Jump to content

Recommended Posts

Γιατι δεν βαζεις mycopur; 

 

 

Έβαλα το omnipur γιατί το δίνει ως ευραίως φάσματος,ενώ το mycopur το δίνει για fungi μόνο.

 

Αν ήταν κάποια από τις γνωστές ασθένειες,υποθέτω έστω μια μικρή βελτίωση θα έπρεπε να υπάρχει..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποησες το esha που ειναι ευρεου φασματος και βελτιωση δεν ειδες και μετα χρησιμοποιησες αλλο ενα ευρεου φασματος. Δεν μου ακουγεται και πολυ λογικο.

Εμενα μου φαινεται σαν fungus και θα χρησιμοποιουσα mycopur αλλα εσυ το βλεπεις καλυτερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ο Θοδωρης εχει δικιο,αφου ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι μυκητας εγω θα εβαζα mycopur.Με το omnipur κανεις απλα "συντηρηση" της καταστασης.Αποτελεσματα θα δεις μονο με το mycopur.

Link to comment
Share on other sites

Το mycopur κάνει μεγάλη ζημιά στη βιολογία?

 

Επίσης γαρίδες και σαλιγκάρια τα σκοτώνει ή αντέχουν?

Link to comment
Share on other sites

Το mycopur κάνει μεγάλη ζημιά στη βιολογία?

 

Επίσης γαρίδες και σαλιγκάρια τα σκοτώνει ή αντέχουν?

Για την βιολογια δεν θυμαμαι..αλλα τα ασπονδυλα θα τσακιστουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται πουθενα κατι για βιολογια η ασπονδυλα στην συσκευασια. Εν παση περιπτωσει, αν ανησυχεις για την βιολογια ; αφαιρεσε ενα κομματι της και βαλε την σε αλλο φιλτρο σε αλλη γυαλα να τρεξει οσο κανεις θεραπεια. Για τα ασπονδυλα νομιζω ειναι θεμα πρωτεραιοτητων.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερεται πουθενα κατι για βιολογια η ασπονδυλα στην συσκευασια. Εν παση περιπτωσει, αν ανησυχεις για την βιολογια ; αφαιρεσε ενα κομματι της και βαλε την σε αλλο φιλτρο σε αλλη γυαλα να τρεξει οσο κανεις θεραπεια. Για τα ασπονδυλα νομιζω ειναι θεμα πρωτεραιοτητων.

Send from the heart of the Amazonas

https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/schritt-2-krankheiten-behandeln-5604/product/sera-mycopur.html

Τα ασπονδυλα εχουν θεμα θοδωρη γιατι εχει χαλκο νομιζω..

http://www.akvaryumculuk.biz/sera_mycopur.pdf

Πολυ εξυπνο να κρατησει βιολογια σε αλλο ενυδρειο!!  :bow:

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, γιαυτο λεω πως ειναι θεμα προτεραιοτητων.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί και το esha 2000 έχει χαλκό απ' όσο ξέρω,αλλά ευτυχώς δεν θρήνησα θύματα παρόλο που έριξα και διπλή δόση...

 

Σίγουρα είναι θέμα προτεραιοτήτων,ωστόσο και πάλι ψάχνοντας πάμε,οπότε δε θέλω να σκοτώσω όλα τα ασπόνδυλα και να μην έχω και αποτέλεσμα στα σίγουρα..

Η εικόνα που βλέπω εγώ πάντως δεν είναι το χνουδωτό του fungus.Η μόνη εικόνα που ίσως μπορώ να το παρομοιάσω,είναι σαν το δέρμα όταν πάει να ξεφλουδίσει.

 

 

Ψάχνοντας γενικά στο internet,βρήκα και 1-2 αναφορές ατόμων από το εξωτερικό με περιγραφή προβλήματος παρόμοια,που δε μπόρεσαν να βγάλουν άκρη,παρόλα αυτά τα corydoras συνέχισαν να ζουν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αν μπορεις πιασε ενα και κανε του θεραπεια σε αλλη γυαλα. Αν παει καλα κανεις και στο υπολοιπο ενυδρειο. Το ιδανικο θα ειναι και τα δυο να τους κανεις θεραπεια εκτος κυριως ενυδρειου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που βλεπω και αυτα που εχεις δοκιμασει ,το επομενο βημα ειναι η furan 2 η triple sulfa, και τα δυο αναφερουν και τα δυο συμπτωματα που εχουν τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...