Jump to content

new aquael shrimp set smart 30


belafode

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!!! 
 
αρχικά θα ήθελα να ξέρω τις εντυπώσεις σας από αυτό αν τυχόν υπάρχει κάποιος που το έχει στην κατοχή του. Με ενδιαφέρει να ξέρω τι επιδώσεις έχει το φωτιστικό που όπως λέει είναι κατάλληλο για φυτά. από εξοπλισμό λέω να δουλέψω με αυτά που έχει μέσα το σετ προς το παρών. το προορίζω για iwagumi. Με ενδιαφέρει αρχικά ότι έχει να κάνει με τα φυτά και ίσως 1 -2 μήνες αργότερα να προσθέσω 4 -5 tetra και καμία amano. 

από φυτά λέω να χρησιμοποιήσω κάποιο συνδυασμό από τα παρακάτω: 

Eleocharis parvula
glossostigma
Eleocharis acicularis 'Mini'
Micranthemum 'Monte Carlo'
Marsilea hirsuta
Eleocharis sp.

τι λέτε για υπόστρωμα? να χρησιμοποιήσω κάποια βάση ή ένα καλό χαλίκι με ταμπλέτες? έχω πάρει 5 λίτρα jbl manado προς το παρόν.
 
για πέτρες έχω πάρει αυτές στις φωτογραφίες. από το μαγαζί που τις πήρα μου είπαν ότι είναι κατάλληλες και ότι δεν επηρεάζουν τις παραμέτρους του νερού. στο σπίτι έριξα αρκετό ξύδι πάνω τούς και δεν είδα να αφρίζουν καθόλου αλλα αν κολλήσω το αφτί μου πάνω τούς ακούγετε κάτι σαν μπουρμπουλιθρες. τις αναγνωρίζει κανείς? 
 
για co2? δεν θέλω να ξεφύγω σε χρήματα. σκεφτικά για diy με το σύστημα d301 από ebay με κιτρικό οξύ και σόδα. μπορώ να το αποφύγω με υγρά λιπάσματα? 
 
και τέλος για αρχή :P σκέφτομαι να βάλω ακόμα ένα φωτιστικό σαν αυτό που έχει το σετ και έχω 2 επιλογές 6500κ και 8000κ τι προτείνεται? 
 

post-32593-0-67112700-1448277732_thumb.jpg

post-32593-0-27164200-1448277769_thumb.jpg

post-32593-0-77365800-1448277781_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Αν ειναι 30 λιτρα ξεχνας τα ψαρια,ειναι πολυ μικρο.

Το τεστ με το ξυδι δεν ειναι σωστο,δοκιμασε με ακουαφορτε αλλα και παλι δεν ειναι 100% σωστο.

Τα φυτα που ζητας αν δεν εχεις καλο φως,μπουκαλα co2 και οχι diy,λιπασματα υγρα και υποστρωμα,μη περιμενεις και πολλα πραγματα.εχουν απαιτησεις σε ολα

Τι φωτιστικο εχει το ενυδρειο? (βατ-κελβιν)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 30 λίτρα.

το φωτιστικό είναι αυτό http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/175-leddy-smart με 6watt και 8000κ. θα προσθέσω ένα ακόμα αλλα αυτό με τα 6000κ η με 8000κ? 

με diy co2 έχω δει αρκετούς που το κατάφεραν. στο προηγούμενο ενυδρείο μου αν και αρκετά μεγαλύτερο είχα καλά αποτελέσματα με μαγια και ζάχαρη. διαβάζω πως με κιτρικό και σόδα έχει καλύτερα και σταθερότερα αποτελέσματα. 

κάτω από το manado θα βάλω jbl aqua base λυπών. 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι 30 λίτρα.

το φωτιστικό είναι αυτό http://www.aquael.com.pl/en/products/akwarystyka/oswietlenie/175-leddy-smart με 6watt και 8000κ. θα προσθέσω ένα ακόμα αλλα αυτό με τα 6000κ η με 8000κ? 

με diy co2 έχω δει αρκετούς που το κατάφεραν. στο προηγούμενο ενυδρείο μου αν και αρκετά μεγαλύτερο είχα καλά αποτελέσματα με μαγια και ζάχαρη. διαβάζω πως με κιτρικό και σόδα έχει καλύτερα και σταθερότερα αποτελέσματα. 

κάτω από το manado θα βάλω jbl aqua base λυπών. 

 

6βατ ειναι λιγα για 30 λιτρα ενυδρειο,για μενα και για τα φυτα που θες,θελει περιπου 20-25 βατ συνολικο φωτισμο.

Τα γρασιδια εχουν απαιτησεις σε φωτισμο,αλλιως δεν μενουν κοντα.

Το diy μπορει να κανει δουλεια αλλα εχεις προβληματα με αλγες απο τα σκαμπανευασματα που εχει το μειγμα,δεν εχει σταθερη ροη.

Γενικα δεν μπορεις να ριξεις οσο co2 θες με το diy,δηλαδη αν τα φυτα σου θελουν παραπανω co2 δεν μπορεις να το δωσεις.

Θα χρειαστεις και υγρα λιπασματα,ολη τη σειρα.

Μονο αυτες τις 2 πετρες εχεις?Δεν εχεις αλλες? Γενικα στο iwagumi θες πολλες πετρες μεχρι να βρεις το ιδανικο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είχα διαβάσει λένε πως τα watt τον led έχουν διαφορα από αυτά τον t5-t8. Λες ότι δεν θα έχω κανένα αποτέλεσμα? Στο άρθρο co2 δεύτερος τρόπος διάβασα πως έχεις την δυνατότητα να ρυθμίσεις έως ένα βαθμό την roh του co2. Έχω και μια ακόμα πετρα αλλα ξεπλένεται στον κουβα! Εξάλλου δεν είναι μικρό το ενυδρείο για περισσότερες?

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που είχα διαβάσει λένε πως τα watt τον led έχουν διαφορα από αυτά τον t5-t8. Λες ότι δεν θα έχω κανένα αποτέλεσμα? Στο άρθρο co2 δεύτερος τρόπος διάβασα πως έχεις την δυνατότητα να ρυθμίσεις έως ένα βαθμό την roh του co2. Έχω και μια ακόμα πετρα αλλα ξεπλένεται στον κουβα! Εξάλλου δεν είναι μικρό το ενυδρείο για περισσότερες?

 

Τα φυτα που ζητας εχουν απαιτησεις στο φωτισμο και στο co2.

Για μενα,το φως αυτο δεν κανει,τωρα τι να σου πω,δεν εχω ασχοληθει με λεντ.

Σε ποιο αρθρο διαβασες οτι μπορεις να ρυθμισεις την ροη του diy co2? Την ροη δεν μπορεις να την ρυθμισεις στο diy,οταν το μειγμα ειναι φρεσκο βγαζει πολυ και οσο περνανε οι μερες βγαζει λιγοτερο.

Αυτα τα σκαμπανευασματα και η μη σταθεροτητα της ροης θα σου φερουν αλγες.

Επειτα ειναι και το πως θα κανεις διαχυση στο diy co2.Οι γυαλινοι διαχυτηρες δεν δουλευουν μ αυτο γιατι θελουν πολλοι πιεση για να βγαλουν co2 και οσοι δουλευουν,βγαζουν μονο τις πρωτες μερες που το μειγμα ειναι δυνατο,μετα βγαζουν πολυ λιγοτερο.

Για τις πετρες θα χρειαστεις περισσοτερες για να κανεις διαφορες δοκιμες,το iwagumi δεν ειναι ευκολο στησιμο,δηλαδη με 2-3 πετρες μονο ειναι δυσκολο να βγαλεις στησιμο γιατι μπορει να μη σου ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και ευχαριστώ για των χρόνο σου :)

 

γνωρίζω όλα αυτά που μου λες και δεν επιμένω για να σε κάνω να αλλάξεις γνώμη αλλα γιατί η κάθε άποψη είναι σημαντική. δεν είμαι νέος στον χώρο έχω κάνει στο παρελθών τα πειράματα μου. ο λόγος που άφησα τα ενυδρεία μου είναι πως πρόσφατα μετακόμισα στην Σουηδία και δεν μπορώ να τα έχω μαζί μου. μίας και η γυναίκα μου γνώριζε πόσο πολύ μου λυπεί μου έκανε δώρο το εν λόγο σετ και έτσι ξεκινάω από την αρχή.

 

για το φωτιστικό έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια σε φορουμ του εξωτερικού και πως τα κατάφεραν να διατηρήσουν τέτοιου είδους φυτά. θα χρειαστώ και ένα δεύτερο. πιστεύεις πως θα είναι καλύτερο το 6500κ η το 8000κ?

με τις πέτρες πειραματιστηκα αρκετή στο μαγαζί που τις αγόρασα και κατέληξα σε αυτό το σύνολο. ίσως χρειαστώ κάνα 2 μικρές ακόμα αλλα αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί μπορώ να τις έχω! 

για το co2 διάβασα αρκετά. αν όχι diy τι προτείνεις? έχω δει κάτι συστηματακια με πολύ μικρές μπουκάλες καθώς και τα χειροκίνητα συστήματα. απαγορεύετε μεγάλη μπουκάλα στο σπίτι :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεντ δεν ξερω να σου πω,πιστευω ομως οτι δεν θα σου φτασει για τα φυτα που θες.

Τα μικρα συστηματα που λες δεν κανουν δουλεια. Μονο με 2κιλη μπουκαλα θα κανεις σωστη δουλεια και θα δεις το αποτελεσμα που θες.

Διαβασε και εδω για το co2

Link to comment
Share on other sites

 Εχεις κατα νου πολλα γρασιδια!Θα τα κενεις σαλατα μεσα στο 30λιτρο!Διαλεξε ενα!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτά στο μυαλό μου για να διαλέξω τελικά ένα από αυτά! Μάλλον κλείνω προς το monte carlo που είναι το λιγότερο απαιτητικό σωστά?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι. έχει δουλέψει κανένας αυτό το σύστημα co2 η κάποιο παρόμοιο για να μου πει τις εντυπώσεις του? 

 

http://fish.aquaristic.net/en/aquarium-co2-plant/Aquili-CO2-System-Classic.html

 

επίσης για το δεύτερο φωτιστικό ποσά kelvin να διαλέξω 6500 ή 8500? αυτή τη στιγμή έχω ένα με 8000κ

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα αναμεσα στα κελβιν ειναι το χρωμα που βγαζει η λαμπα.

Κανονικα στα φυτεμενα οταν εχουμε 2 λαμπες βαζουμε 1 6500Κ και 1 4500Κ,αυτα εινα τα βασικα κελβιν που χρησιμοποιουμε.

Αν εχουμε αυτα τα κελβιν μετα μπορουμε να πειραματιστουμε και με αλλα κελβιν αν εχουμε περισσοτερες λαμπες.

Διαβασε και εδω.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα αυτές τις μέρες πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με των φωτισμό και τα πράγματα ακόμα δεν ξεκαθάρισαν μέσα στο μυαλό μου. αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα χρώματα που βοηθούν στην ανάπτυξη των φυτών είναι το μπλε και το κόκκινο. σωστά μέχρι εδώ? αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί η aquael ονομάζει plant και προτείνει ένα φωτιστικό 8000κ? από τα διαγράμματα πιο κάτω φαίνεται πως το φωτιστικό 8000κ εκπέμπει μπλε και κόκκινο ενώ στο φωτιστικό 6500κ χάνετε σχεδόν το κόκκινο. μπερδεύτηκα :(

post-32593-0-50519900-1448969096_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,τα βασικα κελβιν για ενα φυτεμενο ενυδρειο ειναι το 6500 και το 4500.

Απο εκει και περα,αν εχεις περισσοτερες λαμπες,εκτος των βασικων μπορεις να δοκιμασεις και αλλα κελβιν.Αν δεν εχεις τα βασικα ομως και βαλεις αλλα κελβιν κατα πασα πιθανοτητα ειναι να εχεις αλγες.

Διαβασε και αυτο που σου εδωσα πιο πανω,λεει τι λαμπες βαζουμε σε φυτεμενο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα προσεκτικά αρκετές φορές. τα κελβιν δεν έχουν να κάνουν με το φάσμα των χρωμάτων που προσπαθούμε να έχουμε στο ενυδρείο μας? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει στο φυτεμενο που λες,δεν μπορεις δηλαδη να βαλεις οτι χρωμα λαμπα σου αρεσει οπτικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για το κομμάτι της εμφάνισης :P μιλάω για το φάσμα χρωμάτων που εκπέμπει η κάθε λάμπα. γιαυτό έβαλα και τα διαγράμματα πιο πάνω. τι είναι καλύτερο δλδ να εκπέμπει.

Link to comment
Share on other sites

Με τον συνδιασμο των κελβιν προσπαθεις να πετυχεις το καταλληλο φασμα ετσι ωστε να βοηθησεις τα φυτα σου να φωτοσυνθεσουν.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

αυτό κατάλαβα και εγώ! αλλα πιο είναι το κατάλληλο φάσμα? τι προσπαθούμε να πετύχουμε?

...

Κανονικα στα φυτεμενα οταν εχουμε 2 λαμπες βαζουμε 1 6500Κ και 1 4500Κ,αυτα εινα τα βασικα κελβιν που χρησιμοποιουμε.

...

Με τον συνδιασμο των κελβιν προσπαθεις να πετυχεις το καταλληλο φασμα ετσι ωστε να βοηθησεις τα φυτα σου να φωτοσυνθεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...