Jump to content

Διάσπαση co2


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,εχω μια απορία διαβάζω σε αρκετά θέματα πως για τη καλύτερη κυκλοφορία του co2 στο ενυδρειο χρησιμοποιούν πολλοί εσωτερικό φίλτρο,ετσι και γω πέρα απο το εξωτερικό που εχω πηγα και αγόρασα και ενα μικρο εσωτερικό,τι ακριβως πρεπει να κανω έβαλα απο κατω το διασπαστη φυσάλιδων αλλα και παλι δεν βλεπω διάφορα δεν ρουφαει δηλαδή και να τις πετάει σε όλο το ενυδρειο,αυτο που είχα σκοπό δηλαδή να κανω.....

Link to comment
Share on other sites

οι καλύτεροι διάχυτες (reactor) co2 είναι αυτού του τύπου είτε αγοραστεί είτε DIY

http://es.aliexpress.com/item/ISTA-Aquarium-Internal-External-Max-Mix-CO2-Diffuser-Reactor-for-Plant-System/32271354599.html

 

κακός αγόρασες προτού ρωτήσεις ιδιαίτερα αν διάβασες κάποια παλιά θέματα.... βλέπεις η τεχνολογία και οι ιδέες εξελίσσονται.

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτος και αυτος και αυτος.

ο δεύτερος και ο τρίτος δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά σου το λέω γιατί τους έχω και δεν έμεινα ευχαριστημένος όσο με τους άλλους τύπους (σαν αυτό που έστειλα ή σαν τον πρώτο που μας δίνεις εσύ.)

Link to comment
Share on other sites

https://www.ageofaquariums.biz/product/red-sea-co2-reactor-500/

Δες και αυτον. Πολυ πολυ πολυ καλος.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος και ο τρίτος δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά σου το λέω γιατί τους έχω και δεν έμεινα ευχαριστημένος όσο με τους άλλους τύπους (σαν αυτό που έστειλα ή σαν τον πρώτο που μας δίνεις εσύ.)

 

Τους δυο πρωτους δεν τους εχω δουλεψει για να εκφερω πληρη γνωμη.

Ισως να εχεις απολυτο δικιο για τη λειτουργεια τους.

Τον τριτο αυτη τη στιγμη τον εχω και σε συγκριση με τον γυαλινο που ειχα εχω καλυτερη διαχυση.

Βεβαια να αναφερω οτι αναλογα την ποσοτητα  co2 που δινεις, δημιουργει και ενα ειδος νεφους.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος και ο τρίτος δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά σου το λέω γιατί τους έχω και δεν έμεινα ευχαριστημένος όσο με τους άλλους τύπους (σαν αυτό που έστειλα ή σαν τον πρώτο που μας δίνεις εσύ.)

 

Λογω του οτι εχω σωληνα 16/22 πηρα τον τριτο.Αν ειχα 12/16 θα επαιρνα τον πρωτο.

Αν πραγματι εχεις δουλεψει το Νο1 και το Νο3 και εχεις δει διαφορα με τον πρωτο,εγω ειμαι διατιθεμενος να κανω μετατροπη σε 12/16 και ας μου μειωθει λιγο η ροη,αλλα θελω μια αντρικια απαντηση.

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παιδιά έχω τον bazooka αλλά θέλω να περάσω σε inline έκδοση. Έχω 16/22 σωλήνα και σκέφτομαι για τον δεύτερο (με την προπέλα μέσα), θα έχω καλύτερα αποτελέσματα από ότι έχω τώρα με τον μπαζούκα λέτε?

Έγινε επεξεργασία - johnnix
Link to comment
Share on other sites

ο δεύτερος και ο τρίτος δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά σου το λέω γιατί τους έχω και δεν έμεινα ευχαριστημένος όσο με τους άλλους τύπους (σαν αυτό που έστειλα ή σαν τον πρώτο που μας δίνεις εσύ.)

 

Θεωρω την ερωτηση μου οπως κ των αλλων παιδιων για το ειδος reactor πολυ σημαντικη κ αποσχολει πολλους,οποτε θα παρακαλουσα τον ΧΡΗΣΤΟ να απαντηση οπως και αλλοι συνχομπιστες που εχουν χρησιμοποιησει διαφορετικους reactor και εχουν ξεκαθαρισμενη αποψη.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , γενικά να ξέρεται πως όσο μεγαλύτερη περιδίνηση υπάρχει τόσο καλύτερα διαλύεται το CO2 και επίσης όσο περισσότερο ταξιδεύει μέσα στη σωλήνα με το νερό ακόμα τόσο καλύτερα. Δηλαδή να ταπώσετε την είσοδο για το σωληνάκι  που έχει ο αντιδραστήρας και να προσαρμόσετε με ένα σύνδεσμο το σωληνάκι του CO2  πολύ πριν τον αντιδραστήρα,  θα έχετε ακόμα καλύτερη διάχυση.

 

Ενα συνδεσμο που εχω βρει απο τα εξαρτήματα αυτόματου ποτίσματος είναι αυτός

09112013278_zpsa17e465f.jpg

 

Επίσης , όσο πιο μακρύς είναι ο κύλυνδρος του αντιδραστήρα τόσο μεγαλύτερη διαχυση έχουμε γιατι το CO2 βρίσκεται περισσότερη ώρα σε περιδίνηση και σε επαφή με το νερό

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερθώ καθαρά στα κομμάτια που έχω εγώ και τα έχω δοκιμάσει, ίσος αργότερα να μπορέσω να φτιάξω και ένα βιντεάκι.

 

 

 

Dennerle_CO2-Diffusor_Pfeife_1.jpg

1 Μέτρια απόδοση και αυτό μόνο για ενυδρεία μικρά νάνο ενυδρεία πχ 60 λίτρα φουλ φυτεμένο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα, μόνο με λίγες ανουμπιες και κρηπτοκορίνες μπόρεσε να κάνει και αυτό με αρκετή σπατάλη CO2. Έχω την εντύπωση πως έχει μια διάχυση 50-60%.

 

 

 

 

 

flipper2.jpg

2 Πάρα πολύ καλό για μικρά ενυδρεία αλλά και για λίγο μεγαλύτερα πχ ενυδρείο 100 λίτρων μπορούσε να το τροφοδοτήσει άνετα με μια απόδοση της τάξεως του 85-90% Βγαίνει και σε μεγαλύτερο αλλά δεν το δοκίμασα.

Μειονέκτημα, θέλει τακτικό καθάρισμα αλλιώς μπλοκάρουν η φυσαλίδες και δεν κάνει δουλειά και αισθητικά δεν φαίνεται όμορφο.

 

 

 

 

jbl_proflora_reactor_cGb6umODCX28.JPG

3 Παρόμοιο με την σκάλα αλλά λίγο ποιο κατώτερο των περιστάσεων.

 

 

 

energy%20mixer%20co2.jpg

4 Καλό κομμάτι με άριστη διάσπαση CO2 άλλα δεν τα καταφέρνει αν αυξήσουμε της φυσαλίδες πάνω από 40 το λεπτό, όσο της αυξάνουμε τόσο αρχίζει να χάνει. Εκτός αυτού έχουμε μια επιπλέον κατανάλωση ρεύματος και αισθητικά δεν με αρέσει ο όγκος αυτός μέσα στο ενυδρείο. Η διάχυση του αγγίζει με λίγες φυσαλίδες το 100% και όσο αυξάνουμε πέφτει στο 75-80%

 

 

 

$(KGrHqJ,!r!FEzmPkg,EBRgSYndVjw~~60_35.J

5 Το δοκίμασα με 60 χοντρές φυσαλίδες το λεπτό ή 100 λεπτές φυσαλίδες (δοκίμασα τρις διαφορετικούς μετρητές φυσαλίδων) . Η φυσαλίδες δεν διασπώνται σωστά μένουν μικρές σαν το κεφάλι της καρφίτσας και αμέσως ανεβαίνουν στην επιφάνεια θα σας το δείξω αργότερα σε βίντεο, έχω την εντύπωση πως το 50% του CO2 πάει υπέρ πίστεως, και από της πολλές μικρές φυσαλίδες το ενυδρείο έγινε σόδα, δεν ξέρω αν οφείλεται σε αστοχία υλικού ή όλα τα είδη αυτού του τύπου λειτουργούν έτσι. Πάντος το δικό μου δεν λειτουργεί σωστά.

 

 

mdFKilF-k0RzFoR8NLhJKNA.jpg

6 Επίσης καλώ κομμάτι το είχα σε μεγάλο ενυδρείο και τα έβγαζε πέρα αλλά, έχει ένα μεγάλο μειονέκτημα, λειτουργεί μόνο με φιάλη διοξειδίου και στα λάστιχα του CO2 ανεβάζει πολύ πίεση θέλουν επιπλέων καλώ δέσιμο.

Η απόδοση του κυμαίνετε μεταξύ 80-90% ανάλογα με της φυσαλίδες ευνόητε πως αν το βάλουμε σε μικρό ενυδρείο  πχ 80 λίτρα τότε η απόδοση του αγγίζει το 95%.

 

 

 

211212_2.jpg

7 Εως τώρα το καλύτερο από όλα που έχω χρησιμοποίηση και το μόνο με διάχυση 100% πάρα πολύ καλώ κατά την γνώμη μου και τα βγάζει πέρα και με πάρα πολλές φυσαλίδες το λεπτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια...εσυ εχεις χρησιμοποιησει τον συγκεκριμενο τελευταιο που ειναι σαν αυτον http://www.ebay.com/itm/Difusor-de-CO2-Reactor-Plastico-Profesional-para-Acuario-Pecera-/361171823700?hash=item541784ac54:g:7HgAAOSwpDdVDJ-l .Απλα τα διαχωριζω γιατι ισως δεν ειναι ακριβως το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι το ίδιο αλλά είναι της ίδιας λογικής οπότε θεωρητικά πιστεύω πως θα είναι καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με το bazooka ειμαι πολυ ευχαριστημενος,βγαζει παρα πολυ ψιλες φυσαλιδες και δεν μπουκωνει κιολας.Πιστευω οτι καλυτερο για εσωτερικο διαχυτηρα.

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει ειναι το diy cerge reactor, 100% διαχυση χωρις να γεμιζει το ενυδρειο φυσαλιδες.

Το δικο μου που ειχα φτιαξει.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97803-diy-reactor-co2/

 

Τα ποτηρακια τα εχω καταργησει , γιατι βαρεθηκα να τα καθαριζω και δεν θελω να βλεπω γεματο φυσαλιδες τα ενυδρεια. 

Σε ενυδρεια που εχω κρεμαστα κανω την διασπαση μεσα στο φιλτρο, μετις ιδιες φυσαλιδες που ετρεχα τα ποτηρακια εχω τωρα καλυτερο co2 , και δεν ξανασχοληθηκα ποτε με το καθαρισμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με το δικο μου DIY ειμαι πολυ ευχαριστημένος http://www.aquazone.gr/forums/topic/98010-diy-co2-reactor/

Ειναι μάλιστα εύκολο στη κατασκευή και φθηνό και ετσι έχω 2-3 για οταν  καθαριζω το ένα να βάζω άλλο στη θεση του

Εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/98004-%CF%84%CE%BF-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%BC%CE%BF%CF%85/page-2#entry1065680 υπάρχουν φωτογραφίες μεσα στο ενυδρείο και υπάρχει και βιντεο που φαινεται να λειτουργεί

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει ειναι το diy cerge reactor, 100% διαχυση χωρις να γεμιζει το ενυδρειο φυσαλιδες.

Το δικο μου που ειχα φτιαξει.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97803-diy-reactor-co2/

 

Τα ποτηρακια τα εχω καταργησει , γιατι βαρεθηκα να τα καθαριζω και δεν θελω να βλεπω γεματο φυσαλιδες τα ενυδρεια. 

Σε ενυδρεια που εχω κρεμαστα κανω την διασπαση μεσα στο φιλτρο, μετις ιδιες φυσαλιδες που ετρεχα τα ποτηρακια εχω τωρα καλυτερο co2 , και δεν ξανασχοληθηκα ποτε με το καθαρισμο.

Νίκο το τελευταίο που ποστάρω στο ποστ έχει την ίδια λογική με τα DIY με την μόνη διαφορά ότι έχει πάνω πάνω μια φτερωτή. Η ιδέα να το αγοράσω προήρθε από την πρώτη DIY κατασκευή που περιγράφω στο λινκ που έβαλες, θέλησα να φτιάξω μια καλύτερη κατασκευή από την αρχική αλλά τα υλικά με έβγαιναν περίπου ίδια στην τιμή με το έτυμο και έτσι αποφάσισα να το πάρω και πλέον δεν το αλαλάζω με τίποτα. Γενικά όλα αυτά που λειτουργούν με την ίδια λογική είτε είναι αγοραστά είτε DIY είναι άπαιχτα όχι μόνο για μικρά ενυδρεία αλλά και για μεγάλα με διάχυση 100% 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το τελευταίο που ποστάρω στο ποστ έχει την ίδια λογική με τα DIY με την μόνη διαφορά ότι έχει πάνω πάνω μια φτερωτή. Η ιδέα να το αγοράσω προήρθε από την πρώτη DIY κατασκευή που περιγράφω στο λινκ που έβαλες, θέλησα να φτιάξω μια καλύτερη κατασκευή από την αρχική αλλά τα υλικά με έβγαιναν περίπου ίδια στην τιμή με το έτυμο και έτσι αποφάσισα να το πάρω και πλέον δεν το αλαλάζω με τίποτα. Γενικά όλα αυτά που λειτουργούν με την ίδια λογική είτε είναι αγοραστά είτε DIY είναι άπαιχτα όχι μόνο για μικρά ενυδρεία αλλά και για μεγάλα με διάχυση 100% 

 

To γνωριζω Χρηστο , απλα τοτε ειχα ολα τα υλικα , κατι πλαστικες γωνιες χρειαστηκε να αγορασω.

Η διαφορα σε αυτο που εχω φτιαξει εγω με τον κανονικο co2 cerge reactor ειναι οτι εχω βάλει ενα ποτηρακι co2 difuser μεσα στον reactor . :)

Και ο λογος ητανε οτι τα φιλτρα μου δεν ειναι δυνατα , δεν εχουν μεγαλη ροη με αποτελεσμα να μαζευεται co2 μεσα στον αντιδραστηρα, ετσι βαζοντας το ποτηρακι μεσα ειχα καλυτερα αποτελεσματα.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Από τον mix max ποιο προτιμάται το medium ή το large?Μαλλον πάει με τη ροη που εχει το φίλτρο έτσι κατάλαβα, αν εχει 1000λιτρα και πάνω χρησιμοποιείται ο μεγάλος και αν εχει κάτω από 1000 ο μεσαίος.Επίσης θα σχολίαζα πάνω σε αυτό ότι με το μεσαιο μπορει να ξεφύγει καμια φυσαλίδα δεδομένου του μήκους του 22εκατοστα,ενω με τον μεγάλο στα 32 είναι πιο σιγουρο ότι δε θα ξεφύγουν.Αλλά μήπως αν έχεις χαμηλή ροη και το μεγάλο reactor δε θα χτυπιούνται τόσο δυνατα οι φυσαλίδες ώστε να διασπώνται?Ιδου η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Reactor για 16/22 λάστιχο υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...