Jump to content

αλλαγή απο Τ8 σε Τ5;


Carp82

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Ασία - Ωκεανία

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60 x 30 x 30
Συνολικά Λίτρα: 54 μεικτά / ~ 44 καθαρα

 

Οργανισμοί
Φυτά: egeria densa, limnophila sessiflora, ludgiwa repens, cryptocorynae wentii,  Anubia nana
Ψάρια: 2 αρσενικά ,7 θυληκά   
pseudomugil  furcatus

 

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 λάμπα Τ8 f15w /865 daylight με 44 πόντους μήκος 900 lumen

Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ώρες

 

 

 

 

 

πρόσφατα μπήκα στο χώρο του φυτεμένου ενυδρείου  και έχω παρατηρήσει ότι τα watt είναι λίγα και επίσης  στις άκρες είναι σκοτεινό.

Οπότε σκέφτηκα να κάνω 2 πράγματα και εδώ θέλω τα φώτα σας.

 

το πρώτο:   να αλλάξω το σύστημα της λάμπας και να βάλω T5 F24W/860 ΨΥΧΡΟ  με μήκος 54,9 εκ 1900 lumen

 

και το δεύτερο : να αφήσω την λάμπα που έχει και να προσθέσω ταινία led στα δεξία και αριστερά;

 

ποια από τις 2 περιπτώσεις  είναι  καλύτερη και για τα φυτα; ή δεν θα έχει μεγάλη διαφορά και θα είναι τζάμπα κόπος;

 

παραθέτω φωτογραφίες από το καπάκι του ενυδρείου

 

post-61568-0-34340200-1449708981_thumb.jpg

 

post-61568-0-15209900-1449708984_thumb.jpg

 

και μία γενική φωτογραφια του ενυδρείου

 

post-61568-0-47936400-1449708986_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Η λεντοταινια μπορεί να σου βγάλει καλό φως αλλά δεν θα αντέξει να δουλευει 7ωρα και 8ωρα, θα πέσει γρήγορα, αυτό ειχα πάθει και εγω στην αρχή που ειχα βάλει λεντοταινίες, άλλοι λένε πως τους άντεξαν, εγω εχω ενδοιασμούς ως προς την αντοχή τους.

Τη λάμπα όμως πως θα χωρεσει να την βάλεις ; Θα πρέπει να αλλάξεις θέση στα ακροφύσια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σκέφτομαι ειναι να μετακινήσω τα ακροφύσια (αναγκαστικά), και μετα να κλείσω με σιλικόνη τις τρύπες απο τα παλιά ακροφύσια. Εχει περιθώριο για να τα μετακινήσω .

Αξίζει ομως;

Θα ανέβω 9 watt. Απο 0,34 watt/lt θα παω περίπου σε 0,54 watt/lt

Με 25 πόντους βάθος νερού πιστευω θα κανει δουλειά. Ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ανέβεις απλά watt, θα ανέβεις 1000 lumen επιπλέον. Και με 25 πόντους βάθος θα είσαι πολύ καλά, έως υπερβολικά.

Τα ακροφύσια όμως πως θα τα μετακινήσεις ;  Θα πρέπει να ανοίξεις νέες τρύπες, να κλείσεις τις παλιές κλπ.

Είναι πόσο πιάνουν τα χέρια σου και τι εργαλεία έχεις.

Μια φορά που χρειάστηκε σε ένα ακριβώς ίδιο ενυδρείο με το δικό σου να βγάλω τα ακροφύσια αναγκάστηκα να τα σπάσω.

Σκληραίνουν τα πλαστικά και χάνουν την ελαστικότητα τους και αναγκαστικά σπάνε

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα capr82.

 

Το μαμίσιο φωτιστικό είναι Τ8 στα 15w (ολόιδιο με το δικό σου) για περίπου 41-42 λίτρα καθαρό όγκο νερού κι έχω διαπιστώσει ότι δεν επαρκεί ο φωτισμός όπως θα θελα και στις άκρες είναι όντως πιο σκοτεινά.

στην αρχή σκέφτηκα να κάνω κι εγώ ότι εσύ, δηλ να πάρω μεγαλύτερη λάμπα, με μετακίνηση των ακροδεκτών κτλ.

επειδή στην πορεία είδα ότι είναι κάπως πολύπλοκο με κλείσιμο των παλαιών τρυπών, άνοιγμα νεων κτλ και φοβήθηκα μήπως καταστρέψω το καπάκι εντελώς, αυτό που έκανα ήταν να βάλω led.

έβαλα λοιπόν λεντοταινία γύρω γύρω στο καπάκι ειδική αδιάβροχη I65, RGB, με 60 led/m και ισχύ 10,8watt/m, συνολικά χρησιμοποίησα από την κουλούρα των 5 μέτρων, το 1,25m, που μου έδωσαν επιπλέον 11-12 watt, συν ότι επειδή το controller έχει dimmer, το βράδυ κι αφού η κεντρική λάμπα σβήσει απο τον χρονοδιακόπτη που έχω βάλει, αρχίζω σταδιακά να κατεβάζω τον φωτισμό με το τηλεχειριστήριο που έχει, μέχρι να το σβήσω εντελώς.  

επιπλέον επειδή έχει διάφορα χρώματα, κάποιες φορές κι αφού έχει σβήσει η κεντρική λάμπα, ανάβω για λίγη ώρα (όχι πάνω απο μισή μέ 1 ώρα το πολύ) πότε το κόκκινο, πότε το μπλέ (είναι φανταστικό το συγκεριμένο και χαρίζει πολύ στο ενυδρείο) και πότε το πράσινο (κι αυτό χαρίζει πολύ στο ενυδρείο και δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα).

τώρα όσον αφορά την πτώση της φωτεινότητας με την πάροδο του χρόνου δεν μπορώ να το πω, γιατί έχω μόλις περίπου 10 μέρες που έχω κάνει την εγκατάσταση.

Πάντως σαν πρώτη εικόνα, είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο το τελικό οπτικό αποτέλεσμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kospet, αν μπορούσες να βάλεις καμιά φωτογραφία για το πως είναι το καπάκι σου με τα led και αν μπορούσες να βάλεις και κόστος για αυτό, θα ήταν πολύ καλά. Γιατί υπάρχουν πολλοί που έχουν το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα capr82.

Το μαμίσιο φωτιστικό είναι Τ8 στα 15w (ολόιδιο με το δικό σου) για περίπου 41-42 λίτρα καθαρό όγκο νερού κι έχω διαπιστώσει ότι δεν επαρκεί ο φωτισμός όπως θα θελα και στις άκρες είναι όντως πιο σκοτεινά.

στην αρχή σκέφτηκα να κάνω κι εγώ ότι εσύ, δηλ να πάρω μεγαλύτερη λάμπα, με μετακίνηση των ακροδεκτών κτλ.

επειδή στην πορεία είδα ότι είναι κάπως πολύπλοκο με κλείσιμο των παλαιών τρυπών, άνοιγμα νεων κτλ και φοβήθηκα μήπως καταστρέψω το καπάκι εντελώς, αυτό που έκανα ήταν να βάλω led.

έβαλα λοιπόν λεντοταινία γύρω γύρω στο καπάκι ειδική αδιάβροχη I65, RGB, με 60 led/m και ισχύ 10,8watt/m, συνολικά χρησιμοποίησα από την κουλούρα των 5 μέτρων, το 1,25m, που μου έδωσαν επιπλέον 11-12 watt, συν ότι επειδή το controller έχει dimmer, το βράδυ κι αφού η κεντρική λάμπα σβήσει απο τον χρονοδιακόπτη που έχω βάλει, αρχίζω σταδιακά να κατεβάζω τον φωτισμό με το τηλεχειριστήριο που έχει, μέχρι να το σβήσω εντελώς.

επιπλέον επειδή έχει διάφορα χρώματα, κάποιες φορές κι αφού έχει σβήσει η κεντρική λάμπα, ανάβω για λίγη ώρα (όχι πάνω απο μισή μέ 1 ώρα το πολύ) πότε το κόκκινο, πότε το μπλέ (είναι φανταστικό το συγκεριμένο και χαρίζει πολύ στο ενυδρείο) και πότε το πράσινο (κι αυτό χαρίζει πολύ στο ενυδρείο και δημιουργεί ωραία ατμόσφαιρα).

τώρα όσον αφορά την πτώση της φωτεινότητας με την πάροδο του χρόνου δεν μπορώ να το πω, γιατί έχω μόλις περίπου 10 μέρες που έχω κάνει την εγκατάσταση.

Πάντως σαν πρώτη εικόνα, είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο το τελικό οπτικό αποτέλεσμα..

Τα αλλά χρώματα που ανάβεις δεν σε δημιουργούν άλγες;

Κανει δουλειά το led ; Για τα φυτά εννοώ. Γιατι γιαυτα γινεται όλη η φασαρία. Όσο είχα πλαστικούρα στο ενυδρειο δεν με πείραζε ο φωτισμός :) αν μπορεις θα ήθελα να μου στείλεις μια φωτό για να δω πως τις εχεις βάλει ,Είτε εδω είτε σε πμ

Αν δε σου κανει κόπο :)

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία (ελπίζω μέσα στο Σ/Κ που θα έχω πιο πολύ χρόνο) θα ανεβάσω φωτό και με το καπάκι όπως είναι με τα led, αλλά και απο το ενυδρείο σαν εικόνα.

όσον αφορά το κόστος, η κουλούρα των 5 μέτρων (δεν μπορείς να αγοράσεις λιγότερο απο 5 μέτρα, υποχρεωτικά θα πάρεις 5 μετρη κουλούρα) μαζί με ειδικά συνδετικά για τις γωνίες (η ταινία δεν πρέπει να στρίβεται, να σπάει κτλ), τον controller και το τροφοδοτικό (80 watt για όλη την κουλούρα ή 10-15% παραπάνω από το συνολικό μήκος της ταινίας που θα χρησιμοποιήσεις. εγώ πήρα 2 τροφοδοτικά. ένα 36 watt για το κομμάτι μήκους 1,25 μέτρα  που χρησιμοποίησα στο ενυδρείο κι άλλο ένα 60 watt για το υπόλοιπο κομμάτι που περίσσεψε, στολίζοντας το μπαλκόνι μου για τα χριστούγεννα :) ) μου στοίχισαν συνολικά 60 €. χωρίς το 2ο μεγάλο τροφοδοτικό (εσένα δεν θα σου χρειαστεί τόσο μεγάλο για τον ενυδρείο εκτός αν βάλεις διπλές σειρές απο led) υπολόγισε 15€ πιο λίγο.

Τέλος, όσον αφορά για το αν κάνει δουλεία ή αν δημιουργεί άλγες, όπως έγραψα πιο πάνω, πριν 10 μέρες περίπου έκανα την εγκατάσταση, διάστημα μικρό για να διαπιστωθούν αυτά που ρωτάς...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρώτησα για ταινία led σε ενα κατάστημα ηλεκτρικών μου είπε ότι το πουλάει με το μέτρο όσο θελω. Δεν ξερω ομως τι led και ποσά εχει στο μέτρο. Απλά είχα παει να ρωτησω γενικά και να δω αν μπορώ να κάνω κατι με ταινία les. Το σίγουρο ειναι ότι ήταν αδιάβροχα.

Στο ενυδρειο σου εχεις σύστημα co2;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρώτησα για ταινία led σε ενα κατάστημα ηλεκτρικών μου είπε ότι το πουλάει με το μέτρο όσο θελω. Δεν ξερω ομως τι led και ποσά εχει στο μέτρο. Απλά είχα παει να ρωτησω γενικά και να δω αν μπορώ να κάνω κατι με ταινία les. Το σίγουρο ειναι ότι ήταν αδιάβροχα.

Στο ενυδρειο σου εχεις σύστημα co2;

υπάρχουν πράγματι μαγαζιά που πουλάνε και με το μέτρο, αλλά επειδή το έψαξα δεν στο συστήνω γιατί είναι πολύ πιο ακριβά.

καλύτερα είναι να αγοράσεις απο το διαδίκτυο. μπορεί να αναγκαστείς να αγοράσεις 5 μέτρη κουλούρα αλλά θα σου ρθει πολύ φθηνότερα το μέτρο και θα χεις στοκ να αντικαταστήσεις κομμάτια αν σου καούν, πέσει η απόδοσή τους κτλ.

επίσης σκέψου ότι χρειάζεσαι κι άλλα πράγματα εκτός της ταινίας.

ενδεικτικά σου λέω ότι το controller το πήρα απο το διαδίκτυο 5,49€ και στο μαγαζί ηλεκτρικών ειδών της γειτονιάς μου είχε (έλεος δηλ.) 10,85€.

 

πάντως καλό είναι πριν αγοράσει,ς να γνωρίζεις, αφενός πόσα led το μέτρο έχει η λεντοταινία, αφετέρου πόσα watt το μέτρο βγάζει για να ξέρεις ανά πάσα στιγμή τι τροφοδοτικό χρειάζεσαι για να την τροφοδοτήσεις, ανάλογα του πόσα μέτρα θα χρησιμοποιήσεις.

 

 

σύστημα co2 δεν έχω στο ενυδρείο μου, για  οικονομικούς λόγους, αλλά κι επειδή η γυναίκα μου σίγουρα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεχθεί μπουκάλες, λάστιχα, κτλ να φαίνονται στο σαλόνι. αν βάλω, τα βλέπω να φεύγουν απ το μπαλκόνι  :)

 

Προσπαθώ να βολεύομαι όσο μπορώ με υγρά συμπληρώματα co2

Έγινε επεξεργασία - kospet
Link to comment
Share on other sites

Λεντοταινίες υπάρχουν με 30 led/m ή 60 led/m , και με τύπους 5050 ή 3528 ή 5630

 

δείτε τώρα τις διαφορές

http://heracolights.com/2014/03/10/3528-vs-5050-vs-5630-led-smd-diodes/

 

3528 LED 3.5 mm x 2.8 mm 9.8 mm²    6-8 lumens     20-30 mA @ 2.8-3.4 Volts

5050 LED 5.0 mm x 5.0 mm 25 mm²     6-22 lumens   60 mA      @ 2.8-3.4 Volts

5630 LED 5.6 mm x 3.0 mm 16.8 mm²  45-50 lumens 150 mA    @ 2.8-3.4 Volts

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λεντοταινίες υπάρχουν με 30 led/m ή 60 led/m , και με τύπους 5050 ή 3528 ή 5630

 

δείτε τώρα τις διαφορές

http://heracolights.com/2014/03/10/3528-vs-5050-vs-5630-led-smd-diodes/

 

3528 LED 3.5 mm x 2.8 mm 9.8 mm²    6-8 lumens     20-30 mA @ 2.8-3.4 Volts

5050 LED 5.0 mm x 5.0 mm 25 mm²     6-22 lumens   60 mA      @ 2.8-3.4 Volts

5630 LED 5.6 mm x 3.0 mm 16.8 mm²  45-50 lumens 150 mA    @ 2.8-3.4 Volts

 

αυτή που χρησιμοποιώ είναι η 5050 και δίνει αρκετό φως χωρίς να ανεβάζει ιδιαίτερα την θερμοκρασία..

Έγινε επεξεργασία - kospet
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτή που χρησιμοποιώ είναι η 5050 και δίνει αρκετό φως χωρίς να ανεβάζει ιδιαίτερα την θερμοκρασία..

το αρκετό φως πολλές φορές μετα απο λιγο καιρό εχει αρνητικά αποτελέσματα . Απ´ όσο εχω διαβάσει. Πρέπει να υπαρχει ισορροπία . Αυτο βέβαια θα το δεις με τον καιρό .

+1 για το ποστ του takis_gt

Επειδή οι απαιτήσεις μου ειναι μικρές , λόγω ύψους νερου και λόγω εύκολων φυτών πιστευω με τα 3528 θα ειμαι κομπλέ αν παω σε led τελικα

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

αυτή που χρησιμοποιώ είναι η 5050 και δίνει αρκετό φως χωρίς να ανεβάζει ιδιαίτερα την θερμοκρασία..

 

τα LED 5050 είναι καλά, μέσα στη λεντοταινία ζορίζονται κάπως, γιατι οι αδιαβροχες ταινιες δεν αφηνουν ευκολα τη θερμοκρασια να φυγει, εκει ειναι το προβλημα , και οχι στο τυπο του led.

Το φωτιστικό μου στο φυτεμενο είναι με led 5050 , και στα αλλα 2 με 3528, αλλα δεν είναι με λεντοταινιες, ειναι με πλακετες, μια χαρα δουλευουν 

Link to comment
Share on other sites

+1 για το ποστ

Επειδή οι απαιτήσεις μου ειναι μικρές , λόγω ύψους νερου και λόγω εύκολων φυτών πιστευω με τα 3528 θα ειμαι κομπλέ αν παω σε led τελικα

 

βαλε 5050 με 30 led/m , θα είναι καλύτερα, αν θυμαμαι καλα είναι 7,5 Watt / m

και βάλε απλη cool white, και μπορεις να βάλεις 7-8 ωρες τη φθοριου και 5 ώρες τη led μηπως αντεξει περισσοτερο, κάτι σαν να ειναι μεσημερι δηλαδή με εντονη ηλιοφάνεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ψάξω και θα δω τι θα κάνω. Το σίγουρο ειναι πως πριν κάνω ότιδηποτε θα το ποστάρω εδω για να μου πείτε γνώμες

Link to comment
Share on other sites

τα LED 5050 είναι καλά, μέσα στη λεντοταινία ζορίζονται κάπως, γιατι οι αδιαβροχες ταινιες δεν αφηνουν ευκολα τη θερμοκρασια να φυγει, εκει ειναι το προβλημα , και οχι στο τυπο του led.

Το φωτιστικό μου στο φυτεμενο είναι με led 5050 , και στα αλλα 2 με 3528, αλλα δεν είναι με λεντοταινιες, ειναι με πλακετες, μια χαρα δουλευουν 

Έχεις δίκιο σ'αυτό. το έχω παρατηρήσει ότι μέσα στην θήκη σιλικόνης εγκλωβίζεται ζέστη και σίγουρα αυτό μακροπρόθεσμα θα βλάψει τα λεντ.

γιαυτό και δεν τα χρησιμοποιώ όλο το ώρο του φωτισμού, παρά μόνο τις 3 τελευταίες ώρες πριν σβήσουν τα φώτα.  

δυστυχώς όμως δεν γίνεται να μην βάλεις αδιάβροχη ταινία στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η Τ5 σιγουρα θα ειναι πολυ καλη αναβαθμιση για το φωτισμο σου. Κ εμενα μια Τ8 ειχε 15w κ εβαλα μια Τ5 24w. Επιπλεον προσθεσα 3 σειρες ταινια led για ανατολη-δυση κ ενισχυση του συνολικου φωτισμου. Απλα μετα απο ενα εξαμηνο τα led αρχιζουν κ πεφτουν λιγο. Το ιδιο βεβαια κ η φθοριου (1+ χρονος λειτουργειας). Απο αλγες δεν εχω κανένα προβλημα (παιζει κ co2 βεβαια). Αν παντως πας σε led βαλε διπλες σειρες γιατι με μια δε θα κανεις πολλα πραγματα, εκτος αν ειναι 14,4w/m που ειναι αρκετα ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

Τ5 ασυζητητή θα έλεγα!!

 

Επειδή από την φώτο δεν μπορώ να καταλάβω τις διαστάσεις ακριβώς. . .

Τα ακροφύσια για την καινούρια λάμπα που σκέφτεσαι να βάλεις χωράνε πάνω στο "πλαστικό κουτί" που είναι τώρα τα ντουί ή πέφτουν στο κενό??

Link to comment
Share on other sites

Τ5 ασυζητητή θα έλεγα!!

 

Επειδή από την φώτο δεν μπορώ να καταλάβω τις διαστάσεις ακριβώς. . .

Τα ακροφύσια για την καινούρια λάμπα που σκέφτεσαι να βάλεις χωράνε πάνω στο "πλαστικό κουτί" που είναι τώρα τα ντουί ή πέφτουν στο κενό??

 

τα καινουρια ακροφύσια αν πάω σε Τ5 θα πέσουν στο κενο. θέλει να κολλήσω πλαστικό κομμάτι ή να τα βιδώσω στο πάνω μέρος απο το καπάκι. στη φωτογραφία έβαλα με κόκκινη γραμμη της αποστάσεις

 

post-61568-0-93720300-1449762051_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο πάνω μέρος δεν θα τα βιδώσεις γιατί θα δείχνει άσκημο.

Κατά τα άλλα καλά το σκέφτεσαι αρκεί το κομμάτι να είναι μονοκόμματο. . . Θα χρησιμεύσει και σαν τάπα στις παλιές τρύπες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ένας γνωστός μου έχει led ταινία 5050 60led/m 14,4 watt/m

 95 πόντους μήκος. περίσευμα απο μία κατασκευή που έκανε.

 

Aν βάλω απο αυτήν την ταινία λέτε να έχει πολύ φώς; (με αρνητικά αποτελέσματα) 

να συνδέσω dimmer για να ελέγχο την ένταση;

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις dimmer, μειώνεις τη φωτοπεριοδο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να έχω την Τ8 7,5 ώρες όπως τώρα και να ανάβω τα led gia 3 ώρες κατα μέσο όρο; ανάλογα πως θα πάει το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

και ξεκινα με 4 ώρες και βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...