Jump to content

Διλημμα κατα την αναπαραγωγη δισκων


NickAlex13

Recommended Posts

Εχω ενα ζευγαρι δισκων σε ενα ενυδρειο 85L με ενα φιλτρο EHEIM Internal filter,aquaball 130 (2402). 

Ολες οι μετρησεις ειναι καλες εκτος απο:

NO3=10-25

NO2=0,5-2

Τα ψαρια εχουν γεννησει απο χθες ολα πανε μια χαρα αλλα με τις παραπανω μετρησεις νομιζω θα εχω προβλημα. Απο την αλλη δεν ξερω αμα μπορω να το αλλαξω. Μηπως τρομαξω τα ψαρια και φανε τα αυγα???

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα σου δεν είναι τόσο τα No2 / Νο3 αλλα η σκληρότητα του νερού (kh/gh). Αν αυτα ειναι υψηλά μην περιμένεις πολλά, πρεπει να μαλακώσεις το νερό για να δεις σωστα αποτελέσματα. Ψάξε λίγο στο forum για άρθρα αναπαραγώγης δίσκων και θα δείς τι πρέπει να προσέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλαγη και αν στρεσαριστουν στρεσαριστηκαν...ουτως η αλλως αν δεις ουρες(μετα απο 2-3 μερες) δεν θα ζησουν με τοσα νιτρωδη μπορει να πεθανουν στην πορεια ...αν εχουν παρει φορα θα ξαναγεννησουν(αναλογως ποσο ωριμο ειναι το ζευγαρι και ποσες γεννες σερι εχει κανει μεχρι να το βαλεις στην γεννηστρα)...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης(και συγνωμη για το διπλο ποστ)85 λιτρα ειναι λιγα...γνωμη μου η γιαλα πρεπει να ειναι τουλαχιστον με 50 υψος και πλατος ετσι ωστε το ζευγαρι να μπορει να περιστρεφεται τουλαχιστον μια φορα γυρω απο τον εαυτο του οταν θελει να κολυμπησει και να υπαρχει χωρος οταν αρχισουν να ξεπετιουνται τα μωρα...το ακουαμπολ ειναι ογκοδες φιλτρο θα μπορουσες ανετα να βαλεις ενα 2213 με σφουγγαρι σαν προφιλτρο στη εισοδο για να κοβει και εισροη και ροη...παντως σιγουρα θα υπαρχουν αθρα να διαβασεις για να παρεις καποιον μπουσουλα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Εκανα τελικα αλλαγη νερου και ολα πηγαν μια χαρα.

Τα kH/gH ειναι μια χαρα αλλα μου παρουσιαστηκε σημερα ενα αλλο προβλημα. Αρκετα απο τα αυγα ελειπαν και δεν γνωριζω το γιατι?

Στο μεταξυ δεν ξερω να αναγνωριζω την fungus και δεν ξερω αν φταιη αυτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Fungus εχουν οταν τα αυγα ασπριζουν.

Αν δεν τα απομακρυναν οι γονεις για να καθαρισουν τα καλα, τοτε καποιος τα τρωει. Εχεις παρατηρησει καποια κοντρα μεταξυ των γονιων;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κοντρα μεταξυ των γωνιων και το ζευγαρι βρισκεται σε γεννηστρα δεν εχει αλλα ψαρια...

Η αληθεια ειναι πως τα αυγα εχουν σκουρεινει απ οτι ηταν στην αρχη και 2-3 εχουν μεγαλωσει λιγο!

Ασπρα αυγα δεν βλεπω! Αμα μ εστελνες ενα παραδειγμα ασπρου αυγου θα με βοηθουσες...

 

Υ.Γ: τα αυγα κλεινουν 50 ωρες

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά φαγώθηκαν από τους γονείς επειδή το νερό δεν ήταν κατάλληλο και λογικά δεν γονιμοποιηθηκαν.

Πόσο είναι το kh;Δώσε μας στοιχεία να έχουμε εικόνα.

Και η απειρία βέβαια παίζει ένα ρόλο.

Γιατί έχεις νιτρώδη;

Γέννες θα έχεις και άλλες, μην σε αγχώνει αυτό.

Κατά την γνώμη μου η καλύτερη γεννηστρα είναι 50χ50χ50

:)

Link to comment
Share on other sites

Το νερο ειναι απο Α/Ο ειναι καταλληλο για γεννα αλλα μ ανεβασε νιτρωδη για καποιο λογο τεσπα δεν νομιζω οτι επηρρεαζει στην εξαφανησει μερους των αυγων!

Υπαρχει περιπτωση οι γονεις να τα εφαγαν χωρις λογο μετα απο 50 ωρες και αν ναι γιατι δεν το εκαναν τις πρωτες 5??

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά καθάρισαν τα αυγά που δεν γονιμοποιηθηκαν.Και σε πετυχημένες γέννες υπάρχουν αυγά που θα καθαρίσουν οι δίσκοι.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη, το ενυδρείο αυτό είναι το μοναδικό που έχεις;

Αν υπάρχει και άλλο υγιές ενυδρείο πάρε βιολογικό υλικό να στρώσει αυτο,δεν είναι καλό για τα ψάρια να μένουν με νιτρώδη

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το μοναδικο...τα νιτρωδη ομως επεσαν!

Φιλε τελικα βρηκα το προβλημα! Μολις πριν λιγο συνειδητοποιησα οτι τα αυγα εχουν πιασει fungus γιατι 2-3 εχουν ασπρισει. Ετσι εξηγειται η μειωση των αυγων. Αυτο που εχω να πω ειναι πως τα καθαρισαν καλα τα αυγα και πιστευω πως αυριο που ειναι η ημερα για ουριτσες θα προλαβουν να βγουν μερικες! Αν και ειναι μολις η 2η γεννα τους ( 1η στη γεννηστρα )

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ακομα. Ξερει κανεις πως χρησιμοποιειται το μπλε του μεθυλενιου ( εχω καθαρο μπλε του μεθυλενιου αλλα δεν ξερω ποσο να ριξω στον γυαλινο σωληνα με τον οποιο εχω σκοπω να απομονωσω τα αυγα απο τους γονεις )

Link to comment
Share on other sites

Να μην απομονωσεις τα αυγα. Απο τους γονεις τρεφονται τον πρωτο καιρο. Επισης οι γονεις τα αεριζουν για να μην φουγκιασουν.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεω να τα απομονωσω μεχρι να βγουν οι ουριτσες με αεραντλια να τα αεριζει. Ετσι να μπορω να ριξω το μπλε υγρο και να να μην φανε τα αυγα οι γονεις!

Ενα παραδειγμα ασ πουμε...

post-59204-0-22419300-1447955841_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κοντρα μεταξυ των γωνιων και το ζευγαρι βρισκεται σε γεννηστρα δεν εχει αλλα ψαρια...

Η αληθεια ειναι πως τα αυγα εχουν σκουρεινει απ οτι ηταν στην αρχη και 2-3 εχουν μεγαλωσει λιγο!

Ασπρα αυγα δεν βλεπω! Αμα μ εστελνες ενα παραδειγμα ασπρου αυγου θα με βοηθουσες...

Υ.Γ: τα αυγα κλεινουν 50 ωρες

Κανονικα σε αυτες μετα απο 2 μερες τα αυγα εχουν ακομα χρωμα μελι...το ασπρο θα το καταλαβαινες αν το εβλεπες...στο θεμα του φαγωματος των αυγων εχω να σου πω ...οτι μπορει να εγινε απο απειρια καθως καθαριζαν....μπορει απο στρες και μπορει και επιτηδες να φτασουν μεχρι εκει την διαδικαδια για να εξεικιωθει ενας απο τους δυο....εγω πονταρω στο πρωτο αν μου λες οτι ειναι μολις η δευτερη γεννα τους...μπλε του μεθυλενιου ριχνεις μεχρι το νερο να παρει ανοικτη μπλε αποχρωση(εγω προσωπικα δεν βλεπω λογο για να το κανεις)..φως εχεις νυχτος;;παιζει και αυτο.. Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βγουνε ουριτσες σεν χρειαζεσαι μεθυλενιο. Αν αρχισουν να κολυμπανε και τα βαλεις μετα με τους γονεις κατα 90% θα τα φανε.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

-Εχω φως νυχτος.

-Τα αυγα φαγωθηκαν επειδη σιγα σιγα ασπριζαν και λογο της προσπαθειας των γονιων να μειωσουν την εξαπλωση ετρωγαν τα ασπρα αλλα επειδη δεν μπορουν να τρωνε 1 προς 1 τα αυγα τρωγανε και τα γυρω απο τα ασπρα κι ετσι στο τελος δεν εμεινε τιποτα. 

-Αν τα αυγα σπασουν πριν αρχισουν να κολυμπουν (τις ωρες που θα τρωνε ακομα το αυγο τους) τοτε θα αφαιρεσω το σωληνα. Ο σωληνας ειναι διαφανης κι ετσι οι γονεις δεν θα χασουν την επαφη με τα αυγα τους και οταν σπασουν πιστευω πως δεν θα τα φανε.

-Μπορεις να μου εξηγησεις, γιατι λες πως δεν βλεπεις το λογο να ριξω μπλε του μεθυλενιου?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το χρωμα πρεπει να ειναι ετσι....post-49400-0-02678700-1447957172_thumb.jpg

ή ετσι

post-49400-0-67376400-1447957319_thumb.jpg

αν ειναι ετσι ειναι και "ασπρα" μεσα

post-49400-0-02684800-1447957442_thumb.jpg

Αν πανε ολα καλα..αυριο μεθαυριο θα δεις αυτο..post-49400-0-93379800-1447957576_thumb.jpg

...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Εχω φως νυχτος.

-Τα αυγα φαγωθηκαν επειδη σιγα σιγα ασπριζαν και λογο της προσπαθειας των γονιων να μειωσουν την εξαπλωση ετρωγαν τα ασπρα αλλα επειδη δεν μπορουν να τρωνε 1 προς 1 τα αυγα τρωγανε και τα γυρω απο τα ασπρα κι ετσι στο τελος δεν εμεινε τιποτα.

-Αν τα αυγα σπασουν πριν αρχισουν να κολυμπουν (τις ωρες που θα τρωνε ακομα το αυγο τους) τοτε θα αφαιρεσω το σωληνα. Ο σωληνας ειναι διαφανης κι ετσι οι γονεις δεν θα χασουν την επαφη με τα αυγα τους και οταν σπασουν πιστευω πως δεν θα τα φανε.

-Μπορεις να μου εξηγησεις, γιατι λες πως δεν βλεπεις το λογο να ριξω μπλε του μεθυλενιου?

ειναι καθαρα προσωπικη αποψη...θα αφηνα τα ψαρια μου να ολοκληρωσουν την γονιμοποιηση απο την αρχη μεχρι το τελος μονα τους...δεν εχουν αναφερθει ποτε οτι το μπλε δημιουργει θεματα ή δεν το εχω ακουσει πουθενα...υπομονη μην ρα πιεζεις αν κατι παει στραβα μπορει να κανουν και μηνες να ξαναζευγαρωσουν...ειναι καθαρα θεμα ζευγαριου..γνωμη μου παντα καποιος αλλος ισως δεν την συμεριζεται..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...