Jump to content

Πρώτη μέρα στο σχολείο...(του νερού)


mix@ss

Recommended Posts

Γειά και χαρά σε όλους και όλες!Πρώτη μέρα στο site σας και επειδή η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο εξοικιωμένος στο να μιλάω σε κόσμο μέσω ηλεκτρονικών μέσων νιώθω κάπως άβολα...Φοβάμαι μην γράψω κάτι "λάθος" και όλοι ξεκαρδιστούν... Από πολύ παλιά θυμάμαι τον εαυτό μου να ασχολείται με τα ψάρια και την θάλασσα.Στα 12 μου (μετά από προσπάθειες) έπεισα τους γονείς να μου πάρουν ενυδρείο με χρυσόψαρα τα οποία όμως λόγω έλλειψης φροντίδας δεν κράτησα πάνω από μερικούς μήνες.8 χρόνια μετά αφού το πάθος για τα ενυδρεία ξύπνησε από τον λήθαργο...και αφού πλέον είχα ωριμάσει σχετικά(πάντα αναλογικά με το παρελθόν)αγόρασα ένα ενυδρείο 120 λίτρων.Μετά από 1 χρόνο και 2 μήνες το ενύδρείο είναι γεμάτο και υγειές δόξα τω θεώ,ωστόσο στο κεφάλι μου στριφογυρίζει εδώ και καιρό η ιδέα της απόκτησης ενός μεγαλύτερου ενυδρείου που θα είναι θαλασσινό...Μετά από λιγο ψάξιμο όμως και αφού και ο πωλητής του ειδικού καταστήματος ψαριών με αποθάρινε η αλήθεια είναι ότι έχω απογοητευτεί.Γι αυτό λοιπόν επέλεξα να ρωτήσω και την δική σας γνώμη αφού η πείρα των περισσοτέρων από εσάς είναι αξιοθαύμαστη.Μπορεί ένας αρχάριος σαν και εμένα να κρατήσει με αξιώσεις ένα θαλλασινό ενύδρείο ή θα ήταν προτιμότερο να συνεχίσω με ένα διαφορετικου τύπου γλυκού νερού ενύδρείο(κιχλίδες)???

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας.Μία απάντηση στα ερωτήματά μου θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή φίλε μου, καλώς ήρθες! Δε θα σταθώ σε πολλές λεπτομέρειες κλπ, θα το κάνουν οι "αρμόδιοι" φίλοι που ασχολούνται πολύ περισσότερο. Εγώ θα σου πω μόνο πως αγάπη και μεράκι απαιτείται. Οι περισσότεροι ξεκινήσαμε όταν χώροι σαν και το ΑΖ δεν τους φανταζόμασταν και περάσαμε από χίλια εμπόδια. Αν πραγματικά το θες το θαλασσινό, όσο αρχάριος κι αν είσαι, μπορείς να το προχωρήσεις, αρκεί να έχεις ανοιχτά τα αυτιά σου στη γνώμη αυτών που γνωρίζουν. :buttrock:

Καλώς ήρθες και πάλι και καλή διαμονή στην ενυδρειακή μας κοινότητα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλωστον ... :thumbup:

Καλη διαμονη ... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο ΑΖ

Ότι απορίες έχεις ρώτα ρώτα ρώτα και εάν θέλεις θαλασσινό διάβασε όλα τα σχετικά άρθρα που υπάρχουν στο ΑΖ και θα μάθεις πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην ενυδρειοπαρέα μας, :thumbup:

Αρχισε να διαβάζεις στο forum για το θαλασσινό και ρώτα ...

αν πραγματικα θες να αποκτήσεις θαλασσινό, με την βοήθεια των εμπειρώτερων εδώ,

τα πράγματα δεν θα είναι δύσκολα :buttrock:

καλή συνέχεια :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα και ελπίζω να αποφασίσεις τελικά για το θαλασσινό…

Να ξέρεις ότι ένα θαλασσινό ενυδρείο έχει ένα βαθμό δυσκολίας υψηλότερο και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή…

Με αρκετό διάβασμα και υπομονή σίγουρα θα τα καταφέρεις. Κανένας μας δεν γνώριζε προτού ασχοληθεί!!!

Περιμένουμε την απόφασή σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το θαλασσινο ειναι πιο δυσκολο σε σχεση με του γλυκου και απαιτει ειδικες γνωσεις, :thumbup: οστοσο με πολυ διαβασμα και μερακι πιστευω πως θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στο Aquazone!!

Με διαβασμα και υπομονη ολα γινονται! Να μην επιτρεπεις σε κανεναν να σε αποθαρυνει...σιγουρα θα τα καταφερεις αν ασχωληθεις οπως πρεπει! Σε περιμενουμε στις θαλασσινες κατηγοριες να τα πουμε πιο αναλυτικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...