε αυτο....οκ για παμε αλατοτητα ,θερμοκρασια?το σκιμερ εργαζετε?Ειναι βεβαιο οτι οι γονεις ερειχναν περισσοτρο τροφη.Αυτο ειναι κυανο.οι κυκλοφορητες δουλευουν?ειχεκαμια διακοπη ρευματος πολυωρη?Βεβαια το φως βοηθαει διοτι δειχνει πολυ λευκο που δεν συμφωνο.Αλλαγη αντιφωσφωρου και βακτηρια.Επισεις σταματας να ριχνεις προσθετα και ταισμα μερα παρα μερα μονο τα ψαρια,και θα φυγει.

 

Νίκο η αλατότητα είναι στο 1026 και η θερμοκρασία στους 26. Το skimmer το έχω σε dry skimming και γεμίζει το μισό ποτήρι στις 2-3 μέρες οπού και το καθαρίζω γιατί μετά βλέπω ότι μπουκώνει και δεν αποδίδει το ίδιο. Το υγρό είναι σκούρο και έχει αρκετά κομμάτια όταν το αδειάζω και από μυρωδιά άστα  :nuke: . 

 

Από κυκλοφορία έχω 2 rw8 που δουλεύουν στο full στο w1 και μια tunze 6055 που είναι στο 50% όλες κοιτάνε την επιφάνεια ( στις Jebao έριξα και ένα καθάρισμα όταν είδα την άλγη γιατί είχαν πιάσει αρκετή βρωμιά και φυσικά διαπίστωσα ότι η απόδοση τους είχε μειωθεί αισθητά).

 

Διακοπή ρεύματος όχι κάτι το ιδιαίτερο εκτός από κάτι 5-10 λεπτα που κάνει μερικές φορές η ΔΕΗ στις 07 τα ξημερώματα. 

 

Αλλαγή σε αντιφώσφορο εννοείς μάρκα? Βακτήρια χρησιμοποιώ Microbacter7 ενώ μέχρι Ιανουάριο έριχνα special blend (τα άλλαξα γιατί δεν τα έβρισκα). Να τα αλλάξω? 

 

Από ταΐσματα τα πήγα στο 50%.

 

Τώρα για τον φωτισμό έχω κάνει βλακείες δοκιμάζοντας διάφορα προγράμματα και ίσως και αυτά να  συνέβαλαν στο πρόβλημα. Το σίγουρο είναι ότι συνέβαλαν στο να χάσουν τα κοράλλια τα χρώματα τους με τις αλλαγές σε μικρά χρονικά διαστήματα. Εδω και 10 μέρες δουλεύω ένα Preset πρόγραμμα της ecotech που τα λευκά, το πράσινο και το κόκκινο είναι χαμηλωμένα. Το μεσημέρι για ένα 4ωρο είναι στα 15.5Κ  και τις υπόλοιπες ώρες στα 20Κ. Η ένταση είναι περίπου στο 50% και ανεβαίνει ~0,5% καθημερινά μέχρι να φτάσει σε 6 εβδομάδες το 70%. 

 

Το πρόβλημα έχει βελτιωθεί σημαντικά και σιγά σιγά το ενυδρείο επανέρχεται άλλα αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι επιμένει να τυλίγει κοράλλια ενώ έχει εξαφανιστεί από τα περισσότερα σημεία στους βράχους.

 

Αύριο θα βάλω και νέες φωτογραφίες.  

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Μπάμπη....δεν πειράζει και αυτά στο πρόγραμμα είναι.

 

Καλορίζικα τα καινούργια σου "παιχνίδια",προχώρα μην μασάς ;)

 

Ευχαριστώ Βασίλη. Δυστυχώς έπεσε μαζί με άλλα σοβαρότερα θέματα και με ξενέρωσε αρκετά αλλά δεν μασάμε και θα το βάλουμε κάτω με την πρώτη αναποδιά

 

Μπαμπη μην ξενερωνεις φιλε θα ερθει στα ισα του το κυανο θελει κυκλοφορια δες αυτα που σου ειπε ο Νικος και θα πανε ολα καλα

Μάκη θέλει δεν θέλει θα πάρει δρόμο το κυανό ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια μην αλλαξεις δυναμωσε ροη νομιζω οτι εχει προγραμμα τα φωτα που απευθυνετε σε reef.Τα πειρες καινουργια?αλλαξετω σε wet skiming.Αλλαγη αντιφωσφωρου σε συντομο χρονο.Εαν η κατασταση εχει χαθει ριξε chemiclean και τελος.

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητεύεσαι φίλε μου...αρκετοί εδώ μέσα το έχουμε περάσει και στο τέλος τα καταφέραμε...κάνε αυτά που λένε τα παιδιά και θα φύγει...απλά να έχεις υπομονή διότι δεν εξαφανίζεται απ την μία στην άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια μην αλλαξεις δυναμωσε ροη νομιζω οτι εχει προγραμμα τα φωτα που απευθυνετε σε reef.Τα πειρες καινουργια?αλλαξετω σε wet skiming.Αλλαγη αντιφωσφωρου σε συντομο χρονο.Εαν η κατασταση εχει χαθει ριξε chemiclean και τελος.

 

Νίκο έχει πάρα πολλά προγράμματα για reef και αυτό με παρέσυρε να κάνω δοκιμές για να βρω το καλύτερο( λες και θα έβλεπα διαφορά στα χρώματα μέσα σε λίγες μέρες). Αυτό που έχω τώρα είναι ένα για reef και η ecotech το προτείνει για καλύτερο χρωματισμό. Τα φωτιστικά ήταν καινούργια και τα δύο.

 

Βακτήρια βάζω 1 φορά την εβδομάδα μετά την αλλαγή νερού. Να αυξήσω την συχνότητα?

Αντιφώσφορο αλλάζω κάθε μήνα που καθαρίζω το skimmer ( βάζω 150γρ χύμα αντιφωσφορο σε media bag στο εσωτερικό του και στο Media box του deltec έχω τον άνθρακα ). Από αυτή την εβδομάδα ο αντιφωσφορος θα μπει στον phosban. Να τον αλλάζω στο 15μερο? 

 

Θα το αλλάξω σε wetskimming

 

Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά και είπα να αποφύγω για την ώρα στο chemiclean. Αν δω ότι ξεφεύγει τότε νομίζω ότι θα είναι μονόδρομος η χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

μην απογοητεύεσαι φίλε μου...αρκετοί εδώ μέσα το έχουμε περάσει και στο τέλος τα καταφέραμε...κάνε αυτά που λένε τα παιδιά και θα φύγει...απλά να έχεις υπομονή διότι δεν εξαφανίζεται απ την μία στην άλλη...

 

Με το ψάξιμο που έκανα για να βρω τι στο καλό ήταν αυτή η άλγη που πλημμύρισε το ενυδρείο είδα ότι δυστυχώς έχει βασανίσει πολλοί κόσμο.

 

Ευτυχώς δεν απογοητευομαι εύκολα, το είχα καλλιεργήσει και από τα αρπακτικά που θέλουν και αυτά αρκετή υπομονή και μεγάλη ψυχραιμία.

Βέβαια με την αλμυρά που έμπλεξα θα αποκτήσω γαϊδουρινή υπομονή ή αναισθησία όπως λέει και η γυναίκα μου  ;)

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια οπως ριχνεις αντιφωσφωρο ποσοτητα 250 γραμμαρια και παρε το τεστ τις hanna το 713 και μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολυ καλη προσπαθεια, οργανωμενη και γουστοζικη!

Ωραιο φωτιστικο που μας ενδιαφερει να μας πεις σε βαθος χρονου αν σε ανταμειψε.

Το κυανο οπως λες θα φυγει θελει δεν θελει. Μολις το γλεντησεις με δυο απανωτες αλλαγες νερου (η αποψη μου) και το ρουφηξεις οσο μπορεις, μετα το ενυδρειο θα γινει πιο δυνατο! Τελευταιο και εσχατη λυση τα χημικα που καλο θα ηταν να τα αποφυγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια οπως ριχνεις αντιφωσφωρο ποσοτητα 250 γραμμαρια και παρε το τεστ τις hanna το 713 και μετρα.

 

Ωραία θα αυξήσω την ποσότητα όταν θα μπει στον ρεακτορα, σήμερα - αύριο που θα παραλάβω την αντλία.

 

Πήρα το Hanna HI 736 που έχει καλύτερη ανάλυση και σε 3 τεστ μου έβγαλε 0  :wacko: . 

Έγινε επεξεργασία - Levados
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πολυ καλη προσπαθεια, οργανωμενη και γουστοζικη!

Ωραιο φωτιστικο που μας ενδιαφερει να μας πεις σε βαθος χρονου αν σε ανταμειψε.

Το κυανο οπως λες θα φυγει θελει δεν θελει. Μολις το γλεντησεις με δυο απανωτες αλλαγες νερου (η αποψη μου) και το ρουφηξεις οσο μπορεις, μετα το ενυδρειο θα γινει πιο δυνατο! Τελευταιο και εσχατη λυση τα χημικα που καλο θα ηταν να τα αποφυγεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Το φωτιστικό είναι πολύ καλό κατασκευαστικά, όσο για το αποτέλεσμα στα κοράλλια θα το παρακολουθούμε μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα αυξήσω την ποσότητα όταν θα μπει στον ρεακτορα, σήμερα - αύριο που θα παραλάβω την αντλία.

Πήρα το Hanna HI 736 που έχει καλύτερη ανάλυση και σε 3 τεστ μου έβγαλε 0 :wacko: .

Αφου εδειξε 0 τοτε κλειστον για λιγο βακτηρια και ρουφηγμα και βλεπεις
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα αυξήσω την ποσότητα όταν θα μπει στον ρεακτορα, σήμερα - αύριο που θα παραλάβω την αντλία.

 

Πήρα το Hanna HI 736 που έχει καλύτερη ανάλυση και σε 3 τεστ μου έβγαλε 0  :wacko: . 

 

Μηπως δεν ακολουθεις τις οδηγιες σωστα; Πρεπει να γινει η μετρηση μεσα σε ενα χρονικο οριο, αν περασει πολυ χρονος τοτε το χρωμα εξασθενει και η συσκευη δειχνει 0.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν ακολουθεις τις οδηγιες σωστα; Πρεπει να γινει η μετρηση μεσα σε ενα χρονικο οριο, αν περασει πολυ χρονος τοτε το χρωμα εξασθενει και η συσκευη δειχνει 0.

 

Ακολούθησα ότι λέει στις οδηγίες και στα βινετακια που έχει η Hanna. Λέει ότι θέλει 2 λεπτά ανακάτεμα η σκόνη με το νερό και έχεις χρονικό περιθώριο 3 λεπτά πριν κλείσει η συσκευή που είναι στην αναμονή όποτε δεν το άφησα αρκετή ώρα. Και έμενα μου έκανε εντύπωση που έβγαλε 0 και γι' αυτό το έκανα 3 φορές. Βέβαια αντιφωσφορο χρησιμοποιώ ανελλιπώς και μέχρι τώρα δεν είχα θέμα με άλγες. 

 

Έμενα μου έχει κολλήσει οτι μάλλον ήταν από την ΑΟ που δεν είχα αλλάξει φίλτρα και από τον φωτισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μέρα με τη μέρα βελτιώνεται. Το κυανό έχει σχεδόν εξαφανιστεί, παραμένει σε λίγα σημεία στους βράχους, και τα κοράλλια δείχνουν να επανέρχονται.

 

Οι φωτογραφίες βγήκαν λίγο σκοτεινές  

IMG_1904_zpslzxencmz.jpg

 

IMG_1909_zpskpasqzrb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Levados
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αξιοζηλευτο, περιμενω να το δω και γεματο κοραλλια, μπραβο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα η απομάκρυνση του κυανο,θέλει λίγο υπομονή και το ενυδρειο σου εχει να δώσει πολλά...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...