Jump to content

Δυστυχώς εμπιστεύτηκα τους ειδικούς.... (αρχάριος με χρυσόψαρα)


Recommended Posts

Γεια σε όλους

 

Η ιστορία μου άρχισε πριν περίπου 1 μήνα όταν μου φέρανε δώρο ένα χρυσόψαρο σε γυάλα (5 λίτρα) ως δώρο για τον γιο μου.

Επειδή μου φάνηκε μικρή είπα να πάω και εγώ σε pet store να πάρω μια μεγαλύτερη για να ζήσει άνετα..

Εκεί και εφόσον περίμενα καμιά ώρα να έρθει ο ειδικός ιχθυολόγος... πήρα τελικά ένα ενυδρείο 60l που μου είπε ότι παίρνει 5-6 χρυσόψαρα (ο ιχθυολόγος που λέγαμε) με εσωτερικό φίλτρο για 50-110L όπως γράφει απέξω και χαλίκι - πετρούλα που μου είπε πως ότι και να πάρεις καλό είναι αλλα μην πάρεις πολύχρωμη.

Έτσι τα πήρα, πήρα και άλλα 2 χρυσόψαρα (πάλι καλά που δεν πήρα 5-6) και τα έριξα όλα μέσα στο ενυδρείο (για να φτιάξω σούπα...)

 

Σήμερα λοιπόν που βρήκα λίγο χρόνο μπήκα να διαβάσω 2-3 πράγματα για την συντήρησή του και έπαθα σοκ......

 

Οπότε ξεκινάμε από την αρχή.

Φεύγοντας σήμερα θα πάω να πάρω τεστ για το νερό για να μετρήσω τι κάναμε και θα σας βγάλω μερικές φωτογραφίες για να σώσουμε ότι σώζεται...

 

Να σημειώσω πως η συντήρηση μέχρι τώρα είναι αλλαγή νερού 20% κάθε 5 ημέρες και βάζω μισό καπάκι αντιχλώριο και μισο καπάκι βιοκάτι...

 

Απο εδώ και πέρα τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Χαλίκι αλλάζουμε και αν ναι πως?

Φίλτρο θέλει μεγαλύτερο?

Αλλαγή ενυδρειου δεν παίζει αυτή τη στιγμή λόγω οικονομικών συνθηκών αλλά μπορεί να γίνει σε 5-6 μήνες (να πάμε το πολύ σε 120lt). Μέχρι τότε να τα κρατήσω 3 common στην 60l ή να δώσω το ένα πουθενά αλλού? στο pet shop δεν το γυρίζω γιατί έτσι όπως τα πουλάει είναι καλύτερο να το κρατήσω εγώ.....

 

Μόλις γυρίσω σπίτι και βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω φωτογραφίες και ότι άλλη πληροφορία χρειαστεί.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μην αγχωνεσαι έχεις χρόνο μέχρι να μεγαλώσουν . όλα διορθώνενται.:)

είχα και εγώ​ το ίδιο πρόβλημα με εσένα. αν θές διάβασε αυτο.  

Έχει πάρα πολλες πληροφορίες . Τα common καλα είναι να είναι σε ενυδρείο με μήκος ~1 μετρο. ( για τελικό μέγεθος ψαριών)

εγώ έβαλα αγγελία εδώ μέσα και τα έδωσα. μιας και το ενυδρείο μου ήταν πολύ μικρό. κανε τις μετρήσεις να δείς που βρίσκεσαι σε θέμα βιολογίας και με την βοήθεια των παιδιών εδώ και υπομονή  θα διορθωθούν όλα.  

 

σου εύχομαι καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε

Μερικές έξτρα πληροφορίες

Το ενυδρείο είναι 60X40X30.

Φίλτρο είναι το Hailea HL-BT400 και γράφει ότι είναι για 380l την ώρα

Μέχρι τώρα βάζω chlor stop της Dajana και safe start της tetra ανά 5 ημέρες στην αλλαγή νερού 20%

Τεστ πήγα να πάρω αλλά δεν είχαν στο κοντινό μικρό Pet Shop οπότε θα γίνει αύριο

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις μέσα το φίλτρο σου?

 

Link to comment
Share on other sites

Για τεστ να πάρεις υγρα. Ειναι πιο αξιόπιστα απο τα στικ

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις μέσα το φίλτρο σου?

  

Αρχικά είχε άνθρακα αλλα το βγάλαμε (το κράτησα μπας και χρειαστεί) και βάλαμε βιολογικό υλικό όπως μου το είπε ο τύπος στο pet shop δυστυχώς δεν εχω το πακέτο καθώς το πέταξα αλλα Ειναι κάτι καφέ μπαλάκια

Για τεστ να πάρεις υγρα. Ειναι πιο αξιόπιστα απο τα στικ

Ναι το κατάλαβα αυτο απο τις 5 ώρες που πέρασα διαβάζοντας το forum ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φίλτρο ξέχασα να πω πως εχει το μισό φίλτρο σφουγγάρι μαύρο το οποίο μου είπε ο τύπος στο pet shop κάποια στιγμή σε κανά δυο μήνες να πετάξω και να βάλω πιο πολύ υλικό ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάτι τέτοια είναι.

Όταν το βγάλω για συντήρηση (1 φορά το μήνα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου?) θα ανεβάσω φωτό

 

Φωτό:

 

21on91v.jpg

 

5ydlqv.jpg

 

alqgqu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φίλτρο ξέχασα να πω πως εχει το μισό φίλτρο σφουγγάρι μαύρο το οποίο μου είπε ο τύπος στο pet shop κάποια στιγμή σε κανά δυο μήνες να πετάξω και να βάλω πιο πολύ υλικό ???

 

Μην το αφαιρέσεις τελείως το σφουγγάρι αλλά κόψτο στη μέση, γιατί θα πρέπει να γίνεται και μηχανικός καθαρισμός.

Το βιολογικό υλικό ξέπλυμα μόνο με νερό από το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φίλτρο ξέχασα να πω πως εχει το μισό φίλτρο σφουγγάρι μαύρο το οποίο μου είπε ο τύπος στο pet shop κάποια στιγμή σε κανά δυο μήνες να πετάξω και να βάλω πιο πολύ υλικό ???

Μπορει να ειναι σφουγγαρι ανθρακα...
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι σφουγγαρι ανθρακα...

 

Εαν είναι σφουγγάρι άνθρακα το αντικαθιστά με λίγο ενυδρειακό βαμβάκι. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό:

http://enudreio.com/index.php?route=product/product&product_id=10

 

Βρήκα και αυτό:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/71034-aanuococ-oaaoeea-iaa-oeeeoni-hailea-hl-bt400/

 

Λόγω κόστους αλλαγής λέω να το αφήσω ως έχει μέχρι να δω ότι έχω σωστές τιμές στο ενυδρείο και για κάνα μήνα μετά και να κόψω το σφουγγάρι προσθέτοντας υλικό στη συνέχεια.

 

 

Έγινε επεξεργασία - DVR
Link to comment
Share on other sites

Μέτρα κυρίως, εαν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία στο νερό, και μετά θα δούμε τη συνέχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν σε βολεύει να πεταχτείς μέχρι το Κερατσίνι να σου δώσω μπόλι, να  μην ανοίξεις τη συσκευασία του βιολογικού υλικού, να την επιστέψεις να πάρεις κάτι άλλο, μια χούφτα θες εσύ έτσι και αλλιώς

 

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό είναι ηδη μέσα περίπου 2 εβδομάδες στη φώτο είναι ότι περισσεψε θα πάρω τιμές σήμερα και αν είναι σου στέλνω πμ για το μπόλι γιατί το Κερατσίνι δενα είναι και δίπλα :)

Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά !!

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα γιατί για να βάλουμε μπόλι θα πρέπει κάτι να αφαιρέσουμε, δηλαδή ή θα αφαιρέσουμε κομμάτι απο το σφουγγάρι ή μέρος του δικού σου βιολογικού υλικού, αν όμως έχεις το βιολογικό υλικό 1 μήνα μέσα στο ενυδρείο, τότε πιθανών να μη χρειάζεσαι μπόλι ή θα πρέπει να αφαιρέσουμε μόνο τμήμα απο το σφουγγάρι, όλα αυτά οι μετρήσεις θα το δείξουν

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε παίρνω τιμές σήμερα και αν είναι καλές το αφήνουμε ως έχει. Αν έχουμε πρόβλημα παίρνω μπόλι κόβω το μισό φίλτρο και προσθέτω το μπόλι στο ήδη υπάρχον.

ΤΟ κόστος για τα υγρά τεστ πόσο είναι ?

Να πάρω κάποιο συγκεκριμένο ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ οπότε παίρνω τιμές σήμερα και αν είναι καλές το αφήνουμε ως έχει. Αν έχουμε πρόβλημα παίρνω μπόλι κόβω το μισό φίλτρο και προσθέτω το μπόλι στο ήδη υπάρχον.

ΤΟ κόστος για τα υγρά τεστ πόσο είναι ?

Να πάρω κάποιο συγκεκριμένο ?

 

Σωστά

 

 

Τα καλύτερα και μακροπρόθεσμα οικονομικότερα θεωρώ πως είναι αυτά

http://www.petsupermarket.gr/7854/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/api-freshwater-master-test-kit.html που έχει όλα οσα χρειάζεσαι και με το παραπάνω

αλλιώς πας σε ξεχωριστά

δες ενδεικτικές τιμες

http://www.petsupermarket.gr/230/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/nh3nh4-%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82.html

http://www.petsupermarket.gr/232/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/no2-%CE%BD%CE%B9%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%B4%CE%B7.html

http://www.petsupermarket.gr/233/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82/no3-%CE%BD%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC.html

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

Χάχα οκ πάω να σκοτώσω τον τύπο που μου το έφερε για δώρο και γυρίζω :'(

Το δώρο μου πήγε 120 ευρω+ μέχρι τώρα και έχουμε μέλλον. ..

Πάντως δεν το βάζω κάτω Χριστούγεννα έρχονται :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μεγάλο μπράβο που ασχολείσε και δεν τα παράτησες στην τύχη τους. Δεύτερο μπράβο που δεν απογοητευεσαι βλέποντας ξαφνικά το αναπάντεχο έξοδο!!! Τρίτο μπράβο γιατί είσαι ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ!!!!!

Λοιπόν ακολούθησε τις συμβουλές των χρυσό-ψαράδων εδώ μέσα και πίστεψε με θα τα χαρείς τα ψαράκια και εσύ και η οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται το σετ με τα τεστ. Καλύτερα να πάρεις ξεχωριστά, όπως αναφέρθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα NH4 NO2 NO3 σε υγρή μορφή

Το μπάτζετ τόσο άντεχε σήμερα. τουλάχιστον μάζεψα τα βασικά.

Το ωραίο ήταν απάντηση πωλήτρια σε κατάστημα αλυσιδας (πρασινης) pet shop

"Δεν τη χρειάζεσαι την αμμωνία γιατι αν έχεις στο ενυδρείο το νερό θα είναι κίτρινο και βρωμάει"

Έγινε επεξεργασία - DVR
Link to comment
Share on other sites

Οκ πήρα NH4 NO2 NO3 σε υγρή μορφή

Το μπάτζετ τόσο άντεχε σήμερα. τουλάχιστον μάζεψα τα βασικά.

Το ωραίο ήταν απάντηση πωλήτρια σε κατάστημα αλυσιδας (πρασινης) pet shop

"Δεν τη χρειάζεσαι την αμμωνία γιατι αν έχεις στο ενυδρείο το νερό θα είναι κίτρινο και βρωμάει"

 

Ωραία , κάνε μέτρηση ΝΗ3/ΝΗ4 & ΝΟ2 να δεις πως πάει το ενυδρείο,

και για τη πωλήτρια θα τη πω τη κακία μου, μπέρδεψε την αμμωνία με τα ούρα :wacko:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...