Jump to content

Τη βοήθεια σας για αναγνώριση φυτών μου.


Λάμπρος.Τ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, χρειάζομαι τη βοήθεια σας για την αναγνώριση των φυτών που έχω στο ενυδρείο μου. Από το όσο γνωρίζω είναι όλα εύκολα (χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό, λιπάσματα και υπόστρωμα) φυτά.

 

Το ενυδρείο μου είναι 54 lt με λευκή ψιλόκοκκη άμμο. Δεν έχω κάποιο υπόστρωμα. Η λάμπα είναι Τ8 15w (αυτή που είχε στο καπάκι του ενυδρείου). Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία 1 1/2 μήνα (με ψάρια).

Το φίλτρο που έχω είναι ένα ASTRO AS-2202 (540L/H) και η θέρμανση είναι με θερμοστάτη 50w.

 

Θα ήθελα λοιπον τη βοήθεια σας για την αναγνώριση των φυτών και επίσης αν μπορείτε να δείτε σε κάποιο φυτό (φωτό 5) τα φύλλα του φυτού έχουν πάρει ένα καφεκόκκινο χρώμα. Μήπως αυτό σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα ?

 

Χθες έβαλα για πρώτη φορά 2 ταμπλέτες λύπανσης της sera (τις έχωσα μέσα στην άμμο διπλα από τις ρίζες των φυτών).

 

post-61631-0-40466100-1450119959_thumb.jpgpost-61631-0-10938100-1450119971_thumb.jpgpost-61631-0-44720400-1450119980_thumb.jpgpost-61631-0-66881600-1450119991_thumb.jpgpost-61631-0-28053500-1450120013_thumb.jpgpost-61631-0-04633200-1450120021_thumb.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στη φωτο 5 ειναι Rotala Rotundifolia και κοκκινιζει το φυτο με δυνατο φως... συνηθως στις κορυφες.

στη πρωτη anubia και hygrophyla polysperma στην 3 κερατοφυλλο μια valisneria και hydrocotyle leucocephala

και Ludwigia Perennis

 

τα συγκεκριμενα εκτος απο την valisneria παιρνουν τα θρεπτικα απο τα φυλλα(στηλη του νερου) και οχι απο το υποστρωμα

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε Γιάννη. Κάποια άλλωστε είναι δικά σου κλαδέματα. Να μην ανυσηχώ δηλαδή για το χρώμα που παίρνουν τα φύλλα? Γιατί εγω νομίζω ότι σαν να καφετίζουν και φοβάμαι μήπως αρχίζει κάποιο σάπισμα φυτού.

Link to comment
Share on other sites

μπα εγω το εχω και στον μονομαχο με ελαχιστο φωτισμο... να σαπισει πολυ δυσκολα να εξασθενει το κοκκινο χρωμα ομως ναι...

 

Ταμπλετες μην βαζεις.... σε λιγο καιρο αν θες παρε ενα γενικο να βαζεις με φειδω και καλιο αλλα αστα να πυκνωσουν πρωτα :)

βεβαια εχεις πολλα φυτα + κερατοφυλλο να τσεκαρεις τα νιτρικα σου γιατι θα πολλα θα προσπαθουν να το ανταγωνιστουν.. αλλα ειναι ρουφητχτρα

Έγινε επεξεργασία - retard20
Link to comment
Share on other sites

¨....σε λιγο καιρο αν θες παρε ενα γενικο να βαζεις με φειδω και καλιο" ... Τι εννοείς ακριβώς? Τι είναι το γενικό? Για δώσε μου περίσσοτερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

¨....σε λιγο καιρο αν θες παρε ενα γενικο να βαζεις με φειδω και καλιο" ... Τι εννοείς ακριβώς? Τι είναι το γενικό? Για δώσε μου περίσσοτερες πληροφορίες.

 

Γενικο ειναι αυτο που εχει λιγο απ ολα μεσα.

Διαβασε και εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα "rastafarian", μπορείς να μου προτείνεις κάποιο γενικό λίπασμα (το καλύτερο κατά την γνώμη σου) συγκεκριμένης μάρκας (αν δεν θεωρείτε διαφήμιση από το site και δεν απαγορεύεται ) ?

Link to comment
Share on other sites

Παρε το seachem flourish.

Οταν θα ξεκινησεις να ριχνεις,θα ξεκινησεις με τη μιση δοση απ οση λεει για τα λιτρα σου και αυτη τη δοση θα τη σπασεις δια 6 και θα ριχνεις καθημερινα αυτο που θα σου βγει.

Την 7η μερα κανεις αλλαγη νερου και δεν ριχνεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάμπρο έτσι είναι όπως σου ειπαν τα παιδιά,

κάποια φυτά κάτω από έντονο φως παίρνουν ένα καραμελοκοραλοκεραμοκανελοκοκιννο χρώμα (ουτε χαλιά να πούλαγα :) )

Είναι διαφορετικό απο το χρώμα οταν σαπιζουν ή χαλάνε γιατι τότε δεν αλλαζει μόνο το χρώμα αλλα χάνουν και αυτη τη σφριγηλότητα  που εχουν, γίνονται διαφανεί και είναι φανερό πως μαρένονται σιγα σιγα.

Και εγω θα συμφωνήσω για το Seachem Flourish και αν δεις τρυπες στα φύλλα πάρε seachem flourish potassium

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις σας. Από την αρχή της άλλης εβδομάδας θα ξεκινήσω με το "Seachem flourish" με την δοσολογία που είπε ο Rastafarian.

Τις ταμπλέτες που έχω τις sera να σταματήσω να της βάζω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά "Rastafarian", έχω ξεκινήσει να ρίχνω το "seachem flourish"  όπως ακριβώς μου είπες.

Μετά την αλλαγή νερού στην 7η ημέρα πως θα συνεχίσω με το λίπασμα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος είναι εβδομαδιαίος. Οι δόσεις είναι εξι και ισόποσες. Οταν φτάσεις στην έβδομη ημέρα που συνήθως κάνουμε την αλλαγή νερού, και δεν βάζουμε κανένα λίπασμα, την επόμενη ημέρα ξεκινάμε από την αρχή.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο σου δεν είναι πυκνοφυτεμένο συνεχίζεις με την μισή απο την αναγραφόμενη δόση (οσο σου είπε ο rastafarian)

Link to comment
Share on other sites

Οι δοσολογιες ειναι οι ιδιες ειτε πριν ειτε μετα την αλλαγη νερου (την επομενη μερα εννοω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...