Jump to content

Διλημμα κατα την αναπαραγωγη δισκων


NickAlex13

Recommended Posts

Μια δυο μονο..τα ψαρια τα πηρες ετοιμα..μου μοιαζουν μικρα σε ηλικια...και μικρα σε μεγεθος..εκτος αν με ξεγελανε η φωτο και εχω πεσει τοσο εξω γιατι ειμαι απο κινητο..και κατι ακομα στην πρωτη γεννα τα αυγα τα φαγαν απο την πρωτη μερα;;σε ευχαριστω..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αυτα τα εχω απο μικρα και στην πρωτη τους γεννα (μεσα στο κοινωνικο ενυδρειο) τους τα εφαγαν!

Τι τους τα εφαγε;;πληροφοριακα παντα και δεν σε ζαλιζω αλλο..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

-Εχω φως νυχτος.

-Τα αυγα φαγωθηκαν επειδη σιγα σιγα ασπριζαν και λογο της προσπαθειας των γονιων να μειωσουν την εξαπλωση ετρωγαν τα ασπρα αλλα επειδη δεν μπορουν να τρωνε 1 προς 1 τα αυγα τρωγανε και τα γυρω απο τα ασπρα κι ετσι στο τελος δεν εμεινε τιποτα. 

-Αν τα αυγα σπασουν πριν αρχισουν να κολυμπουν (τις ωρες που θα τρωνε ακομα το αυγο τους) τοτε θα αφαιρεσω το σωληνα. Ο σωληνας ειναι διαφανης κι ετσι οι γονεις δεν θα χασουν την επαφη με τα αυγα τους και οταν σπασουν πιστευω πως δεν θα τα φανε.

-Μπορεις να μου εξηγησεις, γιατι λες πως δεν βλεπεις το λογο να ριξω μπλε του μεθυλενιου?

 

Tα αυγα κινδυνειυουν απο το fungus! Αν εκολλαφθουν, δεν κινδυνευουν! Εχει αναφερθει γονος να φουγκιαζει αλλα ειναι ψιλοσπανιο!

Αυτο το κολπο με το γυαλι δεν μου γεμιζει και πολυ το ματι!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχουν γεννήσει? Αν οι δίσκοι είναι νέοι θα κάνουν πολλές γέννες πριν μάθουν να μην τρώνε τα αυγά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχουν γεννήσει? Αν οι δίσκοι είναι νέοι θα κάνουν πολλές γέννες πριν μάθουν να μην τρώνε τα αυγά τους.

Οχι απαραιτητα! Μπορει στην δευτερη τριτη να ειναι ετοιμοι!

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα! Μπορει στην δευτερη τριτη να ειναι ετοιμοι!

Και εγω ετσι νομιζω αν οχι στην δευτερη γιατι ειναι ακομα νωρις στην τριτη μπορει...το κολπο με το γιαλι εχει μειονεκτημα στο οτι οταν το βγαλεις (αν ειναι σχεδιασμενο οπως φανταζομαι)το νερο του ενυδρειου θα γινει θαλασσι-μπλε και θα μεινει ετσι μεχρι την πρωτη τουλαχιστον αλλαγη....δεν ξερω αν οι γονεις οταν δουν τα μωρα αν θα τα φανε(οι δισκοι ειναι καλοι γονεις αλλο αυγα αλλο γονος εχω δει να παρατανε τον γονο σε κοινωνικο αλλα στην γεννηστρα δεν θα εχουν αυτη την επιλογη γιατι τα μωρα θα τους κυνηγησουν για να φανε)....μεγαλο ρολο ομως παιζει στο αν στρεσαριστουν με το γιαλι και το μπλε ποσο ωριμο ειναι το ζευγαρι...με ζευγαρι με αυγα εχω κανει αλλαγες νερου στο κοινωνικο μεχρι και 40% γιατι το ειχα αμελησει και εχω πιασει και βγαλει ψαρια απο το ενυδρειο και τα ψαρια δεν φαγαν τα αυγα...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...