Jump to content

Χρυσόψαρα και φυτά


manos3

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό τρέχω το παρακάτω ενυδρείο στο οποίο διατηρώ common, comet και shubunkin χρυσόψαρα. Προσπαθώ να κρατήσω φυτά Anubias barteri caladiifolia, Anubias nana, Echinodorus barthii και Vallisneria americana natans αλλά συναντώ σημαντικά προβλήματα.

Τα ψάρια έχουν τσακίσει τις valisneries και τους echinodorus και δεν τα αφήνουν να μεγαλώσουν. Χρησιμοποιώ λίπασμα της tropica στις ρίζες για να πάρουν τα πάνω τους αλλά μάταιος κόπος. Τα φυτά αναπτύσσουν ρίζες (τα ψάρια παρόλο που σκάβουν δεν τα έχουν ξεριζώσει) αλλά τα περισσότερα φύλλα έχουν φαγωθεί. Χθες μάλιστα που δεν τάισα για να κάνω νηστεία έγινε ένας μικρός χαμός, η μία valisneria έμεινε μισή... Σε ότι αφορά τα φυτά anubias τώρα, αναπτύσσονται μια χαρά, αλλά τα φύλλα τους πιάνουν καφέ άλγη την οποία καθαρίζω μια φορά τη βδομάδα με τις αλλαγές του νερού. Έχω δοκιμάσει να τις σκιάσω και περιμένω να δω πώς θα πάει, πιστεύω να υποχωρήσει με τον καιρό.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά είναι δυνατόν να διατηρηθούν φυτά σε ενυδρείο με χρυσόψαρα ή αν άδικα το παλεύω. Στο internet και σε βίντεο στο youtube βλέπω πως κάποια φυτά είναι ανθεκτικά και μπορούν να μείνουν αλλά και πάλι αναφέρουν ότι εξαρτάται από τα ψάρια. Περισσότερο το περιγράφουν σαν περίπτωση "trial and error", δοκιμάζεις φυτά και αν μείνουν έμειναν... Τί εμπειρίες υπάρχουν πάνω σε αυτό και ποια φυτά πιστεύετε μπορούν να μείνουν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν τελικά είναι δυνατόν να διατηρηθούν φυτά σε ενυδρείο με χρυσόψαρα ή αν άδικα το παλεύω. Στο internet και σε βίντεο στο youtube βλέπω πως κάποια φυτά είναι ανθεκτικά και μπορούν να μείνουν αλλά και πάλι αναφέρουν ότι εξαρτάται από τα ψάρια. Περισσότερο το περιγράφουν σαν περίπτωση "trial and error", δοκιμάζεις φυτά και αν μείνουν έμειναν... Τί εμπειρίες υπάρχουν πάνω σε αυτό και ποια φυτά πιστεύετε μπορούν να μείνουν?

 

Δοκιμάζεις σκληρά φυτά και εαν μείνουν, έμειναν.

Microsorum pteropus που είναι και μια καλή λύση για να σκιάσεις και τις ανουμπιες.

Επίσης ίσως θα βοηθούσε, αν εμπλούτιζες τη διατροφή τους με λίγο <<ζωντανό πράσινο>> (μαρούλι κολοκυθάκι αγγουράκι), σπιρουλίνα.

Πάντως αξίζει να προσπαθήσεις να διατηρήσεις τα φυτά μέσα στο ενυδρείο (για πολλούς λόγους), και εαν δεν καταφέρεις να λύσεις εντελώς το πρόβλημα, ίσως θα μπορούσε λίγο να βελτιωθεί. :)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ και γι' αυτό ζητάω γνώμες από άτομα που έχουν δοκιμάσει φυτά με χρυσόψαρα. Όποιος έχει εμπειρία, καλή ή κακή, ας πει μήπως και καταφέρω να κρατήσω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα κομον που είχα στην αρχή, τσάκισαν τα πάντα.

Τα οραντα που έχω τωρα δεν αγγίζουν τίποτα.

Και στα 2 είδη δίνω σπιρούλινα καθημερινά.νομιζω είναι θέμα ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει οτι τα common είναι πιο επιθετικά από τις fancy ποικιλίες.

Η σπιρουλίνα που ταίζεις ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Σε αναφορές στο internet βλέπω ότι τα παρακάτω φυτά μπορούν να αντέξουν σε ενυδρείο με χρυσόψαρα. Έχει κάποιος συνχομπίστας εμπειρία από αυτά? Έχουν δοκιμαστεί σε ενυδρείο και αν ναι τι αποτελέσματα είχαν?

 

Java fern (microsorium pteropus)

Java Moss (Vesicularia dubyana)

Amazon sword (echinodorus amazonicus ή echinodorus bleheri ή echinodorus ozelot ή echinodorus tenellus)

Anubias barteri ή anubias barteri var nana ή anubias congensis

Bacopa monnieri ή bacopa caroliniana

Vallisneria spiralis ή vallisneria Americana

Anacharis (Egeria Densa)

Cryptocorynes (Crypt wendtii ή Crypt beckettii ή aponogetifolia)

Green hygro (Hygrophila polysperma)

 

Στο youtube έχω δει τα παρακάτω φυτεμένα ενυδρεία (μεταξύ αυτών και του φίλου takis_gt). Μπορείτε να αναγνωρίσετε τι φυτά έχουν γιατί δεν βλέπω να γράφουν κάτι στα σχόλια αποκάτω…

 

https://www.youtube.com/watch?v=OsuGBnrHsPY

https://www.youtube.com/watch?v=SmkzBEyEf0Y

https://www.youtube.com/watch?v=Hu37f603pZc

https://www.youtube.com/watch?v=DlvYy3ez6As

 

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω hygrophila polysperma , hygrophila angustifolia , vallisneria gigantea και νούφαρο.

Τη μεγαλύτερη ζημιά τη παθαίνει το νούφαρο, ειδικά τα φρέσκα φύλλα τα τσακίζουν, μετά τη vallisneria, και αυτή με το ζόρι μεγαλώνει, συνέχεια βγάζω τις ρίζες που απομένουν και τις βάζω στα συννεφάκια και φέρνω καινούριες. Αυτό που δεν αγγίζουν καθόλου είναι η  hygrophila angustifolia. Αλλά γενικά είναι στο χαρακτήρα τον ψαριών αλλά και στο τρόπο διατροφής τους, αν τρώνε τακτικά λαχανικά πειράζουν λιγότερο τα φυτά. Τα φυτά όμως δεν κινδυνεύουν από τα χρυσόψαρα μόνο επειδή θα φαγωθούν, και με το σκάψιμο που κάνουν τα ψάρια τα ξεριζώνουν, είναι και αυτός ένας λόγος που δεν αντέχουν τα φυτά σε χρυσόψαρα, και τελευταίος λόγος πως λόγο φωτισμού δεν αναπτύσσονται σωστά ή θα τα καταστρέψει η καφέ άλγη, από καφέ άλγη πάνε και τα περισσότερα δικά μου. Γιατί σε χρυσοψαράδικο δεν συνηθίζουμε να βάζουμε το κατάλληλο φωτισμό που μπορεί να θέλει ένα φυτεμένο ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δίνω την σπιρούλινα της σ´ερα goldy color spiroulina.

 

Και εγώ την δίνω αυτή σε συνδυασμό με άλλες τροφές ^_^ αλλά τα ψάρια περνάνε τα φυτά για σαλάτα :angry02: .

 

Στο δικό μου έχω hygrophila polysperma , hygrophila angustifolia , vallisneria gigantea και νούφαρο.

Τη μεγαλύτερη ζημιά τη παθαίνει το νούφαρο, ειδικά τα φρέσκα φύλλα τα τσακίζουν, μετά τη vallisneria, και αυτή με το ζόρι μεγαλώνει, συνέχεια βγάζω τις ρίζες που απομένουν και τις βάζω στα συννεφάκια και φέρνω καινούριες. Αυτό που δεν αγγίζουν καθόλου είναι η  hygrophila angustifolia. Αλλά γενικά είναι στο χαρακτήρα τον ψαριών αλλά και στο τρόπο διατροφής τους, αν τρώνε τακτικά λαχανικά πειράζουν λιγότερο τα φυτά. Τα φυτά όμως δεν κινδυνεύουν από τα χρυσόψαρα μόνο επειδή θα φαγωθούν, και με το σκάψιμο που κάνουν τα ψάρια τα ξεριζώνουν, είναι και αυτός ένας λόγος που δεν αντέχουν τα φυτά σε χρυσόψαρα, και τελευταίος λόγος πως λόγο φωτισμού δεν αναπτύσσονται σωστά ή θα τα καταστρέψει η καφέ άλγη, από καφέ άλγη πάνε και τα περισσότερα δικά μου. Γιατί σε χρυσοψαράδικο δεν συνηθίζουμε να βάζουμε το κατάλληλο φωτισμό που μπορεί να θέλει ένα φυτεμένο ενυδρείο.

 

Χθες πρώτη φορά τάισα αγγουράκι τα ψάρια μου, το εξαφάνισαν σε χρόνο dt. Θα συνεχίσω να τους δίνω τακτικά και θα δώ πώς θα πάει. Προς το παρών τα ψαράκια μου δεν ξεριζώνουν τα φυτά, παρόλο που σκάβουν συνέχεια, είναι μικρά βέβαια και δεν ξέρω τι θα κάνουν αργότερα. Σε ότι αφορά τον φωτισμό έχω τις εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45w και προσπαθώ να σκιάσω το χώρο που έχω τις ανούμπιες για να μην πιάνουν άλγη.

 

Θα δω τί φυτά μπορώ να βρω σε ιντερνετικά μαγαζιά (δυστυχώς στο κοντινό pet shop δεν υπάρχει ιδιαίτερη ποικιλία...) γιατί για να πω την αλήθεια ζήλεψα με τα παραπάνω βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των παραπάνω, βρήκα και παράγγειλα java fern (microsorum pteropus) το οποίο περιμένω τις επόμενες μέρες. Θα μπει στο ενυδρείο δοκιμαστικά και βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα ένα φυτό Microsorum pteropus Windelov. Μπορώ να ακολουθήσω τη μέθοδο απολύμανσης με τη χλωρίνη από εδώ ή υπάρχει περίπτωση να βλάψει το φυτό? Αν ναι, βάζω όλο το φυτό μέσα στο διάλυμα χλωρίνης ή κρατάω έξω τις ρίζες?

Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα ένα φυτό Microsorum pteropus Windelov. Μπορώ να ακολουθήσω τη μέθοδο απολύμανσης με τη χλωρίνη από εδώ ή υπάρχει περίπτωση να βλάψει το φυτό? Αν ναι, βάζω όλο το φυτό μέσα στο διάλυμα χλωρίνης ή κρατάω έξω τις ρίζες?

 

Στη χλωρίνη οχι οι ριζες

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο μου έχω εύκολα φυτά (anubias, echinodorus, vallisneria και microsorum pteropus), ενώ ο βυθός αποτελείται μόνο από χαλαζιακή άμμο. Στις ρίζες των echinodorus και vallisneria βάζω ταμπλέτες λίπανσης από της tropica, τις οποίες θα αντικαθιστώ με βάση τις οδηγίες. Πιστεύετε ότι χρειάζεται να συμπληρώνω και κάποιο λίπασμα γενικής χρήσης ή να αρχίσω να βάζω υγρό CO2;

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε χρυσοψαρα CO2

δεν νομιζω πως ειναι απαραίτητα τα λιπασματα, οι ταμπλετες φτανουν, ίσως και ειναι και υπερβολη. Με τις ταμπλετες και τα χρυσόψαρα λίγη προσοχή, θα σκαψουν τα ψαρια και μπορει να τις βγαλουν

Link to comment
Share on other sites

Ο echinodorus πέταξε ένα κόκκινο φυλλαράκι εδώ και κάποιες μέρες ενώ και η anubia μου δίνει νέο φύλλο για δεύτερη φορά από τότε που την πήρα. Θεωρώ ότι είναι σε καλό δρόμο, αν εξαιρέσω το κατά καιρούς φάγωμα από τα χρυσόψαρα. Για τα άλλα φυτά και ειδικά για το microsorum pteropus που είναι δεμένο σε πέτρα δεν θα πρέπει να φροντίσω για κάτι?

post-61171-0-10438900-1450167334_thumb.jpg

post-61171-0-50963200-1450167335_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας ολοκληρώσει τις προσθήκες φυτών στο ενυδρείο μου έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι τα μόνα ασφαλή φυτά από τα ψάρια μου είναι τα microsorum pteropus και τα διάφορα είδη anubias. Στο ενυδρείο όπως φαίνεται στην εικόνα παρακάτω υπάρχουν φυτά Anubias barteri caladiifolia, Anubias nana και Anubias barteri big τα οποία, εκτός από ένα θεματάκι με καφέ άλγη όταν βρίσκονται κάτω από φως, δεν παρουσιάζουν κάποιο πρόβλημα. Πετάνε νέα φύλλα κατά διαστήματα και υποθέτω θα ανθίσουν κάποια στιγμή αν ανέβει η θερμοκρασία του νερού.

 

Εξαιρετικά ανθεκτικά είναι και τα φυτά microsorum pteropus που έχω σε ποικιλίες windelov και mini τα οποία μπήκαν και τελευταία χρονικά στο ενυδρείο. Δοκιμάζουν να τα φάνε τα χρυσόψαρα αλλά δεν τα καταφέρνουν, στη χειρότερη περίπτωση να κόψουν κάποια φυλλαράκι.

 

Σε ότι αφορά τους echinodorus barthii και vallisneria americana natans δεν υπήρξε ιδιαίτερη επιτυχία. Ο echinodorus έχει πιάσει και έχει βγάλει ρίζες, αλλά τα ψάρια έχουν φάει τα περισσότερα φύλλα, παλιά και νέα. Ούτε τα φυτά vallisneria έχουν καλύτερη τύχη δυστυχώς αφού τα περισσότερα τα έχουν δοκιμάσει τα ψάρια και τα έχουν κόψει.

 

Η μέχρι τώρα εμπειρία μου έρχεται να επαληθεύσει τη βιβλιογραφία. Τα φυτά που μπορούν να υπάρξουν σε ενυδρείο με χρυσόψαρα είναι συγκεκριμένα και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα ψάρια που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο.

post-61171-0-20445200-1452866907_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο echinodorus πέταξε ένα κόκκινο φυλλαράκι εδώ και κάποιες μέρες ενώ και η anubia μου δίνει νέο φύλλο για δεύτερη φορά από τότε που την πήρα. Θεωρώ ότι είναι σε καλό δρόμο, αν εξαιρέσω το κατά καιρούς φάγωμα από τα χρυσόψαρα. Για τα άλλα φυτά και ειδικά για το microsorum pteropus που είναι δεμένο σε πέτρα δεν θα πρέπει να φροντίσω για κάτι?

 

Το microsorum είναι φυτό που χρειάζεται κάλιο, για να το δεις να μεγαλώνει και να πολλαπλασιάζεται. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Το microsorum είναι φυτό που χρειάζεται κάλιο, για να το δεις να μεγαλώνει και να πολλαπλασιάζεται. :)

Κακό αυτό. Δε διάβασα πουθενά κάτι τέτοιο και θεωρούσα οτι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση. Θα ήταν σωστό να ξεκινήσω κάποια λιπάσματα στα φυτά? Πέρα από τις κάψουλες της tropika που βάζω στον echinodorus και την vallisneria... Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Κακό αυτό. Δε διάβασα πουθενά κάτι τέτοιο και θεωρούσα οτι δεν έχει κάποια ιδιαίτερη απαίτηση. Θα ήταν σωστό να ξεκινήσω κάποια λιπάσματα στα φυτά? Πέρα από τις κάψουλες της tropika που βάζω στον echinodorus και την vallisneria...

 

Οι περισσότερες ταμπλέτες είναι πλήρες λίπασμα, οπότε για τα συγκεκριμένα φυτά αρκούν.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο echinodorus και η vallisneria που είναι φυτεμένα ας πούμε οτι καλύπτονται με τις κάψουλες στις ρίζες. Το java fern και τα φυτά anubias που τρέφονται από τη στήλη νερού χρειάζονται κάτι παραπάνω? Όπως το κάλιο για παράδειγμα που ανέφερες προηγουμένως...

Link to comment
Share on other sites

Ενα γενικό λιπασματάκι που και που, καλό θα έκανε.

Ολα τα φυτά έχουν το έχουν ανάγκη. :) 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ενα γενικό λιπασματάκι που και που, καλό θα έκανε. Ολα τα φυτά έχουν το έχουν ανάγκη. :)

 

Πήρα το seachem flourish το οποίο θα αρχίσω να χρησιμοποιώ από την επόμενη αλλαγή νερού. Στις οδηγίες γράφει οτι θα πρέπει να μπαίνουν 5 ml στα 250 lit, μια ή δύο φορές την εβδομάδα. Λαμβάνοντας υπόψη οτι έχω εύκολα φυτά, οτι το ενυδρείο έχει μόνο χρυσόψαρα και οτι η χωρητικότητα είναι 180 lit, με πόσο λίπασμα προτείνετε να ξεκινήσω? Επειδή φοβάμαι μην έχω καμιά έξαρση σε άλγες λέω να πάω σε 1-2 ml την εβδομάδα, είναι καλά?

Στην περιγραφή του site που πήρα το flourish λέει οτι θα πρέπει να διατηρείται στο ψυγείο μετά το άνοιγμα. Στο μπουκαλάκι όμως γράφει ότι θα πρέπει να μπει στο ψυγείο 3 μήνες μετά το άνοιγμα (Refrigeration is recommended 3 months after opening). Είναι απαραίτητο να μπει στο ψυγείο και αν ναι, πότε, με το άνοιγμα ή αργότερα? Αν δε μπει τι μπορεί να πάθει?

 

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το seachem flourish το οποίο θα αρχίσω να χρησιμοποιώ από την επόμενη αλλαγή νερού. Στις οδηγίες γράφει οτι θα πρέπει να μπαίνουν 5 ml στα 250 lit, μια ή δύο φορές την εβδομάδα. Λαμβάνοντας υπόψη οτι έχω εύκολα φυτά, οτι το ενυδρείο έχει μόνο χρυσόψαρα και οτι η χωρητικότητα είναι 180 lit, με πόσο λίπασμα προτείνετε να ξεκινήσω? Επειδή φοβάμαι μην έχω καμιά έξαρση σε άλγες λέω να πάω σε 1-2 ml την εβδομάδα, είναι καλά?

Στην περιγραφή του site που πήρα το flourish λέει οτι θα πρέπει να διατηρείται στο ψυγείο μετά το άνοιγμα. Στο μπουκαλάκι όμως γράφει ότι θα πρέπει να μπει στο ψυγείο 3 μήνες μετά το άνοιγμα (Refrigeration is recommended 3 months after opening). Είναι απαραίτητο να μπει στο ψυγείο και αν ναι, πότε, με το άνοιγμα ή αργότερα? Αν δε μπει τι μπορεί να πάθει?

 

 

Οι αναγραφόμενες δόσεις αναφέρονται σε φουλ φυτεμένα ενυδρεία. Οπότε στη δική σου περίπτωση ξεκίνα με την μισή δόση σπάσμένη στα 6.  Τη μέρα της αλλαγής μην βάζεις καθόλου. Το μπουκαλάκι τώρα το χειμώνα δεν νομίζω οτι χρειάζεται ψυγείο. Εξάλλου όπως διαβάζω <<προτείνεται>> ψυγείο τρεις μήνες μετά το άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει περίπου 0,3 ml τη μέρα. Αν βάζω 1 ml κάθε 3 μέρες (2 φορές την εβδομάδα δηλαδή) δεν θα έχει αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...