Jump to content

Staghorn algae Καποιο tip?


retard20

Recommended Posts

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 180 λ
Χρονος λειτουργιας: 3-4 χρόνια
Υποστρωμα και ποιο:
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 129wat t5
Φωτοπεριοδος: 9 ωρες οι 2χ90 και 8 ωρες 1χ39
Παροχη CO2: ναι
Χρηση excel: οχι μονο την πρωτη φορα για να την καταπολεμησω
Λιπασματα: seachem

ΔΕΥΤΕΡΑ Nitrogen 5 ,trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΤΡΙΤΗ
Nitrogen 5 ,trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΤΕΤΑΡΤΗ Nitrogen 5 ,trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΠΕΜΠΤΗ trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΣΑΒΒΑΤΟ
trace 3 ml , flourish 1 , potassium 3, phosphorous 1,5, iron 1
ΚΥΡΙΑΚΗ 40-50%
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:
ΝΟ2:
ΝΟ3: 5-15 Κυμαινονται
ΡΟ4: 0,25
Fe: δεν εχω
ΡΗ: 6,6
KH: 6
GH: 8
Περιγραφη αλγης: staghorn

 

ειχε εμφανιστει πριν 2 μηνες εκανα διαφορα κολπα να εξαφανιστει... και τελικα ειναι η μονη που δε καταφερα με τιποτα και χρησιμοποιησα υπερδοσολογια excel εξαφανιστηκε μετα απο 1,5 εβδομαδα και τωρα ξανα βγηκε....


Φωτο:

το ενυδρειο ειναι το παρακατω...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/91651-juwel-rio-180-full-oeooaaiyii/

 

και πιο προσφατες φωτο!!

IMG_20151207_223738.jpg

IMG_20151207_223813.jpg

IMG_20151207_223914.jpg

IMG_20151207_223917.jpg

 

με εχει νευριασει παρα πολυ και το κακο ειναι οτι δε βρισκω ενω εχω διαβασει τα παντα το μονο που δεν εχω κανει ειναι να αφησω τα νιτρικα μηδεν για 3-4 μερες που προτεινεται απο καποιους σε ξενα site που δε μου φαινεται λογικο γιατι αμμωνια δεν εχω!!
την πρωτη φορα εγινε μετα απο ανακατεμα του βυθου... την δευτερη δε μπορω να καταλαβω απο τι ευθυνεται... κανενα tip??

επισης σκεφτομαι να καταργησω παλι την μια λαμπα για πιο αργη αναπτυξη ειναι καλη περιοδος να το κανω που εχω αυτην την αλγη?
κανενα κολπο η καποιος που την αντιμετωπισε καπως αλλιως εκτος απο excel - Οξυζενε ?

τωρα ειναι σε νορμαλ επιπεδα την πρωτη φορα που εμφανιστηκε αναπτυχθηκε απελπιστικά πολυ και γρηγορα

φωτο πως ειναι σημερα το ενυδρειο μετα απο κλαδεμα του μισου ταπιτα...!

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο το βιντεακι. στην περιγραφη γραφει τα βηματα και με τη την "ψεκαζει" και φευγει

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα το εχω δει δεν βοηθαει καθολου καθως η staghorn μηχανικα βγαινει και χωρις να τηννκαψεις τραβιεται ευκολα ολο το κοτσανι της.

Το πιο ευκολο μου ειναι και η υπερδοσολογια excel αλλα θελω να προσπαθησω πιο φυσικα η αν ξερει καποιος κανενα τιπ.

Νομιζω βεβαια παιζει μεγαλο ρολο και τα σκαμπανευασματα του co2 με τους καινουριους ενοικους μεχρι να προσαρμοστουν!!

Ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

Τα sae κανουν δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Θελει σταθερο co2 και φευγει.Σε μενα ετσι εφυγε παντως την 2η φορα που μου εβγαλε το ενυδρειο καθως δεν ειχα σωστη διαχυση.

Την πρωτη φορα την εκαψα με εξελ και δεν ξαναβγηκε.

Τις περισσοτερες φορες παντως φταιει το co2.

Link to comment
Share on other sites

Οκ thnx με καθησυχαζεις..

Ειχα τα θεματακια μου η αληθεια ειναι με το co2 οποτε χαθηκε η ισορροπια...

Απλα την πρωτη φορα που μου εμφανιστηκε πηρε μεγαλες διαστασεις που δε μου εχει συμβει με αλλη αλγη και εκανα χρηση excel και εγω και εφυγε μετα απο 1-1,5 βδομαδα αλλα δε το συμεχισα καθολουβλογω του οτοκυκλου!!

Ειναι επιμονη οπως λεγεται :) και απαισια.

Το co2 απο χθες τρεχει οπως παλια πριν μπουν τα νεα ψαρια ελπιζω να φυγει σε 1-2 βδομαδες. Βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Την δευτερη φορα που μου βγηκε,ειχα χαλια διαχυση και η ροη του co2 δεν ηταν σταθερη.Μολις αλλαξα διαχυτηρα και ανεβασα και λιγο το co2 εξαφανιστικε και δεν ξαναβγηκε.

Παντως σε μενα και τις 2 φορες που την ειχα,εφυγε πολυ ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...