Jump to content

Εισαγωγές Μονομάχων .


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Αφορμή αυτό το θέμα που κλειδώθηκε .

Σε όλο το κόσμο η μεταφορά των Μονομάχων γίνετε με αυτό το τρόπο .

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή αυτό το θέμα που κλειδώθηκε .

Σε όλο το κόσμο η μεταφορά των Μονομάχων γίνετε με αυτό το τρόπο .

+1

Και σαν να μην έφτανε αυτό,φίλος έχει δει σε γνωστό μαγαζί (όχι αλυσίδα) την κούτα με τα εν λόγω φακελάκια, πεταμένη στο wc του καταστήματος για καμιά βδομάδα. Βέβαια αυτά δε φαίνονται παρά έξω.

Link to comment
Share on other sites

+1

Και σαν να μην έφτανε αυτό,φίλος έχει δει σε γνωστό μαγαζί (όχι αλυσίδα) την κούτα με τα εν λόγω φακελάκια, πεταμένη στο wc του καταστήματος για καμιά βδομάδα. Βέβαια αυτά δε φαίνονται παρά έξω.

 

Με ψάρια μέσα ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με ψάρια Σταμάτη. Δεν ξέρω αν ο κίνδυνος του κυνισμού που έρχεται με την επαγγελματική ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο, δικαιολογεί τέτοιες συμπεριφορές. Επαγγελματίας είμαι και ο κίνδυνος αυτός είναι υπαρκτός και πολλές φορές αποτελεί την εύκολη λύση. Πιστεύω όμως ότι εν κατακλείδι, είναι ζήτημα προσωπικών επιλογών σχετικά με το επίπεδο ηθικών αξιών που θέλει να διατηρήσει ο καθένας μας. 

Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγετε λίγο παράξενο αυτό .

Τα ψάρια κοστίζουν , γιατί να τα πέταξε ;

Να αγοράσει ψάρια και να τα πετάξει δεν μου φαίνεται να έχει λογική η κίνηση του μαγαζιού .

Link to comment
Share on other sites

Αφορμή αυτό το θέμα που κλειδώθηκε .

Σε όλο το κόσμο η μεταφορά των Μονομάχων γίνετε με αυτό το τρόπο .

Και οχι μονο τον μονομαχων..τα περισοτερα ψαρια φτανουν με αυτον τον τροπο...και εχω την εντυπωση οτι τα ψαρια που χανονται κατα την μεταφορα και την προσαρμογη δεν χρεωνονται στο καταστημα!!!μιλαμε συνηθως για ποσοστα δηψηφια..αυτα απο λιγα λογια που ανταλαξα για παρομειο θεμα με παιδια απο πετ...χωρις να το εχω εξακριβωμενο(περιμενω και εγω την εξελιξη της συζητησης)...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως εκτος απο μονοναχους εχω δει και πιο μεγαλα ψαρια οπως ουαρου ετσι στοιβαγμενα στις κουτες. Απο μια αποψη σαφως και εξοικονομουν χωρο για τις εισαγωγες. Να σας πω την αληθεια αυτο δεν με πολυαπασχολει αν εχουν ληφθει τα μετρα για την υγεια των ψαριων εστω κι αν ειναι στοιβαγμενα. Αυτο που με χαλαει ειναι το μετα στα ποτηρακια η σε μη προσεγμενα ενυδρεια στο πετ για τα μεγαλυτερα ψαρια.

Send from the heart of the Amazonas
 

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο τον μονομαχων..τα περισοτερα ψαρια φτανουν με αυτον τον τροπο...και εχω την εντυπωση οτι τα ψαρια που χανονται κατα την μεταφορα και την προσαρμογη δεν χρεωνονται στο καταστημα!!!μιλαμε συνηθως για ποσοστα δηψηφια..αυτα απο λιγα λογια που ανταλαξα για παρομειο θεμα με παιδια απο πετ...χωρις να το εχω εξακριβωμενο(περιμενω και εγω την εξελιξη της συζητησης)...

 

Δυστυχώς οι εισαγωγείς τις χρεώνονται τις απώλειες .

Μόνο σε μεγάλες απώλειες γίνετε αντικατάσταση ψαριών , όχι όμως και των ναύλων που είναι και το μεγαλύτερο κόστος .

 

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στην απορία του ΣΤΑΜΑΤΗΣ, οι περισσότεροι που δουλεύουν στα πετ είναι υπάλληλοι, και στην Ελλάδα ο κακοπληρωμενος υπάλληλος δεν ασχολείται δυστυχώς με τα κακομοιρα τα ζωντανά.

Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις.

Sent from my E2303 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να απαντήσω στην απορία του ΣΤΑΜΑΤΗΣ, οι περισσότεροι που δουλεύουν στα πετ είναι υπάλληλοι, και στην Ελλάδα ο κακοπληρωμενος υπάλληλος δεν ασχολείται δυστυχώς με τα κακομοιρα τα ζωντανά.

Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις.

Sent from my E2303 using Tapatalk

 

Υπήρξα υπάλληλος και καλοπληρωμένος και κακοπληρωμένος , ποτέ δεν σκέφτηκα με αυτό το τρόπο και ούτε γνώρισα ποτέ συνάδελφο να σκέφτεται έτσι όπως το υπονοείς .

Κάποια άλλη εξήγηση θα υπάρχει .

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί λοιπόν να πέτυχα εγώ στις περιπτώσεις, αλλά με (περισσότερους από 2) υπαλλήλους της συγκεκριμένης, αλλά και άλλης, αλυσίδας πετ αυτήν την απάντηση  μου έδωσαν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο: "με τόσα που παίρνω και πολλά κάνω εδώ μέσα"

Και αυτό που λέω είναι για να μην απορείς ως προς τα χαμένα χρήματα, ο υπάλληλος δεν θα χάσει χρήματα αν παραλάβει νεκρά ψάρια, ή αν πεθάνουν στο ενυδρείο, οπότε αν δεν είναι και φιλόζωος δεκάρα τσακιστή δεν δίνει για τους μονομάχους και το κάθε ψάρι.

 

Ξαναλέω υπάρχουν και εξαιρέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω καλο θα ηταν να ερχοταν τα ψαρια ,ένα ,ένα σε 10, 20 λιτρα νερο,αλλα τοτε θα πληρωναμε τον μονομαχο για δισκο F0. 

 

Και εάν λεγανε τα μαγαζια ,στον φιλο που ανοιξε αυτό το θεμα,δωσε 5 ευρο για τον μονομαχο.και 55 ευρο για το νερο του μονομαχου,που εφτεσε με αεροπλανο,θα τον αγοραζε ?.

 

Όλα τα μαγαζια παρα πολλα ψαρια,και όχι μονο μονομαχους,ετσι τα κανουν εισαγωγή.

 

Και όταν κατακρινουμε ένα μαγαζι,πριν το κανουμε,καλο είναι να το μελετάμε πολλες φορες,και ας μην παταμε ,στα δηθεν φολοζωα αισθηματα μας,για να κανουμε πιρουέτες.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγετε λίγο παράξενο αυτό .

Τα ψάρια κοστίζουν , γιατί να τα πέταξε ;

Να αγοράσει ψάρια και να τα πετάξει δεν μου φαίνεται να έχει λογική η κίνηση του μαγαζιού .

Προφανώς η "ανοχή" που έδινε το πακετάρισμα του ψαριού έδινε περιθώριο για κάποιες μέρες ακόμα. Ο φίλος μου είπε ότι όσα είδε ήταν ακόμη ζωντανά. Αν σκεφτούμε και τη δυνατότητα αποζημίωσης από τον εισαγωγέα, μάλλον θα προτίμησε ν'ασχοληθεί με πιο σοβαρά ζητήματα απ' το να βάλει τα ψάρια στα ενυδρεία-βιτρίνες. Να σημειώσω σχετικά με τα παραπάνω σχόλια, ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν πρόκειται για υπάλληλο αλυσίδας αλλά για τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης. Απ' ότι φαίνεται, ποτέ δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιας μεταχείρισης έτυχε κάποιο ψάρι, πριν μπει στην προσεγμένη κατά τ' άλλα μονομαχιέρα από την οποία το παίρνουμε. Ο λόγος που με αγανάκτηση αναφέρω το συμβάν είναι τα νεύρα που με πιάνουν όταν παρατηρώ περιπτώσεις (λίγες πιστεύω σ'αυτό το βαθμό) "ευαισθητοποιημένων" και "καταξιωμένων" επαγγελματιών, να  διατυμπανίζουν τον επαγγελματισμό τους και την ευαισθησία τους, όταν πρόκειται μάλλον για αέρα κοπανιστό. Και μάλλον δύσοσμο.

 

Δεν λεω καλο θα ηταν να ερχοταν τα ψαρια ,ένα ,ένα σε 10, 20 λιτρα νερο,αλλα τοτε θα πληρωναμε τον μονομαχο για δισκο F0. 

 

Και εάν λεγανε τα μαγαζια ,στον φιλο που ανοιξε αυτό το θεμα,δωσε 5 ευρο για τον μονομαχο.και 55 ευρο για το νερο του μονομαχου,που εφτεσε με αεροπλανο,θα τον αγοραζε ?.

 

Όλα τα μαγαζια παρα πολλα ψαρια,και όχι μονο μονομαχους,ετσι τα κανουν εισαγωγή.

 

Και όταν κατακρινουμε ένα μαγαζι,πριν το κανουμε,καλο είναι να το μελετάμε πολλες φορες,και ας μην παταμε ,στα δηθεν φολοζωα αισθηματα μας,για να κανουμε πιρουέτες.

 

Θα συμφωνήσω με το σχόλιό σου για την οικονομική πλευρά του θέματος και μ'ενδιαφέρει άμεσα το κόστος απόκτησης ενός ψαριού ως συνειδητοποιημένος συμμέτοχος στο έγκλημα (εντός ή εκτός εισαγωγικών). Αλλά άλλο πράγμα να θέλω τον μονομάχο να έρχεται σε σακούλα 5 λίτρων κι άλλο να βλέπω το ψάρι στο σακουλάκι μια βδομάδα και τον τύπο καρφωμένο στην οθόνη του υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Θα παραπεσε,δεν το προσεξε,να τον κρεμασουμε?να διασυρουμε μαγαζια?

Αλλα δεν καταλαβαινω,σε ποιον θελουμε να τα ψαλουμε,στον εισαγωγεα,στον υπαλληλο,η σε μας που μας αρεσουν τα μεγαλα και παχια λογια?

 

Επαναλμβανω,οοοοολα τα μαγαζια,ετσι κανουν την εισαγωγή,τα υπολοιπα είναι για να λεμε

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι δεν πρόσεξε και παράπεσε μια κούτα με ψάρια δίπλα στη λεκάνη;;;

Διασύρθηκε κάποιο μαγαζί;;;

Ο λόγος που έγραψα όσα έγραψα αναφέρεται παραπάνω και προσωπικά τα λόγια μου -ή μάλλον τα γραφόμενά μου- ταιριάζουν ακριβώς στα μέτρα μου. Δε μου έρχονται ούτε μεγάλα ούτε παχιά.

Αν θέλεις να δώσεις περιθώρια σε "επαγγελματίες" για τέτοιες συμπεριφορές, είναι δικαίωμά σου.

Κάποτε όοοοολα τα μαγαζιά λειτουργούσαν και αντιμετώπιζαν το χομπίστα (δυστυχώς) με διαφορετικό τρόπο απ'ότι κάνουν σήμερα. Οι λάθος συμπεριφορές που μπορούν να διορθωθούν με λίγη δουλειά παραπάνω, πρέπει να σημειώνονται. Τουλάχιστον απ' όσους και για όσους έχουν την ίδια οπτική γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε σενα,αλλα στον φιλο που εσπευσε να δυσφημησει μαγαζι,μη ξεροντας ότι ,όλα τα μαγαζια τα ιδια κανουν.

 

Τα ψαρια στα σακουλακι τα εχουν <<κοιμισμένα>>δεν καταλαβαινουν τιποτα.

 

Απλα δεν καταλαβα σε ποια εποχη αναφερεσαι,παντα τα ιδια ηταν,μην πω και χειροτερα ηταν καποτε.

 

Επειδή συντηρούμε ψαρια,δεν σημαινει ότι ολοι μας ειμαστε και φιλοζωοι.

 

Το εγω μας ικανοποιούμε,εκει παει, τα μεγαλα και παχια λογια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε σενα,αλλα στον φιλο που εσπευσε να δυσφημησει μαγαζι,μη ξεροντας ότι ,όλα τα μαγαζια τα ιδια κανουν.

 

Τα ψαρια στα σακουλακι τα εχουν <<κοιμισμένα>>δεν καταλαβαινουν τιποτα.

 

Απλα δεν καταλαβα σε ποια εποχη αναφερεσαι,παντα τα ιδια ηταν,μην πω και χειροτερα ηταν καποτε. Μάλλον τα ίδια λέμε. Έγραψα τι παλιότερα ήταν χειρότερα,και μάλλον δεν καλυτέρεψαν από μόνα τους.

 

Επειδή συντηρούμε ψαρια,δεν σημαινει ότι ολοι μας ειμαστε και φιλοζωοι.

 

Το εγω μας ικανοποιούμε,εκει παει, τα μεγαλα και παχια λογια. Ως συνειδητοποιημένος συμμέτοχος στο έγκλημα όπως έγραψα πιο πάνω, συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου για ικανοποίηση του εγώ. Με αυτό ως αφετηρία, λέω μήπως κάνουμε και κανά βηματάκι για την αιτιολόγηση του (υπό συζήτηση) αυτοπροσδιορισμού μας (άνω θρώσκω).

 

Link to comment
Share on other sites

Και όταν κατακρινουμε ένα μαγαζι,πριν το κανουμε,καλο είναι να το μελετάμε πολλες φορες,και ας μην παταμε ,στα δηθεν φολοζωα αισθηματα μας,για να κανουμε πιρουέτες.

 

 

Θα παραπεσε,δεν το προσεξε,να τον κρεμασουμε? να διασυρουμε μαγαζια ?

Αλλα δεν καταλαβαινω,σε ποιον θελουμε να τα ψαλουμε,στον εισαγωγεα,στον υπαλληλο,η σε μας που μας αρεσουν τα μεγαλα και παχια λογια?

 

 

 

Δεν αναφέρομαι σε σενα,αλλα στον φιλο που εσπευσε να δυσφημησει μαγαζι,μη ξεροντας ότι ,όλα τα μαγαζια τα ιδια κανουν.

Επειδή συντηρούμε ψαρια,δεν σημαινει ότι ολοι μας ειμαστε και φιλοζωοι.

 

Το εγω μας ικανοποιούμε,εκει παει, τα μεγαλα και παχια λογια.

 

Είναι φανερό ότι  δεν έχεις καταλάβει.

 

Η ανταλλαγή απόψεων και  θέσεων είναι υγιής υπόθεση,  ακόμα και στο να διαφωνήσουμε, δεν είναι κακό  ;) Πιστεύω όμως ότι αν χρησιμοποιούνται  άκομψοι χαρακτηρισμοί  (πάντα κατά την  ταπεινή μου άποψη ) όπως “ πιρουέτες”  “δυσφήμιση” “ παχιά λόγια”  “σε ποιον να τα ψάλουμε”…  στην περίπτωση  αυτή  κάθε άλλο από  ένα  όμορφο κλίμα δημιουργείται  για να κυλίσει σωστά  το οποιοδήποτε θέμα.  Το χειρότερο ενδεχομένως  να δημιουργείς  μια λάθος εντύπωση   για κάποιο νέο μέλος όπως είμαι εγώ  επειδή εσύ το θέμα αυτό  το είδες  από μια διαφορετική οπτική γωνία. Πίστεψέ  με δεν είχα την πρόθεση να δυσφημίσω κανέναν, άλλωστε αυτό το κομμάτι το έχουν αναλάβει οι ίδιοι με σεβασμό προς στα ζώα και τον  καταναλωτή.

 

Η ουσία του θέματος που πέρασε απαρατήρητη, είναι τι λες σε ένα παιδί που το έχεις μάθει να είναι υπεύθυνο να  αγαπάει, να φροντίζει, να νοιάζεται τα ζώα  και να το φέρνεις άθελά  σου  αντιμέτωπο με μια τέτοια εικόνα.  Κλείνω με αυτό ελπίζοντας να καταλάβεις.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζητουσα και συγνωμη,αν το εγραφες το θεμα με τιτλο π.χ.<< Κοιταξτε πως εισαγουν τα ψαρια>>αλλα ελφρα την καρδια,εγραψες και το ονομα της εταιριας,και ηταν ένα κατηγορω,για μια πραξη που την κανουν όλα τα μαγαζια και ηταν αδικο

 

Αλλα και παλι σου ζητω συγνωμη,γιατι εισαι νεος στο φορουμ,και δεν ξερεις ότι δεν μου αρεσει για ψηλου πηδημα να κατηγορουν μαγαζια του  χομπι μας  ,που είναι και πολύ ευαλωτα

Link to comment
Share on other sites

Είναι φανερό ότι δεν έχεις καταλάβει.

Η ανταλλαγή απόψεων και θέσεων είναι υγιής υπόθεση, ακόμα και στο να διαφωνήσουμε, δεν είναι κακό ;) Πιστεύω όμως ότι αν χρησιμοποιούνται άκομψοι χαρακτηρισμοί (πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη ) όπως “ πιρουέτες” “δυσφήμιση” “ παχιά λόγια” “σε ποιον να τα ψάλουμε”… στην περίπτωση αυτή κάθε άλλο από ένα όμορφο κλίμα δημιουργείται για να κυλίσει σωστά το οποιοδήποτε θέμα. Το χειρότερο ενδεχομένως να δημιουργείς μια λάθος εντύπωση για κάποιο νέο μέλος όπως είμαι εγώ επειδή εσύ το θέμα αυτό το είδες από μια διαφορετική οπτική γωνία. Πίστεψέ με δεν είχα την πρόθεση να δυσφημίσω κανέναν, άλλωστε αυτό το κομμάτι το έχουν αναλάβει οι ίδιοι με σεβασμό προς στα ζώα και τον καταναλωτή.

Η ουσία του θέματος που πέρασε απαρατήρητη, είναι τι λες σε ένα παιδί που το έχεις μάθει να είναι υπεύθυνο να αγαπάει, να φροντίζει, να νοιάζεται τα ζώα και να το φέρνεις άθελά σου αντιμέτωπο με μια τέτοια εικόνα. Κλείνω με αυτό ελπίζοντας να καταλάβεις.

Φιλικά

Γνωμη μου..και με γνωμονα τα δικα μου παιδια...στα παιδια μας λεμε παντα την αληθεια οσο σκληρη και να ειναι...με ηπιο τροπο αλλα την καθαρη αληθεια ετσι ωστε να μην βρεθουμε εμεις απεναντι τους και να υποχρεωθουμε καποια στιγμη να λογοδοτησουμε(κριμα βεβαια που θα καταριψεις καποιον μυθο)...σαν τροπος συμφωνω οτι δεν ειναι φιλοζωος ουτε καλαισθητος αλλα δεν βλεπω και κανεναν αλλο που να συμφερει και "οικονομικα" και "εργονομικα" τον αποστολεα και τον παραλυπτη...
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ζητουσα και συγνωμη,αν το εγραφες το θεμα με τιτλο π.χ.<< Κοιταξτε πως εισαγουν τα ψαρια>>αλλα ελφρα την καρδια,εγραψες και το ονομα της εταιριας,και ηταν ένα κατηγορω,για μια πραξη που την κανουν όλα τα μαγαζια και ηταν αδικο

 

Αλλα και παλι σου ζητω συγνωμη,γιατι εισαι νεος στο φορουμ,και δεν ξερεις ότι δεν μου αρεσει για ψηλου πηδημα να κατηγορουν μαγαζια του  χομπι μας  ,που είναι και πολύ ευαλωτα

 

Φίλε μου δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, άλλωστε δεν εκπροσωπείς την  εν λόγω αλυσίδα. Αν  αυτούς δεν τους νοιάζει  η εικόνα  που βγάζουν προς τα έξω, πρόβλημά τους. Ο όποιος τίτλος δεν θα αλλαζε το αποτέλεσμα.  Εμείς κοιτάμε το χόμπι μας, το ενυδρείο μας, τα ψαράκια μας  και  δεν χρειάζεται να χαλιόμαστε γράφοντας  διάφορα post.  Ότι είναι όμορφο και σωστό πρέπει το επαινούμε και ότι  προσβάλει  (στην συγκεκριμένη  περίπτωση) την αισθητική μας, το επικρίνουμε.  Είναι ίσως το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε για να βελτιωθούν κάποια πράγματα προς το καλύτερο.

 

Πάμε για άλλα ;)

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. 

έχω μια απορία εντός και εκτός θέματος.

γιατί δεν γίνονται αναπαραγωγές στην ελλάδα ώστε να προμηθευόμαστε ψάρια?

τα εισάγουμε όλα τα είδη?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν υπαρχουν φαρμες. Μην ρωτησεις γιατι δεν υπαρχουν φαρμες. :P

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...